Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2011., 11:17   #1801
Quote:
feng shui kaže: Pogledaj post
A kako je ujutro? Koliko brzo se zagrije prostor obzirom na tromost podnog grijanja?
Preko noći padne na nekih 17 stupnjeva. Potrebno je sigurno 3 sata da dođe na 21 C. Da imam fasadu , vjerujem da bi tijekom noći palo samo 1 stupanj, a onda je ujutro puno lakše zagrijati.
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 17:40   #1802
Ne znam zbog čega je onda strojar u projektu predvidio još i radijatore? Jer po svemu sudeći podno grijanje bi bilo sasvim dovoljno (radi se o obiteljskoj kući od 238m2 bruto površine). Podno grijanje predviđeno je u prizemlju (dnevni boravak i kuhinja), te na katu (spavaće sobe).
Imamo malu djecu, pa me je strah da u kući ne bude prehladno samo s podnim grijanjem.
feng shui is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 18:54   #1803
Quote:
feng shui kaže: Pogledaj post
Ne znam zbog čega je onda strojar u projektu predvidio još i radijatore? Jer po svemu sudeći podno grijanje bi bilo sasvim dovoljno (radi se o obiteljskoj kući od 238m2 bruto površine). Podno grijanje predviđeno je u prizemlju (dnevni boravak i kuhinja), te na katu (spavaće sobe).
Imamo malu djecu, pa me je strah da u kući ne bude prehladno samo s podnim grijanjem.
Podno mora biti sasvim dovoljno!
Zapravo tada se postavlja pitanje proračuna polaganja cijevi!
npr. usporedi:1. prostorija 16 kvadrata podne površine-temp vode 50 C
2. 16 članaka radijatora recimo Lipovica S690-temp vode 70 C
i jedno i drugo je dovoljno za zagrijati prostoriju s tim da članak nema 1 kvadrat površine, ali ima višu temperaturu vode za otprilike 20 C
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 23:41   #1804
Quote:
dxer kaže: Pogledaj post
Preko noći padne na nekih 17 stupnjeva. Potrebno je sigurno 3 sata da dođe na 21 C. Da imam fasadu , vjerujem da bi tijekom noći palo samo 1 stupanj, a onda je ujutro puno lakše zagrijati.
Podno grijanje je niskotemperaturno grijanje što znači da je mala razlika temperature ogrijevnog tijela i okoline.U principu maksimalno 3-5 stupnjeva razlika pod -zrak (voda 35 -pod 25-26) za razliku od radijatorskog gdje je to oko 50 stupnjeva.Kako je brzina prijenosa topline proporcionalna razlici temperatura , a ona je manja nego kod klasičnog centralnog normalno je da kod podnog ako temperatura prostora previše padne treba dugo vremena da se prostor zagrije. Zato kod podnog grijanja u principu ne treba snižavati temperaturu noću,te je takav način skuplji nego da podno radi stalno.Da bi se to omogučilo u podno grijanje ide sa akumulacionim bojlerom-spremnikom topline kako izvor topline ne bi radio non stop.

http://geoterma.blog.hr
geoterm is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 19:18   #1805
Quote:
geoterm kaže: Pogledaj post
.....Da bi se to omogučilo u podno grijanje ide sa akumulacionim bojlerom-spremnikom topline kako izvor topline ne bi radio non stop.
E, sad je pitanje što je bolje?
1. "natrpati" toplinu u akumulacijski - peć mora raditi daleko više, duže zagrijavanje bojlera, viša temperatura i veči gubici......
2. kuriti peć prema potrebi (prema termostatu ili tajmeru)
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 20:49   #1806
Quote:
feng shui kaže: Pogledaj post
Ne znam zbog čega je onda strojar u projektu predvidio još i radijatore? Jer po svemu sudeći podno grijanje bi bilo sasvim dovoljno (radi se o obiteljskoj kući od 238m2 bruto površine). Podno grijanje predviđeno je u prizemlju (dnevni boravak i kuhinja), te na katu (spavaće sobe).
Imamo malu djecu, pa me je strah da u kući ne bude prehladno samo s podnim grijanjem.
moguce je vise stvari...da taj strojar nema pojma (a takvih je vecina koje sam vidio) ili da ima pojma a da ti imas losu izolaciju pa onda mora staviti radijatore jer nemozes podno staviti na previse stupnjeva..
takvih strahova se najbolje rjesiti kod dobrog projektanta a ima ih i takvih koji nisu predvidjeli izmjene zraka pa ljudi morali dodavati extra rebra radijatora.
za dobrog projektanta to je peace of cake. za loseg nemoguca misija.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 21:34   #1807
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
E, sad je pitanje što je bolje?
1. "natrpati" toplinu u akumulacijski - peć mora raditi daleko više, duže zagrijavanje bojlera, viša temperatura i veči gubici......
2. kuriti peć prema potrebi (prema termostatu ili tajmeru)
Prema normama u određivanju toplinskih gubitaka uz translacijske i ventilacijske, uzimaju se u obzir i gubici zbog diskontinuiranog rada sustava grijanja - u prijevodu što je sustav grijanja više predimenzioniran veći su i ti gubici, a ovise i o gustoći oplošja zgrade (lake, srednje i teške zgrade).
Akumulacija ima svojih prednosti i mana, no odabir da ili ne ovisi o vrsti energenta (solarno i drva definitivno akumulacija), o svojstvima generatora topline - mogućnosti regulacije snage (npr. moduliranost rada kompresora dizalice topline) i koja su iskorištenja kod prigušenog rada (npr. kondenzacijski plinski uređaj kod rada s djelomičnim opterećenjem ima pojačanu iskoristivost, a standardni plinski kotao daleko nižu iskoristivost kod nižih režima rada). Sustav distribucije topline je isto bitan kod odlučivanja. Na kraju je do korisnika a manje do projektanta što će se odabrati. Projektant može predložiti opcije i ukazati na svojstva opcija.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 09:57   #1808
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
moguce je vise stvari...da taj strojar nema pojma (a takvih je vecina koje sam vidio) ili da ima pojma a da ti imas losu izolaciju pa onda mora staviti radijatore jer nemozes podno staviti na previse stupnjeva..
takvih strahova se najbolje rjesiti kod dobrog projektanta a ima ih i takvih koji nisu predvidjeli izmjene zraka pa ljudi morali dodavati extra rebra radijatora.
za dobrog projektanta to je peace of cake. za loseg nemoguca misija.
Izolacija bi prema projektu trebala biti super (25 cm porotherm + 15 cm stropor na zidovima i 15 cm staklene vune na stropu prema krovu), tako da je možda u pitanju loš projektant!? Znaš li kojeg dobrog za preporučit?
feng shui is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 10:32   #1809
Quote:
feng shui kaže: Pogledaj post
Izolacija bi prema projektu trebala biti super (25 cm porotherm + 15 cm stropor na zidovima i 15 cm staklene vune na stropu prema krovu), tako da je možda u pitanju loš projektant!? Znaš li kojeg dobrog za preporučit?
da, prema tome sta ti imas izolacija je i vise nego dobra. dapace, fantasticna i za to ti sigurno nisu potrebni nikakvi extra radijatori osim mozda u kupaoni cisto za susenje rucnika...
projektanta znam al se u to nebi stel mesati..neznam ni dali on radi takve manje stvari..

ono sta me kod tog podnog grijanja zacudilo je tromost...al ne ono neka ocekivana tromost nego jeeebena tromost. kaze mi jedan da otkad ga je upalio pa dok temperatura nije dosla na ocekivanu vrijednost proslo mjesec dana ...kuca je doduse bila skroz hladna ali opet..ja mislio da su moje klime spore kojima treba oko 2-3 dana da iz hladnog dodju do zeljene temperature..

sta ce reci da to podno nesmijes iskljucivati ni za boga kad si negdje na putu...cak i smanjivanje mi se cini neprikladno..
tako da recimo za takve situacije nebi mozda bilo niti lose imati i radijatore..samo to mi se cini kao razbacivanje.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 10:44   #1810
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
ono sta me kod tog podnog grijanja zacudilo je tromost...al ne ono neka ocekivana tromost nego jeeebena tromost. kaze mi jedan da otkad ga je upalio pa dok temperatura nije dosla na ocekivanu vrijednost proslo mjesec dana ...kuca je doduse bila skroz hladna ali opet..ja mislio da su moje klime spore kojima treba oko 2-3 dana da iz hladnog dodju do zeljene temperature..

sta ce reci da to podno nesmijes iskljucivati ni za boga kad si negdje na putu...cak i smanjivanje mi se cini neprikladno..
tako da recimo za takve situacije nebi mozda bilo niti lose imati i radijatore..samo to mi se cini kao razbacivanje.
Dobro dimenzionirano podno grijanje treba postići zadanu temperaturu temperaturu zraka prostora u roku od max 3 dana i to kad je početna temperaturu u kući bila blizu nule.
Taj kojemu treba mjesec dana ima poddimenzionirano grijanje i/ili jako lošu izolaciju ili je nalio 2m debel estrih.
I tvoje klime su poddimenzionirane ili neispravne. Njima normalno treba 1-2h da ugriju zrak na željenu temperaturu, a zidovima treba još onda max 2 dana.
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 11:05   #1811
Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
I tvoje klime su poddimenzionirane ili neispravne. Njima normalno treba 1-2h da ugriju zrak na željenu temperaturu, a zidovima treba još onda max 2 dana.
hm, ne znam sta bi rekao..mislim da on ima dobru izolaciju. cini mi se da je rekao 10cm u zidovima i tako nesto slicno po svim ovojnicama....ali da je i meni to cudno to je fakat..nemoze nicemu trebati mjesec dana al ok..necu tvrditi dok to ne vidim na svoje oci..

a za klime, heh, mislim da nisi ni blizo u pravu.
moje klime postizu kao od sale 20 stupnjeva i pri vanjskoj -10. a ukljucio sam ih pri vanjskoj od oko +10 s tim da je po noci bilo nesto nize..znaci kuca skroz hladna, zidovi hladni. ukljucim klime i trebalo im je skoro 2 dana da podignu temp. sa +10 na +20..e sad ako one uspjevaju zgrijati na -10, kako je onda moguce da su podkapacitirane a pri +10 im treba tako dugo...

jednostavno zrak u kuci ne dostize neku temp dok se svi ti betoni ne ugriju..kao da usisavaju svu tu toplinu..
a postoji i nesto sta se zove ugoda i to je stvarna velicina a racuna se nesto kao (temperatura zraka + temperatura zidova / nesto) pa dobijes u stvari temepraturu koju tvoje tjelo osjeca..zato npr. se nije tolko ugodno tusirati u kupaoni kojoj je el. grijalica dignula temp. na 27 a netom prije toga je temperatura u kupaoni konstantno bila 16 stupnjeva...
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 18:31   #1812
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post

ono sta me kod tog podnog grijanja zacudilo je tromost...al ne ono neka ocekivana tromost nego jeeebena tromost. kaze mi jedan da otkad ga je upalio pa dok temperatura nije dosla na ocekivanu vrijednost proslo mjesec dana ...kuca je doduse bila skroz hladna ali opet..ja mislio da su moje klime spore kojima treba oko 2-3 dana da iz hladnog dodju do zeljene temperature..
Ekipa koja ima ugrađeno podno grijanje: Kaj je to zbilja tako? Da se u jesen treba kuća zagrijavati danima da bi se ugrijala i da bi se postigla neka normalna ugodna temperatura (20-tak stupnjeva)?
feng shui is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 18:41   #1813
Quote:
feng shui kaže: Pogledaj post
Ekipa koja ima ugrađeno podno grijanje: Kaj je to zbilja tako? Da se u jesen treba kuća zagrijavati danima da bi se ugrijala i da bi se postigla neka normalna ugodna temperatura (20-tak stupnjeva)?
Ako u kući nema nikoga, tj. ako je temp pala ispod 14C, boga mi treba dosta dugo, dva dana- ovisi negdje i više
__________________
It’s a joke, not a cock. Don’t take it so hard.
Armstrong is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 19:43   #1814
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post

a za klime, heh, mislim da nisi ni blizo u pravu.
moje klime postizu kao od sale 20 stupnjeva i pri vanjskoj -10. a ukljucio sam ih pri vanjskoj od oko +10 s tim da je po noci bilo nesto nize..znaci kuca skroz hladna, zidovi hladni. ukljucim klime i trebalo im je skoro 2 dana da podignu temp. sa +10 na +20..e sad ako one uspjevaju zgrijati na -10, kako je onda moguce da su podkapacitirane a pri +10 im treba tako dugo...
U prostoriji od 40-ak kvadrata ima oko 120m^3 zraka. Ako je taj zrak temperature 10°C i vlažnosti 60% onda on treba oko 0,5kWh topline da se zagrije na 21°C .
Ostatak se troši na transmisijske gubitke u zidovima, podu, stropu, otvorima a dio se troši na provjetravanje. Ako pretpostavimo masu zidova koji neka su od betona 20cm gustoće 2400kg/, onda imamo oko 150m^2x0,2m=30m^3 tj 72000 kg, tom betonu treba, za podignuti temperaturu na 21°C, oko 40kW/h topline.
Znači da klima od 4kW snage tu toplinu proizvede za 10h. Ako je prostor dobro izoliran onda su gubici kroz zidove ispod 50W po m2 prostora što za 40m2 prostora daje 2kW snage. To znači da klima koja daje 4kW topline treba 7 min da zagrije zrak i 20 sati da zagrije zidove te onda treba da radi sa pola snage da pokrije gubitke. Ako to u tebe traje duže onda ili izolacija nije takva kakvu je opisuješ ili klima ne daje snagu koju treba davati.

Biće je inverter u hodniku?
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 20:50   #1815
Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
U prostoriji od 40-ak kvadrata ima oko 120m^3 zraka. Ako je taj zrak temperature 10°C i vlažnosti 60% onda on treba oko 0,5kWh topline da se zagrije na 21°C .
tocno..za od -15 do 21 treba oko 1.35kwh


Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
Znači da klima od 4kW snage tu toplinu proizvede za 10h. Ako je prostor dobro izoliran onda su gubici kroz zidove ispod 50W po m2 prostora što za 40m2 prostora daje 2kW snage. To znači da klima koja daje 4kW topline treba 7 min da zagrije zrak i 20 sati da zagrije zidove te onda treba da radi sa pola snage da pokrije gubitke. Ako to u tebe traje duže onda ili izolacija nije takva kakvu je opisuješ ili klima ne daje snagu koju treba davati.
brojke su ti dobre al mislim da negdje u zakljucku skripi jer u praksi me to demantira..ocito je ako klima dobro grije i na -10 da onda nemoze biti podkapacitirana na +10..odnosno mozemo mi pricati da je to i podkapacitirano ali to je onda nerealno..nemogu utrpati klime od 20kw u prostor od 66m2 samo zato da mi sto brze zagrije a onda kad zagrije da radi sa 20% kapaciteta..

ovaj tvoj racun za zrak bi bio dobar da su sve ovojnice samo od stiropora. onda bi imali hladan zrak i zidove bez akumulacije i za 7min bi zrak bio topal i dok se on grije nema prakticki nikakvih gubitaka...al ocito da se ne dogadja bas tako..on grije zrak al istodobno taj zrak gubi toplinu na zidovima i evo prilicno brzo,i iz prakse ne uspjevam dobiti u prvih 24h vise od 16 stupnjeva...


Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
Biće je inverter u hodniku?
nije, klima je na idealnom mjestu..ako si ti nike iz splita koji se bavi fujitsuom onda sam ti slao slike iz DB-a kad je ono nestalo plina pa je stalno odlazila u maintanace (awy14...i ove godine se desilo..ocito je negdje tvornicki perforirana cjev tolko malo da na ispitivanju nije pao tlak al kroz razdoblje od 2g se pokaze manjak plina)
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 20:59   #1816
Da, taj sam, centar svita je u Splitu.
Iz prakse, AWY14 je zvijer koja bez ikakvih problema grije i prosiječno izoliran prostor veći od 70m2 u Dalmaciji.
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 21:00   #1817
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
tocno..za od -15 do 21 treba oko 1.35kwh
Pa nije ti temperatura u kući -15?
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 21:02   #1818
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
(awy14...i ove godine se desilo..ocito je negdje tvornicki perforirana cjev tolko malo da na ispitivanju nije pao tlak al kroz razdoblje od 2g se pokaze manjak plina)
99,99% je da pušta na loše pertlovanom spoju.
AWY14 je inverter koji svoju snagu smanjuje kako se temperatura zraka približava zadanoj. Za prvih 2 dana postavi temperaturu nešto više kako bi dala veću snagu i brže ugrijala zidove. Poslije kad se temperiraju zidovi snizi temperaturu.
Temperaturu postavi prema osjećaju a ne prema onome što piše na displeju.

Zadnje uređivanje nike321 : 24.02.2011. at 21:10.
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 21:10   #1819
Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
Pa nije ti temperatura u kući -15?
neee..nego inace iz fizike..kad se racunaju ventilacijski gubici za zrak koji ulazi iz vana temperature -15 i treba ga dogrijati na +20 za to treba 1.35kwh..ili tako nesto..vec sam malo ispao iz toga..
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 21:15   #1820
Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
99,99% je da pušta na loše pertlovanom spoju.
mislis na onom spoju cjevi i klime?

pa bio je onaj decko iz termocomerca koji je to dobro zategnuo i znam da je rekao "ok, nasli smo da je uzrok u nedostatku plina al losa vijest je da cemo tesko znati gdje pusta"..
te zateze je prvo provjerio jer u biti je to skoro jedino i sta moze provjeriti...
ove godine je dosao neki drugi (otrplike za 2g istece taj plin) pa je i on to sve provjerio..ne znam jel to sad tolka znanost da oni to neznaju provjeriti i zategnuti?

znam da je ta jedna od vrrrrrlo rijetkih fujitsu na koju se treba vracati al dobro, kvar nije tezak
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:55.