Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2007., 22:26   #1
Misliti svojom glavom - postupak odabira dionice

Zamolio bih iskusnije da otprilike opisu nacin na koji odabiru dionicu u koju ce ulagati. Kako uopce dodjete do toga da neku dionicu krecete proucavati? Sta sve proucavanje sadrzi? Koje analize obavezno radite?

Prosto, ajd malo opisite postupak pikiranja, analize i na kraju odabira...kako to izgleda u praksi

tnx
dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 23:21   #2
nisam jako iskusan ali mogu pokusat odgovorit kako sam ja odabrao dionice:
bilo bi ok kad bi diverzificirao portfelj
pod tim ne mislim samo kupio vise od jedne dionice, nego raspodjelio u razne grane privrede (brodari spadaju u transport sta god ti drugi rekli)

e sad, obzirom da vjerojatno nemas, ko ni ja, dovoljno novaca da pokrijes sve grane, morat ces izabrat neke koje ce po tebi najvise rasti u sljedecem razdoblju.
dakle ja sam izabrao gradevinu i transport.
gradevina zato sto mislim da ce cjene zemljista nastavit rasti, sto gradevinarima samo po sebi dize vrijednost sigurnih par posto godisnje, a poslova kao sto mozes vidjet ne fali.
transport zato sto mislim da industrija cvjeta, trebat ce netko to sve prevozit
uglavnom, sljedeci korak treba izabrat dionicu.
poskidas FI dionica koje spadaju u sektore koje si odabrao. ja gledam uglavnom prihod po dionici i trend promjene prihoda. nakon toga bacim oko na prodaju imovine, i ako je znacajna oduzmem to od prihoda po dionici (P/E). nakon toga jos bacim oko na F tablicu. tamo ti pise ako je firma sudski gonjena, ako ima problema s likvidnoscu, itd. ponekad ces tamo naci odgovore na neka pitanja koja mogu iskrsnut prilikom citanja FI. u slucaju da postoje neke nebuloze koje si ne mozes objasnit slobodno nazovi firmu, imaju specjaliste koji ce ti profesionalno zamazat oci i najvece gubitke prikazat kao korisne za firmu
obzirom da sam kasno odlucio uletit u gradevinare DLKV je bila jedina firma koja je jos uvjek imala neki pristojan P/E, oko 40 ali tu su ugradena ocekivanja za sljedecih 10 godina tako da to i nije tolko puno. ako se gradevinari pokazu kao balon, DLKV ce najmanje pasti. ako nastave rasti, DLKV ima najvise prostora za rast (neki gradevinari su porasli i 100% u zadnjih par mjeseci)
dakle dalekovod je bio moj prvi izbor, drugi, transport
takoder pregledavsi FI, odlucio sam se za transadriju. zadnjih mjeseci je prate negativne spekulacije. to je lose za dionicu trenutno, ali najcesce dobro dugorocno. P/E je bio oko 9-10, ali ispada da su imali neku malo vecu prodaju imovine. kad to oduzmes dobijes P/E oko 18-19, sto i nije tako puno. u to sam ugradio moguce rezanje troskova osoblja, perspektivu u poslovanju, ocekivanja da ce tvrtke kceri pocet poslovat s dobiti, i za kraj moje osobno ocekivanje da ce na GS proci protuprijedlog i da ce doci do smjene NO.

eto. tako sam ja izabrao svoje dionice. neka ti drugi kazu kako su se oni odlucili za svoje. ova moja investicija je dugorocna. prilikom kratkorocnog odabira svakako ces otic i procitat spekulacije na forumu, ali to najcesce brzo potone u vodu i morat ces jako dobro pazit kad izletit jer bi ti gubici mogli biti drasticni.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 08:26   #3
Marko vidim da si si dao truda. Bio bih ti zahvalan kad mi malo pojasnio di nađeš podatke koje spominješ, i na konkretnom primjeru malo razjasnio matematiku.
Rocky64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 10:08   #4
1. citam forume

2. gledam fundamente

3. ako fundamenti stimaju, informiram se intenzivno, ak imam novaca..

4. ak mislim da valja i imam novaca, kupujem..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 10:12   #5
Marko je to ljepo objasnio otprilike ,ali nitko ti ne moze dati neko univerzalno pravilo.
Ja sam friski na burzi i kada sam kupovao svoje dionice doslovno sam nabadao prstom bez nekog velikog znanja i analize.
Moderator na ovom forumu me ljepo upozorio da ne ulazim tada , ali ko pametniji od mene , pa sam ipak prezivio i do sada u finom plusu.
Ustvari ocu reci da je fundamentaln analiza bitna za tvoj neki mir jer vjerujes da je to podcjenjeno i da prema pokazateljima trebalo vrijediti vise, ali puno je bitnije pratiti reakciju trzista imati strpljenja i dobrih živaca.
Ima dosta relativno podcj. i ne napuhanih dionica kojima cjena ne raste , dapace i pada dok se precjenjene i dalje bezobrazno rastu.
Prilikom kupnje trebas odluciti dali kupujes na kraci ili duzi rok da te ne muce svakodnevne promjene cjene koje znaju biti bolne ,(ddjh).
ex Nevera is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 14:46   #6
Quote:
Rocky64 kaže: Pogledaj post
Marko vidim da si si dao truda. Bio bih ti zahvalan kad mi malo pojasnio di nađeš podatke koje spominješ, i na konkretnom primjeru malo razjasnio matematiku.
na stranici www.zse.hr ides na izbornik uvrstenja, i odaberes prvu stavku (Fin. izvjestaji). tamo imas FI za sve firme. postoje deadlinei do kad firma mora dostavit konsolidirano FI. ako isto nije dostavljeno na vrijeme mozes slobodno racunat na to da nesto s njim nece bit u redu (iako ponekad ne mora znacit)

sad cu uzet transadriju kao primjer jer je puno sjebanija od dalekovoda:

dakle, na Ref.str. vidis da je zarada po dionici 171,18, dok je za isto razdoblje lani bila 122,52. to ti daje NASLUTITI da je trend poslovanja i promjene prihoda uzlazan (po nekad firma moze prodati imovinu i to knjiziti kao dobit, sto ispada da je firma poslovala s dobiti iako je poslovala s gubitkom).

uvid u FI 2006 pokazuje sljedece: dobit polagano raste, '05 43 kune po dionici. '06 81 kuna po dionici (izgleda malo ali to je gotovo 100% porast dobiti!)

kombinacijom izvjesca za 2006 i 1Q 2007 vidis da je firma morala tokom godine 2006 imati neke velike gubitke, jer je od zarade po dionici 122,52 u 1Q 2006 pala na 81,51 na kraju godine.

takoder mozes zakljuciti da ta zarada iz 1Q nije od poslovanja, jer je jednostavno prevelika. mora biti od prodaje imovine (sto cemo u kasnijim tablicama i potvrditi)

cjena na burzi je trenutno 7950 kuna (varira izmedu 7900 i 8000)
P/E (price/earnings) = cjena na burzi (7950) / zarada po dionici
za 2006 to je 97,53 (jako puno, ja racunam da je sve preko 20 skupo)
ali ako uzmemo u obzir dobit iz zadnja 4Q dobijemo P/E 42,22 (s time da je u 2Q prosle godine knjizen gubitak od 66 kuna/dionici sto drasticno smanjuje zaradu)

iz fin.tablice ocito je da je u 1Q 2006 prodana dugotrajna materijalna imovina, a 1Q 2007 kratkorocna fin. imovina. to nam sad objasnjava zasto su 1Q imali tako dobre rezultate u odnosu na ostatak godine.

pogled na F tablicu nam sad moze reci sta je prodano. u 1Q 2006 su prodali poslovni prostor u zagrebu, a u 1Q 2007 su prodali 15% udjela u kvarner banci (to ne pise). sad je pitanje sta su napravili s tim novcem? 2006 su povracali kredite, tako da su fin. rashodi drasticno pali (zbog manjih kamata). 2007 su 2 mil. kuna od prodaje kvarner banke knjizili kao dobit, dok su ostatak pretvorili u kratkorocnu fin. imovinu.

ajmo sada ignorirat 1Q 2007 zbog knjizenja prodane imovine kao dobiti, i uzmimo 4Q 2006 kao referentan:
P/E = 26,6 kn/dionici (uz konstantno povecanje prihoda!)

nije ni puno

takoder vazne stavke kod transadrije su:
1) drustvo policentro d.o.o. od kojeg transadrija ima preko 50 mil. kuna potrazivanja zbog sudjelovanja u izgradnji poslovnog tornja.
2) od 4Q 2006 je u FI uslo i poslovanje 2 tvrtke kceri iz slovenije koje posluju s gubitkom od 1,5 mil. kn. uprava ocekuje da ce pocet poslovat pozitivno do kraja godine.
3) niz problematicnih potrazivanja od firmi koje ce zbog sporosti sudstva zavrsiti u stecaju ili likvidaciji
sve vidljivo iz F tablice

eto, nije bajno, ali najbolje sta sam ja mogao pronaci. za sad mi je vazna promjena NO (zelim da dionicari budu u NO, jer mislim da ce oni raditi vise u korist firme)
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 15:19   #7
jos nesto sam htio napomenut, vrlo cesto se ljudi pozivaju na book vrijednost neke firme. kao, precjenjena je, trguje se na 6 booka. podcjenjena je, trguje se ispod booka. to ne mora nista znaciti. evo primjera:

neka tvrtka koja se bavi programiranjem softwarea ce imati jako mali book. sve sta im je potrebno je poslovni prostor i par stotina kompjutera. dovoljno je da ugovore par poslova programiranja i odrzavanja softwarea na 10 godina i ta firma se moze slobodno trgovat na 20 booka.

IGH se bavi projektiranjem. spada u gradevinare, ali glavni posao mu je projektiranje projekata. e sad, dok jedna tehnika mora imati materijala, platit radnike, kupit zemljiste (sto sve kosta), nakon toga izgradit kucu/zgradu, i nakon toga prodat, dakle mora imati skupe djelove da stvori nesto jos skuplje, IGH vec ima inzinjere, treba samo kupit malo papira, koju olovku i gumicu, jedno ravnalo ili trokut i sestar i moze ugovarat poslove od par miliona kuna! (ovo je bilo karikirano, normalno da ce kupovat kompjutere, autocad, specjalizirat radnike, ...)

evo i primjer u suprotno:

neka firma je ulozila 100 mil. kn. u tvornicu necega. ocekivalo se da ce dobit te tvornice biti najmanje 10 mil. kn. godisnje i da ce se u 10 god. isplatit investicija, ali ispalo je da ta tvornica zaraduje jedva 5 mil. kn. godisnje (upola manje). book firme koja posjeduje tu tvornicu je recimo 100 kuna, ali zbog slabog prihoda ta firma ce se trgovat ispod booka (kolko tocno trziste ce odredit).

Agromedimurje (nisam informiran, nemojte me zaklat ako sam pogrijesio) se bavi proizvodnjom ica i pica. Posluju jako dobro (pozitivno), svake godine redovno isplacuju dividendu od nekih 35 kuna, ali se trguju na samo 2500 kuna, ispod book vrijednosti! zasto? ulaganja u firmu nisu rezultirala prihodom kakav se ocekivao od firme. za daljnji rast trebaju dodatne investicije koje su takoder upitne isplativosti. jednostavno puno je vise novaca ulozeno nego sto ce se izvuc iz forme, tako da iako posluje s dobiti i trguje se ispod booka, ne mora znacit da je podcjenjena.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 16:49   #8
Zahvaljujem na iscrpnom objašnjenju :klap: :klap:
Rocky64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 17:51   #9
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
1. citam forume

2. gledam fundamente

3. ako fundamenti stimaju, informiram se intenzivno, ak imam novaca..

4. ak mislim da valja i imam novaca, kupujem..
mozes li biti malo detaljniji? sta ti smatras fundamentima? koje konkretno obavezno gledas?


@markotros
puno ti hvala na iscrpnim i vrlo korisnim informacijama! (ako ti jos sta padne na pamet, naravno, samo dodavaj, dapace!)
dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 22:43   #10
Preporučio bih mladom dinoničaru da počine s likvidnim dionicama, naravno nakon ove ljetne letardije, prati crobex.

Posavjetuj se s nekim investicijskim savjetnicima(svaka ozbiljna brokerska kuća ih ima), prati sda, prati očekivanja investitora i uključi psihologiju. (ovo zadnje ti je ipak najbitije)



Gledaš malo TA , pratiš forume id.

Što se tiče fundamenata , očekivanja naših investitora su možda malo i prevelika, a cijene nekih dionica bolesne.

Kod nas na tržištu fondovi su apsolutni vladari tržišta, prati fondove.

U zadnjih 2 godine nisi mogao fulat kod odabira dionice.

Da bi kvalitetno ušao u posao treba ti par godina trejdanja, zato kreni s malo, tak da ako zgubiš, izgubit ćeš malo. Kasnije povečavaj uloge.

I budi strpljiv i uporan, i znaj da su to samo novci,,i da,, zadnje,,, uvijek ulaži extra novac koji ti je viška jer ako izgubiš taj višak uvijek ćeš imat dovoljno za ostale stvari.

Što se tiće diverzifikacije portfelja, to na jednom tržištu ti je tak(dobro), da ulažeš na više svjetskih burzi (puno bolje), ali ovak ,,dok kod nas padaju dionice skoro sve padaju ili skoro sve rastu.
vedric is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 22:54   #11
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
na stranici www.zse.hr ides na izbornik uvrstenja, i odaberes prvu stavku (Fin. izvjestaji). tamo imas FI za sve firme. postoje deadlinei do kad firma mora dostavit konsolidirano FI. ako isto nije dostavljeno na vrijeme mozes slobodno racunat na to da nesto s njim nece bit u redu (iako ponekad ne mora znacit)

sad cu uzet transadriju kao primjer jer je puno sjebanija od dalekovoda:

dakle, na Ref.str. vidis da je zarada po dionici 171,18, dok je za isto razdoblje lani bila 122,52. to ti daje NASLUTITI da je trend poslovanja i promjene prihoda uzlazan (po nekad firma moze prodati imovinu i to knjiziti kao dobit, sto ispada da je firma poslovala s dobiti iako je poslovala s gubitkom).

uvid u FI 2006 pokazuje sljedece: dobit polagano raste, '05 43 kune po dionici. '06 81 kuna po dionici (izgleda malo ali to je gotovo 100% porast dobiti!)

kombinacijom izvjesca za 2006 i 1Q 2007 vidis da je firma morala tokom godine 2006 imati neke velike gubitke, jer je od zarade po dionici 122,52 u 1Q 2006 pala na 81,51 na kraju godine.

takoder mozes zakljuciti da ta zarada iz 1Q nije od poslovanja, jer je jednostavno prevelika. mora biti od prodaje imovine (sto cemo u kasnijim tablicama i potvrditi)

cjena na burzi je trenutno 7950 kuna (varira izmedu 7900 i 8000)
P/E (price/earnings) = cjena na burzi (7950) / zarada po dionici
za 2006 to je 97,53 (jako puno, ja racunam da je sve preko 20 skupo)
ali ako uzmemo u obzir dobit iz zadnja 4Q dobijemo P/E 42,22 (s time da je u 2Q prosle godine knjizen gubitak od 66 kuna/dionici sto drasticno smanjuje zaradu)

iz fin.tablice ocito je da je u 1Q 2006 prodana dugotrajna materijalna imovina, a 1Q 2007 kratkorocna fin. imovina. to nam sad objasnjava zasto su 1Q imali tako dobre rezultate u odnosu na ostatak godine.

pogled na F tablicu nam sad moze reci sta je prodano. u 1Q 2006 su prodali poslovni prostor u zagrebu, a u 1Q 2007 su prodali 15% udjela u kvarner banci (to ne pise). sad je pitanje sta su napravili s tim novcem? 2006 su povracali kredite, tako da su fin. rashodi drasticno pali (zbog manjih kamata). 2007 su 2 mil. kuna od prodaje kvarner banke knjizili kao dobit, dok su ostatak pretvorili u kratkorocnu fin. imovinu.

ajmo sada ignorirat 1Q 2007 zbog knjizenja prodane imovine kao dobiti, i uzmimo 4Q 2006 kao referentan:
P/E = 26,6 kn/dionici (uz konstantno povecanje prihoda!)

nije ni puno

takoder vazne stavke kod transadrije su:
1) drustvo policentro d.o.o. od kojeg transadrija ima preko 50 mil. kuna potrazivanja zbog sudjelovanja u izgradnji poslovnog tornja.
2) od 4Q 2006 je u FI uslo i poslovanje 2 tvrtke kceri iz slovenije koje posluju s gubitkom od 1,5 mil. kn. uprava ocekuje da ce pocet poslovat pozitivno do kraja godine.
3) niz problematicnih potrazivanja od firmi koje ce zbog sporosti sudstva zavrsiti u stecaju ili likvidaciji
sve vidljivo iz F tablice

eto, nije bajno, ali najbolje sta sam ja mogao pronaci. za sad mi je vazna promjena NO (zelim da dionicari budu u NO, jer mislim da ce oni raditi vise u korist firme)
Transadrija je zajebana dionica do bola, pogotovo ova povezana društva i potraživnja neka između njih.

tko to sve polovi i shvati i onda će teško izračunat realnu vrijednost, ja sam bio vrlo kratko dioničar transadrije ali samo radi psihologije.

Posudio pare, zaradio, vratio pare i to je bila moja transadrija.

Svakako oprez kod te dionice,oprez.
vedric is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 16:42   #12
Quote:
dee kaže: Pogledaj post
Zamolio bih iskusnije da otprilike opisu nacin na koji odabiru dionicu u koju ce ulagati. Kako uopce dodjete do toga da neku dionicu krecete proucavati? Sta sve proucavanje sadrzi? Koje analize obavezno radite?

Prosto, ajd malo opisite postupak pikiranja, analize i na kraju odabira...kako to izgleda u praksi

tnx
Ovo bi mogao biti jedan zanimljiv, onako skolski topik, medjutim na takva pitanja tesko je dobiti nekakav opceobuhvatan odgovor. Zasto? Zato sto odabir dionica prije svega ovisi o strategiji pojedinog investitora i na kakav nacin mu je slozen portfelj.

Dakle, preporucio bih ti da se najprije upoznas sa strategijama investiranja koje su vezane za cilj koji si trebas postaviti, a samim time kolicinu rizika: novac i vrijeme koje planiras za investiranje. Onda bi trebao formulirati pitanje za pojedinu strategiju, pa cuti neka konkretna iskustva. Mislim da bi ti tako bilo puno lakse i korisnije cuti tudja iskustva.

Evo, dat cu doprinos ovoj temi koliko god je to moguce na opci nacin. Nisam ne znam kako ultra iskusan da bih mogao reci da se time bavim oho-ho godina, ali sam do sada ulozio odredjeni trud i vrijeme, te imam nesto iskustva. I recimo da se ne zalim na rezultate, premda, naravno, uvijek moze bolje.

Meni je najprihvatljivije "value" investiranje, pa sam najprije procitao gomilu literature iz tog podrucja i tek onda se poceo baviti dionicama. Postoji gomilu materijala napisanih o odabiru dionica.
Ne provodim puno vremena prateci burzu (ono svakodnevno i iz sata u sat), nego me iskljucivo zanima dugorocno investiranje, nikakav day-trading i sl. Meni takav pristup izgleda kao nekakvo kladjenje ili kockanje, a neki ljudi iskljucivo rade na taj nacin.
Najvise vremena posvecujem fundamentalnoj analizi i pocinjem iz te tocke, te se fokusiram na grane djelatnosti koje razumijem i najprije unutar njih trazim zanimljivu dionicu. Svidjaju mi se dionice koje su barem prilikom odabira van fokusa velikog broja investitora. Ne volim hit-stvari o kojima se trenutno puno prica u javnosti i sl. Znaci, izbjegavam stvari koje su u zaristu jer se tamo puno manipulira i van je dosega mojih saznanja i kontrole, recimo to tako.
Isto tako, uvijek posjedujem samo manji broj dionica u portfelju - onoliki broj koliki mogu vrlo dobro paziti. Dakle, pomno pratim sto se desava s poslovanjem doticnog d.d.-a. Puno vise sam fokusiran na rezultate poslovanja i financ. izvjestaja, te kretanje neke ekonomske grane, nego na trenutne cijene na burzi.

Trenutna cijena na burzi mi je najbitnija u dva trenutka:
1. Kada sam spreman kupiti dionicu koju smatram dobrom. Dakle, cekam trenutak za ukrcaj - najcesce kada su cijene na burzi niske zbog nekih korekcija.

2. Kada izlazim - no to je kod mene obicno nakon duljeg vremena. U biti nikad ne kupujem nesto i onda izadjem jako brzo, npr. nakon par mjeseci. U stvari, jos uvijek posjedujem vecinu stvari koje sam kupio na samim pocecima.

Jebiga, lozim na stil i filozofiju W. Buffetta. On mi dodje kao neka inspiracija. No to nikako nije stil da bi covjek na brzinu ubadao neke dionice koje prinose vrtoglave rezultate u kratkom roku.

P.S:
Probaj za pocetak procitati knjigu B. Grahama: "Inteligentni investitor", pa vidi ako ti moze sjesti taj nacin razmisljanja. Barem ce ti pomoci da se upoznas s nekim zanimljivim razmisljanjima. Ako ti sjedne, takav temelj te moze odvesti da procitas jos dosta zanimljivih stvari koje proizlaze iz takvog pristupa investiranju.
__________________
The Greatest Hazard In Life Is To Risk Nothing.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2007., 16:33   #13
Quote:
gatto kaže: Pogledaj post
Ovo bi mogao biti jedan zanimljiv........
Svaka cast; jedno suvislo, osobno razmisljanje o trzistu dionica... Pravi uvod i abeceda... Bravo!
spicelab is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2007., 20:07   #14
Quote:
gatto kaže: Pogledaj post
Trenutna cijena na burzi mi je najbitnija u dva trenutka:
1. Kada sam spreman kupiti dionicu koju smatram dobrom. Dakle, cekam trenutak za ukrcaj - najcesce kada su cijene na burzi niske zbog nekih korekcija.

2. Kada izlazim - no to je kod mene obicno nakon duljeg vremena. U biti nikad ne kupujem nesto i onda izadjem jako brzo, npr. nakon par mjeseci. U stvari, jos uvijek posjedujem vecinu stvari koje sam kupio na samim pocecima.
e sada mene zanima, koji je to "dobar trenutak"? burzu trebaš promatrati u etapama, kako vrijeme prolazi i novi događaji se pojavljuju tako se na burzi dešavaju nove cjenovne razine. Osim samih fin. pokazatelja, bitan faktor ponekad zna biti i vlasnička pretumbacija, odnosno način i cijena prodaje nekog večinskog paketa. kombiniraj ovo dvoje i imati ćeš odličnu osnovu za solidne prinose. na taj način možeš računati i eventualne minimalne cjenovne razine ako se scenario ne ostvari i sve padne.

u startu ne možeš reći "ok, ja sam sad to kupio na godinu dana" ili "na tri mjeseca", to je glupo. bitan ti je prinos. kupnju si bazirao na nekim očekivanjima, čim se ispune (ili ne ispune) ta očekivanja, gibaš dalje. naravno da ako se desi nešto nepredviđeno i zaradiš cca 30% u tjedan dana, a planirao si za mjesec-dva dignuti 10-15%, da ćeš izaći, jer se svaki nagli skok ne može dugo zadržati.

dakle dio portfelja za kvalitetu a dio za špekulacije.

ovo sve nema smisla ako si strateški u dionici zbog odlučivanja ili ako kupuješ jer imaš toliko love da ne znaš gdje bi s njom

teško je ovo iskombinirati, ja još nisam uvijek uspješan, ali radim na principu ostvarenog prinosa. čim dosegnem zacrtane brojke, izlazim bez emocija. nekad uspješno, nekad ne.

sretno
__________________
there's no devil, it's just god when he's drunk
Mr. Jingles is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2007., 16:49   #15
Quote:
dee kaže: Pogledaj post
mozes li biti malo detaljniji? sta ti smatras fundamentima? koje konkretno obavezno gledas?


@markotros
puno ti hvala na iscrpnim i vrlo korisnim informacijama! (ako ti jos sta padne na pamet, naravno, samo dodavaj, dapace!)
citam FI..

opcenito najvaznije stavke meni su prihod, dobit, BV.. i malo maste za moguce buduce poslovanje firme..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2007., 07:20   #16
a zar nitko uz sve ostale elemente ne prati i tehničku analizu?
lonicera is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 13:38   #17
Quote:
lonicera kaže: Pogledaj post
a zar nitko uz sve ostale elemente ne prati i tehničku analizu?
Ona prava tehnička analiza, iz knjiga, je kod nas neprimjenjiva. A meni se čini da je to općenito magla. Ali ako misliš na jednostavno hvatanje vrha i dna-to bi isto spadalo pod tehničku samo krajnje pojednostavljeno, onda sigurno da je to jedan od glavnih faktora kod odabira dionica.
Svakako da treba kombinirati sve: fundamente, hvatanje vrha i dna, trend, važne vijesti, javne ponude dionica, dokapitalizacije itd. Ne možeš biti uspješan ako pratiš samo fundamente ili samo vijesti ili samo tuđe mišljenje na forumima.
A daleko najvažnije je iskustvo. Sa iskustvom dolazi polako i pravilna procjena vijesti(točne ili lažne, važne i nevažne), rezultata-FI(točni ili lažno prikazani), savjeta forumaša(na forumima ima puno ljudi koji nisu dobronamjerni, ne toliko na ovom forumu, ali pazite na druge forume).
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 15:25   #18
Za stare i nove dioničare:
Izabereš dionicu - čekaš da padne 30% i u praksi naučiš što znači stop-loss, pustiš ju da prođe kroz nekoliko negativnih blokada i onda se hvališ kako imaš niski ulaz.
alter ego blagajnice is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 15:32   #19
Šta nebi bilo bolje sačekati da padne 80-90% od ATH i onda razmišljati jedno 3-4 mjeseca prije nego nešto kupiš?
nulakuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 15:36   #20
Može i tako.
alter ego blagajnice is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:04.