Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2008., 17:10   #381
Ljudi upomoć!

Imam irtabilni kolon debelog crijeva.
I sada sam krenula na pretrage.
Dobila sam nalaz krvne slike.
Navest ću samo ono što ne štima:

Sedimentacija eritrocita : 2 (4-24)
Leukociti 9.8 (3.4-9.7)
Eritrociti: 5.50 (3,86-5.08)
Hemoglobin 160 (119-157)
Hematokrit :0.471 (0.356-0.470)

Tražila malo po intenetu i samo nekakvi horori...
Da li su po vama ovo velika odstupnja ili ne ?
white rabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2008., 17:31   #382
Imaš vrlo vidljivu top-temu na podforumu.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2008., 20:46   #383
prvo ovom zadnjem
nalazi su ti sasma ok, inače je jako teško tumačiti nalaze, da ne kažem nemoguće bez uvida u bolesnikovo stanje, jer sami brojevi bez uklapanja u cijelu sliku o osobi gotovo ništa ne znače
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2008., 20:56   #384
-sarah 100 imaš gotovo sigurno upalu mokraćnog sustava, najvjerojatnije mokraćnog mjehura, a ovisno o tvojim tegobama i ev. nekim posebnostima, liječenje će biti ili nemedikamentno il ipak antibiotici...ako su isti potrebni idealno bi bilo prije započimanja emprijske terapije uzeti urinokulturu
-lafra, hepatitis je moguće, može biti i ev neka druga lezija jetre, po onim prvim nalazima najprije alkohol, ne govore nalazi da si kronična alkoholičarka ali možda si dan dva pije konzumirala ga malo više, ne trebaš paničarit, ima dosta vrsta hepatitisa, ne moga biti hepC, a ne mora biti uopće, uglavnom nemaš potrebe za paničarenjem, testiraj se svakako da si mirna ako isključiš il ako ev potvrdiš neki od hepatitisa da znaš kako se ponaštat, liječit ga.
-tonikica, cea je jedva duplo povećan, što se možda nekome čini kao mnogo al u biti nije, ostali su kolko vidim u ref. granicama, ako se na ovaj CA mislilo na Ca 19-9, vrijednosti mogu biti povećane zbog same lezije jetre, al svakako ih treba protumačit njegov liječnik koji je upućen u njegovu povijest bolesti i bolje će ih znati interpretirat.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2008., 08:51   #385
a što se po krvnoj slici može vidjeti,virusna ili bakterijska upala i što je onda povišeno,leukociti?
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2008., 19:21   #386
Quote:
tonkicaaa kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima !!!
E ovako ,moj otac ima 55 god,
godinama je vec bolestan,ima cirozu jetre,
alkoholni hepatitis...
nedavno su doktori ustanovili da ima i osteoporozu...
Sada mene zanima sljedece,prije par dana vadio
je tumorske markere i na nalazima stoji ovako:
PSA 0,31
CEA 6,8
AFP 6,78
CA manje od 2.
Ako mi itko moze reci nesto o ovim nalazima,
bila bih jako zahvalna...Jer vec dva dana sam na
internetu i nigdje nisam uspjela nista saznati o ovim nalazima,
dali su uredu ili ne.???
I jos jedna stvar me jako zanima,doktorica ga je uputila
na vadenje kostane srzi.Na sto se tu sumnja i zasto se vadi kostana srz?
..jednokratni nalaz tumorskih markera sam po sebi nema nikakvo značenje jer se koriste u prognozi, a ne dijagnozi različitih tumora. Dakle kada se postavi dijagnoza nekog malignog tumora prati se rast ili pad tumor markera da se utvrdi uspješnost terapije ili kirururškog zahvata ili eventualna pojava metastaza. Inače sve ove vrijednosti su unutar referentnih vrijednosti osim CEA koji je malo povišen (ref do 5), a može osim kod različitih malignih tumora (najčešće se koristi kao marker za karcinom kolona tj. crijeva i metastaza drugih karcinoma) biti povišen kod pušača, upalnih bolesti crijeva i pluća. Ako postoji sumnja za neki maligni proces bitno je kroz mjesec dva ponoviti nalaz da se utvrdi da li mu vrijednost raste i tek tada može koristiti u dijagnozi. Punkcija koštane srži indicirana je kod sumnji na neke hematološke maligne bolesti - različite leukemije i limfome.
Ciroza jetre je vrlo ozbiljna bolest koja može voditi razvoju karcinoma, prije svega jetre i zato mislim da su sve ove pretrage jedna od mjera predostrožnosti i praćenja stanja bolesti.
zara2105 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2008., 19:34   #387
Thumbs up

Quote:
lafra kaže: Pogledaj post
Postovani, izvadila sam jetrene enzime..i u petom mjesecu je bilo ovako:
alkalna fosfatoza 47 ref. int. 54-119
AST 41 ref.int.8-30
ALT 24 ref.int. 10-36
GGT 11 ref.int. 9-35

i onda me je ginekologica skinula sa kontracepcijskih pilula, triquilar i sad sam opet isla na vadenje istoga i bilo je ovako

alkalna fosfatoza 65 ref. int. 54-119
AST 32 ref.int.8-30
ALT 41 ref.int. 10-36
GGT 14 ref.int. 9-35

na sto je meni ginekologica rekla da hm,hm, nije njoj to bas dobro, da odem na testiranje za hepatitis!!! ja sam se skoro srusila..spomenula je i mononukleozu, al simptome nemam...moj problem je da sam od jucer sve i svasta procitala o hepatitisu i mene je strah otici na testiranje...ma nema sanse, i sad sva drhtim..čak sam negdje procitala da ak se radi o akutom da su ove moje vrijednosti jako visoke, a kronični hepatitis moze imati i normalne do blago povisene vrijednosti jet.enzima...imam 24 god

molim vas, ak imate misljenje podijelite ga..hvala
Ma mislim da stvarno nemaš razloga za brigu..Vrijednosti stvarno nisu jako povišene i nikad se strogo ne treba držati referentnih vrijednosti jer jedan dio populacije uvijek malo odskače iz okvira referentnih intervala..ali napravi testiranje jer sad nećeš biti mirna dok ti nalazi ne potvrde da je sve ok..I u najgorem slučaju ako se radi o hepatitisu sve je izlječivo - hepatitis b uz strogo mirovanje i određenu terapiju, a hepatits c uz interferone - terapija je dugotrajna i mučna, ali uspješna..moguće je i da se radi o latentnoj mononukleozi bez simptoma..nemaš razloga za brigu, ali napravi testiranje zbog sebe da budeš mirna jer najgore je kad ti netko baci bubu u uho btw super su mi ti doktori koji ne znaju što bi s nalazima pa odma briju na neke hepatitise, tumore i slično
zara2105 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2008., 19:43   #388
Lightbulb

Quote:
CosmaShiva kaže: Pogledaj post
a što se po krvnoj slici može vidjeti,virusna ili bakterijska upala i što je onda povišeno,leukociti?
Leukociti su povišeni i kod bakterijske i kod virusne upale, a na diferencijalnu dijagnozu upućuju limfociti (povišena vrijednost kod virusnih upala) i neutrofili (povišena vrijednost kod bakterijskih infekcija), a pomažu i CRP i sedimentacija koji su puno više povišeni kod bakterijskih infekcija.
zara2105 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2008., 21:45   #389
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
--lafra, hepatitis je moguće, može biti i ev neka druga lezija jetre, po onim prvim nalazima najprije alkohol, ne govore nalazi da si kronična alkoholičarka ali možda si dan dva pije konzumirala ga malo više, ne trebaš paničarit, ima dosta vrsta hepatitisa, ne moga biti hepC, a ne mora biti uopće, uglavnom nemaš potrebe za paničarenjem, testiraj se svakako da si mirna ako isključiš il ako ev potvrdiš neki od hepatitisa da znaš kako se ponaštat, liječit ga.
-.
hvala ti, ali znaš kaj mene je zaista previše strah da odem sad na test za hep, ne znam zašto, tj. znam, sve kaj je moja glava upila sa neta je da je neizlječivo, strašno i sve grozno, a onda sam i počela razmišljati o svojim dečkima, jesu li me oni zarazili, i taak..a kuzis, te moje vrijednosti su mrvicu iznad normale, pa se na početku nisam zabrinjavala, a i ovi ljudi kaj pišu o ast i alt imaju mega vrijednosti u nebo...ali pere me paranoja, dva dana na netu i ne spavam...moram provjerit, jer bum umrla od sekiranja

fala
lafra is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2008., 21:57   #390
ZARA hvala ti, da, buba u uhu mi je sve veća i veća..ne da mi mira, mislim si..ok, glupačo, to sebi govorim, možda si dobila spolnim putem..moram ići...ja se isto nisam zabrinjavala zbog malo povišenih vrijednosti ali internet čini čuda a i brigu...ja jako puno vježbam, možda s tim ima veze, i dobro se hranim, jedino kaj pijem preveč kave...:-),a kad sam već kod seciranja same sebe..nekaj mi se u trbuhu stalno događa, kaj god pojedem, a jedem lagano, a nekad i (pre)malo, meni u trbuhu pritisak, težina, i tjera me na podrigivanje, onda se moram napnut, stisnem trbuh, da izbacim iz sebe to, al onda stane na putu i ja se ne mogu podrignut, al to nije na glas, ne nisam nepristojna, neg nekak čuje se iznutra smiješno...i sama sebi sam smiješna kaj vam sad to tipkam, al već danima samo razmišljam o zdravlju tj. bolesti
lafra is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2008., 22:22   #391
hm...viš vraga, ja sad vidim da je meni u pet mjeseci alt skočio sa 24 na 41....
lafra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2008., 00:45   #392
Quote:
zara2105 kaže: Pogledaj post
..jednokratni nalaz tumorskih markera sam po sebi nema nikakvo značenje jer se koriste u prognozi, a ne dijagnozi različitih tumora. Dakle kada se postavi dijagnoza nekog malignog tumora prati se rast ili pad tumor markera da se utvrdi uspješnost terapije ili kirururškog zahvata ili eventualna pojava metastaza. Inače sve ove vrijednosti su unutar referentnih vrijednosti osim CEA koji je malo povišen (ref do 5), a može osim kod različitih malignih tumora (najčešće se koristi kao marker za karcinom kolona tj. crijeva i metastaza drugih karcinoma) biti povišen kod pušača, upalnih bolesti crijeva i pluća. Ako postoji sumnja za neki maligni proces bitno je kroz mjesec dva ponoviti nalaz da se utvrdi da li mu vrijednost raste i tek tada može koristiti u dijagnozi. Punkcija koštane srži indicirana je kod sumnji na neke hematološke maligne bolesti - različite leukemije i limfome.
Ciroza jetre je vrlo ozbiljna bolest koja može voditi razvoju karcinoma, prije svega jetre i zato mislim da su sve ove pretrage jedna od mjera predostrožnosti i praćenja stanja bolesti.
Hvala puno na odgovoru
Ti si mi jedina odgovorila od svih mogucih stranica,
na kojima sam postavila ovo pitanje....
I tek sada mi je sve jasnije...
hvala...
tonkicaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2008., 13:15   #393
IgE 9,5 kod curice 3,5 godine jel to nisko ili možda normalno?
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 17:09   #394
Quote:
CosmaShiva kaže: Pogledaj post
IgE 9,5 kod curice 3,5 godine jel to nisko ili možda normalno?
Trebali bi uz nalaz dobiti i referentne vrijednosti i jedinice..Referentni rasponi se razlikuju ovisno o metodi i jedinicama u kojima se izražava vrijednost anliziranog analita.
zara2105 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 18:18   #395
Question

Ljudi, pomagajte,
jutros sam bio na vadjenju krvi i imam AST 1000 (a normalno je do 0.58) i ALT 1078 (normalno do 0,74), S-Gama GT 1390 (normalno do 0.92). Ako nekome sto znaci, visok sam 185, a imam preko 150 kg, ali na dijeti sam skoro tjedan dana. Fakat su me uplasili ovi brojevi, kako da ih smanjim? Znam, znam, svi cete reci smrsavi, ali kad bi to bilo lako, ja bih odavno smrsavio. Please, ako netko zna, recite sto se moze dogoditi sa ovakvim nalazima? mislim, ono, na posljedice. E, da, bilirubin nemam, jer moja blesava doktorica nije smatrala to bitnim.
leonardo79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 21:35   #396
Quote:
lafra kaže: Pogledaj post
hm...viš vraga, ja sad vidim da je meni u pet mjeseci alt skočio sa 24 na 41....
ako si bila na kontrac. pililama, radi se o medikamentoznom povecanju. to nije nimalo zabrinjavajuce, mnogi to imaju, a da i ne znaju. ne vidim razloga zasto ti je ginekolog rekao da se moras testirati, vrijednosti su gotovo pa normalne. no, ono sto mnogi zaboravljaju, ne lijece se jetreni enzimi, nego osoba i njegovo stanje.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 21:39   #397
Quote:
Blackie kaže: Pogledaj post
ako može netko provjerit...

sve mi je ok na nalatu krvi osim...

kolesterol mi je 4,9 a kao dozvoljen do 5
trigliceridi 1,76, preporučeno do 1,70
alt 6, preporuka 10-36

kod koagulacije mi piše oral.terap.područ. 1,0 , preporuka od 2,0-3,5

imam 25 god, ne pijem, ne pušim, nisam debela...
imam li razloga za brigu?

hvala
ne, nemas. kolesterol ionako neces smanjiti "prehranom", a za trigliceride koji su malo povecani ti je najbolje da se, da prostis, kreces. i obavezno-uvijel lipidni staus raditi nataste! inace daje lazno povecane vrijednosti.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 23:08   #398
visoki GGT

Što znači kad je GGT iznimno visok npr 100 a ostale AST, ALT i sl u granicama normalnog? Ima li preboljena mononukleoza prije 10 godina veze s time?
Mogu li ga samo primjerice sa uzimanjem Sylimarina svesti u normalu?
__________________
Spavanje je gubljenje korisnog vremena - odmorit cemo se kad umremo:-)
FARGO NEW is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 23:18   #399
Question

mozete li da mi pojasni te nalaz urina:bjelancevine neg.,dosta epitela,10-15 Lkc,malo-nesto bakterija,3-4 Erc.posto pokusavam vec duze vrijeme da zatrudnim a uvijek mi kasni menstruacija pa tako i sad.jel moze takav nalaz da bude prije menstruacije.kakvi najcesce nalazi budu kod trudnica?

hvala unaprijed
anelamaza is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 14:14   #400
Granično

Djetetu, djevojčica 9 god. bili su otečeni limfni čvorovi na vratu. Bila je 8 dana u bolnici je su liječnici sumnjali u "bolest mačijeg ogreba". Sad su došli nalazi rezultati serološke pretrage i stoji ovako:

Bartonella quintqna IgM granično
Bartonella quintqna IgG granično
Bartonella henselae IgM granično
Bartonella henselae IgG granično

Pa me interesira što u ovom slučaju znači "granično": dobro, loše???
Dancho13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:42.