Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2016., 14:54   #81
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
To je prvenstveno stvar navike i principa..
Recimo oduvjek sam mrzio opelove benzinske motore koji nisu tolerirali niske okretaje u visokom stupnju prijenosa, ono klapanje mi je dizalo kosu na glavi.

ako voziš jednu ili dvije brzine niže potrošnja se poveća bar za litru ili dvije, a opet s niskih okretaja u zavoju turbu treba sekun-dva da napuni, uzimajući u obzir da je to TD ostao sam totalno razočaran sa zaključkom ovo je smeće obzirom koliko košta...
ne znam sto bi ti reka... ne vozis kako triba...

atmo benzinac ic gurat u niske djire, i jos ti motor sam vice da mu takvo podrucje ne odgovara... nije tu stvar auta, vec vozaca...

isto tako i po pitanju td-a... da ga vozis u odgovarajucoj brzini, nikakvih problema nebi bilo... ako te bas zivcira saltanje, onda uzmes automatika i vozi... opet, stvar vozaca...

i moj zakljucak, je upravo u ovoj zadnjoj izjavi - presaltas li nize, potrosit ce ti litru-dvi vise... gledas na potrosnju umisto da auto vozis kako mu najbolje odgovara i kada najvise pruza... pritom me nimalo nebi cudilo da takvom zivljom voznjom potrosnja bude manja...
wifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 14:55   #82
Ne bi trebalo da je tolika turbo rupa kod manjih benzinaca, ja je licno nisam primetio pri testiranju 1.4 Vitare. na 1500 grize ko terijer, na tim obrtajima mi 2.0 atmo tek davao prve znake zivota.
Defke is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 14:56   #83
Quote:
wifi kaže: Pogledaj post
i moj zakljucak, je upravo u ovoj zadnjoj izjavi - presaltas li nize, potrosit ce ti litru-dvi vise... gledas na potrosnju umisto da auto vozis kako mu najbolje odgovara i kada najvise pruza... pritom me nimalo nebi cudilo da takvom zivljom voznjom potrosnja bude manja...
Tocno. Ili ces drzati motor u optimalnim okretajima za snagu i moment ili ces ga drzati u optimalnim okretajima za potrosnju. Ali ne mozes i jedno i drugo - u vecini slucajeva.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 15:02   #84
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
U suštini turbo motor u gotovo svim segmentima ima prednost u odnosu na atmosferski iste snage, tu je usporedba suvišna...
Ono što mene više brine u praksi je ona turbo rupa do cca 2000 okretaja koja mene osobno jako živcira u svakodnevnoj udobnoj vožnji, a naročito je to izraženo kod TD motora većih snaga kojima turbo rupa traje relativno dugo cca 2000 okretaja je relativno visok režim rada što u vožnji u najvišem stupnju prijenosa stvara popriličan problem...
Nemaju svi turbo rupe ispod 2000okr...
Fordov 1.0 max moment od 1500okr
VW 1.2TSI od 1400okr
Toyota 1.2 turbo od 1500okr.... itd.
Klasični benzinci max okretni moment (koji je ujedno i manji) imaju na puno višim okretajima, stoga imali Turbobenzinci turbo rupu ili ne svakako su ugodniji za vožnju i rjeđe mijenjanje brzina
Basko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 15:18   #85
Quote:
wifi kaže: Pogledaj post
ne znam sto bi ti reka... ne vozis kako triba...

atmo benzinac ic gurat u niske djire, i jos ti motor sam vice da mu takvo podrucje ne odgovara... nije tu stvar auta, vec vozaca...

isto tako i po pitanju td-a... da ga vozis u odgovarajucoj brzini, nikakvih problema nebi bilo... ako te bas zivcira saltanje, onda uzmes automatika i vozi... opet, stvar vozaca...

i moj zakljucak, je upravo u ovoj zadnjoj izjavi - presaltas li nize, potrosit ce ti litru-dvi vise... gledas na potrosnju umisto da auto vozis kako mu najbolje odgovara i kada najvise pruza... pritom me nimalo nebi cudilo da takvom zivljom voznjom potrosnja bude manja...
Nije stvar u vozaču već u činjenici da motor nije pogođen za automobil, ako ne možeš sa 80-90 na sat na ravnom dijelu ceste ubaciti u najvišu brzinu i uživati u krstarenju nego se vučeš u jednoj ili dvije brzine niže da se motor ne bi bunio taj motor je promašaj za to vozilo, kraj priče. Ako trebaš trošiti više goriva u čemu je poanta..? Ako želim voziti brzo i dinamično i poigravati se sa granicama fizike onda mi lijenost turba kod TD uopće ne odgovara, previše je trom za špricanje gasa u zavojima kako bi kontrolirao stražnji kraj kontroliranim proklizavanjem prednjeg... na kraju imaš borbu sa motorom umjesto užitka u sportskoj vožnji....
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 15:21   #86
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Nije stvar u vozaču već u činjenici da motor nije pogođen za automobil, ako ne možeš sa 80-90 na sat na ravnom dijelu ceste ubaciti u najvišu brzinu i uživati u krstarenju nego se vučeš u jednoj ili dvije brzine niže da se motor ne bi bunio taj motor je promašaj za to vozilo, kraj priče. Ako trebaš trošiti više goriva u čemu je poanta..? Ako želim voziti brzo i dinamično i poigravati se sa granicama fizike onda mi lijenost turba kod TD uopće ne odgovara, previše je trom za špricanje gasa u zavojima kako bi kontrolirao stražnji kraj kontroliranim proklizavanjem prednjeg... na kraju imaš borbu sa motorom umjesto užitka u sportskoj vožnji....
pa ocito auto nije predvidjen za krstarenje s 80-90, vec 110-120... a ako ces krstarit s 80-90, onda saltaj nize...
wifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 15:25   #87
Quote:
wifi kaže: Pogledaj post
pa ocito auto nije predvidjen za krstarenje s 80-90, vec 110-120... a ako ces krstarit s 80-90, onda saltaj nize...
Što znači da je taj motor promašaj jer nema dijela magistralne ceste gdje možeš ubaciti u šestu brzinu, a uglavnom se voziš magistralnim cestama...
Možda da proizvođač stavi napomenu prije kupnje vozila : šesta brzina koristi se samo na autocesti...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 15:28   #88
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Što znači da je taj motor promašaj jer nema dijela magistralne ceste gdje možeš ubaciti u šestu brzinu, a uglavnom se voziš magistralnim cestama...
Možda da proizvođač stavi napomenu prije kupnje vozila : šesta brzina koristi se samo na autocesti...
Pa da...isto kao i na 5-brzinskim mjenjacima, u principu u 5-tu ides na AC. A ostalo vozis 3-4ta. 5ta brzina na tim mjenjacima jedina ima omjer ispod 1 da je ekonomik.
Mislim mozes ti u 5-tu i na magistrali ili Slavonskoj u Zagrebu ali ako ti treba snaga za nesto i lupis po gasu nece se nista dogoditi...
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 15:33   #89
I gdje je problem? Ego ti ne dopušta da štediš gorivo u predzadnjem stupnju prijenosa? Ako je proizvođač isplanirao da mjenjač bude takav da ostvaruje znatniju uštedu na autocesti, pa je zadnji stupanj prilagođen tome, a obično ni taj predzadnji ne bude toliko kraći da rasipaš gorivo po cesti, nego jednostavno, možeš ga koristiti na nešto manjim brzinama


Što reći za ove mjenjače s 9 brzina kod kojih se top speed postiže u 7? Tom logikom ispada da imaju dvije brzine viška
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 15:50   #90
A kad bi mu se na AC derao ko koza kojoj gule kožu onda bi pljuvao kak je top gear pre kratak i kak su trebali još jednu dodat ....
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 15:52   #91
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
I gdje je problem? Ego ti ne dopušta da štediš gorivo u predzadnjem stupnju prijenosa? Ako je proizvođač isplanirao da mjenjač bude takav da ostvaruje znatniju uštedu na autocesti, pa je zadnji stupanj prilagođen tome, a obično ni taj predzadnji ne bude toliko kraći da rasipaš gorivo po cesti, nego jednostavno, možeš ga koristiti na nešto manjim brzinama


Što reći za ove mjenjače s 9 brzina kod kojih se top speed postiže u 7? Tom logikom ispada da imaju dvije brzine viška

Mjenjač sa 9 brzina neće ići na vozilo od 120KS niti takva ušteda ima smisla jer masa mjenjača i njegova cijena nemaju ekonomsku računicu. Ta situacija mi je jako dobro poznata sa motocikala, gdje imaš mjenjač koji po okretajima motora može potegnuti 300km/h a motocikl ne ide preko 230, no omjer snage i težine kao i jako široko radno područje motora omogućava da si pikneš u šestu brzinu na 80km na sat i 3000 okretaja i motor lijepo ide i ne buni se, a isti se vrti ne znam do 12 000 ..
Kod TD motora nije tako, imaš rupu gotovo do 1500 okretaja (to je onih 100km/h u šestoj brzini) i onda se puni do 2000, ide do 3500 i nakon toga osjetiš kako je na izdisaju, na 4500 ako i doguraš a nećeš nikada jer tu ne ide je crveno, kraj priče... TB ide već na puni moment od 1500 okretaja i tamo negdje blizu 5000 moment pada, to znači da se lijepo da voziti na svim režimima..
Ukratko TD ne pruža takve mogućnosti, kupuješ ga zbog potrošnje a eto ispadne da ne možeš ni štedjeti ako želiš...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 15:55   #92
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
A kad bi mu se na AC derao ko koza kojoj gule kožu onda bi pljuvao kak je top gear pre kratak i kak su trebali još jednu dodat ....
Uz dobru zvučnu izolaciju makar bio i diesel na velikim brzinama ionako sve piri i šušti da ti zvuk motora i ne pričinjava neki problem...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 16:07   #93
To ti je malo traljavo objašnjenje.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 16:08   #94
Iz onog sto si napisa jedini problem koji vidim je u tome sto ne znas koristit mjenjac odnosno pravu brzinu za dane uvjete...
Inace, o kojem autu pricas cilo vrime?
wifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 16:28   #95
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
To ti je malo traljavo objašnjenje.
Mogu dati i bolje.. TD se drži nisko jer gore ne ide za razliku od benzinca koji jedva čeka uletit u crveno, nije tu stvar buke nego fizike...

https://www.youtube.com/watch?v=dWSY-WaV0tU
https://www.youtube.com/watch?v=ZcFmN5zOfQY

Quote:
wifi kaže: Pogledaj post
Iz onog sto si napisa jedini problem koji vidim je u tome sto ne znas koristit mjenjac odnosno pravu brzinu za dane uvjete...
Inace, o kojem autu pricas cilo vrime?
Toyota Avensis 2,0D:
https://www.youtube.com/watch?v=UdEQlANdXAY
Jedini je problem u tome što je proizvođač izbacio katastrofalnu kombinaciju motora mjenjača..:
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 16:38   #96
Moze biti,a moze biti da ti TD jednostavno ne pase
busola is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 16:42   #97
Quote:
busola kaže: Pogledaj post
Moze biti,a moze biti da ti TD jednostavno ne pase
E da, to je još jedna velika istina... meni jedino zasjaju oči od sreće kada vidim da ide 160 a troši samo 7,8 litara...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 18:38   #98
Moja benzinjara (turbo) ima top gear tak dugačak da TEORETSKI može 306 km/h ako se razvrti do limitatora (6500 o/min) ..... Auto inače ne ide preko 220 km/h (radi snage jelte).

Pa nekak ne primjećujem da su prenosni omjeri krivo pogođeni.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 18:56   #99
Novi VW-ov 1-5 TSI motor koji mijenja 1.4 TSI






Potpuno novi motor koji donosi neke znacajne novosti...

12.5:1 kompresija(rekord za produkcijske turbake?)
Millerov ciklus
VTG turbopunjac(prvi nakon 991 Turba), prva primjena u sirokoj seriji.
novi DFI sustav od 350 bara

Zasada u 2 verzuije, 130 i 150 ks

Podatci za 130 ks

__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 19:44   #100
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Mogu dati i bolje.. TD se drži nisko jer gore ne ide za razliku od benzinca koji jedva čeka uletit u crveno, nije tu stvar buke nego fizike...

https://www.youtube.com/watch?v=dWSY-WaV0tU
https://www.youtube.com/watch?v=ZcFmN5zOfQY

Toyota Avensis 2,0D:
https://www.youtube.com/watch?v=UdEQlANdXAY
Jedini je problem u tome što je proizvođač izbacio katastrofalnu kombinaciju motora mjenjača..:
pogleda sam sva tri videa, i ni kod jednog ne vidim neke posebne prednosti i/ili nedostatke, a koje ne ovise o snazi/momentu/tipu motora...

po svoj prilici jednostavno ti ne lezi taj auto odnosno kombinacija mjenjaca/motora, odnosno nije u skladu sa tvojim zeljama za jeftinom voznjom...


netko je spominja i 5/6 brzina, a kad smo vec kod toga, evo zanimljiv info, Captur dci od 90ks s getribom od 5 brzina ima sveukupno duze brzine nego Captur dci od 110ks s getribom od 6 brzina. ovaj u petoj brzini je duzi nego drugi u sestoj brzini... naravno, ovaj sa 6 ce imat bolje ubrzanje sto zbog jaceg motora, sto zbog gusce i krace poslozene getribe, ali iskreno me iznenadilo ovo...
wifi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:59.