Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2006., 19:25   #21
Mi smo imali prije kroviste naslonjeno na deku. Sad smo podigli na visinu od 140cm. digli smo kompletno kroviste za istu visinu i dali vratiti prijasnje grede nazad. Stari crijep je ionako bio vec kaput i trebalo je podaskati kroviste jer prije nije bilo. Dakle:
zidanje zidova i serklaza: cigla i ostali materijal oko 10000kn, malo skuplje jer je porothermica i ruke su kostale 1200eura.
krov: crijep tondach austrijski za 160m2 krova 15000kn i ruke za vracanje krovista, daskanje i sve ostalo do kraja 24000kn. plus limarija 7000kn. krov smo sami rastavili i srusili stare zabate. mislim da smo i time dosta usparali.
to se sve radilo proslo ljeto da imas bolje orjentire cijena.
Dobili smo krasno potkrovlje.
ILB is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 09:52   #22
Exclamation Adaptacija krovišta - što se smije bez dozvole?

Trebao bih napraviti neke zahvate na krovištu. Pošto kuća IMA građ.
dozvolu iz '80-tih kada nije trebao niti građ. projekat i sl. volio
bih da ne moram sada vaditi neke papire koji će puno koštati
(pretostavljam da trebam cijeli novi građ. projekat)

Koji zahvati mogu proći bez projekta i vađenja dozvole, te plaćanja
ostalih poreza:

1) ugradnja izolacije i uređenje kroivišta za stanovanje u potkrovlju
bez diranja konstrukcije krovišta

2) isto kao i 1) plus ugradnja kosih krovnih prozora

3) ugradnja krovne kućice sa prozorom (npr. potpuno "trokutasta
izvedba kućice)

4) zamjena građe krovišta sa konstrukcijom od bijelog stropa

5) produženje jednog krila krovišta kako bi se pokrila i postojeća
terasa (ovo zahtjeva i smanjenje kuta nagiba na tom krilu za cca 10°)
Dario126 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 10:12   #23
ja sam adaptirao krovište prije dvije godine.

nisam tražio nikakve dozvole, niti me itko išta pitao a kuća mi je na glavnoj cesti, jednoj od najprometnijih u hr. nema ni teoretske šanse da netko nije primjetio da ja adaptiram kroviše....

bitno je da ne diraš visinu sljemena, ako diraš...možda bi moglo biti problema.

ja sam isto produžio krov na terasu (dodatnih 40m2 krovišta) radio izolacije, ugrađivao krovne prozore....jedino što nisam izvlačio kučice

prošlo bez ikakvih problema, niti sa susjedima niti s državnom administracijom

no to je bilo prije 2g...kako je sada, da li se štogod mijenjalo, neznam.

osobno moje mišljenje je da ti ništa ne treba dok ne mijenjaš gabarite kuće, poglavito visinu sljemena, što znači da možeš mijenjati i nagib krova, dozidavanjem redova cigli i to sve prolazi dok ne mijenjaš visinu sljemena

bar po meni.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 10:44   #24
Edgar, čovjek pita za propise. A ti za svaki slučaj susjedima provuci kroz uši da si radio dopunu građevinske.

Dakle, bez ikakvih papira možeš rekonstruirat krovište, ali ne smiješ podizat visinu krovnog vijenca ni mijenjat nagib. Pojednostavljeno, nema ono "idem dozidat par redova cigle da dobijem više potkrovlje". I ne, ne smiješ ugrađivat krovne prozore. Za te stvari ti treba izmjena/dopuna građevinske. A ponekad čak i nova lokacijska, trebalo bi vidjet malo detaljnije o čemu se radi...
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 10:57   #25
Quote:
plimpi kaže: Pogledaj post
Edgar, čovjek pita za propise. A ti za svaki slučaj susjedima provuci kroz uši da si radio dopunu građevinske.

Dakle, bez ikakvih papira možeš rekonstruirat krovište, ali ne smiješ podizat visinu krovnog vijenca ni mijenjat nagib. Pojednostavljeno, nema ono "idem dozidat par redova cigle da dobijem više potkrovlje". I ne, ne smiješ ugrađivat krovne prozore. Za te stvari ti treba izmjena/dopuna građevinske. A ponekad čak i nova lokacijska, trebalo bi vidjet malo detaljnije o čemu se radi...
hm, dobro....nagib dakle ne smije mijenjati..to baš nisam znao...al vidiš da sam za visinu sljemena bio u pravu

samo ne kužim zakaj ne bi smio ugrađivati krovne prozore, kaj se time remeti, i koga to smeta? ja sam imao dva ugrađena, njih sam izmjenio i ugradio još dva dodatna.....s čime to sad ima veze? kaj se mijenja statika kuće ili šta? ili U ili neznam...pa velux ima U=1,5 za komplet prozor (stakla + okvir), staklo izo low-e s argonom.....

kog aili šta remete ti krovni prozori. nije mi baš jasno...ajde mogu shvatiti za kučice.....ali kod mene to sve ljudi rade bez papira i neikome ništa.

tko će ti doći u kontolu....imaju posla dok pol hrvatske poruše kaj je napravljeno bez građevinskih dozvola, pa tek su počeli malo po viru, rogoznicu, zg....tek su zagrebali.....dok dodju do mene....ja ću već loviti bizone po vječnim lovištima
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 11:41   #26
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
hm, dobro....nagib dakle ne smije mijenjati..to baš nisam znao...al vidiš da sam za visinu sljemena bio u pravu

samo ne kužim zakaj ne bi smio ugrađivati krovne prozore, kaj se time remeti, i koga to smeta? ja sam imao dva ugrađena, njih sam izmjenio i ugradio još dva dodatna.....s čime to sad ima veze? kaj se mijenja statika kuće ili šta? ili U ili neznam...pa velux ima U=1,5 za komplet prozor (stakla + okvir), staklo izo low-e s argonom.....

kog aili šta remete ti krovni prozori. nije mi baš jasno...ajde mogu shvatiti za kučice.....ali kod mene to sve ljudi rade bez papira i neikome ništa.

tko će ti doći u kontolu....imaju posla dok pol hrvatske poruše kaj je napravljeno bez građevinskih dozvola, pa tek su počeli malo po viru, rogoznicu, zg....tek su zagrebali.....dok dodju do mene....ja ću već loviti bizone po vječnim lovištima
Edgare, prijatelju, ne uzrujavaj se.
Samo sam čovjeku rekao koji su propisi, a o svemu neka se još detaljnije raspita u službama koje rade lokacijske i građevinske dozvole.
A propisi su takvi kakvi jesu, ja ih nisam pisao.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 11:51   #27
odlična tema!!
i mi ćemo za koji mjesec-dva u sanaciju krovišta
po svuda sam tražila te propise, za što treba građevinska, za što ne...no nisam baš našla nešto puno

mi ćemo raditi kućicu (trokutastu) i 2 krovna prozora

pa sad gdje ja mogu pročitati te propise, ako netko ima link ili nešto slično
tražila sam na zagreb.hr pod gradnjom, planiranjem grada i sl, ali ništa konkretno nema(ili nisam dobro tražila )
bono1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 11:52   #28
Quote:
plimpi kaže: Pogledaj post
Edgare, prijatelju, ne uzrujavaj se.
Samo sam čovjeku rekao koji su propisi, a o svemu neka se još detaljnije raspita u službama koje rade lokacijske i građevinske dozvole.
A propisi su takvi kakvi jesu, ja ih nisam pisao.
Bojim se da u tim službama, ako bilo što pitam, natovariti će mi neke kontrole na vrat. Pa će i najmanje odstupanje ili greška kod izvođenja postati problem.

S druge strane, kuća ima opisnu građevinsku dozvolu (bez nacrta) iz 80-tih. Opisane su dimenzije i neke karakteristike kuće. To je možda olakotna okolnost.

Prijašnji vlasnik je već nešto (stubište) mimo toga dogradio. Tako dograđeno je i ucrtano u općini!
Dario126 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 13:12   #29
Quote:
plimpi kaže: Pogledaj post
Edgare, prijatelju, ne uzrujavaj se.
Samo sam čovjeku rekao koji su propisi, a o svemu neka se još detaljnije raspita u službama koje rade lokacijske i građevinske dozvole.
A propisi su takvi kakvi jesu, ja ih nisam pisao.
ma ne uzbuđujem se uopće...kaj se brineš

jedino mi idu na živce ti naši glupi propisi

a gdi je to opisano za što treba a za što ne dozvola pri adaptaciji?

Zakon o gađenju ili tak nekak?
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 19:59   #30
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
ma ne uzbuđujem se uopće...kaj se brineš

jedino mi idu na živce ti naši glupi propisi

a gdi je to opisano za što treba a za što ne dozvola pri adaptaciji?

Zakon o gađenju ili tak nekak?
Nova Lokacijska dozvola (pa onda Građ, Uporabna itd.) trebaju za svaku bitnu promjenu na građevini, što se prvenstveno odnosi na promjenu gabarita (povećavanje visine, širine, dužine, nagiba krova).
Ako se ne dira u gabarite konstrukcije već se vrši rekonstrukcija ili adaptacija u postojećim gabaritima, tada se ide samo na izmjenu Građevinske dozvole (zamjena međukatnih konstrukcija, krovišta, probijanje prozora, promjena položaja unutarnjih zidova i sl.)
Ako na tom području uz Prostorni plan postoji i detaljni plan, tada otpada onaj dio o Lokacijskoj dozvoli, već se odmah ide na NOVU Građevinsku dozvolu.

Takvi su propisi.

A kako uspijete provući bez dozvola, uspijete. Obično ljudi ne traže dozvole ako idu probiti neki prozor ili zamjeniti drvenu međukatnu konstrukciju armirano-betonskom. I nikom ništa. Što ne znači da je to po našem Zakonu ispravno. Ali prolazi i dobro. Ja iskreno nikad ne bi prijavio susjeda ako probije još jedan prozor, ali nisu svi kao ja

Što se tiče konkretnog slučaja, iako nemaš projekt u sklopu Građevinske dozvole može ti se situacija zakomplicirati. Netko te prijavi, dovede svjedoke koji će potvrditi da si objekt podignuo za određenu visinu, da sada postoji prozor tamo gdje ga nije bilo i sl. ili to dokaže fotografijama, ulaziš u probleme.
Ali takva situacija je samo čista zloba. Ti ćeš nakon prijave inspekciji za relativno malo novaca ishoditi sve papire, samo ćeš izgubiti dosta vremena.
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 21:31   #31
Ja se već duuugo vremena bavim tim stvarima i rijetki su oni koji su išli ganjati papire za taj zahvat mada bi i ja kao izvođać trebao tražiti na uvid građevinsku dozvolu te na vidno mjesto istaknuti tablu sa tim kerefekama. Isto je tako statistički malen broj onih koji su zbog toga imali problema a radilo se isključivo o "dobrim susjedima" neovisno da li smo radili na Britancu ili u Jakovlju uz šumu!!
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 08:36   #32
Quote:
GuardianAngel kaže: Pogledaj post
Takvi su propisi.
Prije dvije godine te table sa natpisom o izvođaču, investitoru...bla bla...nisu bile obvezne....ali čini me ubrzo nakon toga je to uvedeno.

ono kaj mene sad zanima je.....imam građevinsku...da li lokacijsku i uporabnu, stvarno neznam jer je kuća rađena prije 30g pa u ono vrijeme Druga Tita toga nije bilo...ili neznam, iskreno....

s obzirom na na to...da li ja recimo mogu danas sutra dići hipoteku na kuću ili mogu pod stanovitim ograničenjima tipa neznam, veći omjer vrijednosti hipoteke/kredita, više jamaca ili neznam manja procijenjena vrijednost objekta bla bla

mislim pa takvih slučajeva poput mojega ima hrpu.......
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 10:03   #33
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Prije dvije godine te table sa natpisom o izvođaču, investitoru...bla bla...nisu bile obvezne....ali čini me ubrzo nakon toga je to uvedeno.

ono kaj mene sad zanima je.....imam građevinsku...da li lokacijsku i uporabnu, stvarno neznam jer je kuća rađena prije 30g pa u ono vrijeme Druga Tita toga nije bilo...ili neznam, iskreno....

s obzirom na na to...da li ja recimo mogu danas sutra dići hipoteku na kuću ili mogu pod stanovitim ograničenjima tipa neznam, veći omjer vrijednosti hipoteke/kredita, više jamaca ili neznam manja procijenjena vrijednost objekta bla bla

mislim pa takvih slučajeva poput mojega ima hrpu.......
možeš najnormalnije i najregularnije stavit kuću pod hipoteku. važno da imaš čist vlasnički list za nju. a koliko kredita možeš dobit, to će ovisit o procjeni vrijednosti kuće od strane banke.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 10:22   #34
Quote:
plimpi kaže: Pogledaj post
možeš najnormalnije i najregularnije stavit kuću pod hipoteku. važno da imaš čist vlasnički list za nju. a koliko kredita možeš dobit, to će ovisit o procjeni vrijednosti kuće od strane banke.
a da li procijna vrijednosti nekretnine od strane banke ovisi o uporabnim i inim dozvolama? tj da li se to odražava na vrijednost kuće?
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 15:04   #35
sada sam i ja u dilemi.

malo cu uletiti, naime ove godine planiram "obuci" kucu u stiropor fasadu 10cm.

kaj to znaci da i ja trebam ishodit neku dozvolu ili nekaj buduci da mijenjam vanjste gabarite kuce (sa tri strane za cca 11 cm) ?????????
__________________
znam da nista neznam
passat_karavan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 23:15   #36
Quote:
passat_karavan kaže: Pogledaj post
sada sam i ja u dilemi.

malo cu uletiti, naime ove godine planiram "obuci" kucu u stiropor fasadu 10cm.

kaj to znaci da i ja trebam ishodit neku dozvolu ili nekaj buduci da mijenjam vanjste gabarite kuce (sa tri strane za cca 11 cm) ?????????
Ne. Pod pojmom promjene gabarita smatra se promjena gabarita KONSTRUKCIJE, a to se ne odnosi na oblogu zidova i krovova, ograde, nadstrešnice iznad prozora kao zaštita od kiše, brisolei i sl.
Dakle, samo gabariti konstrukcije. Šminka ide po volji.
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 00:50   #37
Ovako, a govorim iz iskustva, ljudi nabavite papire, ne razmišljati na način "imam dobrog susjeda koji mi neće niš", e da možda susjed neće "ali njegova žena u pravilu hoće"....papiri vas najmanje koštaju, za cca. 10000 kn imate sve papire i mirno spavate...jer kad inspekcija dođe na vrata, onda boli glava...zato pamet u glavu i stvar napravite kako treba....
Menthol is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 09:17   #38
Quote:
GuardianAngel kaže: Pogledaj post
Ne. Pod pojmom promjene gabarita smatra se promjena gabarita KONSTRUKCIJE, a to se ne odnosi na oblogu zidova i krovova, ograde, nadstrešnice iznad prozora kao zaštita od kiše, brisolei i sl.
Dakle, samo gabariti konstrukcije. Šminka ide po volji.
Odlična tema. Upravo je pred nama adaptacija tj. rekonstrukcija krovišta. Dakle ako ne diramo visinu sljemena i ne podižemo vijenac ali radimo kućice - jesmo li sumnjivi?

Naša kuća je prizemnica. Bio sam ja u općini i pogledao papire. U općini imamo građevinsku dozvolu za dizanje kata - to je napravio stari gazda ali mi to nemamo u planu (prevelik zahvat i ne treba nam cijela gornja etaža već nam je dovoljan i tavanski stan). Hoću reći da su nam papiri čisti. Pitao sam što nam treba za kućice i odogovor je bio:
projekt, pa lokacijska te građevinska dozvola

Heh, dakle da sve bude čisto treba pronaći ahitekta/građevinca i platiti mu izradu projekta pa onda ishoditi sve one dozvole ...

Zna li netko koliko bi to koštalo ... pročitao sam u prethodnom postu cca 10.000 Kn.

Za slučaj da se te dozvole ne ishode, dobio sam savjet da se prije početka radova u općinu prijavi adaptacija (mislim da to blaže zvuči od rekonstrukcija) za slučaj ako naiđe inspekcija.

Mislim, gabariti kuće i krovišta se ne diraju, samo se dorađuju kućice ...
dbunic is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 11:24   #39
Diraš statiku krovišta i samim time si podložan dozvoli.
Što se tiće projekata, najlakši i najjednostavniji put ti je da se ponovno odšećeš do referentice s kojom si razgovarao i priupitaš je da li ima kojeg arhitekta za preporučiti. Na taj način ubrzavaš postupak, jer svome čovjeku neće vraćati projekt na doradu...govorim iz iskustva, radim kao projektant i u principu se ne primam ovakvog posla (osim pod mus) ako prethodna faza nije odrađena. Jer mi se ne isplati s nekom nadobudnom "babom" netezati cijelu vječnost.
Menthol is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 11:30   #40
Još da se nadovežem...zašto da za papire!!!
Nije problem izvesti i vrijeme dok se izvodi, pitanje je čisto budućnosti....
Iz prakse govorim "brat, bratu" šalje inspekciju, pa zbog toga što je ovaj prvi imao lošeg savjetodavca, završiti će i on i njegov buraz na cesti kao socijalni slučaj.
Menthol is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:34.