Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2016., 08:08   #1
Arrow Ima li što "iznad" znanosti?

Dakle, mislim da kraće i jednostavnije pitanje nisam mogao postaviti. Vaše mišljenje?
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2016., 10:44   #2
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Dakle, mislim da kraće i jednostavnije pitanje nisam mogao postaviti. Vaše mišljenje?
Mislim da je ZENA jednostavno!
__________________
end
iormas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2016., 12:20   #3
U kom smislu iznad?
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2016., 12:31   #4
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Dakle, mislim da kraće i jednostavnije pitanje nisam mogao postaviti. Vaše mišljenje?
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
U kom smislu iznad?
Dobro pitanje. Znanost se u principu bavi provjerljivim (falsifiable) stvarima i to je sva njena domena, izvan koje nije definirana.

Razne religije, duhovne prakse i filozofije imaju ambiciju baviti se neprovjerljivim stvarima i tom smislu su one 'iznad'. Međutim, po istom kriteriju 'iznad' znanosti su i Ezopove basne i Andersenove bajke, tako da je taj kriterij u najmanju ruku neozbiljan.

S druge strane, filozofija znanosti je u svojoj bazi naturalistička i pozitivistička, pa samim time implicitno smatra da nešto 'iznad' niti ne postoji.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2016., 12:36   #5
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Dakle, mislim da kraće i jednostavnije pitanje nisam mogao postaviti. Vaše mišljenje?
Mislim da kolega Sigmund ne poznaje kolegu NN-a.

Kolega NN najviše piše na religiji.
Kao što je Sigmundova specijalnost i ljubav Hegel tako je NNu specijalnost i ljubav sve oko i iznad i ispod i lijevo i desno od Isusa i kršćanstva.

Zajedničko Sigmundu i NNu je pisanje dugih iznimno racionalnih postova i učenih tumačenja.

E sada ,ja mislim da je čudnovato kako kolega NN koji voli pisati nadugačko i naširoko kao onaj parsifal i Ljubo i katkad Sigmund, otvara temu koja može konkurirati kao tema sa najkraćim uvodom na forumu.

To bi se moglo tolerirati na politici gdje su i uvod i postovi u 99% slučajeva ''onelineri'' ali na filozofiji je neprikladno.

Tako da bi kolega NN trebao proširiti svoj uvod.

Ja pretpostavljam da NN želi ubaciti crva sumnje u jabuku naturalizma ,scijentizma i materijalizma koji kažu da nema na ovom svijetu u biti ničega osim sukoba i jurnjave molekula i 118 elemenata pa nam stoga nauka NAJVIŠE I NAJBOLJE i kistihant i IZNAD SVIH može objasniti svijet.

Tako mnogi danas i misle !

Ali to je mišljenje ,naravno, nedovoljno točno i ograničeno i redukcionističko i nikada
analiza pokreta i naprezanja i mase i sile i vektora i tenzora i kristalne rešetke 118 elemenata neće moći dati odgovor na pitanje

ZAŠTO POSTOJI NEŠTO A NE NIŠTA ??

i o smislu i vrijednostima i ljubavi

i o lijepom i dobrom i istinitom

i o tome ima li pas Buddhinu prirodu

i na ono najvažnije pitanje svakog od nas a koje glasi :

kako je izgledalo tvoje lice prije nego što su rođeni tvoj baka i djed
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2016., 12:57   #6
Pa nekada je svejedno tko je iznad ,a tko ispod ako su obje pozicije na svoj način poučne

Ova sproću rječca IZNAD me asocirala da sam u zadnjih 30 dana pročitao negdje da je neki mudrac rekao kako je umjetnost iznad filozofije.

Pa sam to htio odmah ''tutnuti' Sigmundu pod nos ,ali to čuvam za porotu za onu moju temu
gdje će Buddha, Hamvaš,Bohr, Brian Magee i parsifalTM svjedočiti na tužbi i osudi protiv filozofije.

No onda sam čitajući o Hegelu i kaskajući na skromnoj štaci mog razumijevanja o tom velikanu naišao na rečenicu Hegela koja glasi :

''Religija NADILAZI umjetnost jer uistinu MISLI ono apsolutno,dok ga umjetnost naprosto izražava u figurativnom obliku''.

Ali Hegel ide dalje pa kaže

Filozofija nadilazi i umjetnost i religiju jer izražava ono apsolutno u čisto spekulativnim pojmovima i stoga može sintetizirati sve druge oblike izražavanja.''

E ako su se tu Hegel i Sigmund zaustavili parsifalTM nije i on ide dalje i traži OGRANIČENJA FILOZOFIJE i traži postoji li učenje ili postoji li ONO NEŠTO I IZNAD FILOZOFIJE

e o tome ćemo u budućnosti ćakulati ali za sada vam je ovo dosta jer imam ja i drugog posla i obaveza a ne samo piskarati po forumu

__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2016., 13:02   #7
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Razne religije, duhovne prakse i filozofije imaju ambiciju baviti se neprovjerljivim stvarima i tom smislu su one 'iznad'. Međutim, po istom kriteriju 'iznad' znanosti su i Ezopove basne i Andersenove bajke, tako da je taj kriterij u najmanju ruku neozbiljan.
Nije bit religije, umjetnosti i filozofije u tome što se bave "neprovjerljivim" stvarima, nego u tome što se bave najuniverzalnijim stvarima. U tom smislu Ezopove basne i Andersenove bajke jesu "iznad" znanosti, koliko god to tebi izgledalo "neozbiljno".
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2016., 13:08   #8
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Nije bit religije, umjetnosti i filozofije u tome što se bave "neprovjerljivim" stvarima, nego u tome što se bave najuniverzalnijim stvarima. U tom smislu Ezopove basne i Andersenove bajke jesu "iznad" znanosti, koliko god to tebi izgledalo "neozbiljno".
Pa dobro, neka su iznad, nemam ja ništa protiv..
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2016., 13:17   #9
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
No onda sam čitajući o Hegelu i kaskajući na skromnoj štaci mog razumijevanja o tom velikanu naišao na rečenicu Hegela koja glasi :

''Religija NADILAZI umjetnost jer uistinu MISLI ono apsolutno,dok ga umjetnost naprosto izražava u figurativnom obliku''.

Ali Hegel ide dalje pa kaže

Filozofija nadilazi i umjetnost i religiju jer izražava ono apsolutno u čisto spekulativnim pojmovima i stoga može sintetizirati sve druge oblike izražavanja.''
No, onda je stvar riješena. Ako se "iznad" odnosi na spoznaju ili izražavanje apsoluta, onda nema ničega iznad racionalnog, a u tom slučaju nema ničega "iznad" filozofije. Ali ne znamo je li kolega NN mislio na to ili na nešto drugo. A o tome ovisi hoće li se rasprava usmjeriti u metafiziku, epistemologiju, teologiju, mistiku ili nešto peto.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2016., 14:05   #10
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Dakle, mislim da kraće i jednostavnije pitanje nisam mogao postaviti. Vaše mišljenje?
probati ću i ja kratko. iznad znanosti nalazi se neznanje.
i uvijek će se nalaziti.
__________________
Kad čovjek padne potvrdio je silu gravitacije. Kad se podigne potvrdio je svoju vlastitu silu. Svatko može biti Isac Newton u svom svemiru.
gajto gazdanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 04:10   #11
Najkraći i najjednostavniji odgovor, ujedno i točan:

Ne.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 07:38   #12
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Najkraći i najjednostavniji odgovor, ujedno i točan:

Ne.
Hm, pa kako znaš da ne postoji ništa što je iznad znanosti?

Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
MJa pretpostavljam da NN želi ubaciti crva sumnje u jabuku naturalizma ,scijentizma i materijalizma koji kažu da nema na ovom svijetu u biti ničega osim sukoba i jurnjave molekula i 118 elemenata pa nam stoga nauka NAJVIŠE I NAJBOLJE i kistihant i IZNAD SVIH može objasniti svijet.
Ne baš, jer taj crv svakako postoji, kako kod znastvenika, filosofa, tako i kod običnog sveta. Zanima me samo mišljenje forumaša o ovoj temi. Inače, pišem na Povijesti nekad više nego na Religiji, jer mi je povijest, posebno Istočni front, vrlo inspirativna i poučna tema.

Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Filozofija nadilazi i umjetnost i religiju jer izražava ono apsolutno u čisto spekulativnim pojmovima i stoga može sintetizirati sve druge oblike izražavanja.''

E ako su se tu Hegel i Sigmund zaustavili parsifalTM nije i on ide dalje i traži OGRANIČENJA FILOZOFIJE i traži postoji li učenje ili postoji li ONO NEŠTO I IZNAD FILOZOFIJE
Pokušaj sa temom Metafilozofija. Ovo je jedna od retkih tema koju sam ja postavio a koju nisam dalje ispratio.

Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
No, onda je stvar riješena. Ako se "iznad" odnosi na spoznaju ili izražavanje apsoluta, onda nema ničega iznad racionalnog, a u tom slučaju nema ničega "iznad" filozofije. Ali ne znamo je li kolega NN mislio na to ili na nešto drugo. A o tome ovisi hoće li se rasprava usmjeriti u metafiziku, epistemologiju, teologiju, mistiku ili nešto peto.
Uglavnom bi rasprava trebala ići u filosofiju, ne teologiju i mistiku.

Quote:
gajto gazdanov kaže: Pogledaj post
probati ću i ja kratko. iznad znanosti nalazi se neznanje.
i uvijek će se nalaziti.
Nije mi ovo palo na pamet, ali zanimljivo, vrlo zanimljivo.

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Dobro pitanje. Znanost se u principu bavi provjerljivim (falsifiable) stvarima i to je sva njena domena, izvan koje nije definirana.

Razne religije, duhovne prakse i filozofije imaju ambiciju baviti se neprovjerljivim stvarima i tom smislu su one 'iznad'. Međutim, po istom kriteriju 'iznad' znanosti su i Ezopove basne i Andersenove bajke, tako da je taj kriterij u najmanju ruku neozbiljan.

S druge strane, filozofija znanosti je u svojoj bazi naturalistička i pozitivistička, pa samim time implicitno smatra da nešto 'iznad' niti ne postoji.
Tvoj odgovor mi je asocijacija da je ipak filosofija iznad znanosti. Mislim da bilo koji odgovor na moje pitanje, bilo pozitivan, negativan ili možda neutralan, je područje filosofije i samim tim je ona (filosofija) iznad znanosti. No, nisam baš siguran, ali mi se čini da postoje još neke kategorije ili oblasti kojima znanost može da se bavi, ali koje su, možda, ipak iznad znanosti. Npr.:
1) dakle, najpre filosofija, koju sam već spomenuo, s tim da bih ovde dodao u zagradi etiku, logiku i, posebno epistemologiju;
2) priroda;
3) društvo;
4) ljubav, odnosi;
5) umetnost;
6) razum;
7) ideje;
8) karakter;
9) stvari poput iskustva, patnje ili savesti.
10) neko reče neznanje.
Ima još nekoliko stvari. Ne očekujem da se svi možemo složiti, niti moramo, oko ovih stvari, ali mi je pitanje svakako i dalje zanimljivo.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 09:48   #13
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Uglavnom bi rasprava trebala ići u filosofiju, ne teologiju i mistiku.
Dobro, ali još uvijek nisi objasnio što za tebe u ovom slučaju znači "iznad". "Iznad" i "ispod" označavaju neke prostorne odnose tijela na površini Zemlje. Ako si u svemiru, npr. u svemirskoj stanici, onda već nemaju smisla. Kad govoriš da je filozofija iznad ili ispod nečega drugog onda su to metaforički izrazi, ali mi nemamo ključ za tu metaforu. Možda to znači da je filozofija obuhvatnija ili općenitija od znanosti? Ili da je znanost nemoguća bez barem neke rudimentarne filozofije. Moglo bi se onda isto tako reći da je filozofija "ispod" znanosti u smislu da je njena podloga ili temelj (hypostasis, hypokeimenon). Neki ljudi koji ne razumiju filozofiju kao koncept, smatraju da je općenitost filozofije njena mana, a ne njena osnovna funkcija. Zapravo, problem s metaforičkim ili metonimijskim terminima pokazuje zašto nam je metafizika nužna. Između ostalog i zato što se svako značenje referira na neko drugo značenje (nema apsolutnog značenja, kao što nema apsolutnog bitka).
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 10:28   #14
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
U kom smislu iznad?
U smislu ko je iznad zeljeznicara u b ligi
__________________
end
iormas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 12:08   #15
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Dakle, mislim da kraće i jednostavnije pitanje nisam mogao postaviti. Vaše mišljenje?
Njen smisao.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 12:25   #16
Quote:
iormas kaže: Pogledaj post
U smislu ko je iznad zeljeznicara u b ligi
Nisi shvatio post #14 (ako si ga uopće pročitao). Mi znamo što je potrebno da se bude iznad Željezničara u ligi, ali ne znamo što je potrebno da nešto bude "iznad" znanosti. Nemamo definirane kriterije na ovoj temi. Nitko se još nije izjasnio o tome.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 13:25   #17
iznad znanosti je sve ono što znanost još nije otkrila, definirala itd., a toga ima još jako puno, mnogo više od današnjeg dosega znanosti
BeerMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 13:29   #18
Nije čudo da znanstvenik (wand) i filozof (Sigmund) pitanje vide nedorečenim i besmislenim, za razliku od vjernika. Moć religije ne leži u ekstatičnim spoznajama i dubokim uvidima, koje je moguće naći i u misticizmu ii umjetnosti, ako se već tražiti mora. Sposobost religija da se vežu sa strukturama moći i agresivno šire svoje viruse leži u njihovoj hijerarhijskoj i autoritarnoj prirodi, s pripadajućim metaforičkim aparatom (iznad-ispod, gospodar-podanik, nagrada-kazna...). Logično, kod abrahamskih religija najviše je izražena obuzetost dogmatskim tumačenjem opreka i ustrojavanjem hijerarhija (što je iznad čega, who's the boss), iz čega nažalost slijedi njihova veća žilavost i politička moć. Zato su npr. propagatori najgorega nemorala i sociopatije u Hrvatskoj često baš 'vjernici'.
lišina od špadi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 14:17   #19
Quote:
lišina od špadi kaže: Pogledaj post
Nije čudo da znanstvenik (wand) i filozof (Sigmund) pitanje vide nedorečenim i besmislenim, za razliku od vjernika. Moć religije ne leži u ekstatičnim spoznajama i dubokim uvidima, koje je moguće naći i u misticizmu ii umjetnosti, ako se već tražiti mora. Sposobost religija da se vežu sa strukturama moći i agresivno šire svoje viruse leži u njihovoj hijerarhijskoj i autoritarnoj prirodi, s pripadajućim metaforičkim aparatom (iznad-ispod, gospodar-podanik, nagrada-kazna...). Logično, kod abrahamskih religija najviše je izražena obuzetost dogmatskim tumačenjem opreka i ustrojavanjem hijerarhija (što je iznad čega, who's the boss), iz čega nažalost slijedi njihova veća žilavost i politička moć. Zato su npr. propagatori najgorega nemorala i sociopatije u Hrvatskoj često baš 'vjernici'.
Kao što bi rekao Wand: "Good point."
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 14:19   #20
Quote:
BeerMan kaže: Pogledaj post
iznad znanosti je sve ono što znanost još nije otkrila, definirala itd., a toga ima još jako puno, mnogo više od današnjeg dosega znanosti
Prvi put čujem da netko za neznanje kaže da je "iznad" znanja. Ali, dobro, jezik je stvar konvencije. Samo što u ovom slučaju ovakvo izražavanje nije dio konvencije, odnosno ne upotrebljava se u tom smislu.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:56.