Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2016., 13:10   #261
Referirala sam se na Ivicu i varaždinski kraj, ne s namjerom da će takve cijene biti u Zagrebu na štandu.
__________________
Would you like you, if you met you?
Nagrišpana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2016., 16:57   #262
Quote:
BigDaddy kaže: Pogledaj post
Svako bučino ulje koje se prodaje za manje od 100kn/l je garant miješano sa suncokretovim, a problem je u tome što ga OPG-ovi (a i dućani) nude po defaultu. Tek ako uz bučino ulje piše "premium", "čisto", "100%" isl. i ako je normalna (neakcijska) cijena cca. 130kn/l i više onda (valjda!) možemo biti sigurni da je čisto.
Meni je recimo čisto idealno za slastice (preljev po sladoledu), sa svježim sirom, mokanje kruha isl. Za salate mi je ipak malo pregusto tako da trošim oba.
Hladno prešano sam kupio jednom i nije mi neki gušt za jelo, a za liječenje mi za sada ne treba, fala bogu.
A kao odgovor na pitanje koje je najlvalitetnije, premda baš i ne vjerujem tim natjecanjima, možda OVO može poslužiti kao dobar orijentir, pod uvjetom da cijena radi medalje nije porasla u nebesa.
ovo je dobar post. danas sam pričao s kolegom koji se na malo bavi proizvodnjom ulja i kaže mi da je za konzumno ulje sasvim normalno da se miješa u omjeru 80:20 sa suncokretovim jer je 100:0 prežestoko. isto tako mi je rekao da u uljaru gdje on vozi koštice na prešanje dolazi Slovenac s već pomiješanim sjemenkama tikve i suncokreta. kaže da je to brutalno kako je to dobro. znači, bitno ga je samo s nečim razblažiti.
ulje koje je 80:20 je isto vrlo tamno, gotovo crno, tek kad se razlije na tanjur se vidi da je zeleno. i to nije nikakvo zlo. loši su tek oni surogati koje miješaju u većim omjerima tipa 50:50 pa čak i više, to je već bezveze.

btw danas sam baš otvorio novu bocu ulja, OPG Hukavec iz Šašinovca pored Sesveta proizvodi, negdje sam ga na nekom sajmu uzeo, i jako je dobro i intenzivno.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 15:23   #263
Quote:
BigDaddy kaže: Pogledaj post
Svako bučino ulje koje se prodaje za manje od 100kn/l je garant miješano sa suncokretovim, a problem je u tome što ga OPG-ovi (a i dućani) nude po defaultu. Tek ako uz bučino ulje piše "premium", "čisto", "100%" isl. i ako je normalna (neakcijska) cijena cca. 130kn/l i više onda (valjda!) možemo biti sigurni da je čisto.
Meni je recimo čisto idealno za slastice (preljev po sladoledu), sa svježim sirom, mokanje kruha isl. Za salate mi je ipak malo pregusto tako da trošim oba.
Hladno prešano sam kupio jednom i nije mi neki gušt za jelo, a za liječenje mi za sada ne treba, fala bogu.
A kao odgovor na pitanje koje je najlvalitetnije, premda baš i ne vjerujem tim natjecanjima, možda OVO može poslužiti kao dobar orijentir, pod uvjetom da cijena radi medalje nije porasla u nebesa.
Nije radi, nego zbog. :gramarnaci:

Radi postizanja kvalitete postrožili su filtriranje, ali zbog dobivene nagrade povisili su cijenu.

Naj se ljutit - profesionalna degeneracija...

Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
tvoja teta se ne informira baš o cijenama jer bi ti više naplatila
Šalu na stranu u varaždinskom kraju se može litra čistog ulja kupiti za 100 kn litra . ali to su manji proizvođaći, opgovi kojima je to samo neka dodatna zarada ili koriste tikve za prehranu životinja pa usput da zaryade i na košticama .... uglavnom imaju stalne kupce kojima prodaju te male količine ulja koje proizvedu.
Moji roditelji recimo pdobiju nekiih 30 do 40 litara godišnje ovisno kakva je godina za tikve bila i to je samo za našu potrošnju a ostalo poklone po litru dvije koju litru ujaku , kumovima .........
Ivek, ak ni tajna, daj mi reci kak tvoji prešaju to ulje?
Volio bih proizvoditi ulje sam za sebe (radi čiste samodostatnosti, ne za prodaju).
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 20:56   #264
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Ivek, ak ni tajna, daj mi reci kak tvoji prešaju to ulje?
Volio bih proizvoditi ulje sam za sebe (radi čiste samodostatnosti, ne za prodaju).
Pa odnesu u uljaru

Ne znam da je itko ikad doma nekaj kemijal.. (bar nisam čul) Jel se uopće može to ikak bez baš full skalamerije?
__________________
Netko jede grožđe i programira na kompjuteru, a jebemu pas, nar je tu za ukras...

Volim party, volim mali parking!
Čekkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 00:17   #265
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
i kak tvoji prešaju to ulje?
Volio bih proizvoditi ulje sam za sebe (radi čiste samodostatnosti, ne za prodaju).
pa da ,odnesu u uljaru. Moji voze u Vidovec, tamo imaju dvije uljare , jedna koja postoji godinama, više od 40 godina i druga koja postoji 5 , 6 godina . postupak je isti u uljarama ali u ovoj koja ima dugu tradiciju je bolje ulje .e sad postupak, to znam samo onolko kolko mi je stari ispričao jer nemam j a vremena ići tamo, to treba doći rano ujutro, prije 5 i čekati da u 7 se otvori uljara jer češ inaće čekati cijeli dan
Znači koštice koje ti doma posušiš u rolu oni melju i onda prže ( fakat ne znam na kojoj temperaturi - u tom dijelu procesa obavezno dodaju jedan dio suncokretovog ulja kojeg ti doneseš a oni ti vele prema kilaži koštica koliko minimalni ulja suncokretovog moraš donjeti a ti možeš i više ako hoćeš rijeđe ulje( slabije) .znači u tom dijelu obrade moraju dodati nešto suncokretovog ulja , to nije isto ko kad ti poslije doma rijediš ulje sa suncokretovim) .i nakon toga prešaju te koštice , dobiješ na kraju te mljevene koštice tvrde ko kamen u obliku kamena ( to se zove " kolač " i moji to dodaju u prehranu svinjama , neki sa tim hrane ribe u jezerima a u varaždinskom restoranu Bedem sa tim "kolačem" peku kruh tj kruh sa dodatkom toga.)
Mislim da moraš donjeti minimalno 15 kg koštica da bi radili obradu a cijena je negdje između 100 i 200 kuna te obrade .
e da, moji nikad ne koriste ulje prije nego bar mjesec dana odstoji
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 08:59   #266
Postavio sam upit jednom proizvođaču: Poštovani, imate li u ponudi 100% bučino ulje nepomiješano sa suncokretovim (ne hladno prešano)?
Odgovor: Imamo, jer prilikom zagrijavanja, dodajemo bučino ulje, tj. kod bistrenja ulja ostane nam talog koji iskorištavamo za sljedeću turu.

E sad, bilo bi dobro ako netko može provjeriti da li je ovo istina/moguće?
BigDaddy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 10:41   #267
Quote:
BigDaddy kaže: Pogledaj post
Postavio sam upit jednom proizvođaču: Poštovani, imate li u ponudi 100% bučino ulje nepomiješano sa suncokretovim (ne hladno prešano)?
Odgovor: Imamo, jer prilikom zagrijavanja, dodajemo bučino ulje, tj. kod bistrenja ulja ostane nam talog koji iskorištavamo za sljedeću turu.

E sad, bilo bi dobro ako netko može provjeriti da li je ovo istina/moguće?
E sad i mene ovo zanima . Neka Kumek i Pellaprat daju odgovor, oni sigurno znaju
Ali meni je to ipak malo čudno jer bučino ulje nije termostabilno tj na njemu se ne može kuhati ko na maslinovom jer mu je temperatura izgaranja jako niska .
e sad kako oni prilikom zagrijavanja koštica prije nego počinje prešanje dodaju bučino ulje ako ne podnosi zagrijavanje ?
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 13:13   #268
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
pa da ,odnesu u uljaru. Moji voze u Vidovec, tamo imaju dvije uljare , jedna koja postoji godinama, više od 40 godina i druga koja postoji 5 , 6 godina . postupak je isti u uljarama ali u ovoj koja ima dugu tradiciju je bolje ulje .e sad postupak, to znam samo onolko kolko mi je stari ispričao jer nemam j a vremena ići tamo, to treba doći rano ujutro, prije 5 i čekati da u 7 se otvori uljara jer češ inaće čekati cijeli dan
Znači koštice koje ti doma posušiš u rolu oni melju i onda prže ( fakat ne znam na kojoj temperaturi - u tom dijelu procesa obavezno dodaju jedan dio suncokretovog ulja kojeg ti doneseš a oni ti vele prema kilaži koštica koliko minimalni ulja suncokretovog moraš donjeti a ti možeš i više ako hoćeš rijeđe ulje( slabije) .znači u tom dijelu obrade moraju dodati nešto suncokretovog ulja , to nije isto ko kad ti poslije doma rijediš ulje sa suncokretovim) .i nakon toga prešaju te koštice , dobiješ na kraju te mljevene koštice tvrde ko kamen u obliku kamena ( to se zove " kolač " i moji to dodaju u prehranu svinjama , neki sa tim hrane ribe u jezerima a u varaždinskom restoranu Bedem sa tim "kolačem" peku kruh tj kruh sa dodatkom toga.)
Mislim da moraš donjeti minimalno 15 kg koštica da bi radili obradu a cijena je negdje između 100 i 200 kuna te obrade .
e da, moji nikad ne koriste ulje prije nego bar mjesec dana odstoji
Vidovec je centar bučinog ulja

znam gdje su te uljare
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 19:19   #269
Sad sam bio na štandu Tikvarići na Trgu - salatno (80b:20s) košta 70 kn/l, a 100% košta 110 kn/0,75l. Pitam kako ga radite - veli žena umjesto u suncokretovom ulju kuha se u vodi. Jedino mi nije jasno, a zaboravio sam pitati - ako 80% košta 70kn/l, kako to da 100% košta skoro 150kn/l ???
BigDaddy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 20:47   #270
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
pa da ,odnesu u uljaru. Moji voze u Vidovec, tamo imaju dvije uljare , jedna koja postoji godinama, više od 40 godina i druga koja postoji 5 , 6 godina . postupak je isti u uljarama ali u ovoj koja ima dugu tradiciju je bolje ulje .e sad postupak, to znam samo onolko kolko mi je stari ispričao jer nemam j a vremena ići tamo, to treba doći rano ujutro, prije 5 i čekati da u 7 se otvori uljara jer češ inaće čekati cijeli dan
Znači koštice koje ti doma posušiš u rolu oni melju i onda prže ( fakat ne znam na kojoj temperaturi - u tom dijelu procesa obavezno dodaju jedan dio suncokretovog ulja kojeg ti doneseš a oni ti vele prema kilaži koštica koliko minimalni ulja suncokretovog moraš donjeti a ti možeš i više ako hoćeš rijeđe ulje( slabije) .znači u tom dijelu obrade moraju dodati nešto suncokretovog ulja , to nije isto ko kad ti poslije doma rijediš ulje sa suncokretovim) .i nakon toga prešaju te koštice , dobiješ na kraju te mljevene koštice tvrde ko kamen u obliku kamena ( to se zove " kolač " i moji to dodaju u prehranu svinjama , neki sa tim hrane ribe u jezerima a u varaždinskom restoranu Bedem sa tim "kolačem" peku kruh tj kruh sa dodatkom toga.)
Mislim da moraš donjeti minimalno 15 kg koštica da bi radili obradu a cijena je negdje između 100 i 200 kuna te obrade .
e da, moji nikad ne koriste ulje prije nego bar mjesec dana odstoji
Fala, ali mene zapravo zanima kak bi ulje napravil doma, mislio sam da možda znaš.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 21:29   #271
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
E sad i mene ovo zanima . Neka Kumek i Pellaprat daju odgovor, oni sigurno znaju
Ali meni je to ipak malo čudno jer bučino ulje nije termostabilno tj na njemu se ne može kuhati ko na maslinovom jer mu je temperatura izgaranja jako niska .
e sad kako oni prilikom zagrijavanja koštica prije nego počinje prešanje dodaju bučino ulje ako ne podnosi zagrijavanje ?
Ne poznam tu tehnologiju. Znam da se mora dodati najmanje 5% suncokretovog da bi se masa mogla peći na 120-130 C i tako se dobiva najviše ulja. Ako se dodaje bučino ulje temperatura mora biti niža i zbog toga se dobiva manje ulja. Od kvalitetnih golica nekih austrijskih sorti dobiva se 1 l ulja od 2,5 kg sjemenki, dok je prosjek 3,5-4 kg za 1 l ulja. Za hladno prešano treba 8 kg sjemenki.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 23:24   #272
Bok gdje u Zagrebu mogu kupiti kvalitetno a cijenom povoljno bućino ulje ?! Hvala


Sent from my iPhone using Tapatalk
techno is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 23:51   #273
Quote:
techno kaže: Pogledaj post
Bok gdje u Zagrebu mogu kupiti kvalitetno a cijenom povoljno bućino ulje ?! Hvala
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...&postcount=244

Ispravka: 90 kn/l.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 05:48   #274
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Uzgajaju li sami svoje buče golice ili tek preprodaju susjedovo ulje ?
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 19:05   #275
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Uzgajaju li sami svoje buče golice ili tek preprodaju susjedovo ulje ?
Unutar obitelji. Dio se bavi kozama, dio bučama.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 21:38   #276
evo danas u potrošačkom kodu kak mnogi varaju na bučinom ulju jer ga deklariraraju kao čisto bučino ulje a prodaju zapravo mješavinu bučinog i suncokretovog ulja
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 21:52   #277
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
evo danas u potrošačkom kodu kak mnogi varaju na bučinom ulju jer ga deklariraraju kao čisto bučino ulje a prodaju zapravo mješavinu bučinog i suncokretovog ulja
Može li se išta više kupiti a da nas ne varaju...
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 22:13   #278
Do sada sam većinom uzimao od Grbića i Hladnića no Grbićevo zadnje od 20kn 250ml prije koji mjesec u Billi ima okus po pečenim kokicama.
Onako po maslacu u kokicama, ne znam kako opisati. Totalno drugačije nego što je prije bilo. Važi do 11/2017 ako se dobro sjećam.
Nigdje na proizvodu ne piše koji je omjer kojeg ulja.

Uzeo sam onda u Plodinama "Plodine bučno ulje", bilo je sniženo s 20 na 15kn (250ml) jer valjda ističe 2/2017 i nešto je bolje, nema okus "kokica", proizvođač isto Grbić.
__________________
Moj blog (o kineskim mobitelima)
ag007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 15:34   #279
gdje u Međimurju mogu kupiti dobro kvalitetno ulje? biloo gdje....svjesn sam da košta samo da j puno karaktera a ne suncokreta
__________________
Carpe diem
bug_lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 15:33   #280
Quote:
*tearsinheaven kaže: Pogledaj post
meni nije dobro od Čk mlinova, vodenasto je.
draže mi je Sparovo (baš Spar marka - u Sloveniji se proizvodi), poprilično je dobro, a cijena je odlična.
meni je isto dobro iz Spara a fino mi je i iz Bio&Bio, različiti su okusi. Svaku večer izlijem ulje u tanjur dobro posolim i onda sa kruhom. Mljac
lkjhm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:46.