Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.10.2011., 09:51   #301
Quote:
tascha kaže: Pogledaj post
Nadam se da sam na dobroj temi.. na desnoj dojci, s desne vanjske strane sam primjetila neki crticu,mislim da je to kao žila neke jako tamnoplave boje i kad 1-2 stisnem u tom području me štrcne bol... kad bi dalje to područje pipkala nebi me ništa bolilo samo ono na prvi mah. radila sam samopregled dojki i mislim da je sve kako treba biti. nisam naišla na nikakvu kvržicu ni ništa sl.
pomozite nekim savjetima jer sam zabrinuta
Ovako napamet...moguće da prosijava vena jer je koža dojki tanka.

Stvarno ne znam što bi drugo moglo biti.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2011., 10:04   #302
pa da, vena sigurno je... al ne kužim zašto me zaboli kad pritisnem to mjesto..
tascha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2011., 10:30   #303
Quote:
tascha kaže: Pogledaj post
pa da, vena sigurno je... al ne kužim zašto me zaboli kad pritisnem to mjesto..
Moguće da živac prolazi tamo.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2011., 11:27   #304
te plave žile se meni pojavljuju ovisno o ciklusu... pred kraj su cijele grudi osjetljive, bolne, nabrekle i pune plavih žila, kad procurim, sve splasne. I prestane boljeti. Mene zabrinjavaju samo kvržice
ciganche is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 16:17   #305
Evo htjela sam samo podijeliti svoje iskustvo sa vama vezano uz operaciju fibradenoma. Prije zahvata sam isla na bojanje tkiva sto je bolilo neopisivo, moj FA koji sam vadila se nalazi odmah ispod bradavice a kako je ona jako osjetljiva mozete si zamisliti kako to boli. Nakon toga sam otsila u bolnicu ( bojanje sam obavila privatno ) i tamo su me operirali pod lokalnom, sam proces nije dugo trajao svega 20 minuta, prvo te bocnu na 3 mjesta i onda krece rezanje itd, nisam nista vidjela sta rade jer su me pokrili zelenom plahtom. Dr i sestra su bili super,cijelo vrijeme su se zezali tako da mi i nije bio neki bed ali cure moje kad lokalna prestane djelovati slijedi pakao. Mozda nekome to sve i nije bilo tako strasno ali meni nazalost je. Ja od petka nisam spavala skoro uopce, nemogu se nikako namjestiti,od ukocenosti da se ne povrijedim pocela su me leda boliti.
Kad je dr izvadio moj FA je rekao da mu se to cini kao mastopatsko tkivo i da mu ne lici na fibroadenom ( PUNCIJOM JE 2X POTVRĐEN fa ) rekao mi je da ne moram brinuti da on ne misli da je nesto ozbiljno, ja se samo nadam da je u pravu i da ce nalaz doci ok. Netko mi je rekao da kad izvade tkivo stave ga na led i da po tome mogu vidjeti da li je nesto sumnjivo, neznam dal je to istina ali se nadam da je.
Nakon toga mi je sestra rekla da moram staviti led na mjesto reza preko gaze kojU je zaljepila,nositi grudnjak po danu i tijekom noci i popit neki analgetik bilo sta osim andola i aspirina radi krvarenja. U pon.( 3 DANA NAKON OPERACIJE ) na kontrolu i previjanje.
Eto nadam se da sam vam barem malo dala predodžbu kako to izgleda.
adelaide is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 16:49   #306
Imam fibroadenom, 0,9mm - tako je bar pokazao UZV krajem 2009. godine.
Zatim sam radila UZV prije 8 mjeseci + mamografiju - nalaz UZV nije pokazao fibroadenom, nego neku "masnu kvržicu" promjera 0,6mm (? )
Nalaz mamografije bio je uredan, s napomenom da imam pregusto tkivo (što bi značilo da je ipak UZV bio bolji izbor za mene, ali me dr. ipak slala na mamografiju jer imam 40 god...)
Sad mi je opet UZV pokazao fibroadenom - i šalje me na punkciju.
Naručena sam za mjesec dana.
Dr. kaže da je to standardni postupak - da se sve šalje na punkciju, međutim ja sam ipak zabrinuta. Imam 41 godinu, pa pretpostavljam da je to i zbog toga, ili...?

Zar se fibroadenom ne može jasno vidjeti na UZV??...
Ili je ovaj moj (ipak) sumnjiv, a opet s druge strane, nadam se da ipak nije ništa strašno, budući da sam naručena tek za mjesec dana... (čekanje će me ubit!)

P.s. nije rekla kolika je sad veličina tog fibroadenoma, nalaz UZV moram podići za par dana.

P.p.s. Ima li veze s nalazom to što sam prije 8 mjeseci UZV radila 6.dan ciklusa, a sad 24.dan...

Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
Nije uobičajeno da bole...
Mene boli na dodir - u 2. polovici ciklusa.

Zadnje uređivanje Sashica : 10.10.2011. at 22:43. Reason: spajanje postova
Lillyrosee is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 20:09   #307
Quote:
lilarose001 kaže: Pogledaj post
Imam fibroadenom, 0,9mm - tako je bar pokazao UZV krajem 2009. godine.
Zatim sam radila UZV prije 8 mjeseci + mamografiju - nalaz UZV nije pokazao fibroadenom, nego neku "masnu kvržicu" promjera 0,6mm (? )
Nalaz mamografije bio je uredan, s napomenom da imam pregusto tkivo (što bi značilo da je ipak UZV bio bolji izbor za mene, ali me dr. ipak slala na mamografiju jer imam 40 god...)
Sad mi je opet UZV pokazao fibroadenom - i šalje me na punkciju.
Naručena sam za mjesec dana.
Dr. kaže da je to standardni postupak - da se sve šalje na punkciju, međutim ja sam ipak zabrinuta. Imam 41 godinu, pa pretpostavljam da je to i zbog toga, ili...?

Zar se fibroadenom ne može jasno vidjeti na UZV??...
Ili je ovaj moj (ipak) sumnjiv, a opet s druge strane, nadam se da ipak nije ništa strašno, budući da sam naručena tek za mjesec dana... (čekanje će me ubit!)

P.s. nije rekla kolika je sad veličina tog fibroadenoma, nalaz UZV moram podići za par dana.

P.p.s. Ima li veze s nalazom to što sam prije 8 mjeseci UZV radila 6.dan ciklusa, a sad 24.dan...



Mene boli na dodir - u 2. polovici ciklusa.
To što uobičajeno ne bole ne isključuje da postoje osobe koje boli.
U drugoj pol.ciklusa otekne žljezdano tkivo dojki i bol nije neuobičajena.

Doktorica te s pravom slala na mamografiju jer se mamografija preporučuje nakon napunjene 40-te godine jer će se na mamografiji uočiti eventualno postojanje mikrokalcifikata kao prevažnog pokazatelja zloćudnog rasta.
U slučajevima jako gustih dojki se onda kao dopuna pregleda radi i UZV. Ali mamografija je obavezna.

Fibroadenom se može jasno vidjeti na UZV,ali ga je potrebno dokazati (jer tako mogu izgledati i zloćudni tm iako rijetko, a i sam fibroadenom može imati atipiju stanica) .
Tako da se punkcija preporučuje za dokazivanje.

Sve u svemu, tko god je radio pregleda napravio ih je što se toga tiče korektno i prema svjetskim smjernicama.

Nije bitno koji je dan ciklusa pregledavano.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 16:11   #308
[QUOTE=Gerta;36190436]Kada kirurg izvadi tumor može otprilike procijeniti karakter prem izgledu, ali samo ako je tumor tipično benignog ili tipično malignog izgleda.
Kod mastopatije tkivo vrlo nalikuje normalnom tkivu dojke pa je vjerojatno na temelju toga procijenio.

"Oskudno duktalnog epitela" znači da je u uzorku bilo dijela kanalića osim ostalih stanica ili tekućine - ako te stanice nisu pokazivale nekakvu atipiju nema nikakvo značenje (samo citolozi u nalazu napišu što su sve vidjeli u uzorku).



Puno Vam hvala na odgovoru
adelaide is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 16:31   #309
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
...Fibroadenom se može jasno vidjeti na UZV,ali ga je potrebno dokazati (jer tako mogu izgledati i zloćudni tm iako rijetko, a i sam fibroadenom može imati atipiju stanica) .
Tako da se punkcija preporučuje za dokazivanje.

Sve u svemu, tko god je radio pregleda napravio ih je što se toga tiče korektno i prema svjetskim smjernicama.

Nije bitno koji je dan ciklusa pregledavano.
Hvala na odg.
Ja se iskreno nadam da jest fibroadenom, jer je to i dr. rekla, kaže da je punkcija uobičajena pretraga u tom slučaju (malo me to zbunilo, ali vjerojatno jest bolje još jedan dokaz uz UZV)... Naručena sam (tek) za 4 tjedna, nadam se da se u slučaju sumnje ipak šalje ranije na punkciju ... ... naravno, ovo čekanje me ubija i ne mogu a da se ne brinem...
Lillyrosee is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 17:27   #310
Quote:
lilarose001 kaže: Pogledaj post
Hvala na odg.
Ja se iskreno nadam da jest fibroadenom, jer je to i dr. rekla, kaže da je punkcija uobičajena pretraga u tom slučaju (malo me to zbunilo, ali vjerojatno jest bolje još jedan dokaz uz UZV)... Naručena sam (tek) za 4 tjedna, nadam se da se u slučaju sumnje ipak šalje ranije na punkciju ... ... naravno, ovo čekanje me ubija i ne mogu a da se ne brinem...
Po svjetskim standardima sve što se vidi na UZV dojki, a da nije najobičnija cista, limfni čvor ili lipom treba punktirati.
Ako je UZV-no izgledalo kao FA najvjerojatnije i je, nemoj se brinuti bezrazložno.

I da, uvijek kada je sumnja na karcinom se nastoji naručiti ženu što prije.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2011., 01:08   #311
Xena, postovi i odgovori na iste koji se tiču tvoga tate su premješteni u zasebnu temu Kvržica na grudima - kod muškaraca na Zdravlje budući je ovaj dio rezerviran za nježniji spol, a slične teme ni na Zdravlju nema. Svako dobro tvom tati.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 18:53   #312
Gerta, da li možda znate kako i zašto nastaju fibroadenomi?
adelaide is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 14:30   #313
Quote:
adelaide kaže: Pogledaj post
Gerta, da li možda znate kako i zašto nastaju fibroadenomi?
Nastanak FA nije posve razjašnjen, ali se smatra da nastaju pod hormonalnim utjecalem, prvenstveno estrogena u genetski predisponiranih žena.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 17:55   #314
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
Nastanak FA nije posve razjašnjen, ali se smatra da nastaju pod hormonalnim utjecalem, prvenstveno estrogena u genetski predisponiranih žena.
Hvala Vam puno na odgovoru
adelaide is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 08:41   #315
Quote:
lilarose001 kaže: Pogledaj post
Hvala na odg.
Ja se iskreno nadam da jest fibroadenom, jer je to i dr. rekla, kaže da je punkcija uobičajena pretraga u tom slučaju (malo me to zbunilo, ali vjerojatno jest bolje još jedan dokaz uz UZV)... Naručena sam (tek) za 4 tjedna, nadam se da se u slučaju sumnje ipak šalje ranije na punkciju ... ... naravno, ovo čekanje me ubija i ne mogu a da se ne brinem...
I mene je moja onkologica poslala na mamografiju i punkciju da bi dokazala da se u mom slučaju ipak radi o dobroćudnoj promjeni.
Ja nisam napipala nikakvu kvržicu, otišla sam na pregled jer mi je majka prije 3 godine oboljela od raka dojke (prva i jedina u obitelji užoj i široj sa dijagnozom raka) i to prvi put. I prvi put odmah šok iako je dr rekla da se ne radi o zločestoj promjeni, nego dobroćudnoj. Poslala me na bazičnu mamografiju (tada sam imala 37 godina, to je bilo lani) i na punkciju koji su potvrdili njen UZV nalaz.
Na kontrolu idem 2 puta godišnje, svakih 6 mjeseci. Ove godine bila u 4 mjesec, sada idem sutra. 19.10.
Sva tri puta koliko sam bila na pregled i kontrolu bio mi je drugi dio ciklus, tik pred menzes.
Mamografiju radila na sredini ciklusa, 10-14 dan.
Punkcija me boljela.
Moj "maleni" je kod bradavice.
__________________
Puno te jube volin, punooo....
Eshyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 13:14   #316
evo ja sam bila na pregledu u splitu

doktorica mi je osim ove 4 kvrgice koje sam napipala pronašla još dvije i kaže da imam 6 fibroadenoma, dva na desnoj dojci i 4 na lijevoj
sada bi trebala raditi punkciju svih tih fibroadenoma, i onda da bi ih trebala vaditi, a ne bi se vadilo pod lokalnom anestezijom nego pod općom
užasno me strah toga

pa zar se to sve treba odmah vaditi, imat ću 6 šavova

vidim da sam podložna tome, i što ako izvadim tih 6 i onda se stvori još jedan-dva, onda ću opet morati na operaciju

inače moji su veličine redom, 20 mm, 17 mm, 14 mm, 15 mm, 9 mm i 6 mm

šta mislite, jel potrebno sve vaditi?
dal da idem po drugo mišljenje??
__________________
jedan život malo je, za mene i za tebe...
ane_007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 17:02   #317
Quote:
Eshyy kaže: Pogledaj post
Sva tri puta koliko sam bila na pregled i kontrolu bio mi je drugi dio ciklus, tik pred menzes.
Mamografiju radila na sredini ciklusa, 10-14 dan.
Punkcija me boljela.Moj "maleni" je kod bradavice.

Je li zato jer je kod bradavice ili to i inače boli?
(moj je negdje u gornjem dijelu, prema sredini, nisam još podigla ovaj zadnji nalaz UZV da točno znam veličinu i poziciju, jednostavno sam to zaboravila, a ionako mi ne treba trenutno jer na punkciju idem za 3 tjedna...)
Inače nisam preosjetljiva na bol, ali ipak da se pshički pripremim.
Ja isto nisam ništa napipala, nego se vidi na UZV.
Prije 8 mjeseci ga nije bilo..., tj. bilo je nešto "kao masno tkivo" veličine 6mm. Međutim prvi put kad mi je pronađen fibroadenom (sad već ima skoro 3 godine od toga) bio je 9mm, tako da ne znam što da mislim... je li to ista stvar pa mijenja veličinu ili ga malo ima malo nema...

Uglavnom, nadam se najboljem (i čekam punkciju...... prilično sam nervozna zbog svega...
( najžalosnije je što ja zapravo uopće nemam sise pa ovo doživljavam kao ironiju sudbine. )
Lillyrosee is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2011., 10:16   #318
Ne znam je li zbog toga jer je blizu bradavice, ali mene je punkcija boljela. Ipka se radi o zahvatu koji se izvodi bez ikakve anestezije, na "živo".
Manje me je bolio ulazak igle(tine) u dojku, dok mi je izvlačenje uzorka i igle natjeralo suze na oči.
Kad je sve završilo, bol je prestala, malo me boluckalo još par dana, ništra strašno. Taj dan i sutradan popila tableticu za opuštanje (smirenje) i gotovo.
Sada me štrecne kad je promjena vremena, znam kada će padati kiša.

Kontrola jučer prošla za 5, sve je u redu. Moj maleni je i dalje tu, ali nepromijenjen.
__________________
Puno te jube volin, punooo....
Eshyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2011., 16:23   #319
Quote:
ane_007 kaže: Pogledaj post
evo ja sam bila na pregledu u splitu

doktorica mi je osim ove 4 kvrgice koje sam napipala pronašla još dvije i kaže da imam 6 fibroadenoma, dva na desnoj dojci i 4 na lijevoj
sada bi trebala raditi punkciju svih tih fibroadenoma, i onda da bi ih trebala vaditi, a ne bi se vadilo pod lokalnom anestezijom nego pod općom
užasno me strah toga

pa zar se to sve treba odmah vaditi, imat ću 6 šavova

vidim da sam podložna tome, i što ako izvadim tih 6 i onda se stvori još jedan-dva, onda ću opet morati na operaciju

inače moji su veličine redom, 20 mm, 17 mm, 14 mm, 15 mm, 9 mm i 6 mm

šta mislite, jel potrebno sve vaditi?
dal da idem po drugo mišljenje??
nitko ništa

i svi kažete da te punkcije bole, jel moguće da to tako boli? ko će mi izdržati to čak 6 puta
šta me čeka
__________________
jedan život malo je, za mene i za tebe...
ane_007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2011., 16:56   #320
Quote:
ane_007 kaže: Pogledaj post
nitko ništa

i svi kažete da te punkcije bole, jel moguće da to tako boli? ko će mi izdržati to čak 6 puta
šta me čeka
Doživljaj boli je uvijek, pa tako i kod punkcije vrlo individualna stvar.

Meni je nedavno punktirana promjena u dojci....ne mogu reći da nije bolilo, ali ništa nije bilo strašno (s tim da se bila iskrivila igla koliko je bilo tvrdo).

Ja osobno sam punktirala dojke drugim ženama sigurno više od 300-tinjak puta.
Neke jauknu, neke puste suzu, neke ni ne skuže da se išta događa

To ovisi i o individualnom pragu boli, vještini osobe koja punktira, smještaju promjene, građi dojke, građi promjene...

Eto, mene je boljelo, ali da trebam odmah bi išla ponovo

Prema tome otići ćeš na punkciju jer je to nešto što trebaš učiniti zbog sebe.

Što se tiče drugog mišljenja glede operacije, već sam napisala da se po svemu što sam do sada čula po raznim kongresima, simpozijima o bolestima dojke i sl. FA ne operiraju osim ako narastu preko 3cm, ako se mijenjaju, ako su nepravilnog izgleda, ako pokazuju atipiju stanica ili ako žena sam ainzistira na operaciji.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:55.