Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2004., 14:44   #1
Kako izdati knjigu?

Situation is like this: imate napisan tekst sa slikama i svime što ste zamislili, i što sad? VJerujem da treba nekakva ovjera(ministarstvo ili nešto), kako naći izdavača itd..... Zna li netko?
__________________
Blago onom tko rano poludi, pa mu život u veselju prođe!
CroPro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2004., 15:11   #2
Ne trebaš nikakvu ovjeru. Broj knjige u nacioonalnoj biblioteci tzv. cip - to sređuje izdavač.
Dobro dođe poneka recenzija od neke poznate face ali to ti treba samo da nagovoriš izdavača da pročita tvoje remekdjelo.

Lijepo sve skupa otprintaj, uveži, kopiraj u nekoliko primjeraka, pošalji izdavačima i nadaj se pozitivnom odgovoru.

P.S. Ne nadaj se bog zna kakvoj lovici
Ahil is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2004., 20:13   #3
Hm, nije stvar u lovi. Kako uopće formirati ugovor s izdavačem odnosno, koa su njegova prava a koja moja? Ako ja sve to dobro zamišljam, bez obzira na izdavača, ja mogu knjige i sam prodavati, jel tako? Ili izdavač ima određena prava da mi to ograniči?
__________________
Blago onom tko rano poludi, pa mu život u veselju prođe!
CroPro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2004., 01:03   #4
Ovisi o ugovoru.
Postoji tipski ugovor po kojemu prodaješ autorska prava a zauzvrat dobivaš određeni postotak od prodaje.
U tom slučaju tvoje djelo više nije tvoje jer si ga prodao

Postoji i mogučnost prodaje prava samo za jedno, brojem unaprijed određeno, izdanje.

A postoji i mogučnost da moljakaš da te objave i ne tražiš ništa zauzvrat
Ahil is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2004., 14:28   #5
Samo lova ti treba, dve hiljade maraka i to je sve. Hiljadu evra i imas knjigu.
maxivida is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 11:46   #6
Quote:
maxivida kaže:
Samo lova ti treba, dve hiljade maraka i to je sve. Hiljadu evra i imas knjigu.
da, ali na tu foru možeš knjigu (pro)dati uglavnom samo u krugu relativno poznatih ljudi, bez neke potpore, tj. promocije, možeš napisati i objaviti deset knjiga, vrhunskih romana, zbirka noveli, čega god i da ostaneš anonimus ograničen na svoj grad, kvart ili čak i manje

ovako možeš izdati knjigu u 500 primjeraka i opet je slati izdavačima ili nekome tko u tebi vidi veliki talent i želi financirati pravo izdanje tvoje knjige ili te sponzorirati za budućnost

ako želiš izdati knjigu na ovaj način, samo ideš u neku tiskaru (po mogućnosti malu i digitalnu, klasične tiskare imaju pripremu skupu kao vrag, ako si u rijeci ili blizu, mogu te uputiti na jednu takvu), izrigaš lovu i dilaj knjige

a za proslaviti se ipak trebaš imati neko zaleđe (klasične rodbinske ili ine veze kao i u svih pravih hrvata i bliskih im naroda) ili barem poznanika na lokalnoj televiziji ili radiju koji će u nekoj emisijici pohvaliti tvoje remek djelo i navesti štand na placi na kojem prodaješ knjigu, a koji nestaje brzinom munje kada naiđe murja
adNtoX is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 12:10   #7
a za uvjete s izdavačima, najbolje ti je nazvati nekoga ili otići kod njih i raspitati se

najvjerovatnije će biti vrlo "ljubazni" i "uslužni" te će ti objasniti sve

na sreću, još uvijek ne moraš imati firmu da objaviš knjigu, izdavanje knjige se otprilike računa kao nošenje ormara i piljenje drva, dakle honorarni posao, potpišeš ugovor (s izdavačem koji će te najvjerovatnije sjebati što više može) i ispada kao da si "napravio" knjigu za njih, dobiješ honorar ili postotak koji uredno prijaviš u poreznoj prijavi kao prihod što se obavlja upravo ovih dana, u obrascima možeš naći rubriku za takve djelatnosti

p.s. ako izdaješ priče ili kolumne po raznim časopisima koji te ne potpisuju (npr. tako i ja izdajem neke priče, oni koji potpisuju redovito ne plaćaju pa dolazi na isto što se tiče poreza), oni ti to pljunu direktno na račun pa ne plaćaš porez jer nema dokaza da si to ti napisao
adNtoX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:12.