Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2009., 22:40   #81
Ne znam kakvi su ovi moderni turbo benz. motori, vjerojatno su usavrseni, ali kod onih starijih se preporucalo ostavit ih da rade nekoliko minuta prije nego se ugase da bi se snizila temperatura motora koji se vise zagrijava i radi pod opterecenjem zbog turbine. Valjda isti princip ne vazi i za ove moderne. Buduci da je ovo novitet u renaultu jos se ne zna kakvi su poslije duze upotrebe, trose li vise ulja i zna li tko kakvo ide u njih?
rudek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 23:50   #82
Quote:
rudek kaže: Pogledaj post
Ne znam kakvi su ovi moderni turbo benz. motori, vjerojatno su usavrseni, ali kod onih starijih se preporucalo ostavit ih da rade nekoliko minuta prije nego se ugase da bi se snizila temperatura motora koji se vise zagrijava i radi pod opterecenjem zbog turbine. Valjda isti princip ne vazi i za ove moderne. Buduci da je ovo novitet u renaultu jos se ne zna kakvi su poslije duze upotrebe, trose li vise ulja i zna li tko kakvo ide u njih?
Nije to da se motor ohladi nego da turbina ispuše topli zrak iz sebe, to ti je princip kod svakog turbo benzinca, zato turbine i odlaze večinom ak se stalno auto koristi na kratke relacije, gasi - pali, mora nakon nekog vremena roknuti, zato kod svih turbo benzinaca naglašavaju izričito da ga se ne ganja dok je hladan, a to vrijedi i za sve druge automobile.
schimek1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 08:46   #83
Quote:
schimek1 kaže: Pogledaj post
... a to vrijedi i za sve druge automobile.
...za sve druge automobile s turbinom. Za njih je to ipak od primarne važnosti.
__________________
Nikad robom...
Saško is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 10:00   #84
Imao sam nekad Nissan Exa Pulsar koji je bio isto turbobenzinac i koji je imao poseban ugradjen timer koji je drzao motor upaljen nekoliko minuta nakon sto se izvadio kljuc iz kontakta u svrhu da bi se ohladio motor tj. turbina. Bio je '85. godiste i tada turbo tehnologija valjda nije bila toliko napredna kao danas
rudek is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 10:02   #85
turbo se u radu jako grije.
što više se ganja auto, više se turbo grije. a kad se motor ugasi, prestaje hlađenje turba uljem. tolika toplina uzrokuje izgaranje ulja na ležajevima turba, a to ostavlja talog. talog na ležajevima nikako nije dobar pa se s vremenom može napraviti velike probleme s time jer se turbo više ne podmazuje kak treba.
da se to izbjegne, ostavlja se motor raditi par minuta nakon ganjanja.
stare turbine sa kliznim ležajevima su bile osjetljivije na to, novije sa kugličnim i valjkastim nisu toliko, ali čemu im otežavati život?

još jedan problem je promjena strukture materijala kod tako visokih temperatura.
turbo koji se ne ohladi bude dugo vremena pod utjecajem visoke temp. a od toga se mogu islkriviti lopatice turba. a to znači novi turbo.

turbo benzinci imaju još jedan problem.
njihov intercooler služi kao veliko skladište topline. kad se motor ugasi, ta toplina se širi uokolo po motoru. ako se motor starta a da se intercooler nije ohladio, u motor ulazi jako vrući zrak, a to nije baš dobro. pogotovo ako se nastavi sa ganjanjem.

auti sa turbinama imaju svoje zahtjeve.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 10:31   #86
Nissana Exu prodao sam kad je imao skoro 17 godina, bio sam treci vlasnik. Bio je dosta 'dugovjecan' za jednog turbobenzinca iz starije ere, mada je zadnje godine stalno bio po majstorima. Ovaj clio tce bi mogao biti nadam se dobar autic
rudek is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 10:32   #87
Ok, svi pricate o tome kako treba turbobenzinca ostaviti da radi par minuta nakon brze voznje. Da li ga treba ostaviti da radi ako se nije brzo vozilo? Da li se isti ucinak moze postici ako ga se prije parkiranja par minuta vozi lagano sa sto manje opterecivanja turbine? Sto pise o tome u prirucniku za vozaca? Da li prodavac vozila napomene kako se treba hladiti turbo?
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 10:38   #88
Ako nisi divljao ne trebaš čekati. Ako si smirio vožnju par minuta prije zaustavljanja ne moraš čekati.
cincilator is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 10:48   #89
Quote:
cincilator kaže: Pogledaj post
Ako nisi divljao ne trebaš čekati. Ako si smirio vožnju par minuta prije zaustavljanja ne moraš čekati.
Onda ne vidim problem. Ja ako malo brze vozim uvik smirim prije nego dodjem do odredista. Osim ako je jako velika zurba.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 13:42   #90
U praksi je to najviše problem na stajalištima uz auto-cestu, te na benzinskim crpkama uz dotičnu. Nakon visoke putne brzine na auto-cesti (veliko opterećenje turbine) naglo usporiš i staneš natankati goriva. Naravno, auto si ugasio.

Svim vlasnicima turbo-benzinaca preporučujem tankati bilo gdje, osim na auto-cesti.




P.S: sjetih se da sam negdje pročitao da Volvo na svojem 2400ccm peterocilindrašu dizelu (nove generacije) ima ugrađen tajmer koji pogoni samo uljnu pumpu, ili posebnu pumpu koja hladi turbinu nakon gašenja vozila, tako da ne mora raditi cijeli motor, već samo hlađenje turbine. Efikasno rješenje (a nije niti pretjerano skupo), ne znam zašto ga i drugi ne koriste.
__________________
Nikad robom...
Saško is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 13:50   #91
Kad dođeš na pumpu na autocesti, staneš sa strane i odradiš par minuta u leru
i onda priđeš dijelu gdje se puni i ugasiš.
cincilator is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 14:37   #92
Ili tankas upaljeni auto. Ja to uvjek radim ne vidim neki veliki problem u tome.
to sam ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 14:39   #93
Quote:
moril kaže: Pogledaj post
Dva mjeseca sam razmišljao o kupnji novog Megana i gotovo odlučio kupiti ga, ali ipak ga nisam kupio.

Naime, neki dan sam sa suprugom bio u Renaultu da naručim nova kola. Sat vremena sam se premišljao i mjerkao Megane, pa Clio, pa opet Megane, pa zatim opet Clio i tako 10x. Namještao sjedalo, izlazio, ulazio, otvarao, zatvarao, računao, kalkulirao.....

....na kraju naručio Clio...

I to TCE...

Mislim da mi je trenutno pametnije cca 25.000 kn razlike investirati u nešto drugo (djelomičnu adaptaciju kuće npr.), nego u skuplji auto, a mojoj maloj obitelji Clio će biti itekako dobar.

25.000 kn je razlika naspram Megane Expression 110 KS, kakvog sam prvotno naumio kupiti.

Moram priznati, iako teška srca da je prostranost za koljena straga u Meganu III potpuno jednaka prostoru u Cliu III, samo je Megane širi i ima veći Gepek.

Clio dolazi krajem travnja, uzeo sam motor od 100 KS, 5 vrata, Dynamique paket + doplata za metalik + svjetla koja prate zavoj...

I tako sam na kraju odustao od Megana i prešao sa konja na magarca
Kako si zadovoljan sa volanom,mnogi kažu da je ultra bezosjećajan,...
ryder on the storm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 15:26   #94
Rješenje za brzu vožnju autocestom je jednostavno, pa ne ulazi se na benzinsku pumpu kao u pit stop F1 nego dva km prije pumpe pustiš gas i poćmeš lagano usporavati, i taman 2 km dok staneš sve se lijepo ohladi!!! Eto tako ja vozim svoj auto iako je obični atmosferski benz... A št se tiče ganjanja, kao što je netko ovdje spomenuo, pa svaki motor se uništava ganjanjem...
__________________
SVE JE TO RELATIVNO
54321012345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 11:03   #95
Quote:
ryder on the storm kaže: Pogledaj post
Kako si zadovoljan sa volanom,mnogi kažu da je ultra bezosjećajan,...

Odgovaram sa zakašnjenjem.

Što se tiče volana, moram priznati da sam vozio puno auta sa boljim volanom, ali pošto već 6 godina vozim Megane II sa istim takvim bezosječajnim servom, već sam se naviknuo i to me toliko ne smeta.

Uglavnom, volan stavljam pod "minus", iako je u Cliu odličnog oblika i presvučen kožom, tako da to malo popravlja dojam.

Ipak, Clio III za mene ima više prednosti od mana tako da me nekomunikativan volan neće odvratiti od kupnje
moril is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 13:46   #96
Quote:
moril kaže: Pogledaj post
Ipak, Clio III za mene ima više prednosti od mana tako da me nekomunikativan volan neće odvratiti od kupnje

Čekaj, jesi to to kupio ili ne?
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 13:53   #97
Pa valjda ga je samo kapario. Platit će ga kada stigne.
__________________
Be Water My Friend
get is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 14:02   #98
Kupio, odnosno kapario.

Ovo "neće" prevedi u "nije" i sve ok.
moril is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 07:51   #99
Moril ako možeš napisat još koju rijeć o cliu TCE sad kad ga već voziš duže vrijeme ili bilo ko ako ga vozi duže vrijeme. Jel ima kakvih problema sa autom, kolika je stvarna potrošnja, dali ima nekih čudnih zvukova i sl.
I kako vam se sviđa redizajnirani clio?
mishau is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2009., 15:09   #100
Evo, danas konačno preuzeo Clio.

Prošao sam samo 80 km, tako da je još prerano za impresije.

Većina kilometara vožena je otvorenom cestom, sa uključenom klimom, a dosadašnja potrošnja po putnom računalu je ravno 6.0 l.

Mislim da će biti bolje kada se motor razradi, nisam ga vozio preko 3.000 rpm, što je u petoj oko 110 km/h.

Turbina zbilja udahnjuje život ovom malom motoriću. Vrlo je elastičan, pa sam se navikao na dci-a našao kako u petoj milim 60 km/h (cca 1600 rpm) i dodam gas, a on živahno krene naprijed.

Motor je najbolji dio auta.
moril is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:37.