Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2009., 17:30   #81
Quote:
kakvi su ti simptomi i kakve su ti tegobe...aj napiši malo više o ovoj bolesti...vidim da si upućena.
Visoka 182, teska 65 kg, imam prolaps, visoko pokretljive zglobove (sve ono sa slika sto mogu da urade osobe sa marfanom mogu i ja), kratkovidost, strije, duge ruke i noge(ne nenormalno duge, al tolko duge da imam problem sa nalazenjem dovoljno dugih rukava i nogavica), veoma dugi prsti na rukama, duga i uska stopala, kifoza, ravni tabani... ne znam dal sam jos neki simptom zaboravila, naravno Marfan ima jos mnostvo simptoma, al koliko znam ne mora svako da ima sve simptome neke bolesti da bi je imao, a i kod mene nije fizicki izgled toliko drastican, zato i mislim da imam blazu formu. U sustini ne bi mi bilo toliko vazno ni da znam jel imam ili nemam, da nije tog potencijalnog pucanja aorte...


Bat kol, hvala na linku
munchy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 18:22   #82
ne znam postoje li kod nas neki geneticki testovi kojima bi se to dalo utvrdit

a, potencijalni problemi sa aortom bi se, uz prevenciju i redovne preglede, trebali moc rijesit.
__________________
How do vaccines cause autism?
Bat Kol is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 20:56   #83
mislim da se u ovom slučaju (bar što vidim po ovim simptomima) ne radi o gore navedenom sindromu. al me sad zanima sve konkretno vezano za ove prolapse...
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 11:48   #84
Operacija krvnih žila

Pozdrav svima

Molio bih savjet u vezi oca. Otac je star 72 godine i posljednjih mjeseci počeo je osjećati bolove u prsima. Nakon izvršene koronarografije liječnici su mu odredili da mora izvršiti operaciju vađenjem vene iz noge i premošćivanjem začepljenog dijela žila. Budući se on dosta boji operacije i u dosta lošem je emocionalnom stanju zanimalo bi me da li bi se to začepljenje moglo riješiti angioplastikom ili ugradnjom stentova budući su to ipak lakši zahvati. Da li je premošćivanje jedina moguća opcija s obzirom na nalaz koronarografije.
U nastavku sam prepisao nalaz.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Nalaz koronarografije

Lijeva koronarna arterija: glavno deblo srednje dugačko, ath. promijenjeno, bez značajne stenoze.
LAD: kalcificirana, ath. promijenjena, okludirana u srednjem segmentu. Postokluzivni tok se prikazuje homolognim kolateralama. D1 ath.promijenjena, 50%-tno stenozirana.
IB: gracilna, uredne morfologije.
LCx: kalcificirana, difuzno ath. promijenjena, 40%-tna stenoza proksimalnog, 70%, zatim dugopotezna 80%-tna stenoza u distalnom segmentu. OM2 50%-tno stenozirana.
Desna koronarna arterija (RCA): dominantna, kalcificirana, difuzno ath. promijenjena, više dugopotezni 70-95%-tnih stenoza.
Lijeva ventrikulografija: hipokinezija posterobazalnog, anterolateralnog i dijela inferiornog segmenta.

Zaključak: aterosklerotska bolest lijeve i desne koronarne arterije s okluzijom LAD i značajnim stenozama LCx i RCA. Očuvana sistolička funkcija lijeve klijetke.

Zaključak: za ACBG
ivan225 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 13:30   #85
Quote:
ivan225 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima
Da li je premošćivanje jedina moguća opcija s obzirom na nalaz koronarografije.
Kratko i jasno- DA
Da nije, bez brige, već bi mu kardiolozi stavili stentove
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2009., 13:56   #86
Moj otac također mora na premošćivanje. Zanima me gdje se sve u Hrvatskoj rade ovakve operacije i kolika je lista čekanja? Neznam jel se to radi i u Osijeku
slavonac555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2009., 16:53   #87
Takve se operacije obavljaju u KBC Rebro, KB Dubrava, SB Magdalena, KBC Rijeka, KBC Split i KBC Osijek.

Liste čekanja postoje, ali neznam kolike su točno gdje. Par mjeseci, valjda. U svakom slučaju manje nego što se čekalo do unazad par godina
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2009., 21:19   #88
Quote:
doc_1 kaže: Pogledaj post
Takve se operacije obavljaju u KBC Rebro, KB Dubrava, SB Magdalena, KBC Rijeka, KBC Split i KBC Osijek.

Liste čekanja postoje, ali neznam kolike su točno gdje. Par mjeseci, valjda. U svakom slučaju manje nego što se čekalo do unazad par godina
Sve što veli doc1....+....ovisno o kolikom stupnju hitnosti je riječ Ako je uvršten na hitnu a ne elektivnu listu vjerojatno će prije i doći na red.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2009., 22:58   #89
Question

Moja je mama imala infarkt u jesen 2004. (56 g.) Otpuštena je s dijagnozom:
Infarctus myocsardii ac.non-Q reg.lateralis. Cor comp.
Mjesec dana kasnije rađena joj je prva koronarografija čiji je nalaz:

Lijeva koronarna arterija: Deblo kratko. Signifikantna stenoza na bifurkaciji. LAD i ACx visoko signifikantno stenozirane neposredno ispod bifurkacije, te još jednom Cx na proksimalnom segmentu. U daljnjem toku obje arterije urednog lumena i ramifikacije.

Desna koronarna arterija: Urednog lumena i ramifikacije. Desni dominantni tip opskrbe.

Ventrikulografija: Uredan nalaz. EF 70%.
Zaključak: Signifikantne do visokosignifikantne stenoze debla i bifurkacije lijeve koronarne arterije, te još jedna Cx.
Preporuka: ACBG.



Odlučila se za još jedno mišljenje i otišla u Magdalenu gdje joj je opet rađena koronarografija. Nalaz je sljedeći:

Lijeva koronarna arterija: stablo visokosignifikantno stenozirano na račvi sa širenjem stenoze u Cx. Potom Cx još jednom signifikantno stenozirana. LAD intaktna.
napomena - projekcije su rađene pod nitro-injekcijom.

Desna koronarna arterija: intaktna.
lijeva ventrikulografija: nije rađena.

zaključak: visokosignifikantna stenoza distalnog stabla LMC. Signifikantna stenoza Cx.



Od tada je na listi za operaciju i nakon nekoliko godina čekanja je pozvana da se odluči.
Kroz tih nekoliko godina dobro se osjeća, nitroglicerin zapravo niti ne koristi, masnoće drži pod kontrolom, obavlja sve kućanske poslove, putuje itd.

Sada je na sto muka jer ne zna što odlučiti. Operacija je teška, njoj je dobro, a nitko joj ne može garantirati kako će joj biti nakon operacije.
S druge pak strane, npr. ne može operirati niti nos (neka hrskavica) zbog srca, a kamoli da joj se dogodi nešto ozbiljnije pa da mora na operaciju. S ovakvim srcem vjerojatno je nitko ne bi operirao.

U svakom slučaju prije eventualne operacije slijedi opet koronarografija. Ima li šanse da ona bude bolja od prethodnih? I može li se u ovako delikatnoj situaciji uopće dati neki savjet?
anita is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 00:15   #90
Meni se nameće prvo pitanje kako je "nekoliko godina čekala" ( ne mislim na nju nego na liječnike ) sa operacijom sa nalazom visokosignifikantnne left main opstrukcije?...+ dvostruke stenoza cirkumflexe ( LCX ). Left Main ( LMA ) opstrukcije uvijek su ( trebale bi biti ) hitne stvari za operirati. Dobro osjećanje vjerojatno duguje dobro razvijenim kolateralama odnosno prohodnoj RCA.

Ne vjerujem da će nova koronarografija pokazati neki spektakularno bolji nalaz kojim operacija ne bi bila indicirana. Vrlo vjerojatno će dakle i dalje ostati jasna indikacija za op zahvat. Gledajući ovako nalaze, neki pesimistični komentar bio bi da je sa ovakvim nalazom vrlo sretna sa svakim novim danom i da se nikad ne zna kad bi se ta LMA mogla do kraja zatvoriti što bi sasvim sigurno rezultiralo lošim ishodom.
"Nekoliko godina čekanja" vjerojatno znači da će se morati ponoviti i koronarografija i napraviti UZV srca možda i još štogod pride.

Ali, ovakva forumska nagađanja naravno da ne mogu zamjeniti kardiološko ili kardiokirurško mišljenje od strane liječnika koji je liječe. Valja im vjerovati i na temelju njihovih riječi i prijedloga donijeti konačnu odluku.

No sad će brzo stići doc1 sa komentarom pa da vidimo...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 20:34   #91
Hvala na odgovoru.
Sve vodi tome da će se ona ipak odlučiti za operaciju.
anita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 00:27   #92
khm, khm..hvala kolega Trebore

Dakle, na stranu sada zašto je i koliko gospođa čekala, situacija je bila takva da su i takvi pacijenti nekad ulazili u "nerandomiziranju" studiju medikamentoznog liječenja LM stenoze i kako vidimo na primjeru ove gospođe, nije to tako pogubno kako se priča (ima i prava takva studija koja ima slične zaključke).
No, unatoč tome, gospođa jest za operaciju (to je standard zbrinjavanja takve lezije na koronarnim žilama). Prije nje bi trebali učiniti UZV srca i ponovnu koronarografiju (bolja od stare će teško biti, a nije nemoguća progresija bolesti na drugim žilama uz ovaj poznati nalaz, ).
Uzgred, mislim da je ona druga koronarografija iz 2004. (ako sam dobro shvatio) bila nepotrebna i čista navlakuša za lovu.
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 12:42   #93
Quote:
ivan225 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima

Molio bih savjet u vezi oca. Otac je star 72 godine i posljednjih mjeseci počeo je osjećati bolove u prsima. Nakon izvršene koronarografije liječnici su mu odredili da mora izvršiti operaciju vađenjem vene iz noge i premošćivanjem začepljenog dijela žila. Budući se on dosta boji operacije i u dosta lošem je emocionalnom stanju zanimalo bi me da li bi se to začepljenje moglo riješiti angioplastikom ili ugradnjom stentova budući su to ipak lakši zahvati. Da li je premošćivanje jedina moguća opcija s obzirom na nalaz koronarografije.
U nastavku sam prepisao nalaz.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Nalaz koronarografije

Lijeva koronarna arterija: glavno deblo srednje dugačko, ath. promijenjeno, bez značajne stenoze.
LAD: kalcificirana, ath. promijenjena, okludirana u srednjem segmentu. Postokluzivni tok se prikazuje homolognim kolateralama. D1 ath.promijenjena, 50%-tno stenozirana.
IB: gracilna, uredne morfologije.
LCx: kalcificirana, difuzno ath. promijenjena, 40%-tna stenoza proksimalnog, 70%, zatim dugopotezna 80%-tna stenoza u distalnom segmentu. OM2 50%-tno stenozirana.
Desna koronarna arterija (RCA): dominantna, kalcificirana, difuzno ath. promijenjena, više dugopotezni 70-95%-tnih stenoza.
Lijeva ventrikulografija: hipokinezija posterobazalnog, anterolateralnog i dijela inferiornog segmenta.

Zaključak: aterosklerotska bolest lijeve i desne koronarne arterije s okluzijom LAD i značajnim stenozama LCx i RCA. Očuvana sistolička funkcija lijeve klijetke.

Zaključak: za ACBG
Probajte tražiti još jedno mišljenje...moj tata je imao predinfarktno stanje i jako loše žile u srcu. Prvo je bio na Sv.Duhu na koronarografiji i htjeli su mu staviti stentove no nisu uspjeli, pa su ga poslali u Dubravu na bypasse (dr.Sutlić). Bio je na listi čekanja 2 godine i bilo mu je sve lošije, pa smo otišli u Magdalenu i u 9.mj. prošle godine tamo su mu uspjeli staviti 5 stentova. Jučer je bio na kontroli, stentovi su se dobro "ugnijezdili", protok je bolji i za sada ne mora na klasičnu operaciju i bypasse, no rekli su mu da će možda jednom morat. Jedini problem je loša valvula na aorti i rekli su da kroz 5 godina će ju sigurno morati mijenjati jer se povrat krvi povećao duplo od jeseni. Ima samo 59 godina i već 3 godine probleme sa srcem.
U svakom slučaju sretno i ako trebaš neki detalj javi mi se na PM.
Sun_Flower is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 15:42   #94
Quote:
Sun_Flower kaže: Pogledaj post
Probajte tražiti još jedno mišljenje..
Slažem se. Tražite još jedno mišljenje ali ne u Magdaleni. Da ne završite sa 5 stentova i izglednom operacijom aortnog zaliska i "možda jednom" i bypassima.
Naravno nakon 5 stentova žile će biti pune idealnih mjesta za staviti bypass, da ne govorim koliko će sigurna biti protekcija srca na ev. operaciji samo aortnog zaliska.
Glavno da su se stentovi dobro "ugnijezdili". Tamo ionako kardiolozi vode show...

dakako, ne kažem niti da je opravdano čekanje od 2 godine na operaciju, da se razumijemo, ali sada se više ne čeka toliko (mislim čak niti u Dubravi)
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 20:56   #95
Za valvulu smo od početka znali da će se morati mijenjati, no pošto su planirali bypasse mislili su to sve odjednom riješiti. Što će sada bit samo Bog zna...prognoze su u najboljem slučaju do 5 godina...no i to je dosta vremena, vjerujem da će medicina još više napredovati u tom periodu, a ako je pacijent discipliniran (kile, tlak, masnoće, pušenje, stres) da se operacija može prolongirati.
Btw ne znam zašto bi Magdalena bila loš odabir u odnosu na Dubravu ili Rebro? Nemam namjeru reklamirati tu ustanovu, moj tata je došao s uputnicom, nikakva lova nije bila uz pitanju, no tretman tamo i u Dubravi je neusporediv. Što se tiče kompetencija, dolaze ljudi i iz susjednih zemalja pa ne vjerujem da su nestručni.
A drugo mišljenje se može potražiti bilo gdje, ne nužno niti u Hrvatskoj.
Sun_Flower is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2009., 00:59   #96
Molim kvalificirane cijenjene forumase za komnetar..

Imam 40 godina.Prije otprilike 15 mjeseci EKG mi nije bio uredan,pa su lijecnici posumjjali na koronarnu bolest.Napravili su perscantinscan,snimanje pomocu radioaktivne teckosti u krvotoku,i pri tom su ustanovili da je sve u redu,tj.nema nikakvih zacepljenja arterija.
Tlak mi je bio povisen,pa trosim,i tad i sad medikamente.

Posto sam ja ipak stalno neko bockanje,probadanje u predjelu srca osjecao inzistiao sam na daljim pretragama,pa su me poslali na ultrazvuk.
Nalaz glasi ovakopisat cu sto je na njemackom napisano,vjerujem da vam nece biti tesko shvatiti)

ECHOCARDIOGRAPHIE

Die Herzklappen sind morphologisch und funktionell unaufällig.
Grenzvertig großer linker Vorhof(40 mm,29ml/m2),sonst normale Herzdimensionen(AOD 35mm, RV 25 mm, LVEDD 53mm,IVS 10 mm)

Lebervenen <1 cm
Gute syst.LV -Funktion(TAPSE 23 mm)

DOPPLER

Minimale Pulmonalklappeninsuffizienz (physiologisch)
Geringe Trikuspidalklappeninsuffizienz(max. syst. RVP/RAP um 24 mmHG):


Kratko mi je objasnjeno da mi je lijeva srcana komora prosirena,rastegnuta,vjerojatno zbog visokog tlaka,ali da nije kriticno,da trebam drzati tlak u normali i bit ce OK.
Tako da dnevno uzimam 80 mg valsartana (Diovan) i betablokator Concor 2,5 mg.Kakvo misljenje imate o ovim medikamentima?

Ono sto mi nije objasnjeno,a poslije sam vidio na papiru da postoji i neki poremecaj zalizaka (klappeninsuffizienz),pa me interesira koliko je to (bez)opasno i da li mi moze u buducnosti prirediti probleme.

Hvala
Maska is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 12:08   #97
lagani srčani udar i ugradnja stenta

tata mi je jučer imao lagani srčani udar i ugradili su mu jedan stent. budući da ne znamo ništa pobliže o tome, molim da napišete iskustva o oporavku, kvaliteti života poslije toga, mogućim rizicima i svemu što mislite da treba znati.

inače, u obitelji postoji povijest srčanih bolesti, i deda je umro od srca. tati je ovo prvi takav događaj pa smo malo potreseni i preplašeni.

hvala svima unaprijed.
naked is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 12:24   #98
Quote:
naked kaže: Pogledaj post
tata mi je jučer imao lagani srčani udar i ugradili su mu jedan stent. budući da ne znamo ništa pobliže o tome, molim da napišete iskustva o oporavku, kvaliteti života poslije toga, mogućim rizicima i svemu što mislite da treba znati.

inače, u obitelji postoji povijest srčanih bolesti, i deda je umro od srca. tati je ovo prvi takav događaj pa smo malo potreseni i preplašeni.

hvala svima unaprijed.
imaš cijeli topic o srčanim bolestim i srčanom udaru pa se prebaci tamo i imat češ puno više informacija
mirjana7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 13:36   #99
Quote:
Maska kaže: Pogledaj post


Kratko mi je objasnjeno da mi je lijeva srcana komora prosirena,rastegnuta,vjerojatno zbog visokog tlaka,ali da nije kriticno,da trebam drzati tlak u normali i bit ce OK.
Tako da dnevno uzimam 80 mg valsartana (Diovan) i betablokator Concor 2,5 mg.Kakvo misljenje imate o ovim medikamentima?

Ono sto mi nije objasnjeno,a poslije sam vidio na papiru da postoji i neki poremecaj zalizaka (klappeninsuffizienz),pa me interesira koliko je to (bez)opasno i da li mi moze u buducnosti prirediti probleme.

Hvala
Ako su ti njemci rekli da će biti OK, onda im valja vjerovati...Diovan i Concor su stari lijekovi koji imaju svoju indikaciju. Ako tebi oni pomažu u regulaciji tlaka a bez nekih nuspojava onda su OK...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 13:40   #100
Quote:
naked kaže: Pogledaj post
tata mi je jučer imao lagani srčani udar i ugradili su mu jedan stent. budući da ne znamo ništa pobliže o tome, molim da napišete iskustva o oporavku, kvaliteti života poslije toga, mogućim rizicima i svemu što mislite da treba znati.

inače, u obitelji postoji povijest srčanih bolesti, i deda je umro od srca. tati je ovo prvi takav događaj pa smo malo potreseni i preplašeni.

hvala svima unaprijed.
"lagani srčani udar" je prilično ružičasti opis infarkta i ne daje nam puno detalja za komentirati. Kakav infarkt, gdje je stent, koronarografski nalaz na ostalim koronarkama....daj koji detalj više...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:49.