Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2011., 17:57   #1
Štedne žarulje su kancerogene

http://www.jutarnji.hr/stedne-zarulj...palite/941606/

Zanima me koliko ima istine u ovome, jer ovo pomalo zabrinjava. Sve žarulje u stanu sam promjenio sa volframovih na ove štedne. Sad se pitam da li bi trebalo da vratim stare?
PeterBishop is offline  
Old 26.04.2011., 23:59   #2
A gle, sve je kancerogeno, pa čak i u vodi ima kancerogenih tvari. Kao ne bi smjele biti blizu glave, a što je s mobitelom, mikrovalnom pečnicom,.......
BMWE30 is offline  
Old 27.04.2011., 00:18   #3
Informacije treba izimati s dozom rezerve ipak, da bi mi rekli da nešto uzrokuje ili pridonosi nastanku raka to treba DOKAZATI! Nije dokaz to što žarulja ispušta fenol! Dokazati da nešto uzrokuje rak je ozbiljna stvar i studija treba uključiti veliki broj ljudi i kontrolnu skupinu, metodologiju, mogućnost provjere pokusa, ima toga dosta!!...Pitanje je kako glasi izvorni članak autora koji je ovo publicirao, tekst u Jutarnjem je nekakva slobodna interpretacija novinara a ne znanstveni članak! Klonite se senzacija!
BlueWhale is offline  
Old 27.04.2011., 10:34   #4
Quote:
BMWE30 kaže: Pogledaj post
A gle, sve je kancerogeno, pa čak i u vodi ima kancerogenih tvari. Kao ne bi smjele biti blizu glave, a što je s mobitelom, mikrovalnom pečnicom,.......
Daleko od toga da je sve kancerogeno. Mikrovalnu ne koristim, a mobitel nastojim ograničiti.
Već dugo se zna da su štedne žarulje štetne i ja uopće ne dvoumim u to. U stanu imam samo "stare" žarulje i mislim napraviti solidnu zalihu ako ih zaista misle ukinuti.
Arsen is offline  
Old 27.04.2011., 10:36   #5
Quote:
PeterBishop kaže: Pogledaj post
http://www.jutarnji.hr/stedne-zarulj...palite/941606/

Zanima me koliko ima istine u ovome, jer ovo pomalo zabrinjava. Sve žarulje u stanu sam promjenio sa volframovih na ove štedne. Sad se pitam da li bi trebalo da vratim stare?
Možda bi bilo bolje da sve vratiš na staro. Znaš li da iskorištene štedne žarulje predstavljaju opasni otpad?
Arsen is offline  
Old 01.05.2011., 17:32   #6
Lako je moguce da su kancerogene, osim toga nekim ljudima stedne zarulje izazivaju snazne glavobolje, no super je za proizvodjace da su stedne zarulje puno skuplje od standardnih, dodamo jos blesastu pricu s ekologijom (kao usteda struje je ekoloska, a to koliko kosta proizvodnja i sta s otpadom, to cemo pod tepih), pa je sve cool. Dodamo i zakon kojim ce se zabraniti obicne zarulje i di ces bolje. A ako za 30 godina ispadne da bude puno vise slucajeva raka, onda ce placati studije koje dokazuju da stedne zarulje nisu kancerogene, kao sto je bio slucaj s duhanom desetljecima. Zivimo u prekrasnom svijetu i to je to!
succorosso is offline  
Old 01.05.2011., 17:35   #7
Quote:
BMWE30 kaže: Pogledaj post
...a što je s mobitelom, mikrovalnom pečnicom,.......
Mikrovalna pecnica nije blizu glave. Mobitel je los za zdravlje, ali fascinantno je koliko ljudi ga rado koristi kao budilicu, pa spavaju s mobitelom na nocnom ormaricu, odmah do glave.

Jos nam fali bezicno punjenje baterija i life expectancy ide dole 10 godina... ali ne moramo vise traziti punjac za mobidrek.

No koja pomoc kad svi telekomi isporucuju glupe modeme s WiFi ukljucenim po defaultu, pa bi covijek morao pobjeci valjda u neko brdo da ne nadje bar nekoliko WiFi mreza uz sveprisutni GSM.
succorosso is offline  
Old 17.01.2012., 22:29   #8
Podižem malo stariju temu, ali sad mi nije jasno ovo da su štedne žarulje štetne za oči, što to konkretno, sve štedne žarulje ili samo one 4000K? Imam u stanu nekoliko 2500K žarulja
Bugy is offline  
Old 17.01.2012., 22:52   #9
Drage forumašice i forumaši, postoji puno veća, posjećenija i kvalitetnija tema koja obrađuje navedenu problematiku a nalazi se ovdje pa vas molim da raspravu nastavite ondje.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:29.