Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2008., 14:44   #41
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Ti ne razumiješ. Nije off topic. naime da, predviđaš. Ali ne budućnost, jer ona nije fiksna, nego atraktore.
a atraktori bi bili - šta?
ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 14:54   #42
Quote:
ja_sanja kaže: Pogledaj post
a atraktori bi bili - šta?
Težnje. Ishodi prema kojima se sustav giba. Kada sanjaš budućnost, sanjaš atraktore. Sanjaš vrlo vjerojatne ishode, pa čak i apsolutnu budućnost, koja bi se i dogodila da nisi to sanjala. Sam san ju mijenja.
Područje oko atraktora naziva se bazen atrakcije, i on je kao neka zdjela gdje se krivulje sjuruju prema atraktoru. Što je bazen dublji, teže je pobjeći atrakciji. Tada govorimo o teško promjenjivim događajima.
Kada si na rubu zdjele, pa je do nje druga zdjela, to se zove separatrisa. Ona ne mora biti ravna, nego može biti beskrajno razvedena (fraktalna).
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 15:37   #43
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Težnje. Ishodi prema kojima se sustav giba. Kada sanjaš budućnost, sanjaš atraktore. Sanjaš vrlo vjerojatne ishode, pa čak i apsolutnu budućnost, koja bi se i dogodila da nisi to sanjala. Sam san ju mijenja.
Područje oko atraktora naziva se bazen atrakcije, i on je kao neka zdjela gdje se krivulje sjuruju prema atraktoru. Što je bazen dublji, teže je pobjeći atrakciji. Tada govorimo o teško promjenjivim događajima.
Kada si na rubu zdjele, pa je do nje druga zdjela, to se zove separatrisa. Ona ne mora biti ravna, nego može biti beskrajno razvedena (fraktalna).
Ne razumem.

nacrtaj mi to.

(i poveži sa konkretnim primerom, tako da mogu razumeti)
ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 15:40   #44
Ostati ces uskracena za dodatno 'crtanje', jer je eto batt upravo baniran
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 15:44   #45
Da. Šteta, jer je diskusija baš postajala sve zanimljivija i zanimljivija.
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 15:58   #46
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Ostati ces uskracena za dodatno 'crtanje', jer je eto batt upravo baniran

pobogu ...
ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 16:12   #47
Kako znate kad je netko baniran? Ima li to veze s predikcijom?
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 17:08   #48
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
No ta budućnost je potencijalna. Čim ju vidiš, mijenja se. Koliko se mijenja, ovisi o jakosti atrakcije. Nekada naše viđenje neće utjecati bitno, nekada hoće. Što je dalje, to je utjecaj jači, što su nestabilniji uvijet to je utjecaj jači.
moram još jednom iščitati ovaj topic od početka da bih imala nešto čišći uvid u sve ovo o čemu se ovdje govori... pa onda nešto posložiti... ovo o utjecajima viđenjem me zanimalo, ali zapravo... ne znam što da mislim, jer ako se radi samo o našem (pred)znanju u kojem budućnost valjda jedino i može biti sadržana kao u znanju potencijalna, tad su i svi naši "utjecaji" u tom smislu zapravo samo promjena našeg znanja... a ono što je u svojoj biti djelujuće kao takvo, jedno utjecajno polje, neovisno o našem znanju...

Ali čini mi se da ti govoriš o nečemu suprotnom...?
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 18:18   #49
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Kako znate kad je netko baniran? Ima li to veze s predikcijom?
Slova na nicku postanu depresivno blijedo siva - kao ono - blijedi i otsetao u oblivijen...a i pise banned a predikcije sto se dotikavlje: kotrljalo se tamo na obzoru....cisti determinizam
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 02:44   #50
Arrow

Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
No ta budućnost je potencijalna. Čim ju vidiš, mijenja se. Koliko se mijenja, ovisi o jakosti atrakcije. Nekada naše viđenje neće utjecati bitno, nekada hoće. Što je dalje, to je utjecaj jači, što su nestabilniji uvijet to je utjecaj jači.
Buducnost zavisi od tri parametra. Prvi parametar je poznat kao vreme. Svakako da je drugi parametar verovatnoca dogadjaja. Treci parametar je prostor. Verovatnoca odredjenih dogadjaja u definisanom vremenu i prostoru predvidja Buducnost. Sto je vise dogadjaja i definisanom vremenu i prostoru determinisano/obuhvaceno verovatnocom, to je i Buducnost odredjenija. Da bih objasnio koliko je to kompleksan sistem zamislimo samo stan u kome zivimo, sve verovatnoce dogadjaja koji se mogu desiti u tom stanu u roku od jednog dana. Ako je cak i to moguce odrediti (a generalno je nemoguce/u pitanju je heuristika), pokusajte da menjate prostor (umesto stana cela stambena zgrada u kojoj se nalazi stan), i vreme (recimo rok od godinu dana).

Svakako da su moguci drugaciji nacini predvidjanja Buducnosti. Za tako nesto se mora warpovati (zakriviti) vreme i prostor...

(ovo seze izvan poimanja sadasnje nauke, stoga cu ovde ja stati)

_nobody_
_nobody_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 02:53   #51
Post

Da i ja kažem neko svoje mišljenje u vezi prediktivnih snova. Ne bezim od toga da su prediktivni sni mogući, ali da bi licnost sama sebe razumela i da bi shvatila da li sanja inserte iz Buducnosti (svoje ili tudje) mora biti jako dobro oformljena i mora razumeti znake ONOstranog.

Pošto je VECINA licnosti u ovom, modernom svetu slaba (nemaju dovoljnu sirinu čak i ako se bave pametnim poslom), onda je shodno tome manipulativna komponenta vrlo izrazena. Dakle, ako sanjamo da smo se obogatili, ili da smo uspeli u nečemu, jasna je tendencija da idealizujemo situaciju koja nam se vizuelizirala u snovima. Takođe imamo tendenciju da kosmare minijaturizujemo...

Ne kažem da predikcije nema, ali predikciju treba *ocitati* iz takvog sna. A to nisu *avioni i kamioni*, koko vecina ljudi ume da tumaci snove, nego neki sasvim drugi putokazi.

Ti putokazi nisu banalni/pezorativni kako ih vecina ljudi tumaci, nego su latentni i imaju prenesena znacenja. Svako za sebe mora znati kako da te putokaze pronadje i na koji način da prenesena znacenja rastumaci.

(drugim rečima ti putokazi nisu prizemne zelje: sto je babi milo, to se babi i snilo!)

_nobody_
_nobody_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 17:23   #52
ne znam ni ja sama..ništa pametno na ovu temu..

onaj ko je vidovit, jasno mi je da o tom može filozofirat

kako ću ja?

neki snovi su mi se ostvarili,..ali nikakvu šablonu u tom ne vidim

odoh nekidan na neki test na netu, imaš pet simbola, jedan od njih je izabran.. dakle, šanse mi 20%

iz 25 pokušaja, ja ostanem na 0 posto

žao nam je, vaša intuicija je u k...
malizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 23:01   #53
Quote:
malizia kaže: Pogledaj post
odoh nekidan na neki test na netu, imaš pet simbola, jedan od njih je izabran.. dakle, šanse mi 20%

iz 25 pokušaja, ja ostanem na 0 posto

žao nam je, vaša intuicija je u k...

ma nije, ti samo precizno predviđaš ono što se SIGURNO NEĆE desiti
ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 01:15   #54
Exclamation

Quote:
ja_sanja kaže: Pogledaj post
ma nije, ti samo precizno predviđaš ono što se SIGURNO NEĆE desiti
Da pokusamo malo da racunamo verovatnoce dogadjaja, pa da shvatimo da sve podleze matematickoj verovatnoci (izvanosjetilna percepcija, metoda slucajnih odabiranja).

25 pitanja, 5 odgovora, samo jedan tacan. Verovatnoca tacnog odgovora je 0.2, verovatnoca netacnog 0.8. 0.2 + 0.8 = 1.0 (100%).

Verovatnoca da se odgovori na 25 odgovora zaredom netacno je: 0.8^25 (.8 na stepen 25). 0.8^25 = 3.7779 x 10^(-3), ili 3.7779 promila. Najveca moguca verovatnoca ako se ide metodom slucajnog odabiranja.

Verovatnoca da se odgovori na 25 odgovora zaredom tacno je: 0.2^25 (.2 na stepen 25). 0.8^25 = 3.35544 x 10^(-18). Najmanja moguca verovatnoca ako se ide metodom slucajnog odabiranja.

Sve je u skladu sa statistikom.

(nije tesko precizno predvideti ono sto se SIGURNO nece desiti)

_nobody_
_nobody_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:21.