Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2017., 13:47   #61
Postoji li gdje bar priblizan podatak o tome koliko se toplote izgubi nekakvim normalnim provjetravanjem par puta dnevno.Koliko u procentima u odnosu na godisnju potrosnju energije na grijanje.

Mogu da shvatim da sistem rekuperacije moze da poboljsa konfor.Ali ne mogu nikako da shvatim da se ta stvar koja kosta 10 000 € kako neko napisa,moze isplatiti odnosno ustediti na grijanju,valjda ste na to mislili.
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 14:31   #62
Quote:
rovaccccc kaže: Pogledaj post
Postoji li gdje bar priblizan podatak o tome koliko se toplote izgubi nekakvim normalnim provjetravanjem par puta dnevno.Koliko u procentima u odnosu na godisnju potrosnju energije na grijanje.

Mogu da shvatim da sistem rekuperacije moze da poboljsa konfor.Ali ne mogu nikako da shvatim da se ta stvar koja kosta 10 000 € kako neko napisa,moze isplatiti odnosno ustediti na grijanju,valjda ste na to mislili.
Koliko sam ja shvatio, nije poanta da ti uštediš u x godina vrijednost rekuperatora (10000 eura je cca duplo od onoga što ću ja recimo potrošiti), već da si poboljšaš kvalitetu života (zraka u kući) i uz to uštediš na grijanju...
Meni se osobno to čini kao pogrešan način kako se gleda na ovu temu. Svaka kuća koja "dihta", odnosno koja je zrako-tijesna bi morala imati prisilni sustav ventilacije kako bi ti koji živiš unutra imao adekvatnu količinu kvalitetnog zraka te kako ne bi uzgajao "šampinjone" na zidovima iza ormara ili u gornjim čoškovima (ukoliko toplinski mostovi postoje gore)...

Pozdrav.
Emmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 14:42   #63
I sam sam rekao da razumijem da se konfor moze poboljsat uz nesto manje gubitke topline.

Nego sam pogresno razumio naslov teme (isplativost), mislio sam da se radi o financijskoj isplativosti.

Znaci svi mi pravimo nekakvu izmjenu zraka,neko otvara prozore vrata,nego ima ventilatore,neko drzi kip otvoren.Uglavnom cim nemamo vlagu kondenz ne uzgajamo gljive valjda to znaci da imamo ok kvalitet zraka.
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 15:20   #64
Quote:
Emmet kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja shvatio, nije poanta da ti uštediš u x godina vrijednost rekuperatora (10000 eura je cca duplo od onoga što ću ja recimo potrošiti), već da si poboljšaš kvalitetu života (zraka u kući) i uz to uštediš na grijanju...
Meni se osobno to čini kao pogrešan način kako se gleda na ovu temu. Svaka kuća koja "dihta", odnosno koja je zrako-tijesna bi morala imati prisilni sustav ventilacije kako bi ti koji živiš unutra imao adekvatnu količinu kvalitetnog zraka te kako ne bi uzgajao "šampinjone" na zidovima iza ormara ili u gornjim čoškovima (ukoliko toplinski mostovi postoje gore)...

Pozdrav.
Upravo to. Da imate mjerenje kolicine co2 u prostoriji vidjeli bi da recimo u prosjecnoj spavacoj sobi dvoje ljudi kompletno zagade zrak za sat vremena, onda mozete misliti sto disu cijelu noc.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 15:24   #65
Quote:
rovaccccc kaže: Pogledaj post
Postoji li gdje bar priblizan podatak o tome koliko se toplote izgubi nekakvim normalnim provjetravanjem par puta dnevno.Koliko u procentima u odnosu na godisnju potrosnju energije na grijanje.

Mogu da shvatim da sistem rekuperacije moze da poboljsa konfor.Ali ne mogu nikako da shvatim da se ta stvar koja kosta 10 000 € kako neko napisa,moze isplatiti odnosno ustediti na grijanju,valjda ste na to mislili.

Tko god je relativno nedavno radio glavni projekt objekta i toplinske gubitke objekta, ima podatak o ventilacijskim gubicima izracunat i definiran.

Zasto se tako poigravamo sa ciframa i okrecemo stvari kako nam odgovaraju, za najbolji sustav koji danas mozete kupiti, za neku prosjecnu velicinu objekta od 150 kvadrata izdvojit cete za kompletni sustav oko 6000 eura. 6 nikako nije 10.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 15:44   #66
Gdje se moze nabaviti nekakav mjerac co2.

Meni izbacuje neke od 50 € pa od 100 € pa dalje od 200-300 €.
Prevelika razlika.U cemu je fazon.Jel dovoljno uzet najjeftiniji samo da se otprilike vidi kakvo je stanje kuci.Ne treba valjda profi uredjaj.
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 16:01   #67
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Tko god je relativno nedavno radio glavni projekt objekta i toplinske gubitke objekta, ima podatak o ventilacijskim gubicima izracunat i definiran.

Zasto se tako poigravamo sa ciframa i okrecemo stvari kako nam odgovaraju, za najbolji sustav koji danas mozete kupiti, za neku prosjecnu velicinu objekta od 150 kvadrata izdvojit cete za kompletni sustav oko 6000 eura. 6 nikako nije 10.
Ja nisam bio u toku sa cijenama,samo sam negdje procitao da je neko od vas napisao tu cijenu.

Prije nekih 5 godina sam o istoj stvari razmisljao.Zbogtoga stosam bio kod prijatelja u svedskoj koji ima to u kuci.I svidjelo mi se malo je reci.

Cak sam nasao povoljno za nabaviti sam uredjaj BRINK RENOVENT 300 m3/h po cijeni 500€ .......ne znam koliko bi jos trebalo na to love da se razvede u jedan sprat kuce.....ali djelovalo mi je kao jako povoljno.

Medjutim stvari su se malo promijenile kad sam shvatio u kakvom okruzenju zivim.Zagadjenja zraka su nenormalna,stalno na vijestima da se ne izlazi vani,nekakve cestice strahota,podrucje je u kotlini i stalno je smog magla tvornice zagadjenja,ugalj se lozi,strasno.
Dok moj drug u svedskoj zivi u cistoj prirodi,okolo drvece parkovi jezera a fabriki ni na vidiku itd.

Ne znam koliko su ucinkoviti filteri koji idu u rekuperator.Da li je ok da rekuperator uvlaci u kucu zrak ako je vani vanredno stanje,djeca ne idu u skolu zbog opasnog zraka npr.

Sve je ok npr ujutro u podne do nekih 15-16 h.......valjda tad atmosferski pritisak poraste ili sta vec......tada postaje zagusljivo ne mozes biti vani.

I na kraju sam otisao na drugu stranu.Grijanje zavrsio toplotnim pumpama zrak-zrak gdje su troskovi grijanja skoro zanemarivi.Za cijelu sezonu trosim do 150 € na grijanje.Tako da mi nije zao prozracivat koliko god treba i koliko se moze jer se taj trosak uopce ne osjeti

Financijski mi rekuperator nikad nebi ustedio bogzna nesto.
Dok me prociscavanje zraka zanima jos uvijek.

Ima li neko jos kakvu ideju osim rekuperacije posto je skupa.Neko prociscavanje filteri sta vec.
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 18:14   #68
Quote:
rovaccccc kaže: Pogledaj post
I sam sam rekao da razumijem da se konfor moze poboljsat uz nesto manje gubitke topline.

Nego sam pogresno razumio naslov teme (isplativost), mislio sam da se radi o financijskoj isplativosti.

Znaci svi mi pravimo nekakvu izmjenu zraka,neko otvara prozore vrata,nego ima ventilatore,neko drzi kip otvoren.Uglavnom cim nemamo vlagu kondenz ne uzgajamo gljive valjda to znaci da imamo ok kvalitet zraka.
Ma to sam ja kriv. U biti, i mene je originalno zanimalo koliko se uštedi u odnosu na provjeravanje kroz prozore, ali sam vrlo brzo vidio da sam skroz pogrešno postavio pitanje i da nema previše smisla.

Dobro su kolege rekli, to je čisto zbog kvalitete života. Realno, Dacia Duster je npr auto koji će zadovoljiti 99% ljudi. Ali udobnije je sjediti u Mercedesu E klase
U ovom slučaju, mene zaboli ona stvar za E klasu, jer u autu ne provodimdovoljno vremena. Ali ću zato učiniti sve da uspijem u projekt ugurati ventilaciju.


Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Tko god je relativno nedavno radio glavni projekt objekta i toplinske gubitke objekta, ima podatak o ventilacijskim gubicima izracunat i definiran.

Zasto se tako poigravamo sa ciframa i okrecemo stvari kako nam odgovaraju, za najbolji sustav koji danas mozete kupiti, za neku prosjecnu velicinu objekta od 150 kvadrata izdvojit cete za kompletni sustav oko 6000 eura. 6 nikako nije 10.
Hvala ti što si otišao tako daleko i podastro diretne linkove
ja sam tek u početnim, početnim fazama planiranja. Nisam se još zahuktao. I imam puno posla. Nisam stigao pročitati sve sa tvog linka. Ali budem!


Što se tiče cifri.. Ogledna ponuda na njihovoj stranici je 6200€. Sa njihovim pdv-om od 9.5%? Ja ne znam koliko bi još naši uzeli, ovako unutar EU? A koliko bih još mogao platiti za montažu? Ok, sve bih mogao sam, nisam glup. Ali je pitanje i vremena. Pa onda dolaze i neki iznosi za zamjenu filtera (ok, nisu skupi), pa i servisiranje kroz godine.. A ljudi su mi rekli da ne rade ovako daleko (Slavonski Brod). Tko će mi servisirati? Možda i to mogu sam? Kamo sreće, ali da li u tom slučaju vrijedi garancija? zato sam ja izvalio brojku od 10 000€. Više manje iz guzice, ali kažu svi, svaku stavku koju staviš na papir, dodaj 20-30%. Imislim da je dobar savjet. bolje se ugodno iznenaditi, nego neugodno. Ili se varam?

Zadnje uređivanje davorradman : 07.02.2017. at 18:24.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 19:45   #69
razmisljam o ventilaciji pa me muči jedna stvar

ako sam dobro shvatila npr. napravi se projekt, limar ugradi kanale kroz cijeli stan, instalater ugradi uređaj, napravi se spušteni strop i finalno se vide samo izlazi u svaku prostoriju kao neka rešetka (pretpostavljam da je to ono što se može vidjeti u bankama na stropu) znači što se tiče estetike mi je ok

ali me muči zvučna izolacija, ako su te cijevi sve spojene, samo se račvaju u razne prostorije, da li se zvuk kroz cijevi prenosi iz sobe u sobu, ne bih htjela da mi se zbog ventilacije npr. iz moje sobe zvukovi čuju u dječjoj

please ako netko ima ugrađen ventilacijski sustav u kući da mi riješi dilemu
caterina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 21:20   #70
Pa ne ide cijev iz spavace u djecju,onda nisi dobio prozracivanje.

Valjda ide izvana cijev u spavacu a otpadni zrak izbacujes valjda iz kupatila npr van,u rekuperatoru su te dvije cijevi jako sitno ispreplitane pa otpadni zrak malo ugrije onaj dolazni.

Ako sam dobro upratio.
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 10:08   #71
Quote:
caterina kaže: Pogledaj post
razmisljam o ventilaciji pa me muči jedna stvar

ako sam dobro shvatila npr. napravi se projekt, limar ugradi kanale kroz cijeli stan, instalater ugradi uređaj, napravi se spušteni strop i finalno se vide samo izlazi u svaku prostoriju kao neka rešetka (pretpostavljam da je to ono što se može vidjeti u bankama na stropu) znači što se tiče estetike mi je ok

ali me muči zvučna izolacija, ako su te cijevi sve spojene, samo se račvaju u razne prostorije, da li se zvuk kroz cijevi prenosi iz sobe u sobu, ne bih htjela da mi se zbog ventilacije npr. iz moje sobe zvukovi čuju u dječjoj

please ako netko ima ugrađen ventilacijski sustav u kući da mi riješi dilemu
Nisi bas dobro shvatila, ventilacijski sustav je centralni, dakle iz svake sobe cijev ide do rekuperatora. Nadalje, unutar cijevi postoje prigusivaci zvuka kako se ne bi nista culo i kako ti ne bi cula rekuperator i strujanje zraka kroz cijevi. Buduci su cijevi plasticne i maltne je sve antibakterijsko i antistaticno tu limar nema sta ugradivati (nedaj boze) jer to nije njegov posao. Taj posao odraduje firma ili vec netko tko se bavi ugradnjom razvoda ventilacijskih sustava za REZIDENCIJALNE objekte. Takva ventilacija cesto nema veze sa onom industrijskom pa firme koje imaju reference na tom podrucju pojma nemaju o ventilaciji za rezidencijalne objekte (uvjerio sam se osobno bezbroj puta nazalost).

Sto se estetike tice otvori nisu kao u bankama, odnosno najcesce nisu resetke, izuzev kuhinja (zbog filtera masnoce i slicno). Neki od otvora.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 10:32   #72
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Taj posao odraduje firma ili vec netko tko se bavi ugradnjom razvoda ventilacijskih sustava za REZIDENCIJALNE objekte. Takva ventilacija cesto nema veze sa onom industrijskom pa firme koje imaju reference na tom podrucju pojma nemaju o ventilaciji za rezidencijalne objekte (uvjerio sam se osobno bezbroj puta nazalost).

Sto se estetike tice otvori nisu kao u bankama, odnosno najcesce nisu resetke, izuzev kuhinja (zbog filtera masnoce i slicno). Neki od otvora.
Bez uvrede no i ti si izgleda samo malo jači teoretičar na tom polju !! Od ovih slika koje si linkao, najviše ih prikazuje najstandardnije,vulgaris zračne odsisne ventile(ZOV) koje mi profesionalci najčešće ugrađujemo u sanitarne čvorove,po domači rećeno u zahode.
Što se tiće limenih kanala,kompletno "kanadsko naselje" u Zaprešiću ima razveden sustav ventilacije i grijanja toplim zrakom upravo putem limenih kanala u spuštenom stropu i još nitko nije obolio od legionele i sličnih vradžbina jer je netko očito razmišljao na koji način izvesti tlačne odnosno odsisne vodove da to bude prihvatljivo sa svakog aspekta.
Daj mi molim te navedi jednu firmu specijaliziranu za ugradnju ventilacije u "rezidencijalne" objekte !! Najčešća istina bi bila da je problem figa u džepu kad treba platiti prvo projekt pa onda sve propisane komponente jer komocija oduvijek košta a sve više ljudi ju nije spremno platiti .
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 11:47   #73
Ja nisam profesionalac kao ti, već kupac koji traži elemente razvoda da ih ovo proljeće ugradim po kući. Molim preporuke o tome koje zračne ventile preporučaš iz prakse profesinalne montaže. Izlaz po ventilu je 30 do 60 m3/h. Bio sam u kanadskim kućama u Zaprešiću, no oni imaju centralno zračno grijanje/hlađenje. Nisam znao da imaju rekuperator ili sam krivo vidio...?
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 11:52   #74
Quote:
zh1 kaže: Pogledaj post
Bez uvrede no i ti si izgleda samo malo jači teoretičar na tom polju !! Od ovih slika koje si linkao, najviše ih prikazuje najstandardnije,vulgaris zračne odsisne ventile(ZOV) koje mi profesionalci najčešće ugrađujemo u sanitarne čvorove,po domači rećeno u zahode.
Što se tiće limenih kanala,kompletno "kanadsko naselje" u Zaprešiću ima razveden sustav ventilacije i grijanja toplim zrakom upravo putem limenih kanala u spuštenom stropu i još nitko nije obolio od legionele i sličnih vradžbina jer je netko očito razmišljao na koji način izvesti tlačne odnosno odsisne vodove da to bude prihvatljivo sa svakog aspekta.
Daj mi molim te navedi jednu firmu specijaliziranu za ugradnju ventilacije u "rezidencijalne" objekte !! Najčešća istina bi bila da je problem figa u džepu kad treba platiti prvo projekt pa onda sve propisane komponente jer komocija oduvijek košta a sve više ljudi ju nije spremno platiti .

Pa čovjek je dao link sa stranice baš takve firme koja se tim bavi. Sam izgled otvora je ne bitan, ne znam kako po izgledu zaključuješ da to mora biti odvodni kanal, to je samo pokrivalo za rupu, bila dovodna ili odvodna?

Takoder, mozes li neki izračun dati za lim vs plastika?

Lim nije jeftin, treba limar postavljati, + spusteni strop + visina zgrade poradi spustenog stropa koju treba izolirati..

Plastika je u maloprodaji ako se ne varam ~300€ za 25m, i možeš ju direkt u ab plocu staviti.

Evo npr mozes li dati procjenu za lim sa spustenim stropom za kuću 200m2 sa 3 spavace, 2 kupaone, kuhinja i dnevni?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 12:08   #75
Bitno je kakav je dizajn odlaznog i kakav je dizajn dolaznog ventila. Slovenci su to načelno pojasnili, no ima i razlog zašto su rekli da se tako radi. A to je udobnost stanovanja. U suštini kod stambene ventilacije postoje 2 načina: sa miješanjem i prestrujna-izvorna. Linkani su za miješanje, a prestrujna se rijetko izvodi u stambenim prostorima (na posljednjoj slici na dnu). Rekli bi da je prestrujna učinkovitija, no ispitivanja to nisu dokazala, te se svi kvalitetniji proizvođači stambene ventilacije drže ovih tzv. vulgaris ventila. No @zh1 će to bolje pojasniti i navesti će fizički princip ovih vulgaris ventila.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 14:08   #76
Quote:
zh1 kaže: Pogledaj post
Bez uvrede no i ti si izgleda samo malo jači teoretičar na tom polju !! Od ovih slika koje si linkao, najviše ih prikazuje najstandardnije,vulgaris zračne odsisne ventile(ZOV) koje mi profesionalci najčešće ugrađujemo u sanitarne čvorove,po domači rećeno u zahode.
Što se tiće limenih kanala,kompletno "kanadsko naselje" u Zaprešiću ima razveden sustav ventilacije i grijanja toplim zrakom upravo putem limenih kanala u spuštenom stropu i još nitko nije obolio od legionele i sličnih vradžbina jer je netko očito razmišljao na koji način izvesti tlačne odnosno odsisne vodove da to bude prihvatljivo sa svakog aspekta.
Daj mi molim te navedi jednu firmu specijaliziranu za ugradnju ventilacije u "rezidencijalne" objekte !! Najčešća istina bi bila da je problem figa u džepu kad treba platiti prvo projekt pa onda sve propisane komponente jer komocija oduvijek košta a sve više ljudi ju nije spremno platiti .
Ja sam samo inzenjer strojarstva koji je specijaliziranoj firmi dao da mu odradi projekt (tocnije firmi koja u sloveniji i u tom dijelu regije definitivno ima fantasticne reference, jer eto sva sreca u toj firmi ne rade samo trgovci vec isto tako inzenjeri koji svoj posao rade opako dobro).

Zbog cega bi uopce netko radio razvod limom reci mi molim te. Antibakterijski, antistatican, trajan, lako se cisti, flekisbilan, jednostavan za razvod, lako se savija u kompleksne oblike?

Njemacki maincor, jedne od najboljih cijevi za ventilaciju koje mozes kupiti.

Zbog cega bi ti trebali ikakvi drugaciji nego vulgaris odvodni i dovodni ventili? Pa ljepsi su za stanovanje takvi ventili nego resetke. Imas i dizajnerskih koliko hoces, stavi koji te volja, za stambene objekte je dizajn ovih ventila i profil usmjeravanja zraka optimalan i to je sve sto treba.

Jedna od firmi specijalizirana iskljucivo za prisilnu ventilaciju stambenih objekata sa povratom topline otpadnog zraka.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 19:57   #77
A da li je netko istraživao de-centralizirane ventilatore sa rekuperatorima?

Npr Stiebel Eltron LA 30 WRG

(ima ih još puno modela i brandova)
Kaže..
- 90% rekuperacija
- 15-38m3/h
- 40dba pri ~27m3/h

Mislim, sigurno nije to to kao neki standardni, ali zanimljivo rješenje za naknadno ugraditi?
Izgleda mi zanimljivo jer je jednostavna (relativno) instalacija.

Da li je netko to istraživao?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 20:12   #78
Meni te cifre kao 90 % djeluju malo prenabudzene,cak i kod pravih rekuperatora,a tek kod neceg jeftinijeg
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 20:33   #79
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
A da li je netko istraživao de-centralizirane ventilatore sa rekuperatorima?

Npr Stiebel Eltron LA 30 WRG

(ima ih još puno modela i brandova)
Kaže..
- 90% rekuperacija
- 15-38m3/h
- 40dba pri ~27m3/h

Mislim, sigurno nije to to kao neki standardni, ali zanimljivo rješenje za naknadno ugraditi?
Izgleda mi zanimljivo jer je jednostavna (relativno) instalacija.

Da li je netko to istraživao?
a za koliku je to pristoriju, recimo dnevni boravak kolko mora imati proto za 20m2
perogulikoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 20:45   #80
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
A da li je netko istraživao de-centralizirane ventilatore sa rekuperatorima?

Npr Stiebel Eltron LA 30 WRG

(ima ih još puno modela i brandova)
Kaže..
- 90% rekuperacija
- 15-38m3/h
- 40dba pri ~27m3/h

Mislim, sigurno nije to to kao neki standardni, ali zanimljivo rješenje za naknadno ugraditi?
Izgleda mi zanimljivo jer je jednostavna (relativno) instalacija.

Da li je netko to istraživao?
Cijena od 474,88€ a rekuperator Mitsubishi Electric LGH-15RX5-E LOSSNAY dođe 1000€.
BatmanBg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:41.