Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2006., 08:50   #21
Quote:
leo4 kaže:
Stvarno mi nije jasno da ti na tehničkom nisu ispitali amortizere. To rade u sklopu provjere kočnica. Ispituje pojedini par amortizera (prednji i zadnji). Auto postavi kotačima na metalne ploče (s lijeve i desne strane) te „šokira“ (zatitra) pojedini amortizer. Na ekranu je vidljiva oscilacija (amplituda) pojedinog amortizera, svaki u drugoj boji (plavo i crveno). Ako se te dvije amplitude poklapaju, znači da su amortizeri jednako dobri ili loši. Svaki par mora biti identičan (u granicama) jer inače dolazi do zanašanja vozila kod kriznih situacija u prometu. Zato se uvijek amortizeri mijenjaju u paru a ne pojedinačno.
pa cijela rasprava je i pocela jer sam ja tvrdio da na tehnickom nema provjere amortizera.
obisao sam valjda sve stanice u zg i ni u jednoj mi nisu nikad testirali amortizere. nikad nisam ni vidio kod njih taj tester za amortizere. to ih ne zanima jer ce pokvareni amortizer utjecati na kvalitetu voznje ali, izgleda, nije sigurnosna prepreka za njih.
ploce koje se micu kad na njih navezes auto (jednu osovinu) testiraju zracnost zglobova i opcenito ovjesa a ne amortizere.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2007., 17:01   #22
Preporučite mi marku amortizera. Trebao bih promjeniti sva četiri na passatu (97g.) a ne znam koje da uzmem. Plinski me ne zanimaju jer želim malo mekši auto..plinsko/uljni može. Vaša osobna iskustva me zanimaju
 
Odgovori s citatom
Old 05.06.2007., 17:31   #23
Quote:
leo4 kaže: Pogledaj post
Zašto mijenjati? Na tehničkom imaš „tester“ amortizera i ako su dobri, ostavi. Bitno je da im se amplitude poklapaju. Karakteristika pojedinog para amortizera (prednji ili zadnji) mora biti ista. Na tehničkom će te rušiti nisu li u odgovarajućim granicama.
Ma taj test je zaku*ac. Pa svaki auto ima svoje krivulje prigušenja - a taj test mjeri unificirano. Jedan od mojih auta ima k faktor 0,9 kad su amortizeri novi - kad padne na 0,6 (što je prolazno na testu) auto je opasnost za sebe i sve druge. Pa mi ti sad reci da je taj test ćemu.

Ukratko - stari amortizeri - duži put kočenja, manja osjetljivost na rupe, ljuljanje karoserije i ono najgore - smanjena dinamička stabilnost (bježanje repa ili nosa u zavoju)
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2007., 17:33   #24
Quote:
crazy_mustang kaže: Pogledaj post
Samo za informaciju ako nekoga zanima.. Kayabo amortizeri (novi) kod Krizmanića sa ugradnjom i svime šta već ide uz to dođe oko 1700kn garancija 2 godine mislim..
jeli to previše? jednom sam radio kod njih auspuh i mogu reč da je osoblje ok i da očeju pomoč
Prema mojem iskustvu sa Sachsom - Krizmanić je čisti i nepatvoreni lopov i iza ove izjave stojim. A od načina pričvršćenaj njegovih auspuha mi se bljuje. Još više mi nisu jasni vlasnici koji voze auto njemu na popravak (nek mi oproste ali on je čisti mesar a ne majstor)
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2007., 18:07   #25
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Ma taj test je zaku*ac. Pa svaki auto ima svoje krivulje prigušenja - a taj test mjeri unificirano. Jedan od mojih auta ima k faktor 0,9 kad su amortizeri novi - kad padne na 0,6 (što je prolazno na testu) auto je opasnost za sebe i sve druge. Pa mi ti sad reci da je taj test ćemu.

Ukratko - stari amortizeri - duži put kočenja, manja osjetljivost na rupe, ljuljanje karoserije i ono najgore - smanjena dinamička stabilnost (bježanje repa ili nosa u zavoju)
Nisam znao da se u stanicama za teh. pregled upotrebljava kao meritoran tako loš, neodgovarajući test. Koja je onda svrha takvog testiranja? Možda zakonodavac ne zna za tu manjkavost testera pa nam je pola vozila s neispravnim amortizerima!
leo4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2007., 20:08   #26
ma i inače su amortizeri jedan od dijelova auta na koje se malo obraća pažnja. dosta ljudi ne kuži kako se ponaša auto sa lošim amortizerom pa se njihova kontrola i zamjena preskaču.

uglavnom, za McK
zovi i pitaj cijene za sve vrste.
kad skužiš da je kayaba najjeftinija i daje 2-godišnju garanciju, onda ćeš i sam znati što kupiti. a kvaliteta je sasvim u redu.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 22:58   #27
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
ma i inače su amortizeri jedan od dijelova auta na koje se malo obraća pažnja. dosta ljudi ne kuži kako se ponaša auto sa lošim amortizerom pa se njihova kontrola i zamjena preskaču.

uglavnom, za McK
zovi i pitaj cijene za sve vrste.
kad skužiš da je kayaba najjeftinija i daje 2-godišnju garanciju, onda ćeš i sam znati što kupiti. a kvaliteta je sasvim u redu.
Ovome bi pridodao da amortizeri s vremenom popuštaju tako da vozač nesvjesno svoj stil vožnje prilagođava i ne kuži da su otišli! Kad se netko drugi sjedne za volan njegova auta sa napravi krug , kosa mu se diže na glavi!

Nisam dugo bio u Zagrebu a nije li možda Amortizeri Sever ( Srečko ) zet od Prihićke u Hondlovoj koji su radili amortizere ( popravak) još za bivše države?
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2007., 10:20   #28
je, sever još uvijek radi ali više nije u hondlovoj. sad je na ravnicama.

test amortizera kod njega je 50 kn s time da se to odbija od cijene ugradnje ako u roku 10 dana obaviš zamjenu kod njega.
on i reparira amortizere za otprilike 50% cijene novog ali je novi kayaba samo malo skuplji od toga. i plinski amortizeri se nemogu reparirati.
svakome na izbor.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2007., 17:02   #29
ENCO u Sesvetama, na nadvoznjaku koji prolazi kraj Getro-a.

Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
neka mi neko navede tehnicki u zg gdje ima tester za amortizere.
occasional is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2007., 10:32   #30
ovi stari di sam ja išel nisu imali.
a većina novijih stanica za tehnički ima tester za amortizere. to smo već razglabali pa sam i ja naučio.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2007., 11:56   #31
taj tester za amortizere na tehničkom je tak pa skoro bezveze, baš da ne osjetiš da su ti loši, a i sam tester kolko znam dost osjetljiva stvar na vanjsku
temperaturu glede podataka koje daje kolko sam čuo, i reparacija amortizera je
više manje glupost jer obično traju koliko i garancija i ako repariraju one koji
se nedaju otvorit onda ih režu privrhu i nemaš više isti hod makar nije tak nešto strašno bitno, e sad koju firmu amortizera kupit nije samo razlika u kvaliteti, nekad je dobra kayaba, nekad sachs ili treće ovisi o modelu auta i
kaj očeš tvrdoču,udobnost
nenocutlas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2007., 21:45   #32
A sto mislite o MONROE amortizerima? Moram mijenjat pa kada sam pitao za cijenu s ugradnjom za sva 4 dodje me 2100 kn . Da li se to isplati?
Timmy001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2007., 22:36   #33
Quote:
Timmy001 kaže: Pogledaj post
A sto mislite o MONROE amortizerima? Moram mijenjat pa kada sam pitao za cijenu s ugradnjom za sva 4 dodje me 2100 kn . Da li se to isplati?
Pa ja sam se na njima vozio 6 godina. Meni su bili jako udobni, i nadživili su auto na kojem su bili metnuti nakon orginalnih.
Seat-plin-fan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 14:53   #34
amortizer

imam renault 19 iz 1995. i ugradio sam plin.
dosta koristim auto za prijevoz teskih stvari a ionako imam plinsku bocu stalno pa je to stalna tezina u gepeku pa me zanima jel pametno promijeniti samo zadnje amortizere. E da i lupa mi zadnji desni kad prelazim preko rupa
sto uciniti
nisam is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 15:07   #35
Quote:
nisam kaže: Pogledaj post
imam renault 19 iz 1995. i ugradio sam plin.
dosta koristim auto za prijevoz teskih stvari a ionako imam plinsku bocu stalno pa je to stalna tezina u gepeku pa me zanima jel pametno promijeniti samo zadnje amortizere. E da i lupa mi zadnji desni kad prelazim preko rupa
sto uciniti
imam ti ja polovne još dobre za r19, promjenio sam sva 4 nova nedavno, ako ti iza nešto lupa, može bit da nije amortizer već zadnji most tj torzije
nenocutlas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 15:37   #36
Quote:
leo4 kaže: Pogledaj post
Zašto mijenjati? Na tehničkom imaš „tester“ amortizera i ako su dobri, ostavi. Bitno je da im se amplitude poklapaju. Karakteristika pojedinog para amortizera (prednji ili zadnji) mora biti ista. Na tehničkom će te rušiti nisu li u odgovarajućim granicama.
Tačno.
Dženan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 19:45   #37
Quote:
nisam kaže: Pogledaj post
imam renault 19 iz 1995. i ugradio sam plin.
dosta koristim auto za prijevoz teskih stvari a ionako imam plinsku bocu stalno pa je to stalna tezina u gepeku pa me zanima jel pametno promijeniti samo zadnje amortizere. E da i lupa mi zadnji desni kad prelazim preko rupa
sto uciniti
zamjenom amortizera nećeš poboljšati ponašanje auta kad je natovaren.

uloga amortizera je da smire oscilacije uzrokovane vožnjom po neravnim podlogama. masa auta i tereta se oslanja na federe, spiralne, lisnate ili torzione.
ti federi s vremenom i opterećenjem oslabe, pa imaš velike pomake u visini auta s obzirom na opterećenje.
kod tebe, treba pregledati sve elemente ovjesa. staviti nove federe, amortizere, eventualno kape amortizera ako ih ima, i promijeniti gumene oslonce ovjesa (selene) jer su oni jako jeftini a jako utiču na kvalitetu vožnje.

još jednom, sama zamjena amortizera neće učiniti ništa posebno kod tebe.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 20:12   #38
Quote:
Dženan kaže: Pogledaj post
Tačno.
Čuj Đekana. On quota ljude od prije 18 mjeseci.
To Đekane!
Crodra is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 22:06   #39
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
zamjenom amortizera nećeš poboljšati ponašanje auta kad je natovaren.

uloga amortizera je da smire oscilacije uzrokovane vožnjom po neravnim podlogama. masa auta i tereta se oslanja na federe, spiralne, lisnate ili torzione.
ti federi s vremenom i opterećenjem oslabe, pa imaš velike pomake u visini auta s obzirom na opterećenje.
kod tebe, treba pregledati sve elemente ovjesa. staviti nove federe, amortizere, eventualno kape amortizera ako ih ima, i promijeniti gumene oslonce ovjesa (selene) jer su oni jako jeftini a jako utiču na kvalitetu vožnje.

još jednom, sama zamjena amortizera neće učiniti ništa posebno kod tebe.
aj kad si tak pametan
kaj prvo napravit po tom pitanju...dal otic u severa pa da on vidi kak stvari stoje, jer si i ja mislim mozda iza malo pojacat opruge (znam da je i to netko radio reparaciju, jel to kaj valjda)...kaj sa selenima, jer to moram u Severa ili moze mehanicar il ja

BTW, auto skoro pa gotov, još samo da smislim di ću sa par šarafa viška
radi ko zmaj, ubacio i novu spužvu za izolaciju, i naravno skužio da sam zaboravio komad plastike skroz ispod, al mi se sad fakat neda sve raskopavat. Jedva sam digo sve natrag na mjesto...inace, rucice zmigavaca drze tri sarafa koja bulje u facu svakom ko gleda...pa sam i to skinuo prije vracanja sveg ostalog...
polomio samo dva plasticna nosica, nista strasno...i malo rasturio prekidac od sva 4...pa sad ne radi vise klik-klik kad ga palim gasim, nego ga moram u fino podesit da ulovi kontakt...al kaj me briga...promjenio još par pregorenih žaruljica, promjenio kompletno spužve u kućištu od ventilacije, jer su bile skroz propale od vode...uf, to je bio zanimljiv posao...
__________________
Fotomajstor blog - Održavanje i označavanje baterija
DNx is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 22:18   #40
Quote:
Crodra kaže: Pogledaj post
Čuj Đekana. On quota ljude od prije 18 mjeseci.
To Đekane!
Bitno je samo nešto reći pa makar i

Quote:
Tačno
__________________
Želim napraviti kuću - ali do sada sam napravio samo ukućane.
voyager is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:24.