Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2009., 09:35   #201
Quote:
Ja Osobno kaže: Pogledaj post
Lako za cijevi - naći ćeš ih bilo gdje. Sasvim drugi slučaj je s vodom.
Tu vodu na 1,5 m zaboravi, barem što se tiče pića, a o "žilama" sam već negdje drugdje napomenuo da se građa zemlje ipak razlikuje od ljudskog tijela, te da nije najbolja usporedba govoriti o "žilama" kada se priča o vodi.
No, u svakom slučaju sretno ti bilo i nađi dovoljno dobre vode.
hvala na odg

ma netreba ona bit na metar i pol, vec me zanima kakva se to cijev kupi, te sa cime se zabije u zemlju? dal se prije nesto drugo nabija, ili kako??

do koje dubine se moze ic sa tom cjevi?? jer za tjedan do dva ce doc rasljar da nade tocno di ima vode
fico.325 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 17:47   #202
Quote:
fico.325 kaže: Pogledaj post
hvala na odg

ma netreba ona bit na metar i pol, vec me zanima kakva se to cijev kupi, te sa cime se zabije u zemlju? dal se prije nesto drugo nabija, ili kako??

do koje dubine se moze ic sa tom cjevi?? jer za tjedan do dva ce doc rasljar da nade tocno di ima vode
Jah, pitaš a ne čuješ odgovor. No dobro, da pokušam biti nešto precizniji.
1. Ne da voda ne treba biti nego NE SMIJE BITI na 1,5m dubine jer je velika vjerojatnost da će biti zagađena, sada ili u bliskoj budućnosti.
2. Cijevi neka te ne brinu - i onako ti to treba raditi bunarđija, pa će ti on reći otkud i kako, a što je najvažnije i pošto.
3. Ne želim se upuštati u rasprave o rašljarima ali moram reći da sam vrlo skeptičan prema svrsishodnosti, odnosno primjenjivosti njihovih metoda. Da me rašljari ne bi smatrali mrskim neprijateljem reči ću i to da sam čitao / čuo i o dobrim i o lošim iskustvima s njima (pa i na ovom threadu), ali da im ipak pretpostavljam egzaktne metode.
4. Voda u podzemlju u principu ne teče nekakvim "žilama" nego saturira porozni (vodopropusni) medij (pijesak ili šljunak). Znači za doći do dovoljnih količina pitke vode po isplativoj cijeni potrebno je da postoji pijesak ili šljunak koji se prihranjuje vodom sa dovoljne udaljenosti da se štetne tvari izfiltriraju, te da je taj vodonosni sloj (a ne "žila") na prikladnoj dubini za kaptažu - bunar.
Zato ti je bitnije poznavati građu terena na kojem ti je grunt, a to ćeš znati ili konzultirajući hidrogeološke karte, ili pitajući susjede kako su oni riješili bunar ili pitajući bunarđiju koji radi na tom terenu. Tek ako navedeno raspitivanje ne urodi osnovom za donošenje odluke onda možeš pitati rašljara, a nakon njega i babu vračaru.
5. Hajde reci gdje (koje selo/grad) namjeravaš bunariti, pa ako znam ja ili neki drugi forumaš, možemo ti dati neki savjet.
Ja Osobno is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 18:53   #203
Quote:
Ja Osobno kaže: Pogledaj post
Jah, pitaš a ne čuješ odgovor. No dobro, da pokušam biti nešto precizniji.
1. Ne da voda ne treba biti nego NE SMIJE BITI na 1,5m dubine jer je velika vjerojatnost da će biti zagađena, sada ili u bliskoj budućnosti.
2. Cijevi neka te ne brinu - i onako ti to treba raditi bunarđija, pa će ti on reći otkud i kako, a što je najvažnije i pošto.
3. Ne želim se upuštati u rasprave o rašljarima ali moram reći da sam vrlo skeptičan prema svrsishodnosti, odnosno primjenjivosti njihovih metoda. Da me rašljari ne bi smatrali mrskim neprijateljem reči ću i to da sam čitao / čuo i o dobrim i o lošim iskustvima s njima (pa i na ovom threadu), ali da im ipak pretpostavljam egzaktne metode.
4. Voda u podzemlju u principu ne teče nekakvim "žilama" nego saturira porozni (vodopropusni) medij (pijesak ili šljunak). Znači za doći do dovoljnih količina pitke vode po isplativoj cijeni potrebno je da postoji pijesak ili šljunak koji se prihranjuje vodom sa dovoljne udaljenosti da se štetne tvari izfiltriraju, te da je taj vodonosni sloj (a ne "žila") na prikladnoj dubini za kaptažu - bunar.
Zato ti je bitnije poznavati građu terena na kojem ti je grunt, a to ćeš znati ili konzultirajući hidrogeološke karte, ili pitajući susjede kako su oni riješili bunar ili pitajući bunarđiju koji radi na tom terenu. Tek ako navedeno raspitivanje ne urodi osnovom za donošenje odluke onda možeš pitati rašljara, a nakon njega i babu vračaru.
5. Hajde reci gdje (koje selo/grad) namjeravaš bunariti, pa ako znam ja ili neki drugi forumaš, možemo ti dati neki savjet.
aha, hvala na opsirnom odg.
iak mene je zanimalo kak bi sam to mogo napravit, jer cul sam da su prije tak ljudi u poljima zabijali cjevi sami, bez ikakvog bunardzije

Ja sam iz Samobora, u blizini centra, a oko mene ljudi bas i nemaju bunare, mozda zato jer nisu neke starije kuce
fico.325 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 07:15   #204
Oho ,Samoborec .
Zabijala se cijev 5/4 ,jer je takvi navoj na rucnoj pumpi .
Dakle na cijevi bravarski napraviš vrh u špic , izbušiš rupice na metar dužine fi 3 mm.
Zabijaš je uz pomoc druge cijevi veceg promjera .
Skupiš sve jako , mlado ,ludo i radoznalo i udri .
Ne zaboravi roštilja , pive , hostesa itd.
Kad nestane cijevi navariš novi komad i tako do vode .
Uostalom prošeci do Otoka , Celina i sl. ,zaviri u lokani ducan/birtiju za 3-4 pive dobit ceš sve upute
user zoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 09:58   #205
Quote:
user zoki kaže: Pogledaj post
Oho ,Samoborec .
Zabijala se cijev 5/4 ,jer je takvi navoj na rucnoj pumpi .
Dakle na cijevi bravarski napraviš vrh u špic , izbušiš rupice na metar dužine fi 3 mm.
Zabijaš je uz pomoc druge cijevi veceg promjera .
Skupiš sve jako , mlado ,ludo i radoznalo i udri .
Ne zaboravi roštilja , pive , hostesa itd.
Kad nestane cijevi navariš novi komad i tako do vode .
Uostalom prošeci do Otoka , Celina i sl. ,zaviri u lokani ducan/birtiju za 3-4 pive dobit ceš sve upute
neg kaj neg Samoborec
E fala, sad mi je jasnije, samo vrh bitrebo bit od punog zeljeza jelda??
i kak se to s drugom cjevi nabija? kaj se na nju treba navarit kapa ili?
fico.325 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 10:07   #206
Kapa , da ..ovako kako sam skicirao .

Nisam to vidio u živo ,ali tako je 100% .
Vrh može od punog ,ali i ne mora ..Izrežeš u špic ,malo cekicem zakuješ i obavezno zavariš .
Sad mi sinulo ,idi kod onog majstora koji radi hidrofore preko puta Fine , sigurno ce ti znat nešto više o tome .
user zoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 10:15   #207
Quote:
user zoki kaže: Pogledaj post
Kapa , da ..ovako kako sam skicirao .

Nisam to vidio u živo ,ali tako je 100% .
Vrh može od punog ,ali i ne mora ..Izrežeš u špic ,malo cekicem zakuješ i obavezno zavariš .
Sad mi sinulo ,idi kod onog majstora koji radi hidrofore preko puta Fine , sigurno ce ti znat nešto više o tome .
Aha, a sta je ovo pri dnu druge cijevi? izboceno malo?

Aaa, tam je stari dal radit hidrofor za more, on ga zna, pa cu mu rec nek pita
fico.325 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 12:17   #208
Quote:
fico.325 kaže: Pogledaj post
Aha, a sta je ovo pri dnu druge cijevi? izboceno malo?
Ruceke , bem te smotana
user zoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 19:19   #209
Quote:
user zoki kaže: Pogledaj post
Ruceke , bem te smotana

aha
fico.325 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 16:35   #210
Exclamation HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!

Ja pametan kopao bunar u Bukovlju uz pomoc rasljara =D
reko on ima vode na 9 metara..lol...
kad ono nema..kopam ja dalje na 14 metara suha zemlja ko barut i sama ilovaca.
nestalo para a nema ni vode.=(
proslo pet dana,gledam u bunar al uzalud.
sta da radim? oce voda naic? ja bi kopao dalje al nema se para a i cjevi sam vec postavio.da cekam vodu il da se komotno bacim u njeg..help me please!
sdfgnaeršog is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 18:16   #211
A da pitaš rašljara?
Usput, a gdje je Bukovlje?
Ja Osobno is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 12:41   #212
Quote:
sdfgnaeršog kaže: Pogledaj post
Ja pametan kopao bunar u Bukovlju uz pomoc rasljara =D
reko on ima vode na 9 metara..lol...
kad ono nema..kopam ja dalje na 14 metara suha zemlja ko barut i sama ilovaca.
nestalo para a nema ni vode.=(
proslo pet dana,gledam u bunar al uzalud.
sta da radim? oce voda naic? ja bi kopao dalje al nema se para a i cjevi sam vec postavio.da cekam vodu il da se komotno bacim u njeg..help me please!
pozdrav kloegi po vodi - muci,

ovi svi naši postovi su na temu bunar-voda-bunarđije i svakako meštri od grančice ili viska koji slučajno potrefe vodu, zato kolega iz vlastitog iskustva ne trebaš ti tražiti vodu i predlagati lokaciju kopanja-bušenja bunara, neka to učini bunarđija, o da sam sve to ja znao, ima vode ima kunica-nema vode, voda bu došla-može 50 % a drugo kad voda nagrne.

moj ti je prijedlog nađi bunarđiju koji ručno kopa i nemoj mu govoriti, tu kopaj tu vode ima, neka kopa i kad počne bježati iz bunara, e to je već nešto.
pozdrav- e da mi je ova pamet.
VONKOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 12:45   #213
VODA I OPET VODA

Quote:
sdfgnaeršog kaže: Pogledaj post
Ja pametan kopao bunar u Bukovlju uz pomoc rasljara =D
reko on ima vode na 9 metara..lol...
kad ono nema..kopam ja dalje na 14 metara suha zemlja ko barut i sama ilovaca.
nestalo para a nema ni vode.=(
proslo pet dana,gledam u bunar al uzalud.
sta da radim? oce voda naic? ja bi kopao dalje al nema se para a i cjevi sam vec postavio.da cekam vodu il da se komotno bacim u njeg..help me please!
još ovo

sa čime je rašljar tražio visak ili vrbova grančica
VONKOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 23:58   #214
Ljudi nemojte se dati natjerat na te rašljare i likove sa viskom. Tako je i mom frendu pokupio 300kn i pokazao 3 mjesta u dvorištu di nema vode i 3 mjesta di ima vode. Ja sam mu organizirao ekipu koja mu je izbušila bunar na točno tom mjestu di je lik rekao da sigurno nema vode. I nije je bilo prva 2,5 metra a onda vidi iznenađenja, vode u izobilju.Zato sami pogledajte dali netko od susjeda u krugu od 200 m ima neku ručnu pumpu ili bunar i po tome se može znat da ima vode.Uz nekolicinu drugih pokazatelja.
bricki is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 11:00   #215
Quote:
thireos kaže: Pogledaj post
Bok svima,

planiram preurediti malu kamenu kućicu na otoku kraj Zadra (nema priključak za vodu, samo seoski bunar). U prvotnoj verziji smo htjeli u vrt staviti pvc spremnik za vodu 2000 L, ali mi se tih dva kubika vode za nas 2-3 (računam da bismo bili mjesec dana po ljeti - tuširanje, wc i pranje suđa na ruke) čini jako malo. Uostalom pvc spremnik od 1000 L dođe 4000 kn u pevecu . Da ne duljim, zna li netko koliko po prilici dođe izrada bunara cca 10 metara kubičnih? Jel to prevelika investicija ili da nastavim sanjati o pvc spremniku?
I još nešto - kolika je dnevna potrošnja vode po osobi ako racionalnije troše?Hvala.
Ja sam također na jednom malom otoku pored Zadra i moj ti je savjet da planiraš minimalno 20m3 (govorim to iz osobnog iskustva). Kad imaš ograničenu količinu vode onda tek vidiš koliko se voda brzo troši. Puno se potroši za pranje suđa,rublja i tuširanje a najviše, daleko najviše pojede wc kotlić. To je žderač vode. Ja sam na svojih 25m3 iskopao još jednu cistrenu od 14m3 i sad sam bezbrižan. A mislio sam da imam dosta vode..Činjenica, ja dolazim i tijekom godine..Plastični spremnik nikako, to je čisto sranje..
ma hajde... is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 16:25   #216
Quote:
bricki kaže: Pogledaj post
Ljudi nemojte se dati natjerat na te rašljare i likove sa viskom. Tako je i mom frendu pokupio 300kn i pokazao 3 mjesta u dvorištu di nema vode i 3 mjesta di ima vode. Ja sam mu organizirao ekipu koja mu je izbušila bunar na točno tom mjestu di je lik rekao da sigurno nema vode. I nije je bilo prva 2,5 metra a onda vidi iznenađenja, vode u izobilju.Zato sami pogledajte dali netko od susjeda u krugu od 200 m ima neku ručnu pumpu ili bunar i po tome se može znat da ima vode.Uz nekolicinu drugih pokazatelja.
O cem ti pricaš ?!,ljudi smo griješimo .
Griješi doktor , ginekolog ..umiru djeca , starci , roditelji a rašljar ne smije pogriješti ,odmah se kopletno rašljarstvo baca u vodu ..koju vodu? ,ako je rašljar ne nađe .
300kn je neki trošak naspram izvoru pitke vode u dvorištu??? Dao bi mu 10 ooo kn i vjecno ga ljubio u noge .
user zoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 21:01   #217
Danas mi je jedan bunardija dao cjenu za iskop i polaganje cijevi 400kn/m cijevi fi60, dal je to oke cjena il bi mogo jeftinije proc??
fico.325 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 22:26   #218
Quote:
VONKOR kaže: Pogledaj post
A gdje kopaš bunar? ako se smije znati, cijena u Slavoniji je vjerojatno niža na području Zagrebačke županije cca 600 kn/m za cijev fi-800 mm.

predlažem ti ručno kopanje bunara, ima jedan dobar bunarđija iz okolice Križevaca, zove se

Joža Pugar (45), posljednji bunardžija u križevačkom kraju, ima sve manje narudžbi za kopanje bunara.

- Posljednji bunar iskopao sam lani u Svetom Petru Orehovcu, a ove godine još nitko nije tražio da mu kopam bunar. Sada najčešće radimo na ispravljanju pogrešaka nakon strojno kopanog bunara i na čišćenjima bunara - rekao je Pugar kojega u njegovu selu Seljancu nitko ne zove imenom i prezimenom, nego ga svi zovu bunardžija.

Taj 45-godišnjak je prvi put u bunar ušao kad je imao sedam godina sa svojim djedom.
ima tel. u imeniku, pitaj ga što kaže o cijeni i dr.

pozdrav!

Bunar ce se kopat u Samoboru.
A tih 600kn/m ukljucuje i cjevi??

Taj bunardija dolazi gdje god treba iskopat bunar???

hvala na inf.
fico.325 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 22:49   #219
Quote:
fico.325 kaže: Pogledaj post
Bunar ce se kopat u Samoboru.
A tih 600kn/m ukljucuje i cjevi??

Taj bunardija dolazi gdje god treba iskopat bunar???

hvala na inf.
Da u cijenu od 600kn/m za fi-800 mm uračunata je i betonska cijev.

vjerojatno dolazi, jer onaj bunarđija iz Međimurja zove se

kopanje svih vrsta bunara-ručno
svih profila do spuštanja cijevi i sve komplet

Obrisani podaci - reklama

oće doći i u ZGB, alat za kopanje nije nešto posebno velik, štihača, vitlo i košara doveze i za 2-3 dana sve rješi, samo reci da želiš bunar i svakako vodu u bunaru, mislim da on trži 400kn/m za ručno kopanje fi-100 a da ti kupiš cijevi.
prije kopanja reci samo mjesta gdje ne može biti bunar i ništa više.

pozdrav!

Zadnje uređivanje Majstor : 09.03.2015. at 17:57. Reason: Obrisana reklama
VONKOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 23:01   #220
Quote:
VONKOR kaže: Pogledaj post
Da u cijenu od 600kn/m za fi-800 mm uračunata je i betonska cijev.

vjerojatno dolazi, jer onaj bunarđija iz Međimurja zove se

kopanje svih vrsta bunara-ručno
svih profila do spuštanja cijevi i sve komplet
A kolko me kosta cijev fi100? tu mogu dobit sve skupa za 400kn/m fi 60

Zadnje uređivanje Majstor : 09.03.2015. at 17:57. Reason: Obrisana reklama
fico.325 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:34.