Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2007., 11:42   #1
Studiranje filozofije

Evo,sta vi mislite,dal ima ikakvog smisla ic studirat filozofiju?
To bi mi nekeko najviše odgovaralo od svih faksova,al mislim da nema bas neke koristi od te diplome.
Djuro Djuric is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2007., 13:30   #2
ne, studirati filozofiju nema nikakvog smisla.
niti svrhe.

a s diplomom ne moš ništa osim bit profesor etike, logike i filozofije.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2007., 16:40   #3
Quote:
a s diplomom ne moš ništa osim bit profesor etike, logike i filozofije.
Ovisi da li se opredijeliš na fakultet koji se bavi kontinentalnom ili
analitičkom tradicijom. Vidi samo Žižeka do kud ga je kontinentalna
dovela =)

Također, većina studija filozofije je dvopredmetna, pa ako ti je budući
smještaj na tržištu rada zbilja takva preokupacija, ujedno smatravši
da ti filozofija pri tome neće biti od velike pomoći, uvijek možeš isto
kompenzirati kroz drugi predmet koji će biti tržišno lukrativnije naravi.

Iako osobno ne studiram filozofiju, već smjer koji sadrži elemente iste.
LNP20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2007., 17:46   #4
Žižek? on je meni težak za čitat.
zna sve o puno toga, pa se non stop referira na ovo ili ono, umjesto da jednostavno kaže - ta američka intervencija u Iraku nije dobra.
ili - rasistički vicevi su dobri.
ili - kako siješ, tako ćeš i žnjeti.
ili - Ćomski nije u pravu.

uglavnom, da se vratimo na sam studij filozofije - jedino što filozof može radit sa završenim fakultetom filozofije jest stvaranje novih filozofa.
i niš više.
zato sam ja uzeo i socijologiju pored filozofije.
planiram bit na televiziji i analitizirat fenomene u društvu.
bit ću i u Otvorenom i kod Hloverke i kod Saše Ćeramilca u 'U sridu'.
i svima ću im reći sve što mislim o nogometnom uliganizmu, o problemu umirovljenika, o depopulaciji Hrvacke, o Crkvi, o gejprajdovima, o svemu.
i, naravno, uvijek ću zagovarat ratnu opciju, jer je u interesu da bude čim više rata. onda ću moći analitizirati i ratove.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 14:44   #5
Diplomirao sam pravo, ali baš sam mislio upisati studij filozofije, onako za svoju dušu i van svih tržišnih konotacija. Ali, studij bi morao plaćati a čini mi se da na Filozofskom fakultetu ne postoji mogućnost izvanrednog studiranja filozofije - i zato ništa!
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 16:09   #6
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
ne, studirati filozofiju nema nikakvog smisla.
niti svrhe.


Što je smisao? Što je svrha?
Heh, smisla ima koliko ima za tebe smisla. Ako želiš studirati (a ne poslije srednje ići šljakati u Koki ili nešto slično) a u isto vrijeme se i baviti filozofijom, studij filozofije je odličan izbor. Naravno, ako zelis i kruha jesti u zivotu, a ne mislis doktorirati filozofiju, onda je ovo sto je LPN20 rekao jako dobro. Uzmeš još neki jezik ili nesto gdje već ima posla...


Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
a s diplomom ne moš ništa osim bit profesor etike, logike i filozofije.
I to teško samo s diplomom. Ovisi gdje živiš i koliko si dobar. Ali, potražnja za time je sve samo ne velika.
Međutim uvijek postoje razne druge varijante.
A mosh raditi i negdje u nakladničkoj kući ovo ono bla bla bla, ali opcenito spike sto mozes sa cime onako "zuti kljuc otvara zuta vrata" su mi bezveze i ogranicavajuce. Ako budeš jako dobar u nekom podrucju, pa cak i ako to podrucje nisi formalno studirao, ti se s time mozes baviti, naravno pod uvjetom da imas formalno obrazovanje i papir.

A možeš se baviti i semiotikom pa biti prodana duša i davati reklamnim agencijama savjete kako raditi reklame koje će najbolje prodati proizvod. Moš pisati knjige i kolumne za jutarnji list. Možeš i prati prozore. Ako ćeš radit, uvijek ćeš i zaradit, nije to ništa komplicirano za shvatiti.
E da, a mozes biti i pop filozof i snimati filmove tipa "dekonstrukcija pop kulture" ili "psihoanaliza na zabavan način". Možeš imati i bend. Sve ovisi kol'ko si spreman uložiti u šta i kakvi su ti afiniteti, talenti i ine stvarčice...

Ovaj post sam uputio ponajviše otvaraču topica, da krvnik opet ne bi mislio nešt... Tvoje rečenice su mi bile lajtmotivi samo heh...
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 16:25   #7
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
Žižek? on je meni težak za čitat.
zna sve o puno toga, pa se non stop referira na ovo ili ono, umjesto da jednostavno kaže - ta američka intervencija u Iraku nije dobra.
ili - rasistički vicevi su dobri.
ili - kako siješ, tako ćeš i žnjeti.
ili - Ćomski nije u pravu.

uglavnom, da se vratimo na sam studij filozofije - jedino što filozof može radit sa završenim fakultetom filozofije jest stvaranje novih filozofa.
i niš više.
zato sam ja uzeo i socijologiju pored filozofije.
planiram bit na televiziji i analitizirat fenomene u društvu.
bit ću i u Otvorenom i kod Hloverke i kod Saše Ćeramilca u 'U sridu'.
i svima ću im reći sve što mislim o nogometnom uliganizmu, o problemu umirovljenika, o depopulaciji Hrvacke, o Crkvi, o gejprajdovima, o svemu.
i, naravno, uvijek ću zagovarat ratnu opciju, jer je u interesu da bude čim više rata. onda ću moći analitizirati i ratove.


Majstore!
Zeev Zion is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2007., 14:23   #8
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Diplomirao sam pravo, ali baš sam mislio upisati studij filozofije, onako za svoju dušu i van svih tržišnih konotacija. Ali, studij bi morao plaćati a čini mi se da na Filozofskom fakultetu ne postoji mogućnost izvanrednog studiranja filozofije - i zato ništa!
Tako sam i ja želio nakon fizike, i stvarno ne možeš izvanredno studirati filosofiju nigdje.
A meni se čini da bi možda filosofiju trebalo moći jedino izvanredno studirati.


Ali, netko reče (čini mi se Despot ), svi su pravi filosofi autodidakti.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2007., 14:36   #9
I ja studiram filozofiju, da se pridruzim ekipici.

Ja sam upisala filozofiju jer se kasnije zelim baviti novinarstvom a novinarstvo kao studij mi bas i nije odgovarao.

Profesor nikad ne bih htjela biti, napaljeni maturanti mi ne odgovaraju nikako. Mislim da bi samo samare djelila.

A studirat filozofiju je zakon.
MIslim gdje jos bi mogao raspravljati sat vremena samo o tome da li je snijeg zaista bijel.
Okata is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2007., 17:55   #10
Meni je studij filozofije genijalan. I nisam nikad požalio što sam to upisao... Ali nisu svi s time zadovoljni, tu im ne mogu puno pomoći...
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 22:06   #11
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Naravno, ako zelis i kruha jesti u zivotu, a ne mislis doktorirati filozofiju, onda je ovo sto je LPN20 rekao jako dobro. Uzmeš još neki jezik ili nesto gdje već ima posla...
kak to misliš - a ne misliš doktorirati filozofiju?
što to možeš raditi s doktoratom iz filozofije?

Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
E da, a mozes biti i pop filozof i snimati filmove tipa "dekonstrukcija pop kulture" ili "psihoanaliza na zabavan način".
da, tipa onaj Alain de Botton.
pisati 'utjehe filozofije'.
- ako ti je teško nositi se s nečim, sjeti se filozofa koji je to već prošao.
on se s time nosio ovako i ovako...- i onda zahvaljujući toj knjizi postaneš jako poznat i pišu o tebi u globusu.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 22:11   #12
Moj profesor iz filozofije u gimnaziji jednom rece "Ne moze se nauciti filozofiji, nego filozofiranju".
__________________
forget-me-not: reci kako ti se sad svidja moj avatar? :)
Zelengor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 02:38   #13
Quote:
nitko i ništa kaže: Pogledaj post
Ali, netko reče (čini mi se Despot ), svi su pravi filosofi autodidakti.
despot je legenda... jedva čekam da se vrati... a čeka me još i ispit kod njega..

Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Meni je studij filozofije genijalan. I nisam nikad požalio što sam to upisao... Ali nisu svi s time zadovoljni, tu im ne mogu puno pomoći...
i meni je isto. volim i studirat filozofiju, i volim nekolicinu totalno zbunjenih i disfunkcionalnih studenata filozofije.. osjećam se dobro u tom društvu i čitava atmosfera na predavanjima je nekako.. magličasta..
al uz to studiram jezik, koji je opet strašno tražen ko i filozofija, tak da će se svi trgat da me zaposle nakon diplome. ali, duševno zadovoljstvo koje osjećam, je vrijedno kasnije brige oko posla...
tipsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 03:51   #14
Quote:
OkatoZlo kaže: Pogledaj post
A studirat filozofiju je zakon.
MIslim gdje jos bi mogao raspravljati sat vremena samo o tome da li je snijeg zaista bijel.
Ma kakvi sat vremena, cijeli sam život podredila tom pitanju. Na tu će temu doktorska disertacija.
Walpurgas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 03:54   #15
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post

i, naravno, uvijek ću zagovarat ratnu opciju, jer je u interesu da bude čim više rata. onda ću moći analitizirati i ratove.
Dobri stari Krvnik. Budeš i mene zaposlio?


OT Pokretaču topica preporučujem upisati ekonomiju i obrtati lovu, a Kanta nek čita prije spavanja. Neko vrijeme. Kad se obogati, proći će ga onozemaljske strasti ionako. Gušt je filozofija, to stoji, ali nema ti tu kruha. Doslovno.
Walpurgas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 12:40   #16
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post

da, tipa onaj Alain de Botton.
pisati 'utjehe filozofije'.
- ako ti je teško nositi se s nečim, sjeti se filozofa koji je to već prošao.
on se s time nosio ovako i ovako...- i onda zahvaljujući toj knjizi postaneš jako poznat i pišu o tebi u globusu.
pa to je bas super, meni je on tako zabavan

jel ovo bilo pisano u negativnom smislu ?
ako da, zanima me sto je ljudim glupo ili ih smeta kod njegovih knjiga, mislim one ljude koji se bave filozofijom...


OT ako se mene pita nema koristi ni od neke druge diplome ako s njom dobis posao koji je izvor prihoda i muka, a uostalom odi studiraj pa ces vidjet, godina dana nije izgubljena ako te zanima, a poslije se mozes negdje drugdje usmjerit i tak...
tignes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 13:06   #17
Quote:
Walpurgas kaže: Pogledaj post
Budeš i mene zaposlio?
ma bum te...sad sam ti zamalo reko šta.

kad JA postanem analititičar, potrebe za drugim analititičarima će nestati, jer ću JA nuditi potpune analize svega.
nema tog detalja koji ja neću vidjeti i proanalitizirati samog za sebe, a potom ga i smjestiti u širi kontekst tog pojedinačnog fenomena kojem pripada, a potom ću sam taj fenomen proanalitizirati samog za sebe, a potom ću i njega smjestiti u širi cjeloukupni kontekst.
uostalom kakve su tvoje kvalifiakacije?
koliko je MENI poznato, ti nisi na socijologiji i ne znaš metodologiju istraživanja fenomena, niti bilo čega drugog.
ti znaš samo o istraživanju apstrakcija kao što su bitak, bit i vrijeme.
i znaš tko su bili Pavao Štooos, Pernar, Basariček i Granđa i je li Pavle Radić iz Lijevog ili Desnog Trebarjeva.
ali izvesti komparativnu analitizu stanovništva Hrvatcke u 19. i XX. stoljeću ti ne bi znala.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 13:18   #18
Quote:
tignes kaže: Pogledaj post
jel ovo bilo pisano u negativnom smislu ?
ako da, zanima me sto je ljudim glupo ili ih smeta kod njegovih knjiga, mislim one ljude koji se bave filozofijom...
teško ti je objasniti što je kod njega točno glupo.
recimo, meni osobno smeta to što je to sve preveč banalizirao.
možda se to u meni bvudi nekakav pogrešan ponos.
možda sam u sebi mislim - ne smije to sve biti tako jednostavno.

nemam pojma.
u svakom slučaju, ne sviđa mi se to što je dao ljudima gotove odgovore.
to nije to.
jer te to ne uči razmišljati. ne potiče te na razmišljanje.
njegove se knjige konzumiraju, žvaču bez da te potiču na razmišljanje.
čitaš ih jer su zabavne.

ali jesu li i poučne?
na koji način je njegova knjiga promijenila tvoj život?
jesi li što od pročitanog primjenio?

ne vidim neke velike razlike između te knjige i bilo koje druge knjige za samopomoć u kojoj se ljudima daju savjeti kako što trebaju uraditi.
a to je sve ono što filozofija nije.
filozofija te potiče da to sve otkriješ sam.
i u tom otkrivanju je bit filozofije.
a ne u čitanju tuđih savjeta.
tako da imam dojam da on koristi filozofe i filozofiju samo zato da bi sebi priskrbio autoritet koji filozofija ima u očima ljudi, odnosno da bi se kitio tuđim perjem.
ali, to je samo moj dojam.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 14:20   #19
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post

teško ti je objasniti što je kod njega točno glupo.
recimo, meni osobno smeta to što je to sve preveč banalizirao.
možda se to u meni bvudi nekakav pogrešan ponos.
možda sam u sebi mislim - ne smije to sve biti tako jednostavno.

nemam pojma.
u svakom slučaju, ne sviđa mi se to što je dao ljudima gotove odgovore.
to nije to.
jer te to ne uči razmišljati. ne potiče te na razmišljanje.
njegove se knjige konzumiraju, žvaču bez da te potiču na razmišljanje.
čitaš ih jer su zabavne.

ali jesu li i poučne?
na koji način je njegova knjiga promijenila tvoj život?
jesi li što od pročitanog primjenio?

ne vidim neke velike razlike između te knjige i bilo koje druge knjige za samopomoć u kojoj se ljudima daju savjeti kako što trebaju uraditi.
a to je sve ono što filozofija nije.
filozofija te potiče da to sve otkriješ sam.
i u tom otkrivanju je bit filozofije.
a ne u čitanju tuđih savjeta.
tako da imam dojam da on koristi filozofe i filozofiju samo zato da bi sebi priskrbio autoritet koji filozofija ima u očima ljudi, odnosno da bi se kitio tuđim perjem.
ali, to je samo moj dojam.
prvo, jako mi se svida ovaj odgovor.
dalje...
tesko je dalje, sve je lijepo receno

ja mogu reci samo to da mi je knjiga bila odlicna, smijesna, zabavna, sve naj, dok sam ju citala...i da sam procitano odmah zaboravila.
mozda je do nacina na koji pise, da mi tako pase. sve njegove knjige mi pasu.

mislim da je zapravo istina u tome da mene zanima filozofija malo, ali ne razumijem ju lako u izvornim oblicima i to, pa je ovako nesto skroz na mojoj wannabe razini.
ali opet, ja sve zaboravim, stvari me se jako dojme, ali nakon prvotne euforije od toga ne ostane nesto, i definitvno ne primjenjujem bas u zivotu, jer se niceg ne sjecam. i stalno samo trazim nesto novo ma joj neznam. mislim da sam opet otkrila da imam nekih drugih problema.
tignes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 14:35   #20
Quote:
tignes kaže: Pogledaj post
prvo, jako mi se svida ovaj odgovor.

ja mogu reci samo to da mi je knjiga bila odlicna, smijesna, zabavna, sve naj, dok sam ju citala...i da sam procitano odmah zaboravila.
mozda je do nacina na koji pise, da mi tako pase. sve njegove knjige mi pasu.

mislim da je zapravo istina u tome da mene zanima filozofija malo, ali ne razumijem ju lako u izvornim oblicima i to, pa je ovako nesto skroz na mojoj wannabe razini.
ali opet, ja sve zaboravim, stvari me se jako dojme, ali nakon prvotne euforije od toga ne ostane nesto, i definitvno ne primjenjujem bas u zivotu, jer se niceg ne sjecam. i stalno samo trazim nesto novo ma joj neznam. mislim da sam opet otkrila da imam nekih drugih problema.

prvo, jako mi se svida ovaj odgovor.

vidiš koliko si već sad otkrila o sebi.

inače, filozofija u izvornom obliku nije nikome razumljiva. barem ne skroz.

ali, poanta i nije da ti čitaš njih i njihove teške misli, već da stvaraš svoju filozofiju, odnosno da stvaraš samu sebe.
a debele knjige od debelih filozofa ti za to nisu nužno potrebne.
imaš svoju glavu, pa lijepo misli svojom glavom.

evo, sad sam počeo ko Bottom govorit ljudima šta da rade
vidiš kako je lako upasti u tu zamku...
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:16.