Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2009., 07:58   #1
Neto dobit plus kamate

Muči me jedna stvar koju sam našao u Žagerovoj knjizi analiza financ. izvještaja, ali i na drugim mjestima, među ostalim na thread-u iz 2007. ovog foruma:
Kako može brojnik NPM-a biti neto dobit + kamate(rashod)?
=> NPM= neto dobit + kamate / ukupni prihodi
Kako se može oporezovanoj dobiti dodati trošak kamate?
NewSpecies is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 09:40   #2
Zavisi zašto izračunavaš NPM. Ako npr. kupuješ obveznice firme ili joj daješ kredit, rashod te firme u iznosu kamate je tvoja zarada zato radiš prilagođeni izračun NPM koji odgovara samo tebi. Na neto dobit dodaješ i oduzimaš stavke koje tebi trebaju da dobiješ precizniji izračun za bolju usporedbu dvije ili više firmi. Npr. (Net income + minority interest + tax-adjusted interest)/Revenue
nulakuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 12:18   #3
Recimo da ispred sebe imam financijske izvještaje vlastite tvrtke i želim izračunati ROA.
ROA = NPM x koeficijent obrtaja ukupne imovine
Prema tvom odgovoru u brojnik bi stavio samo Neto dobit?
NewSpecies is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 12:27   #4
za NPM bi stavio u brojnik samo neto dobit.
za ROA bi stavio ROA= neto dobit / ukupna imovina
nulakuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 13:07   #5
Ma sad vidim da i Žager i ostali miješaju pojmove. U hrv. neto dobit obično se kaže za dobit poslije oporezivanja. "Američki" Net profit je zapravo naš Dobit prije oporezivanja, znači Bruto dobit.
Evo vidi na http://en.wikipedia.org/wiki/Net_profit

Pre-tax profit or Net profit = operating profit - one off items and redundancy payments, staff restructuring – interest payable

Profit after tax = Pre-tax profit – tax

Jer proučavam DuPont i pozicije GFI-ija odnosno novog POD-BIL i mislim da velika većina brka neke pojmove.
NewSpecies is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:51.