Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba

Glazba Rock around the clock
Podforumi: Play liste, Stvaranje glazbe, Zabavna glazba, Gitaristički kutak

Pogledaj rezultate ankete: Pet najboljih kompozicija Frédérica Chopina moglo bi biti:
Op. 9, Nocturne No. 1 in B-flat minor 0 0%
Op. 9, Nocturne No. 2 in E-flat major 1 33.33%
Op. 10, Étude No. 12 in C minor (Revolutionary) 0 0%
Op. 10, Étude No. 3 in E major (Tristesse) 0 0%
Op. 10, Étude No. 1 in C major (Waterfall) 0 0%
Op. 11, Concerto for Piano and Orchestra No. 1 in E minor Allegro maestoso 1 33.33%
Op. 11, Concerto for Piano and Orchestra No. 1 in E minor Romanze – Larghetto 1 33.33%
Op. 18, Grande valse brillante in E-flat major 0 0%
Op. 22, Andante spianato et grande polonaise brillante in E-flat major 0 0%
Op. 23, Ballade No. 1 in G minor 2 66.67%
Op. 25, Étude No. 9 in G-flat major (Butterfly) 0 0%
Op. 27, Nocturne No. 2 in D-flat major 0 0%
Op. 27, Nocturne No. 1 in C-sharp minor 0 0%
Op. 28, Prelude No. 4 in E minor 0 0%
Op. 28, Prelude No. 15 in D-flat major (Raindrop) 0 0%
Op. 31, Scherzo No. 2 in B-flat minor 0 0%
Op. 33, Mazurka No. 4 in B minor 1 33.33%
Op. 35, Piano Sonata No. 2 in B-flat minor (Funeral March) 0 0%
Op. 40, Polonaise No. 1 in A major (Military) 0 0%
Op. 47, Ballade No. 3 in A-flat major 1 33.33%
Op. 48, Nocturne No. 1 in C minor 0 0%
Op. 52, Ballade No. 4 in F minor 1 33.33%
Op. 53, Polonaise in A-flat major (Heroic) 1 33.33%
Op. 55, Nocturne No. 1 in F minor 0 0%
Op. 64, Waltz No. 2 in C-sharp minor 0 0%
Op. 64, Waltz No. 1 in D-flat major (Minute Waltz) 0 0%
Waltz in A minor, B. 150 1 33.33%
Nocturne No. 20 in C-sharp minor, Op. posth. 0 0%
Op. posth. 66, Fantaisie-Impromptu in C-sharp minor 0 0%
Op. posth. 69, Waltz No. 2 in B minor 1 33.33%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 3. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2017., 02:33   #21
ne sviđa ti se baš pretjerano Bach?
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 09:44   #22
Quote:
dile kaže: Pogledaj post
ne sviđa ti se baš pretjerano Bach?
To pitanje ide meni? Meni se osobno jako malo toga sviđa pretjerano.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 13:42   #23
valjda pitam onoga tko se zadnji javio, inače bih quotao ili imenovao kome se obraćam.
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 16:32   #24
Quote:
dile kaže: Pogledaj post
valjda pitam onoga tko se zadnji javio, inače bih quotao ili imenovao kome se obraćam.
Pa nisam bio zadnji, ali sam pretpostavio da sam ja
Meni Bach kao i puno klasičara ima kako odličnih stvari, tako i onih koje se jednostavno utapaju u zvuku svog vremena i pustog tehniciranja. S obzirom na manji izbor glazbe iz doba Bacha, to ga doduše ionako čini automatski priličnim genijalcem.
Meni je inače klasična glazba pretežno opuštajuća često bez nekog jakog emotivnog učinka ili glazbene zavodljivosti. Tako mi recimo Mozart ima oko 50 stvari koje su mi genijalne, a ostatak je onak da me opusti ili baci u san. S obzirom da je Mozart skladao skoro od rođenja i mislim da je prvu simfoniju skladao sa svega 5 godina, teško je negirati njegov talent i sposobnost skladateljske virtuoznosti kada je imao i samo 10 godina, no opet sve to prolazi meni prije svega kao plošno tehniciranje. Ono što je radio par godina prije smrti mu je bilo najbolje i najimpresivnije. Znači, ono što je skladao nakon 20-te godine života mu je bilo sve bolje.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 19:19   #25
uh, čovječe. napisati 50 genijalnih stvari i onda govoriti o talentu... talentiran je onaj tko je napisao i jedno genijalno djelo klasične glazbe, jer to ne možeš bez talenta. a kamoli pedeset. sve ostalo je nebitno, što je radio u slobodno vrijeme, što je črčkao po papiru, je li to smeće za opuštanje, nebitno. sigurno da je tu bilo istraživanja, eksperimentiranja, sve je to dio procesa stvaranja. što se tiče emotivnog učinka i glazbene zavodljivosti, nisam puno klasične glazne slušao. na ona četiri albuma koje sam spomenuo apsolutno sve mi je bilo i glazbeno zavodljivo i prepuno emocija, kao rijetko što stvoreno zadnjih šezdesetak godina. ne znam što ću zaključiti kad bolje upoznam sljedeće kompozitore, ali Bach me oduševio količinom emocija.
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 21:38   #26
Za razliku od kolege Dile(ta) ja ne mislim da je najljepša glazba nastajala u minulim stoljećima, nego u zadnjih 50 godina.
Ne mislim se uopće pretvarati da me ovo na bilokoji način dotiče, a tobože bi trebalo jer su autoriteti tako rekli. Najkraće rečeno, ova glazba mi ne govori ništa, jednako kao što mi Mona Lisa recimo ne predstavlja ništa.
I još nešto: dobar dio klasike (u školskom smislu pojma jer meni su klasika Dylan, Stonesi ili Elton) nastajao je po narudžbama "plemenitaša", ništa boljih od Keruma, Todorića i onih koje ne volimo. Go figure.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 22:00   #27
Ne radi ti link za Božićni oratorij, uz Suitu u d-duru meni najbolje od njega.
Ja bi Richarda Claydermana idući tjedan.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 22:30   #28
Quote:
dile kaže: Pogledaj post
ne sviđa ti se baš pretjerano Bach?
Dobar je, ali sam išla glasati samo za onu koja mi je najpoznatija, jer sam mislila da je onda i najbolja. Poslije sam nakon što ste hvalili išla vidjeti Air i poznata mi je melodija, no nisam znala da se tako zove. Ona je isto lijepa, ali mi je nekako tužnjikava, kao requiem. Ona vodi, pa će vjerojatno pobijediti i bez mog glasa.

Inače i kad mi se glazbenik relativno sviđa znam glasati i za manje od 5 pjesama, kao kod Cavea, npr., a nekad mi ni 10 nije dosta, kao kod U2, npr.
__________________
[URL="https://www.youtube.com/watch?v=GGUCBOGcvz0"]Game of Thrones & Thompson - Neka ni'ko ne dira u moj mali dio svemira[/URL]
Gošća is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 22:56   #29
Quote:
fassgodard kaže: Pogledaj post
I još nešto: dobar dio klasike (u školskom smislu pojma jer meni su klasika Dylan, Stonesi ili Elton) nastajao je po narudžbama "plemenitaša", ništa boljih od Keruma, Todorića i onih koje ne volimo. Go figure.
i to im umanjuje kvalitetu, vrijednost?
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 18:19   #30
Quote:
dile kaže: Pogledaj post
i to im umanjuje kvalitetu, vrijednost?
Ne, ali da Springsteen recimo Trumpu napiše odu, kvaziliberali i svi ljudi dobre volje bi baljezgali o rasprodaji ideala, makar to bio instant klasik.

Ili još bolje, s obzirom da je vokalno-instrumentalna glazba u startu obilježena jezičnom porukom, slobodno nadodaj neki većinski instrumentalni žanr.

Iz svega rečenog jasno je što mislim o vezi kvalitete i autorskih namjera. Ovo se više tiče drugih jer sam svjestan kakav je tijek misli prosječnog čovjeka: treba dakle biti dosljedan.

Meni klasika uglavnom ne paše iz drugih razloga. Mozart je priličan izuzetak jer to je čista slava života, Beethoven ponekad, Chopin također jer jako volim klavir.
Ima izuzetaka i u opusima drugih skladatelja, ali jednostavno nije moj đir. I da, niti to nema veze s kvalitetom - iz istih razloga ne slušam jazz, reggae, metal, R&B i još koješta.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 18:36   #31
Quote:
fassgodard kaže: Pogledaj post
Ne, ali da Springsteen recimo Trumpu napiše odu, kvaziliberali i svi ljudi dobre volje bi baljezgali o rasprodaji ideala, makar to bio instant klasik.
Njemu se to vec dogodilo sa Born in the U.S.A . Medjutim , koliko izdavackih kuca , menadjera danas zahtijevaju od raznih glazbenika isto sta su nekada vladari zahtijevali od klasicnih kompozitora ?
Kada sam bio jako mali , mislio sam da glazbenici kmpoziraju za sebe i da se radi o romanticnim nesrecnim dusama . Isto mislim o renomiranim knjizevnicima da ne bude zabune .
Sa znanjem i gubitkom ideala shvatio sam da svi oni teze slavi ,bogatstvu , prestizu i priznatosti .
Danas ih okarakteriziram sa "prodane duse " bilo vladajucim bilo mocnim .
Medjutim Bach u svoje vreme nije bio priznat . Zivio je na selu i ako se ne varam svirao u crkvi .
Kao sta je davao lekcije i tukao svoju djecu .
Bach je bio najzapostavljeni kompozitor svoga vremena , njega su popularizirali u dvadesetom stoljecu ne sjecam se vis ni ko ni kako . Mozda neko tu zna bolje od mene njegovu povijest .
lazan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 18:56   #32
Quote:
lazan kaže: Pogledaj post
Njemu se to vec dogodilo sa Born in the U.S.A . Medjutim , koliko izdavackih kuca , menadjera danas zahtijevaju od raznih glazbenika isto sta su nekada vladari zahtijevali od klasicnih kompozitora ?
Kada sam bio jako mali , mislio sam da glazbenici kmpoziraju za sebe i da se radi o romanticnim nesrecnim dusama . Isto mislim o renomiranim knjizevnicima da ne bude zabune .
Sa znanjem i gubitkom ideala shvatio sam da svi oni teze slavi ,bogatstvu , prestizu i priznatosti .
Danas ih okarakteriziram sa "prodane duse " bilo vladajucim bilo mocnim .
Medjutim Bach u svoje vreme nije bio priznat . Zivio je na selu i ako se ne varam svirao u crkvi .
Kao sta je davao lekcije i tukao svoju djecu .
Bach je bio najzapostavljeni kompozitor svoga vremena , njega su popularizirali u dvadesetom stoljecu ne sjecam se vis ni ko ni kako . Mozda neko tu zna bolje od mene njegovu povijest .
Pročitaj bolje moj post. Rekao sam da meni background autora, odnos djela prema drugim djelima unutar i izvan autorova opusa i takve (pozitivističke) interpretacije nisu bitne. Razumije se s druge strane da ću osuditi izrazitu malignost nečijih stavova. Ali tvrditi da je recimo Tarantino apologet nasilja i na tom temelju ružiti po Psima iz rezervoara je kretenizam.

Born in the USA je (osrednja) protestna pjesma, ne domoljubni manifest.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 19:01   #33
Da, Born in the USA je sarkazam. Iako su je u vrijeme izlaska neki doživljavali bukvalno.

lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 19:18   #34
Činjenica je da je klasična glazba "kompleksnija", no klasična glazba i danas je "kompleksnija" samo što ju rijetko tko sluša jer moderna klasična glazba nije u nikakvom kontaktu s duhom današnjeg vremena. Znači da na kraju ispada da se "napredak" glazbe gleda samo od strane određenih klasično obrazovanih osobenjaka koji prate trendove u klasičnoj glazbi koji su van trenda glazbe koju slušamo recimo svi mi ostali. Znači, moderna klasična glazba nije u toku s današnjim vremenom. Nekada je bila jer nije bilo druge glazbe osim folka, nešto crkvene itd.

Bach kao Bach jest genijalac, talentiran, kompleksan, no 90% toga što je stvorio vuče za sobom svejedno jedno te istu nit vodilju često. Nekakva fuga rijetko ima nekog smisla u 21. stoljeću. Fuge su fora i lijepe, no za skladanje istih često je potrebno malo veće znanje, pa je zanimljivo da će mnogi wannabe klasični glazbenici radije skladati recimo klavirske fuge na foru Bachovih fuga nego stvarati nešto novo.
Jedno je recimo nabaviti si kompilaciju raznovrsnih i najboljih djela od Bacha ili Mozarta, no mnogi ljudi da krenu slušati baš sve što su stvorili i jedan i drugi bi se vrlo brzo našli umorni u tom moru kompleksne i razigrane, a opet s nivoa emocija i dojmova, jedno te iste priče. Upravo u tom moru tehniciranja mnogi novi wannabe klasičari traže inspiraciju za svoja djela, a rezultat su pastiši i imitacija nečega što već odavno postoji.
Meni je recimo jedan Morricone daleko veći genijalac od ijednog klasičara bez obzira što je s tehničkog aspekta jednostavniji što mora biti s obzirom da je skladao uglavnom za filmove i serije. To ne mijenja činjenicu da je živio u vremenu velike žanrovske svestranosti koja mu je omogućila ne samo da koristi sve moguće žanrove, već da dolazi i sa sasvim novim idejama.

Ne, ne tvrdim da je Bach slab ili ne znam kaj, samo da mi njegov enorman opus neće pružiti ono što mi treba od glazbe, pogotovo ne u 21. stoljeću. Mnoga djela su mu bezvremenska, no još veću količinu djela mu ne bih poslušao dvaput osim da mi svira kao podloga tokom dana (i pritom ne mislim na crkvene orgulje ili čembala jer to mi se tek neda slušati). Isto mi je i s Mozartom, samo kaj on ima više stvari koje mi se sviđaju. Beethovenove najbolje stvari su mi pak još draže od spomenute dvojice jer je bio stari turobni, nadrkani, gluhi, nesretni i emotivno sjebani jarac, a to se čuje i u njegovoj glazbi. Od nade do apokalipse... upravo je zato bio i savršen za prijelaz iz klasike u romantizam.

Mogu recimo gledati po sebi kao amateru koji stvara jako jednostavnu glazbu s tehničkog aspekta, no bitan mi je dojam, atmosfera, priča, melodija, harmonija. Da krećem od ideje da moram skladati fugu i naučiti svu tehniku i teoriju da stvaram nešto kompleksno, onda ne bih niti kretao sa skladanjem glazbe. Doduše, mnogi i gledaju na glazbu samo kao na tehniku. Srećom u klasici se nađe svega... tehnike, ljepote, emocija... tko traži naći će.

Ne zaboravimo da u klasičnoj glazbi postoji na tisuće i tisuće glazbenika za koje nikada nismo čuli i koji većini nas nisu poznati. Doduše, na youtubeu se zato može naći svašta.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 19:29   #35
Quote:
fassgodard kaže: Pogledaj post
Pročitaj bolje moj post. Rekao sam da meni background autora, odnos djela prema drugim djelima unutar i izvan autorova opusa i takve (pozitivističke) interpretacije nisu bitne. Razumije se s druge strane da ću osuditi izrazitu malignost nečijih stavova. Ali tvrditi da je recimo Tarantino apologet nasilja i na tom temelju ružiti po Psima iz rezervoara je kretenizam.

Born in the USA je (osrednja) protestna pjesma, ne domoljubni manifest.
Pitaj Bruce kako je i zasto postala simbol tog vremena . Bas zato sta je lose interpretirana .
Ako ti nisu bitne odakle ova tvoja opservacija da im je glazba porucivana od mocnih ?
Necu ti odgovoriti nista po pitanju Tarntina . Nije tema .
lazan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 19:34   #36
Old soul, to je i moje razmišljanje.

I naravno da je Morricone interesantniji (meni i mnogo bolji). To većina i misli al se boji reći.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 20:38   #37
yeah right problem je što su svi Bachovi rukopisi izloženi sudu javnosti, odnosno oni koji su sačuvani. vidit ćemo što će biti kad u javnost izađu svi morikoneovi rukopisi. tko će imati želuca preslušati sve to.
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 20:44   #38
Quote:
lazan kaže: Pogledaj post
Njemu se to vec dogodilo sa Born in the U.S.A
Nije se dogodilo njemu, nego SAD-u i ljudima koji su je krivo interpretirali. Samo zaostali ljudi iz Amerike to nisu skužili da je kritika državi, a ne domoljubna pjesma.
MagicRat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 20:45   #39
Quote:
MagicRat kaže: Pogledaj post
Ajme, zar dan danas postoje još ljudi koji misle da je ta pjesma oda SAD-u a ne kritika...
Pa da ! Zasto se cudis ? On sam je izludjivao zbog toga .
lazan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 20:49   #40
ajte sad na springsteenovu temu. hvala
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:08.