Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera > Iza katedre

Iza katedre Rad i bivstvovanje u sustavu znanosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2007., 00:20   #41
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Hmmm... Kakvi su to projekti od 50-tak tisuća kuna, što se može s tim? Pa ja skoro toliko godišnje ovako dobrovoljno, od plaće, uložim u znanost... Treba ti četiri godine takvog projekta za pristojnu Octaviju!

Mislim, to su iznosi koje netko tko je imalo poznat u svom području kao stručnjak može prikupiti od firmi i ustanova u nekoliko telefonskih razgovora, čemu se uopće zamarati papirologijom za financiranje od strane države. Ajde, da ti treba koji milijun, to mi je jasno, ali ako ne možeš nać petoricu koji će poklonit po 10.000, loše je to...
Gledaj, to je hrvatska znanstvena realnost! Jadna, ali je takva. Iako su se ministar Primorac i njegovo ministarstvo busali u prsa kako pokrecu hrvatsku znanost iz ucmalosti, kako stvaraju hrvatsku-zemlju znanja, i kako ce srezati drasticno broj znanstvenih projekata koje ce godisnje financirati iz sredstava drzavnog proracuna, od svega toga je bilo jedno veliko NISTA. Naime, prolaznost projekata je i dalje oko 80% iako je Ministar govorio da ce samo 15-20% najboljih projekata proci. Mozes si misliti - Alisa u zemlji cuda!

Naravno, kolicina novca namijenjena za znanost je ogranicena, a uz prolaznost od 80% i masu projekata, dio novcanog kolaca kojeg dobiva pojedini projekt je smijesan. U prosjeku je to oko 50 000 kuna godisnje po projektu (iako ima i projekata od 5000 kn godisnje! Naravno, da je prolaznost bila 5 puta manja kako je ministar obecavao, tada bi i prosjek financiranja bio oko 250 000 kuna, sto je, moras priznati, vec lijepi novac.

S druge strane, imaj u vidu da sve do prosle godine nije postojao niti jedan konkretan izvor financiranja ili fundacija preko koje se mogao dobiti novac za fundamentalna istrazivanja. I ja stoga shvacam zasto neki projekti doista imaju onaj novac koji su dobili od ministarstva - jednostavno nemaju drugih mogucnosti, nemaju drugih izvora. Mozda je to tebi cudno, ali za pravne, ekonomske ili opcenito primijenjene znanosti mozes puno, puno lakse dobiti financiranje iz gospodarskih, pa cak i filantropskih krugova. Kod fundamentalnih istrazivanja to nije tako - tko ce ti financirati 'teoriju odredivanja spinskih valnih funkcija elektrona'? Nitko. Da se razumijemo, to ne financira niti javni sektor u puno razvijenijem inozemstvu. Vani se to financira iz fundacija i zaklada.

Na zalost, hrvatska u svemu kasni, pa tako i u ovome. Tek se posljednjih godinu-dvije u hr ozbiljno razgovara o nakladama i fundacijama, o vanjskim pristupnim i drugim fondovima - dale, od trenutka kada smo de facto postali clanovi EU sto se tice znanosti. Danas je situacija mnogo bolja, imas dosta zaklada, od nacionalne zaklade za znanost, do sada aktuelnog 'Uniti through knowledge' fonda, pa do pristupnih fondova EU-a (npr. Marie Curie).

Opet na zalost, vecina znanstvenika u hr nema logisticku potporu, ne zna kako pristupiti tim fondovima, kako izraditi aplikaciju, a vrlo cesto za to jednostavno nemaju vremena. Tako da ih ne treba previse osudivati.

Naravno, velika vecina nasih znanstvenika ionako nista ne radi i zivi na grbaci poreznih obveznika, pa se gornji tekst na njih niti ne odnosi.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 03:25   #42
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Mozda je to tebi cudno, ali za pravne, ekonomske ili opcenito primijenjene znanosti mozes puno, puno lakse dobiti financiranje iz gospodarskih, pa cak i filantropskih krugova. Kod fundamentalnih istrazivanja to nije tako - tko ce ti financirati 'teoriju odredivanja spinskih valnih funkcija elektrona'? Nitko. Da se razumijemo, to ne financira niti javni sektor u puno razvijenijem inozemstvu. Vani se to financira iz fundacija i zaklada.
Da, slažem se, s fundamentalnim istraživanjima je bitno teže.

U recimo mom znanstvenom području iznimno nedostaje istraživanja i istraživača, a postoji velika potreba za tim. Kolege iz državne uprave svake godine predvide novac i uredno ga vrate u proračun - jer ga nema tko potrošiti. Slično i ustanove, a i bilo bi interesa i od privatnih firmi.

No, kao što sam već pričao, kada sam s nadležnima u znanstvenim ustanovama pričao da taj novac doslovno leži na ulici i teba ga samo pokupiti, pogledali bi me kao da sam im majku opsovao...

Mislim, čak i tih 250.000 kn koje spominješ zaradi se i iz manjeg konzaltinga ili nadzora projekta. Jedan prosječan razvojni projekt ti je cca. 1.000.000 €, ako uvjeriš naručitelja da treba nadzor izrade jer je stvar nova i nitko nema super-reference i da je znanstvena ustanova upravo pogodna za to, to je 10-20%, dakle cca. 1.000.000 kn za povremeno šetkanje i prigovaranje (naravno podrazumijeva se da posao odlično znaš, inače ne možeš argumentirano prigovarati).

Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Opet na zalost, vecina znanstvenika u hr nema logisticku potporu, ne zna kako pristupiti tim fondovima, kako izraditi aplikaciju, a vrlo cesto za to jednostavno nemaju vremena. Tako da ih ne treba previse osudivati.
Zašto ne osuđivati? To je samo znak da su loše sastavili timove. Pa ima puno mladih ekonomista koji bi rado ušli u te stvari, ali ih nitko ne zove ili nikome ne pada na pamet da uzme u projektni tim za nekakvo bazično istraživanje šefa promidžbe, project managera, eksperta za EU-fondove i sl. Naravno da svih tih ljudi imamo. Mislim, ja sam u čistoj proizvodnji, pa nas je trećina firme "općih" zanimanja.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 11:38   #43
zanima me postoji li dobna granica za znanstvene novake?
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 15:28   #44
Koliko ja znam, sluzbeno nema, iako ministarstvo preferira novaka do 30 godina starosti. S druge strane, kod nas su uzeli novaka od 40 godina
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 17:59   #45
Mislim da novak možeš biti do 28. godine, a za asistenta nema ograničenja.
__________________
...for your love there is no measure...
Pika225 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 20:18   #46
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam, sluzbeno nema, iako ministarstvo preferira novaka do 30 godina starosti. S druge strane, kod nas su uzeli novaka od 40 godina
Kaže mi sestra da su na jednom faksu u Splitu uzeli dvojicu sa skoro 50...

Formalno, tj. ustavno ne smije biti dobne granice. Druga stvar je naravno smislenost.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 20:21   #47
a na medicini ljudi zavrsavaju fax s 26 kak da postoji dobna granica. plus dok zavrsis staz i polozis drzavni. plus dok ministarstvo odobri sve zivo - to traje od prijave svih dokumenata na natjecaj do objave 3 mjeseca - da znam luuuudi su
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 20:29   #48
A u moje doba nisu uopće primali novake. Cijeli faks je imao mislim dvoje...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 21:01   #49
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Kaže mi sestra da su na jednom faksu u Splitu uzeli dvojicu sa skoro 50...

Formalno, tj. ustavno ne smije biti dobne granice. Druga stvar je naravno smislenost.
to me zanima. ako se covjek odlucio baviti znanoscu sa 100 godina, pa se hoce javiti na natjecaj
mislim, imas ljudi koji odluce upisati medicinu s 40 godina. to znaci da fakat nema sanse da postane znanstveni novak prije 50, jel tako.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 21:16   #50
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam, sluzbeno nema, iako ministarstvo preferira novaka do 30 godina starosti. S druge strane, kod nas su uzeli novaka od 40 godina
A koja je zapravo razlika? I asistent radi na radovima i projektima i drzi nastavu ili vjezbe, kao i znanstveni novak.
snowleopard is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 21:31   #51
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post

.....Naravno, velika vecina nasih znanstvenika ionako nista ne radi i zivi na grbaci poreznih obveznika, pa se gornji tekst na njih niti ne odnosi.
Dobro si napisao, svaka čast, potpisujem svaku riječ.
Čitam i puno bih toga mogla komentirati ali ... umorila sam se već.

Sustav je uređen tako da generira (ispod)prosječnost.
Štoviše, ponekad mi se čini upravo suprotno zdravoj pameti.
U takvom sustavu čovjek lako izgori jer puno toga vidi, puno bi toga htio, a zapravo jako malo može.

Na kraju, naš ministar vrlo spretno prodaje maglu široj javnosti u dnevno političke svrhe, pa je opća percepcija potpuno drugačija.
Stvari će se u znanosti zaista istinski pokrenuti nabolje onda kad će na njegovo mjesto doći netko tko će imati volje i snage presjeći stvar, pa makar ga to koštalo pozicije. A do tada... sve ovisi o pojedincu.


Usput, u vezi dobne granice za novaka, željela bih reći da mislim, iako nisam sigurna, da je bila 26 godina. Barem mi se čini da je tako bilo u moje vrijeme.
Nemojte me uzeti za riječ, nisam sigurna.
Ali ako je tako i bilo, nikad se nije striktno do toga držalo, ne sjećam se da je ikad nekom mjesto za novaka došlo u pitanje zbog godina. Pa čak ni prosjeka (prosjek je bitan jedino za ministarstvo radi postdiplomskog, koliko se sjećam, ako griješim, sorry)

Najbitnije je da te želi budući šef.
mirjam is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 19:49   #52
Quote:
mirjam kaže: Pogledaj post
Dobro si napisao, svaka čast, potpisujem svaku riječ.
Čitam i puno bih toga mogla komentirati ali ... umorila sam se već.

Sustav je uređen tako da generira (ispod)prosječnost.
Štoviše, ponekad mi se čini upravo suprotno zdravoj pameti.
U takvom sustavu čovjek lako izgori jer puno toga vidi, puno bi toga htio, a zapravo jako malo može.

Na kraju, naš ministar vrlo spretno prodaje maglu široj javnosti u dnevno političke svrhe, pa je opća percepcija potpuno drugačija.
Stvari će se u znanosti zaista istinski pokrenuti nabolje onda kad će na njegovo mjesto doći netko tko će imati volje i snage presjeći stvar, pa makar ga to koštalo pozicije. A do tada... sve ovisi o pojedincu.


Usput, u vezi dobne granice za novaka, željela bih reći da mislim, iako nisam sigurna, da je bila 26 godina. Barem mi se čini da je tako bilo u moje vrijeme.
Nemojte me uzeti za riječ, nisam sigurna.
Ali ako je tako i bilo, nikad se nije striktno do toga držalo, ne sjećam se da je ikad nekom mjesto za novaka došlo u pitanje zbog godina. Pa čak ni prosjeka (prosjek je bitan jedino za ministarstvo radi postdiplomskog, koliko se sjećam, ako griješim, sorry)

Najbitnije je da te želi budući šef.
Jap!!! Potpisujem zadnju rečenicu. Mene je moja mentorica jaaako htjela na faksu pa sam postala znanstveni novak sa 30 godina...
angelin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 20:01   #53
ja opet postavljam isto pitanje.

ako je natjecaj za izbor znanstvenog novaka u suradnickom zvanju asistent za suradnju na konkretnom projektu, zasto bi bilo bitno koliko kandidat ima godina?
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 16:31   #54
Mislim da je protuzakonito bilo gdje u natječaju za neku državnu instituciju, navoditi kao uvjet dobnu granicu.
Krle is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 10:43   #55
e ljudi. ja sam novak. jeeeee )))))
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 11:43   #56
Quote:
Krle kaže: Pogledaj post
Mislim da je protuzakonito bilo gdje u natječaju za neku državnu instituciju, navoditi kao uvjet dobnu granicu.
I ne samo državnu...

Ustav Republike Hrvatske:

Članak 54.

Svatko ima pravo na rad i slobodu rada.

Svatko slobodno bira poziv i zaposlenje i svakomu je pod jednakim uvjetima dostupno svako radno mjesto i dužnost.


Bilo kakvo upravno rješenje gdje bi se navodila dobna granica kao uvjet za ili protiv glede posla (a rješenje o postavljanju na radno mjesto to jest) može se srušiti na Upravnom sudu. Fakultet i Ministarstvo na to nemaju pravo.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 12:19   #57
Quote:
Studentica kaže: Pogledaj post
e ljudi. ja sam novak. jeeeee )))))
Cestitke .
simple is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 13:47   #58
Quote:
Studentica kaže: Pogledaj post
e ljudi. ja sam novak. jeeeee )))))
Blago tebi

:ljubomorna:
*leona* is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 13:51   #59
Quote:
Studentica kaže: Pogledaj post
e ljudi. ja sam novak. jeeeee )))))
I vec se kupuju dionice, ha?!?!

Nije lose tim novacima, eto i ja sam poceo ali me bas ne ide. I, jesi li prodala HT i kupila Veterinu?

BTW a gdje si znanstveni novak?
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 23:53   #60
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
I ne samo državnu...

Ustav Republike Hrvatske:

Članak 54.

Svatko ima pravo na rad i slobodu rada.

Svatko slobodno bira poziv i zaposlenje i svakomu je pod jednakim uvjetima dostupno svako radno mjesto i dužnost.


Bilo kakvo upravno rješenje gdje bi se navodila dobna granica kao uvjet za ili protiv glede posla (a rješenje o postavljanju na radno mjesto to jest) može se srušiti na Upravnom sudu. Fakultet i Ministarstvo na to nemaju pravo.
Bi li se to onda odnosilo i na ove natječaje za dok i postdok stipendije?
Obično se tu navode dobne granice.
mirjam is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:32.