Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2007., 01:36   #41
Quote:
grizli kaže: Pogledaj post
ne, "onaj" tko IŠTA kaže nije BOG

BOG ŠUTI i JEST
(hehe ovo zvuci Ko zen koan)

inace dobar uvid

Ali rečenice "uopce" nebi trebalo biti: tada je sve jasno
Ti kao zenovac uopće nebi trebao odgovarati već pokazivati(bar mislim da si zenovac u konvencionalnom smislu te riječi), mene tjera upravo moja oholost i da kažem ono što sam odgovorio Kartikeyi nije zato što ne dijelim njegovo mišljenje ili zato što ga dijelim već zato što ja nešto vidim da možda nešto nije kako treba.I da ,da ti kažem na kraju, ja sam vjernik katolik i ne bih trebao mrziti nikoga osim zla.Ja nisam na ničijoj strani(mislim na tebe i Kartikeyu) pokušavam biti na strani dobra a koja je to pokušavam također saznati.
JA SAM is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 03:10   #42
Quote:
JA SAM kaže: Pogledaj post
Ti kao zenovac uopće nebi trebao odgovarati već pokazivati(bar mislim da si zenovac u konvencionalnom smislu te riječi), mene tjera upravo moja oholost i da kažem ono što sam odgovorio Kartikeyi nije zato što ne dijelim njegovo mišljenje ili zato što ga dijelim već zato što ja nešto vidim da možda nešto nije kako treba.I da ,da ti kažem na kraju, ja sam vjernik katolik i ne bih trebao mrziti nikoga osim zla.Ja nisam na ničijoj strani(mislim na tebe i Kartikeyu) pokušavam biti na strani dobra a koja je to pokušavam također saznati.
zenovac.. hmm sto uopce znaci biti zenovac




kada neces mrziti nista onda ces ljubii i svoje neprijatelje: ako si vec katolik to ti tamo stoji
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 16:40   #43
Quote:
grizli kaže: Pogledaj post
da napomenem.. teorija je samo tu radi sta ja znam cega.... a utazavanje nekakve potrebe za objasnjavanjem.. ionako teorije po tom pitanju nista vam nece objasnit

...a otvorio si topik. Nije to ništa komplicirano, kad dijete otkrije da netko drugi ne osjeća i ne misli isto što i on (pa je moguće nerazumijevanje), onda već shvaća što je individualnost, tako da je ono što veli Kartikeya, da je samosvijest potvrda individualnosti, sasvim u redu.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 16:48   #44
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
...a otvorio si topik. Nije to ništa komplicirano, kad dijete otkrije da netko drugi ne osjeća i ne misli isto što i on (pa je moguće nerazumijevanje), onda već shvaća što je individualnost, tako da je ono što veli Kartikeya, da je samosvijest potvrda individualnosti, sasvim u redu.
pa otvorio i št onda ako jesam

"tajna" individualnosti moze se kirti samo onkraj individualnosti
zapravo to nije "tajna" u klasicnom smislu rijeci tajna
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 18:20   #45
Quote:
grizli kaže: Pogledaj post
pa otvorio i št onda ako jesam

"tajna" individualnosti moze se kirti samo onkraj individualnosti
zapravo to nije "tajna" u klasicnom smislu rijeci tajna

Razumijem što hoćeš reći, ali to je samo gledište koje čini tvoju individualnost.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 21:18   #46
Quote:
grizli kaže: Pogledaj post
zenovac.. hmm sto uopce znaci biti zenovac




kada neces mrziti nista onda ces ljubii i svoje neprijatelje: ako si vec katolik to ti tamo stoji
Neznam što znači biti zenovac(valjda ništa).

Pod "neprijatelje" se podrazumjeva samo na ljude koji ti žele zlo.(kad hoćeš precizno i njih bi trebao voljeti).

Ja sam loš kršćanin samo da znaš, stoga mi nije do ljubljenja i voljenja.
JA SAM is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 21:41   #47
..kaze pijaze..
..dete kada se rodi je narcis bez narcisa..
..ono nema nikakvu individualnost..
..odnosno..ima apsolutnu individualnost..
..za njega je ..sve ja..
..novorodjence ne razlikuje sebe od okoline..ne prepoznaje objekte..
..sheme objekata tek treba da se formiraju..
..dakle..
..dete dolazi na svet kao neizdiferencirano ja..


..vremenom..
..ono uci da postoji ja..i postoji..izvan-ja..ili..ne-ja..
..ali je jos uvek..primarno..pod uticajem onoga..ja sam svet..
..otuda rani decji egoncentrizam..
..kada dete nauci da moze pomerati sopstvene ruke..i pljeskati njima..
..cesto se desava da ce tim rukama pljeskati..ne bi li upalilo svetlo..ili uticalo na neki drugi predmet..ili da ce to pokusavati zmirkanjem..
..dakle..dete upoznaje sebe kao prvi uzrok desavanja..i dugo veruje da je jedini uzrok..


..razvoj jeste decentracija..
..sto bi znacilo..pomeranje fokusa sa sebe..

..dete uci da stvari postoje nezavisno od njega..
..shvata uzrocno-posledicne odnose..najpre na nivou ociglednog a zatim sve komplikovanije..

..dakle..razvoj koji je zapoceo na tacci ..sve je jedno..ne postoje objekti..
..krece se u pravcu..postoji svet pojedinacnih objekata..i medju njima..ja..kao jedan..

..u najvecem broju slucajeva razvoj ne odmice dalje od ovoga..

..a evo do k0oje tacke treba stici..

..vratiti se na pocetak..ali obogacen sobom..

..dakle..spoznati svet kao jedan..kao jednu svest..i to spoznati kao ja..
..a ja bi bilo..nacin na koji se ta svest fokusira na jedan deo sebe..

..recimo..
..mislim da mi je objasnjenje prilicno bangavo..stilski i metodicki..
..al sam potrefila sustinu..jebiga..
ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 23:02   #48
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Razumijem što hoćeš reći, ali to je samo gledište koje čini tvoju individualnost.
Pa o "mistici" se ne raspravlja

naravno sve sto kazes je gledište
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 11:59   #49
Quote:
ja_sanja kaže: Pogledaj post

..dakle..razvoj koji je zapoceo na tacci ..sve je jedno..ne postoje objekti..
..krece se u pravcu..postoji svet pojedinacnih objekata..i medju njima..ja..kao jedan..

..u najvecem broju slucajeva razvoj ne odmice dalje od ovoga..

..a evo do k0oje tacke treba stici..

..vratiti se na pocetak..ali obogacen sobom..

..dakle..spoznati svet kao jedan..kao jednu svest..i to spoznati kao ja..
..a ja bi bilo..nacin na koji se ta svest fokusira na jedan deo sebe..
Da, samospoznajni razvoj kao put ide od "shvaćam (kao) da razumijem" preko "shvaćam da ne razumijem" do "razumijem=shvaćam", za što je nužna individualnost unutar totalnog.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 16:42   #50
Quote:
grizli kaže: Pogledaj post
Na cemu se temelji individualnost?
od čega je satkana individualnost.
Individualnost je zasnovana na misli 'ja' ili 'svesti o sebi', bez obzira na to na šta se to 'ja', tj. 'samosvest' odnosi ('ja' kao telo, kao um, kao osoba, kao duša, kao energija, kao svemir, kao Bog, kao sve, kao ništa, itd.). Tamo gde nema 'ja misli' nema ničega, tamo gde se javlja 'ja misao' izvire i čitav svet koji određuje to 'ja' i svet koji označava 'ne-ja' i stoji nasuprot 'ja' neophodan da bi 'ja' imalo ikakvo određenje, pa makar sasvim apstraktno poput 'nešto' i 'ništa'.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 13:19   #51
Nešto sa prve stranice:

Quote:
Individualnost je ukorijenjena u tijelu.
Tjelesno smo odvojeni i nema načina da (na fizičkoj razini) tu odvojenost prevladamo.
Svijest o odvojenosti (od Cjeline) jest samosvijest.
Ona je bitna (temeljna) značajka osobe.
A što bi bio (ljudski) klon ?
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 04:18   #52
Svi smo jedno, a individualnost je sposobnost prihvačanja dijela odgovornosti za razvoj tog organizma, kojeg smo svi dio.

Čini mi se
littlebudha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 13:21   #53
Odgovor na pitanje individualnosti zavisi naravno od toga kako se ta individualnost definise.

Ovde je izgleda preovladavajuce misljenje da je individualnost ego - nazovimo ga "malo ja" ili "misao o ja".
Iz toga bi trebalo da sledi, da je odmah "iza" toga ja, jedno siroko polje nediferencirane svesnosti, koje nema vise nikakve individualnosti.

Meni je blize i draze, misljenje teozofa, koje kaze da se individualnost prostire i iza polja misljenja tj. da prava individualnost tek pocinje "iznad" ili "iza" nizeg mentalnog sveta.
Ta sema ide otprilike ovako
- nize ja, ego = fizicko telo + emotivno telo + nize misaono telo (konkretne misli), pri cemu je fokus/cvor svesti upravo u misaonoj oblasti koja je manje vise navezana na emocije i fizikus.
- vise ja, individualnost, Ego = vise misaono telo (kauzalno, apstraktne misli) + budicko telo (telo ljubavi) + nize nirvanicko telo (volja), pri cemu je fokus u nizem nirvanickom telu.

Nakon ovih nivoa dolaze vise nirvanicko telo, anupadaka, adi... i ko zna koliko jos nivoa ima do samog nemanifestiranog ili ciste svesti.
Ali izgleda da sam ja jedini na forumu koji jos nije uspeo da dodje do te nemanifestirane, ciste svesti,
do tog JESAM (bez JA).
Ali dobro jos sam mlad, ima vremena. Uostalom neki kazu da ja vec to jesam, samo treba to da im priznam.

Ako ovo nije tako kako sam opisao onda bih postavio pitanje da li Krisna, Buda i Krist na pr. imaju jos uvek individualnost ili ne ? Ja mislim da imaju iako nemaju ego u smislu u kome se ovde na topicu prica. Zar nema logike u tome da cak i prvi pokret u manifestovanom (a ja mislim da je to na jednom prilicno "dalekom/dubokom" nivou) nosi u sebi vec odredjenu vrstu "individualnosti" ?

I naravno pitanje - kakva je korist od tih metafizickih rasprava ?
PS
Mozda jos jedan dokaz u prilog ovih teza - pogledajte samo te ljude po kaficima. Vecina ih se smatra velikim individualistima ali njihove spike su uglavnom iste (one u svojoj kolotecini cak i transcendiraju razmisljanje)
i zbijaju se u gomile sto bi rekao Dzoni. Malo njih bi prezivelo u osami.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 18:50   #54
Quote:
grizli kaže: Pogledaj post
Ako jest svijest jedna kako je uopce moguce postojanje individualnosti
Od kad je svijest jedna?

Quote:
grizli kaže: Pogledaj post
Gdje prestaje individualnost a gdje počinje impersonalnost
Kako je uopće moguće postojanje impersonalnosti?

Quote:
grizli kaže: Pogledaj post
TKO su DRUGI u odnosu na NAS
Neš ti njih u odnosu na NAS.

Quote:
grizli kaže: Pogledaj post
Da li je "moj" osjecaj JA JESAM isti kao i tvoj ili nečji drugi osjecaj JA JESAM
Nije, vjeruj mi na riječ.

Quote:
grizli kaže: Pogledaj post
ako je isti onda jest JA JESAM ..
Jesi malo sutra.

Quote:
grizli kaže: Pogledaj post
mozemo reci ovako da je JA JESAM istinski ja jesam onkraj misli i individualnosti jedan i apsolutan
"takav" ja jesam jest onkraj definicija postojanja i osjecaja.
Možemo mi reći bilo šta, samo hm. Onkraj definicija postojanja i osjećaja?

Quote:
grizli kaže: Pogledaj post
ja jesam jest sve sto jest..
Ja nisam proba kinesku kuhinju.

Quote:
grizli kaže: Pogledaj post
Ali opet se postavlja pitanje KOJA JEST tajna INDIVIDUALNOG postojanja
To ti je kad se sabereš pa se pitaš ima li još koga osim mene?
filozof28 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:13.