Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2009., 23:30   #1
Automatski mjenjač - problem

Prije 5 godina kupio sam novi Peugeot 206 sa automatskim mjenjačem. Invalidna sam osoba i trebaju mi ručne komande na volanu, pa sam se odlučio za automatika kako bi si olakšao vožnju. Zaista je automatika lako i ugodno voziti ali prije nekoliko mjeseci sam osjetio probleme sa mjenjačem.
Naime, zna mi se događati da mi mjenjač pravilno ne mijenja brzine već ostane u nižoj brzini i kad bi jače stisnuo gas okretaji motora bi se penjali i preko 4000.
Otišao sam u ovlašteni Peugeot servis i rekli su mi da od mjenjača nema ništa, da se to ne može popraviti i da ga treba mijenjati. Novi mjenjač bi trebao stići iz Francuske a popravak bi me došao oko 30.000kn.
Auto sad ne mogu nikome prodati a troškovi su ogromni, sam auto nebi vrijedio više od 40.000-45.000kn.
Tek sad su mi rekli kad sam kupovao novi auto da je mjenjač bio repariran i da se u tako male gradske automobile ne stavljaju novi mjenjači. Osjećam se prevarenim.
Što mislite jel moguće da su popravci toliko skupi?
skyline77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2009., 00:22   #2
mislim da opako muljaju ovi u servisu pitaj ovdje:http://www.automatski-mjenjaci.hr/
nenocutlas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2009., 07:44   #3
pa cek sta nije normalno za automatik da kad mu jace stisneš gas mijenje jednu,dvije brzine manje i ubrzava i na višim je okretajima?
__________________
Device not found...
Torres78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2009., 10:08   #4
Quote:
skyline77 kaže: Pogledaj post
Tek sad su mi rekli kad sam kupovao novi auto da je mjenjač bio repariran i da se u tako male gradske automobile ne stavljaju novi mjenjači.
Ovo mi baš ne drži vodu. Od kojih to auta oni repariraju mjenjač da bi ugradili u mali gradski?

Kad bi ti i platio 30000kn opet bi dobio reparirani mjenjač pod novi?

Čovjek danas doživi svakakvi bezobrazluk.

Potraži savjet specijaliste koji radi samo automatske mjenjače kao što ti je nenocutlas preporučio.

Zadnja solucija ti je prepravka auta na ručni mjenjač. Njega se lako nabavi na otpadu. Ovo je vrlo česta solucija vlasnika starijih BMW-a jer je znatno jeftinije.

Moj kum vozi takvu 5-ticu. Nismo skužili da je pregrađen dok nismo provjerili broj šasije na internetu.

Kad ga pregradiš, prodaš auto i bok.
pavle čutura is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2009., 17:28   #5
Quote:
nenocutlas kaže: Pogledaj post
mislim da opako muljaju ovi u servisu pitaj ovdje:http://www.automatski-mjenjaci.hr/
Opako dobro misliš da ga muljaju Neno!

Quote:
Torres78 kaže: Pogledaj post
pa cek sta nije normalno za automatik da kad mu jace stisneš gas mijenje jednu,dvije brzine manje i ubrzava i na višim je okretajima?
Ne trkeljalj! Čovjek ima ručne komande a ne kick down!

Quote:
pavle čutura kaže: Pogledaj post

Zadnja solucija ti je prepravka auta na ručni mjenjač. Njega se lako nabavi na otpadu. Ovo je vrlo česta solucija vlasnika starijih BMW-a jer je znatno jeftinije.

Moj kum vozi takvu 5-ticu. Nismo skužili da je pregrađen dok nismo provjerili broj šasije na internetu.

Kad ga pregradiš, prodaš auto i bok.
Tebi je očito promaklo da čovjeku baš TREBA automatik zbog RUČNIH komandi, po tvom savjetu bi morao onda i ručne komande opet pregrađivat! A zašto prodavat auto ako je njime zadovoljan?

@skyline 77

Peugeot servisi su odvijek u ZG bili "lopovska udruga"!

kako se ručni mjenjač da popravit tako se i automatski da popravit!
Problem koji opisuješ nije nerješiv! Može biti da su mjenjaču lamelice otišle....( moj na MB ima 6 komada po jednu za svaku brzinu i rikija) ...može biti da je nizak nivo ulja u mjenjaču, to se provjeri DOK MOTOR RADI!

Jel ikad mjenjano ulje u mjenjaču na servisima i filter? Možda treba samo podesiti mjenjač ( vakum itd) .....neznam kuda se preselio MB servis Automehanike u Savskoj ali tamo je radio "guru" za automatske mjenjače zvan ILIJA.......poudan i dobar majstor....i isplativ!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2009., 18:20   #6
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post


Tebi je očito promaklo da čovjeku baš TREBA automatik zbog RUČNIH komandi, po tvom savjetu bi morao onda i ručne komande opet pregrađivat! A zašto prodavat auto ako je njime zadovoljan?
Nije mi promaklo, ali čovjek kaže da ga ne može nikome prodati neispravnog.

Inače može se i manualac pregraditi na ručne komande. Vidjeh jednog Stojadina svojim očima. Doduše bilo je to davno.
pavle čutura is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2009., 21:07   #7
nema šanse da je čovjek u novom autu dobio reparirani mjenjač. mjenjač je sigurno bio nov, samo ga je trebalo održavati.
treba povremeno promijeniti ulje u njemu a ni filter nebi bilo na odmet. a čisto sumnjam da su mu to radili.
pa je prva pomoć za taj mjenjač ispuštanje ulja, promjena filtera, novo ulje pa će se onda vidjeti dali treba popravak ili ne i kakav.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2009., 21:12   #8
Koliki je interval izmjene ulja u getribi kod automatika, a koliki kod manualca?
Gabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2009., 21:50   #9
Pa kod mog W202 stoji nakon 60.000km....u biti ima svoj OBC koji kaže kad treba servis A ili B i onda prema listi ide....manualcima mjenjaju ulje ( koliko me sjećanje drži) kod nas u HR samo onda kad krepa pa se rastavlja
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 09:07   #10
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
Pa kod mog W202 stoji nakon 60.000km....u biti ima svoj OBC koji kaže kad treba servis A ili B i onda prema listi ide....manualcima mjenjaju ulje ( koliko me sjećanje drži) kod nas u HR samo onda kad krepa pa se rastavlja
Hvala na odgovorima.
Još dva pitanja. Koliko ulja ide u automatsku getribu (cca) i koliko košta litra ulja?
Hvala.
Gabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 16:15   #11
a za koji auto trebaš?
nije za svakog isto, ni količina ni vrsta ulja.

i što se izmjene tiče, sve ovisi o autu.
neki auti mogu ići u ovlašteni servis 20 godina a da nikad ulje u mjenjaču ne promijene jer se to kao netreba.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 23:56   #12
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
a za koji auto trebaš?
nije za svakog isto, ni količina ni vrsta ulja.

i što se izmjene tiče, sve ovisi o autu.
neki auti mogu ići u ovlašteni servis 20 godina a da nikad ulje u mjenjaču ne promijene jer se to kao netreba.
Ma ništa konkretno. Onako pitam informacije radi. U budućnosti planiram kupiti automatika, nadam se Hondu Civic ili Mazdu 3, mada mi je u zadnje vrijeme zapeo i Chevrolet Cruze za oko.
Gabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2009., 12:05   #13
ATF je do 100 kn litra, treba 3-4 litre za zamjenu.
filteri su skuplji, ali neznam kolko. ruke za zamjenu znaju biti skupe jer nemaju svi auti čep za ispuštanje ulja. onda je kompliciranije i skuplje.
automatika treba redovno kontrolirati, redovno mu mijenjati ulje i nema problema s njime.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2009., 12:19   #14
znam dosta slucajeva, kada su ljudi mjenjali ulje u automatskom mjenjacu kod Tomica (koji je maintance-free po bmw-u) ali eto zna "skliznuti" iz brzine, tj. izbaciti van za vrijeme voznje, ta promjena ulja je poboljsala stvari, a nakon 6 mjeseci krepao mjenjac potpuno! To su mi cak rekli i u Baumgartneru, da nediram nista dok ide normalno.

Razmisljao sam o redovitom odrzavanja, promjena ulja i filtera u mjenjacu (steptronic) ali kako sam cuo, promjena ulja se mora raditi pod tlakom kod BMW-a, sipati vecinu (servisi znaju koliko, mislim da je 80%) onda proci kroz sve brzine pod opterecenjem i sipati ostatak (20%)

neznam tko u hrvatskoj zna promjeniti ulje u automatiku i da mozes staviti ruku u vatru da nece vrisnuti nakon 6mjeseci-godinu dana
nsm is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2009., 12:32   #15
možda je kod bmw-a posebna procedura, ali za većinu ostalih nije.
jebemu, cijela amerika se vozi na automaticima, i ako njima nije komplicirano održavanje i kontrola, onda neznam...

većinom se samo ispusti staro ulje i nalije novo.
ulje u mjenjaču se mora kontrolirati i mijenjati. u njemu se nalaze kvačila koja rade na principu trenja, troši se tarni sloj i on može biti uzrokom kvara. a i 100 pizdarija napravi ako zablokira ventile u mjenjaču. čemu to? a zamjena ulja je 500 kn svakih 50 000 km?
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2009., 22:38   #16
Hi

Quote:
skyline77 kaže: Pogledaj post
Prije 5 godina kupio sam novi Peugeot 206 sa automatskim mjenjačem. Invalidna sam osoba i trebaju mi ručne komande na volanu, pa sam se odlučio za automatika kako bi si olakšao vožnju. Zaista je automatika lako i ugodno voziti ali prije nekoliko mjeseci sam osjetio probleme sa mjenjačem.
Naime, zna mi se događati da mi mjenjač pravilno ne mijenja brzine već ostane u nižoj brzini i kad bi jače stisnuo gas okretaji motora bi se penjali i preko 4000.
Otišao sam u ovlašteni Peugeot servis i rekli su mi da od mjenjača nema ništa, da se to ne može popraviti i da ga treba mijenjati. Novi mjenjač bi trebao stići iz Francuske a popravak bi me došao oko 30.000kn.
Auto sad ne mogu nikome prodati a troškovi su ogromni, sam auto nebi vrijedio više od 40.000-45.000kn.
Tek sad su mi rekli kad sam kupovao novi auto da je mjenjač bio repariran i da se u tako male gradske automobile ne stavljaju novi mjenjači. Osjećam se prevarenim.
Što mislite jel moguće da su popravci toliko skupi?
Bok, registrirao sam se jerbo me ova tema zanima, vidim prevladva negativno misljenje glede automatskih mjenjeca.
Posto ja vec skoro 15 godina vozim iskljucivo aute sa automatom (vec 7.) jos nisam dozivio da mi se automat pokvario. Potrebno je redovito odrzavanje- zamjena ulja i filtera-uopce nije skupo. Intervali promjene ulja ovise o uvjetima u kojima koristis auto. Gradska voznja, vuca prikolice, prasnjave ceste ili visoke vanjske temperature zhtjevaju cescu promjenu ulja i filtera.
Ovoga tipa u Ivanicu mogu samo priporuciti, danas sam sreo tipa koji je svoj auto iz Ciriha vozio u Ivanic Grad na poprvaku automatskog mjenjaca u Ponitaku. Mislim daje najbolji u HR.
cosmoZH is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2009., 11:58   #17
Quote:
Gabac kaže: Pogledaj post
Koliki je interval izmjene ulja u getribi kod automatika, a koliki kod manualca?
Kod mog Hyundaja starog godinu i pol lijepo piše u knjižici izmjena ATF-a na 90000 km...!!!

Inače mjenjač je WIA-Aisin (korejska tvornica World Industries Ace, koja sklapa automatske mjenjače po licenci Aisin-Toyota)

Za ručne me boli kita kad se mjenja ulje, obično nikad dok se ne raspadnu...!!!

Kod novijih ZF-ova navodno ide life time warranty, a to life time podrazumijeva danas nekih 250000 km, jer se tako projektira mehanika, motori i transmisija, dok se antikorozivna zaštita karoserije radi za najduže 12 godina...!!!
To je stvarnost...!!!

A za probleme koje ima autor ove teme može biti i kriva loša prerada na ručne komande, ili tvornička greška, a to mora pokrivati garancija, jedino ako nisam dobro pročitao da se radi o rabljenom vozilu...!!!
supervox is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2009., 12:10   #18
Quote:
cosmoZH kaže: Pogledaj post
Bok, registrirao sam se jerbo me ova tema zanima, vidim prevladva negativno misljenje glede automatskih mjenjeca.
Posto ja vec skoro 15 godina vozim iskljucivo aute sa automatom (vec 7.) jos nisam dozivio da mi se automat pokvario. Potrebno je redovito odrzavanje- zamjena ulja i filtera-uopce nije skupo. Intervali promjene ulja ovise o uvjetima u kojima koristis auto. Gradska voznja, vuca prikolice, prasnjave ceste ili visoke vanjske temperature zhtjevaju cescu promjenu ulja i filtera.
Ovoga tipa u Ivanicu mogu samo priporuciti, danas sam sreo tipa koji je svoj auto iz Ciriha vozio u Ivanic Grad na poprvaku automatskog mjenjaca u Ponitaku. Mislim daje najbolji u HR.
je kume sve je super dok se nes nesjebe onda se vidi kakav je tko majstor, svatko moze mjenjat ulje al kad nes rikne onda 100 muka, vecina mehanicara se uopce neusudi dirat po mjenjacima novije generacije, kad spomenes DSG vataju se za glavu, neki su bar fer pa ti odma kažu da ideš u inozemstvo popravljat jer se nitko ne usudi to rastavit, a lopovi mjenjaju cjeli
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 14:32   #19
Pitanje za I wondera:
- automatski 4-speed mjenjač Megane 2001. (1,6 16v)
- izmjena ulja, nema filtra (tako je rečeno)
- ulje nije mijenjano dugo, pa se osjetio miris paljevine (tako je rekao serviser)
- simptomi su bili neujednačeno cukanje i proklizavanje
- serviser je rekao da se mora mijenjati cijeli mjenjač ukoliko se nastave problemi, jer da oni tu ništa nemaju za popravljati
Što bi tu moglo biti, da li se stvarno može "sahraniti" hidraulički konverter za 100 tkm uobičajne eksploatacije, bez vučenja auto-prikolice i slično?
Cijena reparacije takvog mjenjača (vrlo ugrubo)?

Ja sam mislio da se taj mjenjač ne može sam tak zmrdat.
__________________
Nikad robom...
Saško is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 14:44   #20
kolko znam, svaki automatski mjenjač ima filter. no, nikad nemožeš biti siguran.
miris paljevine dolazi od prevelike temperature zbog proklizavanja na tarnim spojkama. materijal na spojki se troši i onečisti ulje. simptomi baš takvi kako opisuješ.

nije problem u konverteru nego u spojkama. na svim se mjenjačima to da mijenjati, samo treba naći dijelove i majstora da to zna napraviti. ako netko nezna, bolje da ne dira ništa.
javi ako ti treba, dam ti broj od mahera za automatike.

pa slušajmo i dalje levate iz servisa koji kažu da se ulje u mjenjaču ne mijenja uopće.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:05.