Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba

Glazba Rock around the clock
Podforumi: Play liste, Stvaranje glazbe, Zabavna glazba, Gitaristički kutak

Pogledaj rezultate ankete: Pet najboljih pjesama Al Greena moglo bi biti:
Back Up Train 0 0%
Tired of Being Alone 2 25.00%
I Can't Get Next to You 0 0%
Let's Stay Together 6 75.00%
How Can You Mend a Broken Heart? 4 50.00%
I've Never Found a Girl (Who Loves Me Like You Do) 0 0%
Love and Happiness 3 37.50%
I'm Still in Love with You 0 0%
Look What You Done for Me 0 0%
Simply Beautiful 1 12.50%
I'm Glad You're Mine 0 0%
For the Good Times 1 12.50%
What a Wonderful Thing Love Is 0 0%
Here I Am (Come and Take Me) 5 62.50%
Call Me (Come Back Home) 1 12.50%
You Ought to Be with Me 1 12.50%
Funny How Time Slips Away 3 37.50%
Have You Been Making Out O.K. 1 12.50%
Let's Get Married 0 0%
Livin' for You 0 0%
Take Me to the River 6 75.00%
Sha-La-La (Make Me Happy) 0 0%
God Blessed Our Love 0 0%
L-O-V-E (Love) 0 0%
I Wish You Were Here 1 12.50%
Full of Fire 1 12.50%
Belle 1 12.50%
People Get Ready 2 25.00%
Everything's Gonna be Alright 1 12.50%
Perfect to Me 0 0%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 8. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2017., 20:35   #2281
Quote:
fassgodard kaže: Pogledaj post

@arenx Pa nije vrag da si ga prodala?! Ja sam to napravio s nekim albumima i sad žalim.
pjma nemam di je, možda je još doma kod stare, nisam odavno pogledala u te ploče i kakav je to neurotično-distancirani vokal? mozgam al nema koristi
arenx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 22:00   #2282
Waits, hiljadu mu doboša Darkvuda.

@androlog Moram ti kontrirati jer mislim da tu i jest finta - upravo u toj melodrami. Zato ih i volim. Bili su - do Smithsa - najbolji u tome, a nije naodmet reći i da je Moz rekao da su Roxy jedini iole vrijedan britanski bend. OK, pretjerivao je, ali nije loše spomenuti to.

Ono s čime se još baš nikako ne slažem je da su bend za terase - i nakon Enovog odlaska oni su bili izrazito anksiozan i neurotičan bend, čak su im i prividno mirnije stvari tipa Three and Nine ili End of the Line nabijene nekom grčevitošću i bazde na paranoje i impotenciju. Brajanče je možda bio jebač, ali kad porok prijeđe u naviku, gubi se gušt. Za primjer možemo navesti A Song for Europe, tu odu njegovom narcističko-jebačkom kompleksu, to remek-djelo koje su samo Roxyji mogli isfurati.

Sličnu su pogrešku radile i neke kolege kad smo imali nezaboravan tjedan s Costellom, čovjekom kojeg se često shvaća kao žovijalnog zajebanta ili barem benignog gika s uhom za melodije u duru, a ustvari je riječ o izuzetno kompleksnoj osobnosti, do grla uronjenoj u žuč, otrov i frustracije, s često do mučnine neugodnom poetikom (poslušaj samo Lipstick Vogue, Beyond Belief ili Alison kao najzornije ilustracije).

Nema teorije da su ikada prije albuma Manifesto bili, kako je Gošća rekla, senzualni, a i ono nakon toga je nekako suptilno tjeskobno.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 00:47   #2283
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Obavio glasovanje no ne sviđaju mi se.
Tako se ja osećam posle skoro svakih izbora u Srbiji.


Trebalo mi je vremena da se slegne većina pesama koje sam poslušao i to mnoge po prvi put. Prva asocijacija na Roxy Music mi je bila genijalna More Than This, pesma koja je besmrtna i oduvek je bila na mojoj listi favorita. Posle malo dublje analize pesama sa albuma Roxy Music zapali su mi za oči (ne za uši) omoti albuma na kojima lepe devojke dominiraju. Sad mi je jasno odakle inspiracija Bijelom dugmetu za omot svog prvenca "Kad bi bio bijelo dugme".

Oduvek mi je Bryan Ferry delovao previše artsy, distanciran i odbojan lik, ali početni albumi Roxy Music mi donekle menjaju sliku o njemu i bendu Roxy Music. Dobro je rekao kolega Fassgodard da ima tu izvesne divljačke energije - Pyjamarama

Rano je za zaključke s moje strane o albumima ovog benda, ipak mi je Siren dopadljiviji od ostalih a pesma "Both Ends Burning" skoro da mi je u rangu sa najboljom pesmom koja i ovde vodi.
Kad sam kod Sirena jedna pesma bi mogla da se nađe na temi obrade koje nadmašuju originale
suburbian is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 00:52   #2284
Quote:
fassgodard kaže: Pogledaj post
Waits, hiljadu mu doboša Darkvuda.
ma to sam skužila nego androlog kaže da je ferryev vokal neurotično-distanciran, a ne mogu sebi dočarati što bi to bilo
duhovit članak o enovom odlasku...“I remember the first time we did ‘Top of the Pops’ and Eno being terribly upset because the only thing you saw of Eno is his glove, which was a terrible waste.”
http://ultimateclassicrock.com/brian...es-roxy-music/

Zadnje uređivanje arenx : 30.04.2017. at 01:09.
arenx is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 01:53   #2285
Suburbiane, treba im dati šansu. U tom su, uvjetno rečeno, odjeljku glam-rocka (mada su kao i svi veliki glazbenici teško podložni žanrovskim ladičarenjima) po meni bili sasvim uz rame Bowieju. A meni se čini da nije samo soul utjecao na Bowieja iz '75. i '76.: u njegovom uvođenju saksofona i soul utjecaja u toj fazi čujem jako puno Roxyja iz '73. i '74. Ferry je zapravo soul pjevač.

Ferry, kao i uostalom svi lomitelji srdaca a i puno značajnih glazbenika, ima tu pomalo odbojnu karizmu, ali je ona nebitna za njihovu glazbu. Ima je i Dylan, i Young u kasnijim fazama, i Van Morrison, i Lou Reed, i Roger Waters, i Morrissey, a ni Lennon recimo nije bio najsimpatičniji lik. I ne mogu sebi objasniti zašto, ali The Boss mi nikad nije ulijevao povjerenje kao moralan tip. Opet, sasvim nebitno za Gazdinu glazbu.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 02:30   #2286
meni the boos iza grube vanjštine djeluje ko izrazito pitomo stvorenje. bryan ferry možda djeluje odbojno jer izgleda kao na sceni u mlađim danima djeluje kako bi donald trump mogao djelovati u mlađim danima, a ponekad kad ga slušam sjetim se edith iz allo allo ali na stranu sve, mislim da je riječ o, pored sveg uspjeha kod publike i kritike, ipak podcijenjenom glazbeniku, koji bi trebao uživati status jednog od najvećih umjetnika pop i rock kulture dvadesetog stoljeća ništa manje od recimo spomenutog springsteena. mislim da je za "anitkarizmu" najviše zalužno to što nema facu nekakvog rock idola.
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 11:54   #2287
Ma nije stvar u gruboj vanjštini, nego što imam osjećaj da bi mater prodao da uspije. Mislim više na vrijeme kad je bio mlad.

A o Ferryjevoj vanjštini prosudile su žene, iako bih ja kao straight nevičan procjeni muške ljepote rekao da je Ferry iznadprosječno atraktivan tip. Navodno kod žena uvijek pali ta kombinacija plave/zelene oči, gavran kosa.
Ne znam jer nemam to.
A dobro, ajde, imao je i love. Navodno i to pali.
Isto tako ne znam jer... jel...
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 13:31   #2288
Quote:
fassgodard kaže: Pogledaj post
Waits, hiljadu mu doboša Darkvuda.

@androlog Moram ti kontrirati jer mislim da tu i jest finta - upravo u toj melodrami. Zato ih i volim. Bili su - do Smithsa - najbolji u tome, a nije naodmet reći i da je Moz rekao da su Roxy jedini iole vrijedan britanski bend. OK, pretjerivao je, ali nije loše spomenuti to.
znam, ali ja osobno ipak nemam toliku toleranciju na melodramu i preferiram bendove kojima to nije srž muzičkog izričaja. zato se nisam nikada niti mogao zagrijati za roxy ili smithse. recimo, eno ili talking headsi to nemaju i odmah su mi draži

meni je costello muzički, instrumentalno, jako flah, staromodan, mislim da sam bio to napisao. možda je slika nešto drugačija ako se uzmu u obzir tekstovi pjesama i ličnost autora, ali kome se to da? kod pere ubu uopće ne moram znati o čemu pjevaju niti išta o pjevaču da bi dobio jači dojam. glazba im je dovoljno intenzivna i kompleksna sama po sebi.
__________________
Ptica bi pružila čovjeku ruku da je ima, ptica tako hoda i tako stoji.

Zadnje uređivanje androlog : 30.04.2017. at 13:42.
androlog is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 14:52   #2289
Quote:
androlog kaže: Pogledaj post
znam, ali ja osobno ipak nemam toliku toleranciju na melodramu i preferiram bendove kojima to nije srž muzičkog izričaja. zato se nisam nikada niti mogao zagrijati za roxy ili smithse. recimo, eno ili talking headsi to nemaju i odmah su mi draži

meni je costello muzički, instrumentalno, jako flah, staromodan, mislim da sam bio to napisao. možda je slika nešto drugačija ako se uzmu u obzir tekstovi pjesama i ličnost autora, ali kome se to da? kod pere ubu uopće ne moram znati o čemu pjevaju niti išta o pjevaču da bi dobio jači dojam. glazba im je dovoljno intenzivna i kompleksna sama po sebi.
Meni se da.

S tim da bih ja razdvojio ličnost autora od ličnosti autorskog subjekta u umjetnini. Možda sam se nespretno izrazio pa da pojasnim: Costello može biti fratar u stvarnom životu (to je nebitno), ali je u pjesmama sve samo ne fratar (to je bitno). S obzirom da se radi o vokalno-instrumentalnoj glazbi, dakle je uz glazbu sredstvo izražavanja i jezična poruka, onda se i ta poruka mora uzeti u obzir jer inače nemamo kompletnu sliku.
Ako se nekome to ne da, s tim sam OK, ali onda ne valja etiketirati nekoga kao nešto što nije.

Inače, ja sam u stanju popušiti lošu liriku (osim ako u pitanju nisu baš maligne i nedopustive stupidnosti) ako je glazba dobra i sugestivna, a puno teže lošu glazbu s dobrom lirikom. Costello za mene ima i dobru glazbu i dobru liriku.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 02:14   #2290
Quote:
androlog kaže: Pogledaj post
znam, ali ja osobno ipak nemam toliku toleranciju na melodramu i preferiram bendove kojima to nije srž muzičkog izričaja. zato se nisam nikada niti mogao zagrijati za roxy ili smithse. recimo, eno ili talking headsi to nemaju i odmah su mi draži

meni je costello muzički, instrumentalno, jako flah, staromodan, mislim da sam bio to napisao. možda je slika nešto drugačija ako se uzmu u obzir tekstovi pjesama i ličnost autora, ali kome se to da? kod pere ubu uopće ne moram znati o čemu pjevaju niti išta o pjevaču da bi dobio jači dojam. glazba im je dovoljno intenzivna i kompleksna sama po sebi.
Tako nekako i ja razmišljam o tekstovima. Tekst služi melodiji, a glas je instrument. Ako je glazbenik dovoljno vješt i nepovezani niz riječi/glasova upotpunjuje (s)misao. Uz dobro pogođen ugođaj i Konzumov letak može poslužiti kao tekst.

S druge strane, mnoge pjesme imaju barem pokoji stih koji je pamtljiv na prvu. Na to gledam kao na bonus koji, opet, ne bi bio funkcionalan bez glazbe. To je i dvosjekli mač - takve pjesme sklone su brzoj potrošnji. Ja se brzo zasitim, nekog drugog takve stvari pogode u žicu pa im ostaje vjeran i prema njima kroji mišljenje o drugoj glazbi. Nalazim rješenje u konstantom šaltanju i traženju novih glazbenih uzbuđenja, a ove neke stvari koje su mi drage nekako su uvijek prisutne i u samoj potrazi za novim, dok ih nova saznanja ne odbace kao nezadovoljavajuće.
__________________
Ja ne moren više tako, ja ne moren Brežnjev.
late bloomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 22:43   #2291
Svaki element bilokoje strukture je bitan. Ako Costello (tj. njegovo lirsko "ja") recimo pjeva o opresivnoj naravi svoje djevojke, to znači da time želi nešto poručiti. Zanemariti taj aspekt znači zadovoljiti se površnim percipiranjem.
Ako isti taj Costello samo odluči puštati zvukove, i time želi nešto poručiti.
Na slušatelju je da odluči koliko je to dobro ili loše, ali potrebno je svejedno to uzeti u razmatranje.

Dakle, sve je bitno. Ovo što vi zastupate je kao da tvrdite da se film neće promijeniti ako isključite zvuk ili boju na daljinskom upravljaču.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 02:12   #2292
ja u životu volim samo glazbu i nikakvi me tekstovi ne zanimaju, ako već ima teksta jedino mi je bitno kako su posloženi samoglasnici, a može pjevati o čemu god želi, svejedno mi je jesu li vrapci i komarci ili se štulić satrao slažući umotvorine.
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 21:34   #2293
Rekoh već, legitiman odabir, ali po meni totalno pogrešan. S tim stavom te uopće ne mogu uzeti za ozbiljno u većini rasprava ovdje. Bez uvrede, ništa osobno.

Kao da netko od kolega na pdf-u Film napiše da mu/joj je nebitna priča ili ideja filma, ali mu/joj je super kako scene izgledaju pa onda pokušava donijeti cjelovit sud o filmu.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 22:30   #2294
dile iz svake torte poliže samo kremu, a biskvit ostavi kuharici
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 22:43   #2295
Meni je tekst izrazito važna komponenta glazbene slike. To pak ne znači da instrumentalna skladba ne može funkcionirati samostalno i pritom zvučati dobro - dapače. No ako je glazbenik ujedno i tekstopisac, meni je odmah zanimljiviji, uz obavezan uvjet da su tekstovi originalni te da imaju potpuni smisao.
Grimble Gromble is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 23:47   #2296
@old-soul Teško je reći što je biskvit, što krema u pjesmi. Glazba i stihovi su nerazdvojni. Glazba i glasanje su nerazdvojni, ako s glasanjem imamo posla. Tebi recimo Dylan ide na živce ako se dobro sjećam, mislim da si upotrijebio neki epitet tipa "trakavičast" i to mogu shvatiti. Ali ne vjerujem da ćeš reći da je tekst kod Dylana nebitan, a po Diletovom to tako ispada.

@Grimble Gromble U pravu si. Ne, nema nikakvog razloga smatrati instrumentalnu glazbu inferiornom. Dapače, barem par sati tjedno treba mi odmor od pjevane pjesme i onda slušam isključivo instrumentalnu muziku.
A ovo što je plus ili nije plus - nema ga. Bitno je raspoznati što je muzičar htio napraviti (ovo je strašno teško raspoznati, u glazbi pogotovo) i koliko je u tome uspio te koliko te to kao slušatelja dira.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 23:50   #2297
Quote:
fassgodard kaže: Pogledaj post
Rekoh već, legitiman odabir, ali po meni totalno pogrešan. S tim stavom te uopće ne mogu uzeti za ozbiljno u većini rasprava ovdje. Bez uvrede, ništa osobno.

Kao da netko od kolega na pdf-u Film napiše da mu/joj je nebitna priča ili ideja filma, ali mu/joj je super kako scene izgledaju pa onda pokušava donijeti cjelovit sud o filmu.
ne možeš uspoređivati film i glazbu. osim što je u oboje bitna kreativnost, pa spadaju u umjetnost, totalno su različiti. glazba je daleko iskonskija od filma, postoji od kad je čovječanstva i tekst joj nikad nije bio uvijet postojanja. naprotiv, oboje mogu funkcionirati zasebno, ali nekim slučajevima žive u "simbiozi". u njoj ili izvan nje, mene pretežito zanima glazba. ako je tebi tekst neophodan, onda mi stvarno nemamo o čemu raspravljati, jer nas zanimaju različite stvari. ne bi trebalo biti ništa osobno, ali ti si to tako postavio kad kažeš da je pogrešan odabir. jer niti je pogrešan, niti je odabir. to mi je urođeno, što bi oni neki rekli "I began to sing long before I could talk" i nije mi krivo. ako ti imaš urođeno nešto drugo, smatraj to svojim osobnim darom.
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 23:53   #2298
uostalom, kako se postaviti prema glazbi kojoj je tekst na jeziku koji ne poznajemo? ja obožavam brazilsku glazbu, portugalsku, Madredeus, volim nešto japanske, volim šarati po afričkoj glazbi, a blage veze nemam što trabunjaju.
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 00:13   #2299
Zadnji post ti je jako zanimljiv. Nemam odgovora na to pitanje, a jedino se mogu braniti da mi slušanje pjevane glazbe na jezicima koje ne poznajem čini oko 1 promil odslušane glazbe, a i to je skoro sve na francuskom, koji čak pomalo i razumijem. Ukratko, mogao bih slušati stvari na avarskom ili đirbalu, ali ne bih mogao razmišljati o njima ni doživjeti ih u potpunosti.

Prvi post: po čemu si zaključio da je meni tekst neophodan? Morricone, Mozart, (naši ovotjedni junaci) Leb i sol, i stotine vrhunskih imena imaju galone genijalne instrumentalne glazbe, a i sam sam napisao da sam u stanju popušiti slabu liriku ako je glazba dobra (recimo, Stonesi imaju podosta takvih pjesama, a ni Beatlesi nisu baš predaleko) tj. ako je glazba toliko vrhunska da sve ostalo neutralizira.

I nije bitno što je iskonsko. I film je počeo primarno kao vizualna umjetnost, a tijekom nijemog razdoblja jačala je ta narativna dimenzija. Danas je većina filmova podjednako narativna i vizualna, ali zanemariti bilokoju od te dvije komponente je neispravno. To nema veze s odabirom, dobro veliš, nego s ignorancijom.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 02:34   #2300
Quote:
fassgodard kaže: Pogledaj post
A o Ferryjevoj vanjštini prosudile su žene, iako bih ja kao straight nevičan procjeni muške ljepote rekao da je Ferry iznadprosječno atraktivan tip. Navodno kod žena uvijek pali ta kombinacija plave/zelene oči, gavran kosa.
Ne znam jer nemam to.
A dobro, ajde, imao je i love. Navodno i to pali.
Isto tako ne znam jer... jel...
Djeluje otmjeno u odijelima, engleski gospodin među pjevačima, James Bond.
__________________
[URL="https://www.youtube.com/watch?v=GGUCBOGcvz0"]Game of Thrones & Thompson - Neka ni'ko ne dira u moj mali dio svemira[/URL]
Gošća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:14.