Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2017., 10:23   #401
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Tako žive i moje mačke. Kad ne spavaju onda jedu ili se igraju. I tako iz dana u dan dok ne krepaju.
Zdrave životinje. Da pate zbog "egzistencijalnih boli", vjerojatno bi došetale do kakvog krvoločnog psa i ponudile mu svoj vrat.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 12:02   #402
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Zdrave životinje. Da pate zbog "egzistencijalnih boli", vjerojatno bi došetale do kakvog krvoločnog psa i ponudile mu svoj vrat.
Zdrave životinje. Da pate zbog "egzistencijalnih boli", vjerojatno bi stvorile jezik, civilizaciju i kulturu.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 13:28   #403
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Zdrave životinje. Da pate zbog "egzistencijalnih boli", vjerojatno bi stvorile jezik, civilizaciju i kulturu.
A mozda je obrnuto. Jer imayu yezik civilizaciju i kulturu pate od svih tih boli jer ce ostati bez svega toga .
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 13:35   #404
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ne. On je pod Spieltriebom mislio na ono što ujedinjuje osjetilni poriv (sinnlicher Trieb) i poriv za formom ili redom (Formtrieb). Subjekt formira materijal kojeg mu pribavljaju osjetila. To je kantovska slika subjekta. Ova dva spomenuta "poriva" su nužni za znanje (spoznaju), ali oni i ograničavaju jedan drugoga. S aspekta praktične filozofije, ili morala, oni stoje jedan nasuprot drugome u obliku žudnje i slobode. Spieltrieb sad to dvoje ujedinjuje, pa osjetilna materija prirodno, bez napora, poprima formu, a isto tako forma nalazi svoj izraz u materiji. I isto tako se žudnja prirodno stapa sa slobodom. To je "živa forma" (lebende Gestalt), a to je, kaže Schiller, isto što i ljepota. A mnogi filozofi su govorili o umjetnosti kao o igri.
Znači, imamo neki tijek od epistemologije, preko etike, do estetike. U lijepom objektu, forma nužno zahtijeva baš taj sadržaj koji ima, a sadržaj spontano, ili prirodno, poprima baš tu formu - niti jedan niti drugi nisu drugome kontingentni nego nameću svoju nužnost drugome i baš zato se prirodno stapaju. To je Schillerov način govorenja o Aufhebungu opozicija. Odnosno, za Schillera, čovjek pronalazi svoje jedinstvo u estetskoj dimenziji. Iskustvo ljepote je jedinstvo receptivnog i spontanog u nama, ili kako kaže Charles Taylor, u Spieltriebu, "priroda i duh govore jednim glasom".
Schiller je u pravu. Gdje god postoje neke opozicije tu mora postojati i nešto što ih ujedinjuje i prevladava. Spieltrieb je takvo nadilaženje opozicija u čovjeku, prema ovome kako si objasnio. Znam da neki filozofi umjetnost shvaćaju kao igru, samo bih naglasio da to ne znači da umjetnik uvijek uživa dok stvara i da uvijek stvara s lakoćom.

Čini se da neke djelatnosti ipak moraju ostati izvan sfere igre, npr. rad (zarađivanje za život) i politika.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 14:05   #405
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Zdrave životinje. Da pate zbog "egzistencijalnih boli", vjerojatno bi stvorile jezik, civilizaciju i kulturu.
Ne bi stigle, izumrle bi prije.

Depresivni patnici nisu ti koji su izrodili civilizacije. Tek nešto tugaljive poezije. Neki kažu da su za to ponajprije zaslužne lijenčine i veseljaci.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 16:38   #406
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Depresivni patnici nisu ti koji su izrodili civilizacije. Tek nešto tugaljive poezije. Neki kažu da su za to ponajprije zaslužne lijenčine i veseljaci.
Ako misliš na poznate ličnosti, premda nisu samo oni zaslužni za civilizaciju, većina nisu ni depresivni patnici ni lijenčine ni veseljaci. Za depresiju je karakteristična bezvoljnost, a takvi baš nisu stvarali lijepu poeziju. Ovo za lijenčine i veseljake nisam čuo, ali sam čuo da "ništa veliko u životu nije stvoreno bez velikih strasti" (Hegel).
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 08:57   #407
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Dodala bi da svi njemački vojnici nisu bili isti. Jedni su bili okrutni i s užitkom su ubijali kad god im se pružila prilika, drugi su pak izbjegavali, pa čak i sprečavali ubijanje kad god su to mogli.

Schindlerova lista još jedan je primjer osobe koja je u nehumanim društvu učinila sve što je mogla.
Naravno, samo ih je bilo katastrofalno premalo od kritične mase za zaokret ili prevenciju.

Onda evo još jedan kad smo kod filmova: http://www.imdb.com/title/tt0426578/



Quote:
Međutim, postoji ekonomsko-političko uređenje koje je humano samo po sebi. Kada ljudska svijest većine ljudi dođe do tog stadija razvoja većina će prihvatiti takvo društveno uređenje.
Dovoljna je samo svijest onih koji imaju ovlasti da čine promjene. (iako to nužno u velikom broju slučajeva uključuje i svijest većine)



Quote:
Jesam li ja realna kada to tvrdim? Govori li iz mene razum ili emocionalno branim svoje stavove kao što ih brane svi forumaši?
Kada čovjek nije siguran u svoje zaključke najbolje je uložiti barem dvostruki i apsolutno iskren trud u razvijanje "kontra" stajališta. Nije garancija, no može pomoći u prosudbi.



Quote:
Temeljna načela komunizma moralnija su u humanija od temeljnih načela kapitalizma. Dozvoljavam si zaključiti da su moji stavovi utemeljeni na razumu.
Mislim da je najveći problem u svemu simbolika riječi. Kažeš komunizam, ili kažeš kapitalizam, i odmah u svakom čitatelju se probudi točno određena asocijacija/značenje same riječi te u startu stvori nerijetko dovoljnu prepreku da sagleda suštinu izrečenoga. (osim ako isti nije svjestan tih mehanizama u sebi)Kamoli da preispita prvo vlastito poimanje jedne riječi, a potom i cijeli slijed svega drugoga što je izneseno. Čak i sama riječ "razum" uvodi pomutnju. Sve šta je bitno jest dali je nešto istinito ili lažno, a to ne ovisi baš o ikome. A da ne pričam da ukoliko čovjek već ima pogrešnu sliku o nečemu i nije sposoban da se preispituje gotovo ni nema šanse da ju ikada primjeti. Preispitivati se (ne umjetno, već iskreno preispitivati) je najgora moguća stvar za čovjeka. I još ako je sa druge strane popraćeno emotivnom reakcijom (netko bude bahat, ili ti samo "ne leži") ili emotivnom pred/podreakcijom još će se zabetonirat ikakva šansa za promjenu mišljenja i u budućnosti, a ne samo sada.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 10:55   #408
Quote:
samting kaže: Pogledaj post

Dovoljna je samo svijest onih koji imaju ovlasti da čine promjene. (iako to nužno u velikom broju slučajeva uključuje i svijest većine)



Mislim da je najveći problem u svemu simbolika riječi. Kažeš komunizam, ili kažeš kapitalizam, i odmah u svakom čitatelju se probudi točno određena asocijacija/značenje same riječi te u startu stvori nerijetko dovoljnu prepreku da sagleda suštinu izrečenoga.

Mislim da nije dovoljna samo svijest onih koji imaju ovlasti. Uzela bi za primjer upravo socijalizam/komunizam. Ako znaš kakva su socijalizam i komunizam društvena uređenja, onda ti je jasno da je unatoč osobama koji su imali ovlasti i uveli su socijalizam, socijalizam je u konačnici bio odbijen i srušen od većine.

Većini mora biti barem dovoljno razvijena svijest da shvati *one koji imaju ovlasti* i da dobrovoljno (inače imaš upotrebu teške sile) provode njihove zamisli i da žive po njihovim zamislima.

Osim toga, mogu li osobe koje imaju ovlasti imati bitno drugačiju svijest od ostalih? Ja mislim da ne mogu. Ipak su oni samo dio, najčešće ne niti najbolji dio, naroda u kojem su se rodili i odrasli.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 07:39   #409
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Mislim da nije dovoljna samo svijest onih koji imaju ovlasti. Uzela bi za primjer upravo socijalizam/komunizam. Ako znaš kakva su socijalizam i komunizam društvena uređenja, onda ti je jasno da je unatoč osobama koji su imali ovlasti i uveli su socijalizam, socijalizam je u konačnici bio odbijen i srušen od većine.

Većini mora biti barem dovoljno razvijena svijest da shvati *one koji imaju ovlasti* i da dobrovoljno (inače imaš upotrebu teške sile) provode njihove zamisli i da žive po njihovim zamislima.

Osim toga, mogu li osobe koje imaju ovlasti imati bitno drugačiju svijest od ostalih? Ja mislim da ne mogu. Ipak su oni samo dio, najčešće ne niti najbolji dio, naroda u kojem su se rodili i odrasli.
Da, zato sam i napisao ono u zagradi, vrlo vjerojatno je većinom tako.
Iako dobar dio utjecaja čini uz svijest onih koji imaju ovlasti da čine promjene i njihova ustrajnost u tome, kao i snalažljivost u provedbi, te je vrlo važan dio pod motivacija. ("kapitalizam" = čuvanje vlastitog komoditeta, "pravednija raspodjela" = stvaranje tuđeg)
samting is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:57.