Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2017., 15:25   #141
Quote:
ITGuy kaže: Pogledaj post
Sve se kreće u odnosu na referentno tijelo. Zamisli da si u praznom svemiru, nema ništa oko tebe, kako bi odredio da li se krećeš?
Ne mogu zamisliti da nema ništa oko mene.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 15:29   #142
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ne mogu zamisliti da nema ništa oko mene.
Tu ti ne mogu da pomognem...
ITGuy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 17:06   #143
Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
Za ovo nisam znao, za ovako jednostavnu vezu između prostora i vremena
I dobro je da nisi znao, jer to je pogrešno.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 19:05   #144
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
I dobro je da nisi znao, jer to je pogrešno.
da.
po specijalnoj teoriji relativnosti t1=t0*1/sqrt(1-v^2/c^2).
ako se sustav giba brzinom svjetlosti, t1=besk.
ako sustav miruje, t1=t0.
iako lijepo zvuči, vrijeme ne može teći brzinom svjetlosti. Vrijeme nema brzinu.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 20:06   #145
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
I dobro je da nisi znao, jer to je pogrešno.
Evo citiram:

Einstein je proglasio da svi predmeti u univerzumu uvijek putuju
kroz prostorvrijeme jednom, nepromjenjivom brzinom - brzinom svjetlosti. To je neobična pomisao; navikli smo na shvaćanje da se predmeti gibaju brzinama znatno manjima od brzine svjetlosti. Više puta smo naglasili da je to razlog zašto su relativistički učinci tako neuobičajeni u svakodnevnom svijetu. Sve je to točno. Ali sada govorimo o kombiniranoj brzini predmeta kroz sve četiri dimenzije - tri prostorne i jednu vremensku - a brzina predmeta u tom generaliziranom smislu jednaka je brzini svjetlosti.


B Green " Elegantni Svemir" str 58.

Zadnje uređivanje Orah : 26.02.2017. at 20:16.
Orah is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 20:49   #146
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ne mogu zamisliti da nema ništa oko mene.
To ti je čista apstrakcija: kao apsolutni duh , apsolutna ideja , univerzalna svijest , ako to možeš zamisliti onda ti ne bi bio problem zamisliti apstrakciju da nema ništa oko tebe.
Orah is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 21:16   #147
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
To ti je čista apstrakcija: kao apsolutni duh , apsolutna ideja , univerzalna svijest , ako to možeš zamisliti onda ti ne bi bio problem zamisliti apstrakciju da nema ništa oko tebe.
Ja imam obratan problem, mogu zamisliti prazninu oko sebe, ali apsolutne duhove, svijesti i slične stvari i ne baš.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 22:59   #148
Sad mi je palo na pamet... psihološko vrijeme može promijeniti smjer, ne?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 23:20   #149
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
To ti je čista apstrakcija: kao apsolutni duh , apsolutna ideja , univerzalna svijest , ako to možeš zamisliti onda ti ne bi bio problem zamisliti apstrakciju da nema ništa oko tebe.

A ovi tvrde i običan trening: http://www.drumtidam.hr/tecajevi-i-r...tenziv-sunjate
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 23:41   #150
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Sad mi je palo na pamet... psihološko vrijeme može promijeniti smjer, ne?
Ne.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 00:31   #151
Quote:
*Q* kaže: Pogledaj post
Ne.
Kratko i nejasno.

Ajmo korak po korak jer nisam sigurna da sam dobro shvatila te razlike.

Dakle, fizikalno vrijeme teče brzinom od jedne sekunde u sekundi i mjere ga satovi. To mi je jasno.

Psihološko vrijeme je subjektivna percepcija vremena ili...?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 01:17   #152
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Psihološko vrijeme je subjektivna percepcija vremena ili...?
Da. Naš subjektivni doživljaj protoka vremena je posljedica procesa kojim nastaje memorija u našem mozgu. Taj proces stvara više nereda u vidu topline od reda u vidu novih informacija i ima jasno određen vremenski smjer prema povećanju entropije.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 01:20   #153
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Psihološko vrijeme je...
To je valjda ono kad ideš kod prijatelja na žurku, ulaziš u club i odjednom se budiš u parku na klupi, a nikako ti nije jasno kako, šta, gdje, kad...
ITGuy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 01:34   #154
Quote:
ITGuy kaže: Pogledaj post
To je valjda ono kad ideš kod prijatelja na žurku, ulaziš u club i odjednom se budiš u parku na klupi, a nikako ti nije jasno kako, šta, gdje, kad...
Da, alkohol ti izbriše tu memoriju i onda imaš dojam da između ta dva događaja nije proteklo nikakvo vrijeme.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 01:54   #155
Britanac imena Clive Wearing boluje od nekakve vrste oštećenja mozga (virus napao nervni sistem), zbog čega nije u mogućnosti pamtiti. Ovako izgleda njegov dnevnik:

8:31 AM: Now I am really, completely awake.
9:06 AM: Now I am perfectly, overwhelmingly awake.
9:34 AM: Now I am superlatively, actually awake.

Iz njegove perspektive će mu ostatak života praktično proći za nekoliko minuta.
ITGuy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 08:01   #156
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Evo citiram:

Einstein je proglasio da svi predmeti u univerzumu uvijek putuju
kroz prostorvrijeme jednom, nepromjenjivom brzinom - brzinom svjetlosti. To je neobična pomisao; navikli smo na shvaćanje da se predmeti gibaju brzinama znatno manjima od brzine svjetlosti. Više puta smo naglasili da je to razlog zašto su relativistički učinci tako neuobičajeni u svakodnevnom svijetu. Sve je to točno. Ali sada govorimo o kombiniranoj brzini predmeta kroz sve četiri dimenzije - tri prostorne i jednu vremensku - a brzina predmeta u tom generaliziranom smislu jednaka je brzini svjetlosti.


B Green " Elegantni Svemir" str 58.
Prvo treba definirati 'što je brzina'. derivacija puta po vremenu. ili jednostavnije:brzina je put koji tijelo prijeđe u jedinici vremena, i izražava se u jedinicama m/s.Pomoću vremena se definira brzina. Stoga mi i dalje nije jasno kako vrijeme može imati brzinu. Brzina svjetlosti, put koji prijeđe svjetlost u jedinici vremena. ok. Ali brzina vremena?

Kad si već citirao B. Greena to je znanstvenik koji radi na popularizaciji znanosti, i često mu je važnije da to što on piše i govori bude popularno nego fizikalna istina. No, takav je i S. Hawking čiju sam knjigu spomenuo u uvodnom postu.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 08:45   #157
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Evo citiram:

Einstein je proglasio da svi predmeti u univerzumu uvijek putuju
kroz prostorvrijeme jednom, nepromjenjivom brzinom - brzinom svjetlosti. To je neobična pomisao; navikli smo na shvaćanje da se predmeti gibaju brzinama znatno manjima od brzine svjetlosti. Više puta smo naglasili da je to razlog zašto su relativistički učinci tako neuobičajeni u svakodnevnom svijetu. Sve je to točno. Ali sada govorimo o kombiniranoj brzini predmeta kroz sve četiri dimenzije - tri prostorne i jednu vremensku - a brzina predmeta u tom generaliziranom smislu jednaka je brzini svjetlosti.


B Green " Elegantni Svemir" str 58.
A, sad je već jasnije o čemu je riječ. Radi se o tzv. četvero-brzini. Istina, četvero-brzina bilo kojeg masivnog predmeta jednaka je c. No četvero-brzina bezmasenih čestica, dakle svjetlosti, jednaka je nuli. Stoga, ako ćemo gledati četvero-brzinu, jedina koja ne putuje brzinom svjetlosti je - svjetlost. To, naravno, zvuči zbunjujuće, ali samo zato što se koristi svakidašnji rječnik. Kad se stvari precizno definiraju matematički (što Grene naravno ne radi u znanstveno-popularnoj knjizi, pa neću niti ja u ovom postu), tada nema zbrke.

EDIT: Sad mi je palo napamet (nije mi poznato da je itko prije to tako formulirao) da se četvero-brzina možda može shvatiti kao neka vrsta relativne brzine u odnosu na svjetlost. Ako je tako, onda nije nikakvo čudo da svjetlost ima brzinu nula, a svi ostali brzinu c u odnosu na svjetlost. Ako ovo uspijem formulirati matematički (za sada još ne znam kako), to bi mogao biti rad vrijedan objavljivanja.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.

Zadnje uređivanje skeptik : 27.02.2017. at 09:35.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 09:53   #158
Quote:
ITGuy kaže: Pogledaj post
Britanac imena Clive Wearing boluje od nekakve vrste oštećenja mozga (virus napao nervni sistem), zbog čega nije u mogućnosti pamtiti. Ovako izgleda njegov dnevnik:

8:31 AM: Now I am really, completely awake.
9:06 AM: Now I am perfectly, overwhelmingly awake.
9:34 AM: Now I am superlatively, actually awake.

Iz njegove perspektive će mu ostatak života praktično proći za nekoliko minuta.

Ideš! Krena se pokušava dovesti u to stanje već bar dvadeset godina.

Ja pak ciljam na neki ekvivalent vremenskog stroja. Recimo, u žanklodvandam situacijama vrijeme gotovo da stane (odnosno, mozak radi brže, ali koga briga).

U uvjetima ekstremne dosade (poslovni sastanci, sjednice sabora, senzorna deprivacija) vrijeme se usporava i mozak odlazi na pašu.

I to sve bez ikakvih supstanci i meditativnih tehnika. Iskustvo kronolize imala sam devedeset i devete, kad sam uzela nešto i partijala kao da je 1969.

Ne bih ponovila eksperiment jer mi mozak još uvijek treba za neke stvari, tako da ću teorijsku fiziku prepustiti drugima.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 10:33   #159
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
jer mi mozak još uvijek treba za neke stvari
A za što to, ako se smije pitat?

Koliko vidim tebi treba samo centar za smisao za humor, a kao što vidiš po meni, bavljenje teorijskom fizikom ne utječe negativno na isti.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 10:52   #160
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
A za što to, ako se smije pitat?

Koliko vidim tebi treba samo centar za smisao za humor, a kao što vidiš po meni, bavljenje teorijskom fizikom ne utječe negativno na isti.
Zanemarimo li moj važan posao u Ministarstvu Istine, lijeva mi je hemisfera potrebna da ne serem po dvorištu.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:09.