Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.08.2012., 09:55   #441
Molim vas pomozite,operirana sam 23.4. Imala sam fibroadenom velicine 3*3 cm i receno mi je da je fibroadenom,nista opasno bla bla bla..i zadnjih 3-4 dana primjetila sam da me dojka boli,opipam po oziljku nista,opipam s desne strane prema pazuhu i osjetim opet malu kvrzicu..ocajna sam,neznam sto da radim??ima li netko mozda slicno iskustvo??

Zadnje uređivanje KimmyK : 23.08.2012. at 09:56. Reason: Krivo slovo
KimmyK is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 10:00   #442
Ja imam 20 godina pa sam u 4.mjesec operirala fibroadenom velicine 3*3 cm..godine nisu bitne..
Quote:
misszgzg kaže: Pogledaj post
Bok svima moja agonija je počela prije par dana kad sam napipala kvrgu,ovalnog oblika,pomičnu te sam odmah otišla na uzv i doktor je rekao da je siguran da se radi o fibroadenomu i da se to treba punktirat jer je veliko 3,5 cm x 1,4 cm :/ čim sam čula punktirat uhvatila me panika jer mi je odmah zvonilo u glavi da sumnjaju na nešto...zato sam ptišla po drugo mišljenje jučer,doktorica je složila sa prijašnjim nalazom,ponovno me pregledala,našla mi još dva tri minijaturna fibroadenoma i odlučila isti tren napravit punkciju :/ što se tog tiče,nisam ju osjetila tako da se ne bojite,više osjetim vađenje krvi sad me muče ti nalazi,tješim se činjenicom da dvoje vrhunskih stručnjaka kao ovo dvoje kod kojih sa išla ne može fulat toliko da sad to bude nešto drugo,nešto opasno luda sam od stresa,najgore je čekat i sve vas u potpunosti razumijem...inače imam 27 godina i nisam mislila da ću u ovim godinama imat problema ovog tipa,al eto vidim da nas je puno....samo da na ovome i ostane,da se dodatno ne zakomplicira,tog se bojim u svakom slučaju,pozdrav svima,puno ste mi pomogle jer do neki dan nisam pojma imala o čemu se radi,već sam se pokopala :/ sad je situacija malo bolja,ako nalazi budu okej mislim da ću zdrave pameti dočekat i operaciju koje se ne bojim uopće,samo da je sve benigno
KimmyK is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 08:41   #443
Gerta molim vas odgovorite,ocajna sam..
KimmyK is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 12:20   #444
Idi kod doktora po uputnicu i fino na uzv.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 14:16   #445
Quote:
KimmyK kaže: Pogledaj post
Molim vas pomozite,operirana sam 23.4. Imala sam fibroadenom velicine 3*3 cm i receno mi je da je fibroadenom,nista opasno bla bla bla..i zadnjih 3-4 dana primjetila sam da me dojka boli,opipam po oziljku nista,opipam s desne strane prema pazuhu i osjetim opet malu kvrzicu..ocajna sam,neznam sto da radim??ima li netko mozda slicno iskustvo??


Mogao je opet nastati fibroadenom (to se često tako dogadja kod mladih cura,zato ih ja ni ne šaljem kirurgu ako ne raste), možda je postoperativni serom ( zaostala nakupina tekućine) ako je blizu reza, možda je nastala cista, možda je limfni čvor ( osobito ako je bliže pazuhu), možda si napipala režnjić masti, a možda dio žljezdanog tkiva

U svakom slučaju niti ja niti bilo tko drugi ne može napamet znati o čemu se radi, ali apsolutno ne vidim razloga za očaj niti paniku.
Odi ponovo na uzv, ili ako je jednostavnije kirurgu koji te operirao pa ce te on poslati na uzv
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2012., 14:24   #446
Ok,hvala vam puno,u ponedjeljak cu odmah kod doktora koji me operirao..nadam se da ce sve biti u redu..
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
Mogao je opet nastati fibroadenom (to se često tako dogadja kod mladih cura,zato ih ja ni ne šaljem kirurgu ako ne raste), možda je postoperativni serom ( zaostala nakupina tekućine) ako je blizu reza, možda je nastala cista, možda je limfni čvor ( osobito ako je bliže pazuhu), možda si napipala režnjić masti, a možda dio žljezdanog tkiva

U svakom slučaju niti ja niti bilo tko drugi ne može napamet znati o čemu se radi, ali apsolutno ne vidim razloga za očaj niti paniku.
Odi ponovo na uzv, ili ako je jednostavnije kirurgu koji te operirao pa ce te on poslati na uzv
KimmyK is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2012., 08:05   #447
Moje sise su pune cista, nekoliko puta sam ih punktirala jer su bile toliko velike kao da imam sisu na sisi. Ja svaki put panicarim kad nesto napipam tako da svako malo trcim svom doktoru. E sad imam jedno pitanje, zadnja punkcija je bila ciste u kojoj je bilo stanicnog tzv smeca (tako to oni zovu u zargonu, rece meni moj doktor), i tekucina je bila sukrvava, a do sada je svaki put bila neka pozirna. Doktor kaze da je cista, da je svu tekucinu isisao i da je prema uzv cista. Mozete li mi reci sto znaci ako je ta tekucina sukrvava (nalaze citologa cekam).
__________________
svako zasto ima svoje jebi ga
putnica kroz vrijeme is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 15:46   #448
Imam vec 4 godine fibroadenom.Otada ga nisam "pratila" al sam primjetila da je bas narastao.Bojim se i otici doktoru i njihove reakcije.Bio je oko 2cm i tada sam uradila odmah i punkciju.Smjesten je blizu pazuha, doktorica mi je rekla posto se nalazi tu i malo ispod koze bilo bi ga lahko odstraniti.Bojim se!Najvise me strah anestezije tj opce anestezije.Citala sam da se moze odstraniti i s lokalnom. Sumnjam da bi me doktori i pitali da biram.Zasto uglavnom operisu s opcom?Ja licno ne znam nikog ko je odstranio fibroadenom s lokalnom anestezijom.Jesu l vas pitali, imali ko ovdje a da je operisan s lokalnom?Hvala unaprijed :-)
Sanjalicazzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 15:59   #449
Htjela bih čuti savjet. Zabrinuta sam zbog ovog što ću ovdje navesti pa me zanima mišljenje stručnih/iskusnih po ovom pitanju imam li doista razloga za zabrinutost.

U ljeto 2011. pronađem mi je tijekom rutinskog sistematskog pregleda u jednoj privatnoj poliklinici fibroadenom u lijevoj dojci. Poslali me na operaciju koju sam obavila u Klinici za tumore. Stigao nalaz nakon operacije da nije pronađeno ništa maligno.

U ljeto 2012. otišla sam opet na sistematski i opet su našli fibroadenom na istom mjestu. Dobila sam nalaz koji kaže ovo:

"U razmazima punktata hipoehogenog nodusa u gornjem lateralnom kvadrantu lijeve dojke nađeno je obilno stanica dualnog epitela u većim i manjim tračcima, brojne gole bipolarne benigne jezgre, dosta fagocita, intercelularna ružičasta supstancija, ekstraceluralna mast, periferna krv te stanični detritus. U dobrom dijelu tračaka stanice imaju krupnije jezgre, izražena je anizonukleoza, poremećana je polarizacija i smanjena je međustanična kohezivnost. Nalazimo i pojedinačne epitelne stanice.

Mišljenje: Duktalna hiperplazija s cističnom degeneracijom i dijelom suspektnim epitelnim stanicama. Potrebana je PHV. Uputiti kirurgu!"

Uglavnom, već sam dogovorila pregled na Klinici za tumore ovaj četvrtak.

Ova doktorica koja je napisala gore citirani nalaz me je nazvala na telefon prije nego mi je nalaz i stigao i rekla "nalaz nije uredan". I rekla mi je, što me je najviše šokiralo, da se njoj čini da ovi na Klinici za tumore meni uopće nisu izvadili to što su trebali prije godinu dana!

E sad, po nalazu se definitivno vidi da ja nekakav fibroadenom imam.
Ostaje samo pitanje je li to nastao novi (kojeg su na KZT-u izvadili) ili je to onaj isti (kojeg navodno nisu izvadili).

Najviše me brine to što imam te suspektne stanice.

Ljudi, iskreno, koliko moram brinuti?
Garbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 13:23   #450
Unaprijed se ispričavam moderatorima ako ovim upisom kršim neko pravilo ali koliko sam shvatila ne kršim ga jer ne ponavljam pitanje već nastavljam svoj prethodni post novim informacijama koje u trenutku njegovog pisanja nisam imala.

Dakle,gore sve piše o mom fibroadenomu, punkciji, citološkom nalazu i "suspektnim stanicama". Tad sam rekla da sam za danas bila naručena u KZT na kirurgice.

Uglavnom, danas me kirurgica primila, pogledala taj citološki nalaz, rekla da ona ne može biti sigurna jer da ne zna doktoricu koja je to pisala, ali da je brine što piše to "suspektno". I poslala ona mene hitno, na licu mjesta, na UZV dojke i mamografiju.

To sam obavila u narednih nekoliko sati. Tip na mamografiji nije ništa rekao, samo je rutinski obavio pregled, nekakav nekomunikativan mrgud. Nakon toga sam išla na UZV i tip koji mi je to radio je rekao, kad je vidio što je unutra, tamo gdje bi trebao biti taj fibroadenom, "meni se ovo nimalo ne sviđa, nimalo" i "vi svakako morate na operaciju". I zvao odmah lika iz druge sobe do da mi napravi magnetnu rezonancu.

Odmah su me naručili i MR imam u utorak u 9:00.
Sljedeći četvrtak bih trebala dignuti nalaze od mamografije i UZV i odmah otići nazad doktorici na kirurgiju s tim.

I onda će se kao znati što je... Nitko mi ništa ne želi reći otvoreno i jasno, samo se svi mršte, šalju me ovamo, onamo, govore da im se nešto ne sviđa, ali nitko ništa... no koliko sam ih shvatila, to što imam možda je maligno, možda nije...

Ne znam hoće li itko vidjeti ovaj post i onaj prethodni, ali fakat bi mi puno značilo da ovo odgovori netko tko je imao ovakvu ili sličnu situaciju, ili netko tko se ovim bavi... svaka informacija je korisna. Neću lagati, sada me je već poprilično strah.

Hvala još jednom.
Garbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2012., 07:44   #451
Quote:
Garbo kaže: Pogledaj post

I onda će se kao znati što je... Nitko mi ništa ne želi reći otvoreno i jasno, samo se svi mršte, šalju me ovamo, onamo, govore da im se nešto ne sviđa, ali nitko ništa... no koliko sam ih shvatila, to što imam možda je maligno, možda nije...


Po citološkom nalazu te stabice iz punktata nisu još maligne, ali su na dobrom putu da to postanu.

Je li fibroadenom u prvpj op. izvađen ili ne teško je sada reći.
Jesi prije op išla na markaciju žicom pod kontrolom UZV?
Što piše u PHD nalazu nakon op?
Je li prije op rađena punkcija?

Čim je liječnik koji je radio UZV odmah dogovorio MR jasno ti je da je nešto sumnjivo.
Uglavnom fibroadenomi imaju svoj neki tipičan izgled no ponekad znaju izgledati vrlo "ružno", a da na kraju ispadne da su dobroćudni.
Isto tako nekada maligni tumori, koji isto imaju svoj tipični UZV izgled, mogu izgledati vrlo dobroćudno.
Tako da obzirom da se na izgled ne može uvijek osloniti radi se i punkcija kao dodatni dokaz te praćenje.

Po nalazu punkcije definitivo je potrebna operacija, no MR će prije toga napraviti da se dodatno okarakterizira tvorba jer očito čudno izgleda te da se vidi postoji li još neka promjena u dojci koja se na mamografiji i UZV nije vidjela.

Ne znam jesam li odgovorila na tvoje nedoumice, ako je još nešto nejasno pitaj.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2012., 11:38   #452
Draga Gerta,

hvala puno na odgovoru.

Imam još jedno pitanje koje se zapravo bojim postaviti ali možda bolje da znam.

Ako ustanove da ipak imam nešto malignih stanica, kolike su mi nekakve šanse za potpuno izlječenje ako to što prije izvadim?

Užasno se bojim toga što ću doznati kad vidim te nalaze u četvrtak i što će dalje biti...
Garbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2012., 18:28   #453
Ako ispadne opet da je fibroadenom sa izraženim atipijama (što očekujem da će biti) operacijom, tj. vađenjem samo kvržice liječenje će biti završeno.

Ako ispadne da je karcinom, dalje liječenje (kemoterapija, zračenje) ovise o tipu i agresivnosti tumora.

Agresivnost je ujedno i glavni faktor koji utječe na preživljenje.

Meni na kontrolu dolaze žene koje su npr.operirale karcinom dojke prije 20 godina.

Ja to gledam ovako - obzirom da je to vjerojatno ona ista promjena koja je bila prije godinu dana očito nije ništa preagresivno ako se u tih godinu dana nije znatnije povećalo ili proširilo
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2012., 10:23   #454
Draga Gerta, ovo što si napisala ipak zvuči utješno.

Najgore je od svega što inače nisam paranoičan tip osobe i ne samo da nikad nisam pokazivala nekakve znakove hipohondrije već spadam u one ljudi koji će uvijek govoriti "ma nije mi ništa, daaaaaj" ali sad već danima umirem od straha i svaki simptom vidim kao fatalan. Boli me unutarnji dio ruke dva dana, ja u komi od straha, zakašljem malo, pretrnem... Pročitam nešto na netu i onda sam u komi od straha... Pretpostavljam da ću se kasnije sebi smijati kad se budem sjetila da sam se vidjela u fazi IV karcinoma...

Kako da se riješim tog groznog straha i izdržim dok vidim dijagnozu u četvrtak?
Garbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2012., 16:03   #455
Čuj, ne znam kako se riješiti straha.
Nažalost, strah će te vjerojatno držati i dalje.
MR neće puno toga riješiti, može eventualno prevagnuti mišljenje u jednu stranu.
Morat ćeš čekati operaciju tj. krajnji PHD da budeš sigurna.

Što se tiče bolova u ruci moguće je da je to utjecaj psihe.
Često žene imaju hrpu metastaza u limfnim čvorovima pazuha pa nemaju nikakve bolove.
Bolovi češće budu nakon zahvata ako se povade limfni čvorovi pa ruka počne oticati.
Što su ti u nalazu UZV napisali za limfne čvorove pazuha?


Ja vjerujem da ako se to nije puno mijenjalo tijekom godine dana i ako u citološkom razmazu nisu našli maligne stanice vjerujem da neće biti karcinom.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2012., 22:08   #456
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
Što su ti u nalazu UZV napisali za limfne čvorove pazuha?
U ovom kojeg sam prvo dobila od citologinje nakon punkcije? Ništa. Uopće ih nisu spomenuli. Napisali su ono što sam gore citirala i to je to.

Što će pisati nakon ovog ultrazvuka kojeg sam radila na KZT-u ne znam, njega dobivam u četvrtak. Ali pretpostavljam da se stvar nije mogla drastično promijeniti na gore u roku od ta tri tjedna?

I da, vezano uz ono 'da se nije puno mijenjalo godinu dana'. Nisam sigurna što o tome misliti. Ako su oni izvadili taj fibroadenom prije godinu dana i sad je nastao novi (tako ja to kužim), ne znam smatra li se to naglom promjenom ili ne? Je l' to normalno da te stvari tako nastanu, u samo godinu dana?

Zadnje uređivanje Garbo : 30.09.2012. at 22:10. Reason: dodana rečenica
Garbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2012., 22:47   #457
Quote:
Garbo kaže: Pogledaj post
U ovom kojeg sam prvo dobila od citologinje nakon punkcije? Ništa. Uopće ih nisu spomenuli. Napisali su ono što sam gore citirala i to je to.
Ma ne. to je bio citološki nalaz punktata.
Stanje limfnih čvorova u pazusima bude opisano na nalazu UZV dojki.


Ako su fibroadenom izvadili prije godinu dana nije neobično da je ponovo nastao novi .
To često zna tako kod mlađih žena, ali ne nužno na istom mjestu.


Pod "nije se puno mijenjao" mislim na opciju da prije godinu dana nije uopće izvađen.
Je li rađena markacija žicom pod kontrolom UZV neposredno prije operacije?
Kakav je nalaz PHD došao nakon operacije?
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 06:50   #458
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
Ma ne. to je bio citološki nalaz punktata.

Je li rađena markacija žicom pod kontrolom UZV neposredno prije operacije?
Kakav je nalaz PHD došao nakon operacije?
Pa sjećam se da su mi neposredno prije operacije radili nekakav UZV ali sam već bila ošamućana od te neke tabletice koju su mi dali pa ne pamtim detalje. Sjećam se da su nešto kao nacrtali tamo gdje se to nalazi, kao iksić ovakvo nešto... čini mi se.

Kad je nakon operacije došao nalaz pisalo je u njemu da nije nađeno malignih stanica.
Garbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 08:35   #459
Quote:
Garbo kaže: Pogledaj post
Pa sjećam se da su mi neposredno prije operacije radili nekakav UZV ali sam već bila ošamućana od te neke tabletice koju su mi dali pa ne pamtim detalje. Sjećam se da su nešto kao nacrtali tamo gdje se to nalazi, kao iksić ovakvo nešto... čini mi se.

Kad je nakon operacije došao nalaz pisalo je u njemu da nije nađeno malignih stanica.
Zaboravila sam nadodati na prethodni post (a više ne stignem editirati).

Ovogodišnji UZV nalaz (na temelju kojeg su radili punkciju) kaže za limfne čvorove:

'Nema znakova uvećanja aksilarnih limfnih čvorova'. To je bilo ove godine, 18.06.

Cca godinu dana prije toga pisalo je:

'U aksilama se ne nalazi patomorfološki promijenjenih limfnih čvorova.'

To zvuči OK? Nije se moglo nešto valjda uzeti za zlo od 6. mjeseca do danas?
Garbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 17:47   #460
Quote:
Garbo kaže: Pogledaj post
Pa sjećam se da su mi neposredno prije operacije radili nekakav UZV ali sam već bila ošamućana od te neke tabletice koju su mi dali pa ne pamtim detalje. Sjećam se da su nešto kao nacrtali tamo gdje se to nalazi, kao iksić ovakvo nešto... čini mi se.

Kad je nakon operacije došao nalaz pisalo je u njemu da nije nađeno malignih stanica.
Nije očito rađena markacija žicom.
To se jutro prije zahvata kroz iglu zabode žica u samu tvorbu pod kontrolom UZV (slično kao punkcija) nakon čega se igla izvadi, a žica ostane zabodena jednim dijelom u tvorbu,a drugim dijelom strši van pa kirurg ide direktno po žici do tvorbe da ju ne bi promašio.
Radi se bez anestezije. Kod nas pacijentica dođe sama na to i zatim se sama vrati na kirurgiju.
Obilježavanje markerom na koži je manje pouzdana metoda preoperativnog obilježavanja lokacije promjene osobito kod velikih dojki.

Quote:
Garbo kaže: Pogledaj post
Zaboravila sam nadodati na prethodni post (a više ne stignem editirati).

Ovogodišnji UZV nalaz (na temelju kojeg su radili punkciju) kaže za limfne čvorove:

'Nema znakova uvećanja aksilarnih limfnih čvorova'. To je bilo ove godine, 18.06.

Cca godinu dana prije toga pisalo je:

'U aksilama se ne nalazi patomorfološki promijenjenih limfnih čvorova.'

To zvuči OK? Nije se moglo nešto valjda uzeti za zlo od 6. mjeseca do danas?
To je uredno.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:35.