Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2013., 13:05   #3101
Quote:
beka kaže: Pogledaj post
drugo pitanje je garaža. ona je građena 1995. ali nigdje nije evidentirana, tako da nije ni bila dio ostavinske. prošle godine su se slučajno pronašli papiri (građevniska, geodestki izvještaj,) za tu garažu. da li ja moram to sada legalizirati ili je pravovaljana građevinska dovoljna da to samo upišem u katastar i gruntovnicu??
hvala
Zbog čega bi TI morala tu garažu upisivati u katastar i gruntovnicu, ovdje se radi o legalizaciji (a ne o sređivanju stanja u katastru i gruntovnici), a ti za tu garažu imaš građevinsku dozvolu, i ona je legalni objekat.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 13:08   #3102
Quote:
nemotec kaže: Pogledaj post
Ali ona nije ni upisana u gruntovnici. Osim te dozvole za građenje iz 1960 i kućnog broja nema nigdje drugog pisanog podatka o njoj. Pa me to zbunjuje. No koliko sam shvatio, ona je svejedno legalna jer je datira iz tog vremena?!



Taj problem je delikatniji nego izgleda. Njihov dio je fizički odvojen (čak ogradom) i raste trnje koje ja čistim da se ne legu zmije.
Međutim pokušao sam razgovarati sa njima i o tome. Čak bih im platio svakome nešto za uslugu, i svi moji troškovi oko toga. Ni govora. Oni žele prodati i gotovo. Ne žele svoju parcelu. Tako da bih ih morao tužiti, a to bi moglo potrajati i vremenski i financijski.
Ali to je već ionako za drugu temu.
Hvala
Kuća je legalna ako je izgrađena prema aktu kojim se odobrava građenje bez obzira kad je taj akt izdan. Koliko shvaćam, imate nerješenih imovinsko-pravnih pitanje pa je to može biti razlog da kuća nije upisana u gruntovnicu.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 13:25   #3103
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Zbog čega bi TI morala tu garažu upisivati u katastar i gruntovnicu, ovdje se radi o legalizaciji (a ne o sređivanju stanja u katastru i gruntovnici), a ti za tu garažu imaš građevinsku dozvolu, i ona je legalni objekat.
pa znaš ono sređuju se papiri pa sve muhe jednim udarcem. ovo me zanima više pravno. da li je vlasnik zemljišta ujedno i vlasnik svih objekata koji se na njemu nalaze makar nisu upisani u zk i katastar. i bez obzira na građevinsku, ne mogu to upisati bez uporabne, tako veli zakon.
__________________
ako ima želje, ima i načina
beka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 13:52   #3104
Quote:
beka kaže: Pogledaj post
pa znaš ono sređuju se papiri pa sve muhe jednim udarcem. ovo me zanima više pravno. da li je vlasnik zemljišta ujedno i vlasnik svih objekata koji se na njemu nalaze makar nisu upisani u zk i katastar. i bez obzira na građevinsku, ne mogu to upisati bez uporabne, tako veli zakon.
Jel znaš koliko košta usluga ovlaštenog geodeta, koji će ti izraditi geodetski elaborat za ucrtavanje u katastarske mape? Prvo odi na GeoportaL, pronađi tamo svoju kat. česticu, i pogledaj što je na katast. digitalnoj podlozi ucrtano od tvojih postojećih objekata. Na stranicama Katastar.hr možeš vidjeti što se od objekata vodi na popisu na toj parceli.

Gruntovnica je opet posebna priča, tamo moraš platiti još cca. 1500 kn, za upis onoga što katastarski već stoji upisano na tebe.

A kad (tj. ako) se izrađuje (snima) novi katastar za određeno područje, onda ti sve to o državnom trošku naprave geodeti. Iza novog katastra po zakonu treba izraditi i nove grunt. knjige, i to se također izradi o državnom trošku.

Sve u svemu, kod mene su izradili nove katastre, za kuću i za vinograd, prije par godina, i ja sve to lijepo imam sređeno o njihovom trošku. Zašto bi netko drugi trebao plaćati tolike novce, za ono što je dužnost države, i njihovih službi?

I zašto ja sad moram retroaktivno legalizirati garažu na dvorištu, ako je u vrijeme gradnje te garaže bila dozvoljena izgradnja pomoćnih objekata do 50 m2 bez građ. dozvole, uz legalni glavni objekat ?
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)

Zadnje uređivanje champ : 07.03.2013. at 14:00.
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 16:11   #3105
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Kuća je legalna ako je izgrađena prema aktu kojim se odobrava građenje bez obzira kad je taj akt izdan. Koliko shvaćam, imate nerješenih imovinsko-pravnih pitanje pa je to može biti razlog da kuća nije upisana u gruntovnicu.
Ok, te stvari su me zbunjivale. Sad mi je sve jasno.
Hvala tebi i Fitzu za pojašnjenjima.
nemotec is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 21:54   #3106
Samo da vas podsjetim da je ovo podforum Pravo i zamolim da se držite pravne strane problema. Za ŠBBKBB pitanja molim da potražite neki drugi podforum kako bi ova tema ostala čista. Hvala na razumijevanju.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 12:19   #3107
Imam ovakvu situaciju.
Vlasnica sam 3 parcele u nizu i za gradnju sam imala slijedeće građevinske dozvole:
-preko 1.i 2.parcele građevinska za 1 kuću
-preko 2.i 3. parcele građevinska za drugu kuću.
Mi smo te dvije kuće spojili u jednu (izgrađena preko 1. i 2. parcele), i u konačnici je kuća u gabaritima manje nego je zbroj te dvije građevinske za koje je plaćena i vodna i komunalna naknada.
Kuća je ucrtana u svim dokumentima i na njoj je i hipoteka banke, a jedina primjedba je da nema uporabnu dozvolu.

Zanima me moram li ja zatražiti legalizaciju tog objekta i što će se dogoditi ako to ne učinim?
Ne zanima me njihovo objašnjenje što se može dogoditi, kao na primjer da se neće moći prodati ili da je banke neće htjeti uzeti pod hipoteku, već me zanima šzo kaže zakon šta će biti sa takvim zgradama koje su upisane u sve dokumente.
LP
Pharia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 13:43   #3108
Quote:
Pharia kaže: Pogledaj post
Imam ovakvu situaciju.
Vlasnica sam 3 parcele u nizu i za gradnju sam imala slijedeće građevinske dozvole:
-preko 1.i 2.parcele građevinska za 1 kuću
-preko 2.i 3. parcele građevinska za drugu kuću.
Mi smo te dvije kuće spojili u jednu (izgrađena preko 1. i 2. parcele), i u konačnici je kuća u gabaritima manje nego je zbroj te dvije građevinske za koje je plaćena i vodna i komunalna naknada.
Kuća je ucrtana u svim dokumentima i na njoj je i hipoteka banke, a jedina primjedba je da nema uporabnu dozvolu.

Zanima me moram li ja zatražiti legalizaciju tog objekta i što će se dogoditi ako to ne učinim?
Ne zanima me njihovo objašnjenje što se može dogoditi, kao na primjer da se neće moći prodati ili da je banke neće htjeti uzeti pod hipoteku, već me zanima šzo kaže zakon šta će biti sa takvim zgradama koje su upisane u sve dokumente.
LP
Dvije kuće ste spojili u jednu, a koja gabaritima ne odgovara jednostavnom "zbroju" tih dviju kuća koje imaju dozvolu. To je dovoljno - objekt je nelegalan, građevinske ne važe. Treba legalizirati.
Osim arhitektonske snimke, platiti ćete još samo "naknadu za zadržavanje bespravno sagrađene zgrade u prostoru" pošto ste kroz građevinske već platiti komunalni i vodni.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 14:24   #3109
Odvojeni pomoćni objekt

Imam specifičnu situaciju i volio bih dobiti mišljenje nekog pametnijeg.
Živim u neetažiranoj dvojnoj kući. Obe etaže imaju pomoćni objekt na zemljištu koje je jako blizu ali se fizićki ne dodiruje sa zemljištem na kojem je kuća. Zemljište na kojem se pomoćni objekti nalaze je moj pokojni djed dobio na korištenje od tadašnje općine prije 40ak godina. U vlasničkom listu kao vlasnici su navedeni država i općina(50/50). Ja bih htio legalizirat pomoćni objekt najviše zbog toga. Vlasnici druge polovice kuće i pomoćnog objekta nisu zainteresirani za legalizaciju. Što bi vi na mom mjestu?
UMFOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 15:40   #3110
ostavio tako kako jest ako već nije tvoje zemljiste. na osnovu cega ti mogu poslije opaliti porez na to kad je opcinsko?
ili sam ja krivo razumio...
Iveky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2013., 01:22   #3111
kuča mi je rađena 1967 i odma spojena na struju ali elektrodalmacija nema sačuvane podatke od tada. slali smo u zg upite za zračne snimke ali postoje snimke tog područja iz 1973 i 1965 ili tako nesto zaboravija sam.
500kn nas je doslo to sta smo slali upit u zg da bi nam oni odgovorili da nemaju snimke. ministrica na tv je nesto rekla da ce slat po snimke u beograd da oni imaju tamo.

jel se zna ista o tome kako cu dokazat da mi je kuca radjena prije 1969 ? htio bi izbjec placanje vjestacenja starosti betona jer je preskupo.
bigboom is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2013., 09:02   #3112
Quote:
Iveky kaže: Pogledaj post
ostavio tako kako jest ako već nije tvoje zemljiste. na osnovu cega ti mogu poslije opaliti porez na to kad je opcinsko?
ili sam ja krivo razumio...
cilj mi je legalizirati objekt i doći do vlasništva zemljišta ali suvlasnici nemaju volje/novca/želje..
UMFOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2013., 09:58   #3113
Quote:
UMFOR kaže: Pogledaj post
cilj mi je legalizirati objekt i doći do vlasništva zemljišta ali suvlasnici nemaju volje/novca/želje..
legalizirati možeš kao pomoćnu zgradu neovisno o vlasništvu nad zemljom
A da postaneš vlasnik - tuži po pravu dosjelosti. To nema veze sa legalizacijom.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2013., 11:46   #3114
Quote:
UMFOR kaže: Pogledaj post
cilj mi je legalizirati objekt i doći do vlasništva zemljišta ali suvlasnici nemaju volje/novca/želje..
Legelizacijom ne rješavaš vlasništvo.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2013., 15:42   #3115
O ovome sam već bio pisao u Dozvole, gradnja, susjedi, međe-Q&A...uff... situacija je ''čudna''.Dakle želimo na postojeću kuću dignuti kat - u građevinskoj je to dozvoljeno,tj. još nije ''konzumirana'' do kraja.Ali,ima PROBLEM,kuća je u obliku slova L i građena je u gabaritima - samo je položaj garaže i terase izokrenut,na suprotnim su stranama nego u izvornom projektu.Ista stvar je i kod oba susjeda (s lijeve i desne strane),ali ne znam kakvi su njihovi projekti - svi su kupili podrum+1.ploča i nadogradili po ''sugeriranoj'' orijentaciji kuće (kod nas je to suprotno projektu).Sve tri kuće u nizu su orijentirane jednako,a kod nas je to suprotno projektu,ne znam da li je i kod njih - pitanje je sad imamo li svi suprotan projekt ili samo mi,te što u tom slučaju.Susjedima je nešto ''lakše'' jer su kuće završili prije 21.6.2011. pa mogu legalizirati postojeće stanje - ako je to potrebno jer i oni imaju vjerojatno istu dozvolu kao i mi (za kuću katnicu).Razumijem da trebamo legalizirati postojeće stanje jer ne odgovara projektu,no gubimo li onda pravo na kat,pošto još nije izgrađen.Parcela ima 210 m2,kuća sa terasom 137 m2,te garaža (još nije izvedena) 18m2.Po sadašnjem DPU tu nije moguće imati kat (zbog male površine terena).U vrijeme izdavanja građevinske (1989. god) i izrade podruma+1. ploča (valjda iste ili iduće godine) to je bilo moguće.Što da radimo,kome da se obratim?E,još nešto - da li je istina kad bi sada porušili ono što ''ne odgovara'' projektu i izveli kako je zamišljeno (to je samo hipotetski) da bi onda mogao biti i kat.Postoji li možda mogućnost nekakvog dokazivanja da je projekt namjerno ''zariban''.Bio sam i u Državnom arhivu - tamo je isti projekt kao i onaj kojeg imam.Jedino mi još preostaje pitati susjede (ako mi budu htjeli reći),ne bih želio njih uvaljivati u probleme - oni su svoje završili - mi nismo (sami smo krivi).
bombardix is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 09:43   #3116
Quote:
champ kaže: Pogledaj post

I zašto ja sad moram retroaktivno legalizirati garažu na dvorištu, ako je u vrijeme gradnje te garaže bila dozvoljena izgradnja pomoćnih objekata do 50 m2 bez građ. dozvole, uz legalni glavni objekat ?

Imaš kakav link za ovo?
Hvala
Dex11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 11:24   #3117
Quote:
bigboom kaže: Pogledaj post
kuča mi je rađena 1967 i odma spojena na struju ali elektrodalmacija nema sačuvane podatke od tada. slali smo u zg upite za zračne snimke ali postoje snimke tog područja iz 1973 i 1965 ili tako nesto zaboravija sam.
500kn nas je doslo to sta smo slali upit u zg da bi nam oni odgovorili da nemaju snimke. ministrica na tv je nesto rekla da ce slat po snimke u beograd da oni imaju tamo.

jel se zna ista o tome kako cu dokazat da mi je kuca radjena prije 1969 ? htio bi izbjec placanje vjestacenja starosti betona jer je preskupo.
Vještaka možda nećeš moći izbjeći, ali ne rade oni takve ekspertize. Opet, par tisuća kuna im košta elaborat koji se meni čini dosta neozbiljan.

Evo vidi ovaj link na okružnicu ministarstva, gledaj drugo poglavlje:

http://www.mgipu.hr/doc/ZPUG_Okruznica_22112007.pdf

Uvjerenje o vremenu građenja građevine

Ovlaštenje za izdavanje uvjerenja o vremenu građenja građevine
od strane nadležnog upravnog tijela, predmet i sadržaj tog uvjerenja te uvjet za njegovo izdavanje propisani su odredbama članka 330. stavka 1.,2., 3. i 4. ZPUG-a.

Svrha izdavanja ovoga uvjerenja propisana je odredbama članka 330.stavka 6. i članka 334. stavka 1. ZPUG-a.

Prema tim odredbama predmet tog uvjerenja je utvrđivanje da je određena građevina izgrađena do 15. veljače 1968. godine. Ovim uvjerenjem ne može se utvrditi da je određena građevina izgrađena nakon tog datuma.

Osnovni uvjet za mogućnost izdavanja tog uvjerenja od strane nadležnog
upravnog tijela je da područni ured za katastar odnosno Gradski ured za katastar i geodetske poslove Grada Zagreba i Središnji ured
Državne geodetske uprave ne raspolažu podacima na temelju kojih mogu izdati uvjerenje da je građevina evidentirana u njihovim evidencijama do 15. veljače 1968. godine, a što nadležno upravno tijelo prije pokretanja postupka utvrđuje uvidom u odgovarajući akt navedenih ureda (rješenje ili obavijest) kojega stranka, uz ostalo, mora priložiti uz zahtjev za izdavanje predmetnog uvjerenja.

Nadalje, uvjet za iz davanje uvjerenja je da je stranka uz zahtjev za njegovo izdavanje priložila snimak postojećeg stanja građevine i presliku katastarskog plana s ucrtanom građevinom ili geodetski situacijski nacrt stvarnog stanja (situacija) za izgrađenu građevinu na građevnoj čestici, te da je u postupku izdavanja uvjerenja utvrđeno da je građevina prikazana na spomenutom snimku i preslici katastarskog plana ili geodetskom situacijskom nacrtu stvarnog stanja izgrađena do 15.veljače 1968. godine.


itd...

evo što sve mogu biti dokazi:

S tim u vezi ističemo da će se prema odredbi članka 159. stavak 2. ZUP-a kao dokazno sredstvo upotrijebiti sve što je podneseno za utvrđivanje stanja stvari i što odgovara pojedinom slučaju, kao što su isprave odnosno mikrofilmske kopije isprava ili reprodukcije tih kopija, svjedoci, izjava stranke, vještaci, uviđaj.

Isprave koje ima u vidu citirana odredba ZUP-a su u predmetnom slučaju različite odluke
tijela državne vlasti (sudska presuda i sl.) u svezi te građevine, zapisnik vođen u nekom postupku glede te građevine, ugovor o gradnji nekretnine i dr.

Kao dokaz mogu poslužiti i potvrde o priključenju te građevine na infrastrukturu ili postojanje računa kojima su plaćane određene naknade za tu građevinu, npr.
doprinosi, porez i slično. Zajedno s kojom od ovih isprava kao dokazno sredstvo može se
uzeti i izjava svjedoka koja da bi bila valjana mora bit uzeta i provjerena na način
propisan odredbama članka 173. do 183. ZUP-a.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”

Zadnje uređivanje Gingerina : 10.03.2013. at 11:31.
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 12:00   #3118
Quote:
Dex11 kaže: Pogledaj post
Imaš kakav link za ovo?
Hvala
"Što se točno smije graditi bez građevinske dozvole

Bez dozvole se, prema zakonu, može adaptirati upotrebljiva građevina koja nije dio složene građevine.

Mogu se također graditi pomoćne građevine namijenjene redovitoj uporabi obiteljske kuće ili stambene zgrade koje se grade na zemljišnoj čestici obiteljske kuće ili stambene zgrade za koju je izdana građevinska dozvola kao što su garaža, spremište, drvarnica i slično, građevinske (bruto) površine do 50 kvadrata i visine sljemena do 4 metra od razine tla, cisterne za vodu, septičke jame i slično."

http://www.jutarnji.hr/sto-se-tocno-...ozvole/153917/

Znači, netko tko je tada izgradio garažu do 50m2 uz kuću koja ima dozvolu, sad mora tu istu garažu legalizirati.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)

Zadnje uređivanje champ : 10.03.2013. at 12:14.
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 12:10   #3119
Quote:
bombardix kaže: Pogledaj post
Razumijem da trebamo legalizirati postojeće stanje jer ne odgovara projektu,no gubimo li onda pravo na kat,pošto još nije izgrađen.Parcela ima 210 m2,kuća sa terasom 137 m2,te garaža (još nije izvedena) 18m2.Po sadašnjem DPU tu nije moguće imati kat (zbog male površine terena).U vrijeme izdavanja građevinske (1989. god) i izrade podruma+1. ploča (valjda iste ili iduće godine) to je bilo moguće.Što da radimo,kome da se obratim?E,još nešto - da li je istina kad bi sada porušili ono što ''ne odgovara'' projektu i izveli kako je zamišljeno (to je samo hipotetski) da bi onda mogao biti i kat.Postoji li možda mogućnost nekakvog dokazivanja da je projekt namjerno ''zariban''.Bio sam i u Državnom arhivu - tamo je isti projekt kao i onaj kojeg imam.Jedino mi još preostaje pitati susjede (ako mi budu htjeli reći),ne bih želio njih uvaljivati u probleme - oni su svoje završili - mi nismo (sami smo krivi).
Baš specifičan slučaj. Mislim da s obzirom na promjenu DPU više ovdje nećete moći imati kat. I mene ovo buni, mack će sigurno znati bolje. Obveza početka građenja po građevinskoj dozvoli je 2 godine. Uključuje li to obavezno i dovršetak po istoj? Što ti piše u građevinskoj dozvoli?

Najbolje će ipak biti da se raspitaš nadležnom uredu za prostorno uređenje i gradnju pa vidi što će ti oni reći, s obzirom na tu promjenu DPU.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”

Zadnje uređivanje Gingerina : 10.03.2013. at 12:26.
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 12:25   #3120
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
"Što se točno smije graditi bez građevinske dozvole

Bez dozvole se, prema zakonu, može adaptirati upotrebljiva građevina koja nije dio složene građevine.

Mogu se također graditi pomoćne građevine namijenjene redovitoj uporabi obiteljske kuće ili stambene zgrade koje se grade na zemljišnoj čestici obiteljske kuće ili stambene zgrade za koju je izdana građevinska dozvola kao što su garaža, spremište, drvarnica i slično, građevinske (bruto) površine do 50 kvadrata i visine sljemena do 4 metra od razine tla, cisterne za vodu, septičke jame i slično."

http://www.jutarnji.hr/sto-se-tocno-...ozvole/153917/

Znači, netko tko je tada izgradio garažu do 50m2 uz kuću koja ima dozvolu, sad mora tu istu garažu legalizirati.
Tipično bedasti članak. Pa postoji Pravilnik o jednostavnim objektima, tamo je sve nabrojano što se smije graditi bez dozvole. To sigurno nije objekt do 50 m2
I još spominju potvrdu glavnog projekta u ovom kontekstu - e fakat se svašta piše po novinama.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:50.