Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2017., 15:26   #61
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post

Ako se osame tada su u konfliktu sa svojom društvenom prirodom.
Osamljenost boli, grižnja savjesti boli. Čovjek nastoji izbjeći bol. Kako će reagirat, odnosno što će izabrati konkretna osoba ovisi o tome što joj nanosi veću bol, osamljenost ili grižnja savjesti.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 15:30   #62
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Osamljenost boli, grižnja savjesti boli. Čovjek nastoji izbjeći bol. Kako će reagirat, odnosno što će izabrati konkretna osoba ovisi o tome što joj nanosi veću bol, osamljenost ili grižnja savjesti.
Misliš : pragmatično će reagirati?
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 15:46   #63
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Misliš : pragmatično će reagirati?
Ona koja izabere manju bol, reagirati će pragmatično.

Ona koja izabere veću bol, neće reagirati pragmatično. Ne postupaju svi ljudi jednako.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 15:50   #64
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ona koja izabere manju bol, reagirati će pragmatično.

Ona koja izabere veću bol, neće reagirati pragmatično. Ne postupaju svi ljudi jednako.
Da , neki se samosažaljevaju.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 15:52   #65
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Da , neki se samosažaljevaju.
Samosažaljevanje pruža užitak a ne bol. Oni ljudi koji se samosažaljevaju uživaju u svom samosažaljivanju.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 16:00   #66
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ona koja izabere manju bol, reagirati će pragmatično. Ona koja izabere veću bol, neće reagirati pragmatično. Ne postupaju svi ljudi jednako.
Tako je. Ali moral uopće nema veze s tim kako ljudi postupaju, nego kako trebaju postupati. Pragmatičnošću se mogu objasniti neki ljudski postupci, ali nam to ne daje odgovor na pitanje da li je nešto dobro ili nije.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 16:04   #67
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Samosažaljevanje pruža užitak a ne bol. Oni ljudi koji se samosažaljevaju uživaju u svom samosažaljivanju.
Baš i ne , radi se više o mješavini užitka i boli ...
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 16:25   #68
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Tako je. Ali moral uopće nema veze s tim kako ljudi postupaju, nego kako trebaju postupati. Pragmatičnošću se mogu objasniti neki ljudski postupci, ali nam to ne daje odgovor na pitanje da li je nešto dobro ili nije.

Pa moral je nastao kao posljedica postupaka ljudi zato moral itekako ima veze s tim kako ljudi postupaju.
Da li je ljudima potreban moral ?
Je , potreban je!
Zašto ?
Zato što je to uputstvo kako se trebaju ponašati.
Kakva je inače svrha uputstva ?
Praktična

pragmatizam – (od gr. πρᾶγμα = djelo, djelovanje), filozofski pravac koji smatra da su praktično djelovanje i praktična korist odlučujući kriterij za prosuđivanje smislenosti i istinitosti teorije po kojoj um (inteligencija) spoznaje, ne radi znanja nego radi djelovanja
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 16:27   #69
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Društvena bića smo zato što je to ... pragmatično u našem slučaju ?
U kojem "našem" slučaju? Ja sam svoj slučaj, nismo mi skupa ovce čuvali. Pragmatičnost se odnosi na moj slučaj, na moju ugodu i neugodu. Ne postoji "naša" ugoda i neugoda, samo moja.
Quote:
Postoji npr. takozvana "grižnja savjesti". Osobe kod kojih je to izraženije su sklonije društvenom ponašanju pa će se moralno ( točnije: pragmatično) ponašati čisto da bi izbjegle tu neugodu.
Ta "grižnja savjesti" nije nikakvog mističnog porijekla već je čisto posljedica naše evolucijski oblikovane društvene prirode.
Ni u tom slučaju nije isto pragmatično i moralno. Pragmatično je ono što će učiniti da se osjećam bolje, odnosno da nemam grižnju savjesti. Moralno je racionalno uzeti u obzir interese svih.

Na primjer, mogu prešutjeti neku neugodnu istinu, jer ću se loše osjećati kad je kažem u društvu ("grist će me savjest") - to je pragmatično (sa stajališta mene kao društvene životinje koja voli biti prihvaćena u zajednici), ali ne mora biti moralno. Ili, mogu se pridružiti gomili koja osuđuje neki postupak, jer se tada dobro osjećam (jer sam društvena životinja koja voli biti prihvaćena u zajednici) ali nije moralno. Ako postupim moralno, može me "gristi savjest" jer sam postupio suprotno očekivanjima grupe kojoj pripadam, mogu osjećati da sam ih "izdao", itd.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 16:49   #70
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Baš i ne , radi se više o mješavini užitka i boli ...
Točno. Zato postoji sado-mazo i ljudi koji uživaju u sadomazo odnosima, bilo da se radi o seksu ili nečem drugom.

Tu imaš mješavinu boli i užitka, odnosno bol koja nekim ljudima pruža užitak.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 16:50   #71
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Tako je. Ali moral uopće nema veze s tim kako ljudi postupaju, nego kako trebaju postupati. Pragmatičnošću se mogu objasniti neki ljudski postupci, ali nam to ne daje odgovor na pitanje da li je nešto dobro ili nije.
Točno, moral su društvene norme, nepisana pravila društvene zajednice. Pragmatični ljudi drže se moralnih principa da ne bi imali problema sa zajednicom.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 16:54   #72
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post

Pa moral je nastao kao posljedica postupaka ljudi zato moral itekako ima veze s tim kako ljudi postupaju.
Moral nastaje zato što je koristan za društvenu zajednicu. Recimo, muslimani su jako moralni iako imaju četiri žene ili čak i harem. Do toga je došlo zato što je bilo više žena nego muškaraca (muškarci bi izginuli u ratovima).

Zato je moral vrlo promjenjiv.

Prije 50-tak godina nemoralna je bila žena koja bi živjela s muškarcem prije braka, danas je to normalna pojava.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 16:57   #73
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Pa moral je nastao kao posljedica postupaka ljudi zato moral itekako ima veze s tim kako ljudi postupaju.
"Kako je nastao moral?" i "Što je moral?" su različita pitanja.

Quote:
Da li je ljudima potreban moral ?
Je , potreban je!
Zašto ?
Zato što je to uputstvo kako se trebaju ponašati.
Kakav je to moral ako ti netko daje "uputstvo" kako se trebaš ponašati? Moral je autonoman, bez slobode nema morala.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 17:12   #74
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Tako je. Ali moral uopće nema veze s tim kako ljudi postupaju, nego kako trebaju postupati.
Moram priznati da mi ovo nije jasno. Mislim da ne postoji nikakvo "trebaju postupati" koje ne bi bilo sadržano u "postupaju".

Moral je isprva posve intuitivan (prije govora) a uglavnom je intuitivan i danas. "Trebaju postupati" predstavlja kodifikaciju dijela intuivnih postupanja a dolazi sa jezikom. Isprva se kodificira u izrekama, poslovicama i mitovima (tako se lakše pamti) a tek mnogo kasnije se zapisuje (religijski mitovi, prvi zakonici, literatura). Do dan danas ova kodifikacije tj. "trebaju postupati" je manjkava jer nije moguće obuhvatiti sve situacije u kojima se čovjek može naći. Međutim, intuitivna postupanja nemaju puno problema sa iznalaženjem moralnih rješenja i u situacijama gdje nikakav kodeks ne postoji ili čovjek za njegovo postojanje ne zna.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 17:57   #75
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ona koja izabere manju bol, reagirati će pragmatično.

Ona koja izabere veću bol, neće reagirati pragmatično. Ne postupaju svi ljudi jednako.
A neki su mahohisti ili pak mazohistički eksperimentatori.
Kao moj prijatelj koji je podstanar. Ali već 7 dana nema vode na katu kuće gdje živi. Zato ide u stan tete iz Amerike čiji ključ čuva.
Ali mu ne pada na pamet tražiti neko smanjenje stanarine dok su cijevi zaleđene. Gazda to zna.
Moj prijatelj čeka da se gazda sam ponudi da će mu smanjiti cijenu najma za taj tjedan. Ali gazdi ako nešto ne pada na pamet.

Dakle što je moj prijatelj : pragmatičar ili budala ??!!

Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Tako je. Ali moral uopće nema veze s tim kako ljudi postupaju, nego kako trebaju postupati.
Moj prijatelj je uvjeren da on pristupa ispravno: ne želi tražiti ono što mu pripada, nego želi da se druga osoba osvijesti i napravio ono što je po pravdi.
To je ovaj ovdje: http://www.degmat.bloger.index.hr/po...i/3279724.aspx

Specifični događaj se desio u ratu kada su skoro svakodnevno padale granate na grad, koji je bio udaljen oko 20 kilometara od bojišnice. Naše poduzeće je poslovalo i u tim lošim uvjetima. Ali su se uskoro pojavili kadrovski problemi. Grupa elektro-projektanata, njih desetak se počela osipati, jer je ova struka mogla dobiti posao bilo gdje u Evropi. Nakon dvije godine rata, ostalo je samo troje inženjera elektronike u poduzeću. Direktor je uvidio da će nedostajati stručnog kadra pa je odlučio povećati plaću za duplo tim elektroničarima. Onima što su otišli iz firme, također je nudio nešto veću plaću, ali su oni tražili mnogo veću povišicu. Na kraju su ostala samo trojica, pa im je direktor poduplao plaću, bez da se sa njima konzultirao. Svima je uručio rješenje o povišici. Nakon tri dana je dobio žalbu od jednog od ta tri inženjera. Kada je otvorio kuvertu, skoro da nije pao u nesvijest. Očekivao je da se netko od njih žali da mu je povećanje od 100% premalo, pa da traži još. Međutim stvar je bila nevjerojatna. Jedan je od inženjera tražio da mu se smanji plaća, jer da on ne zaslužuje povećanje od 100%, nego mnogo manje. Taj je čovjek tražio da mu se vrati plaća na staro. „Bila bi sramota tražiti povišicu dok ljudi oko mene ginu na frontu“, govorio je taj elektro-inženjer.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 19:08   #76
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
U kojem "našem" slučaju? Ja sam svoj slučaj, nismo mi skupa ovce čuvali. Pragmatičnost se odnosi na moj slučaj, na moju ugodu i neugodu. Ne postoji "naša" ugoda i neugoda, samo moja.
Ni u tom slučaju nije isto pragmatično i moralno. Pragmatično je ono što će učiniti da se osjećam bolje, odnosno da nemam grižnju savjesti. Moralno je racionalno uzeti u obzir interese svih.
.
To je više egoizam , pragmatičnost je nešto šire.
Boldano je pragmatično društveno ponašanje.

Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Na primjer, mogu prešutjeti neku neugodnu istinu, jer ću se loše osjećati kad je kažem u društvu ("grist će me savjest") - to je pragmatično (sa stajališta mene kao društvene životinje koja voli biti prihvaćena u zajednici), ali ne mora biti moralno. Ili, mogu se pridružiti gomili koja osuđuje neki postupak, jer se tada dobro osjećam (jer sam društvena životinja koja voli biti prihvaćena u zajednici) ali nije moralno. Ako postupim moralno, može me "gristi savjest" jer sam postupio suprotno očekivanjima grupe kojoj pripadam, mogu osjećati da sam ih "izdao", itd.
U moralnoj dvojbi ćeš postupiti ... pragmatično ?
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 19:10   #77
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Moral nastaje zato što je koristan za društvenu zajednicu. Recimo, muslimani su jako moralni iako imaju četiri žene ili čak i harem. Do toga je došlo zato što je bilo više žena nego muškaraca (muškarci bi izginuli u ratovima).

Zato je moral vrlo promjenjiv.

Prije 50-tak godina nemoralna je bila žena koja bi živjela s muškarcem prije braka, danas je to normalna pojava.
Eto vidiš kako izvire pragmatizam iz morala.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 19:29   #78
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post

Moral je isprva posve intuitivan (prije govora) a uglavnom je intuitivan i danas.

Nije. Pojedinac uči i usvaja moralne norme svog društva. Malo dijete nema osjećaja stida pa će se šetati golo i neće ga biti sram sve dok ga se ne odgoji tako da se stidi svoje golotinje.

Muslimanske žene osjećati će se neugodno bez pokrivene kose, europske bi se osjećale neugodno da se gole ušetaju u banku, dok žene amazonskih ili afričkih plemena ne osjećaju stid iako su im grudi otkrivene. Dapače, one sa lijepim grudima osjećati će i ponos.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 19:32   #79
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Eto vidiš kako izvire pragmatizam iz morala.
Ne, nego moral izvire iz pragmatizma. Moralne norme prethodnice su zakona i kao i zakoni tu su da osiguraju fukcioniranje društva. Usvajaju se one moralne norme koje odgovaraju potrebama društva i njegovog uspješnog funkcioniranja.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 19:36   #80
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
"Kako je nastao moral?" i "Što je moral?" su različita pitanja..
O ovome pričamo :
cit.
"Ali moral uopće nema veze s tim kako ljudi postupaju, nego kako trebaju postupati."

Ja kažem da ima veze.

Pričamo o vezi između morala s time kako ljudi postupaju.


Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Kakav je to moral ako ti netko daje "uputstvo" kako se trebaš ponašati? .
Nešto urođeno ?

Kao društvena bića ( a takvi smo evolucijski oblikovani) ponašamo se društveno jer nam to daje više šanse da preživimo ( kako u okolišu tako i unutar društva).
Ali to nije dovoljno , iskustvo društvenog života nije prepušteno sudbini pojedinca niti odlazi s njim u grob već ih nadživljava kao skup običaja društvenog ponašanja ( tj moralnog ponašanja).

Zato i jest: moral – (od lat. mores = običaji)

Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Moral je autonoman, bez slobode nema morala.
Onda nije autonoman.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:18.