Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Internet > Internet biznis

Internet biznis Zarada i poslovanje na Internetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2009., 02:24   #1
Osnivanje Internet Turističke Agencije

Ovaj post pokrećemo iz razloga što u sadašnjem Zakonu o turizmu nije detaljno definirano - na koji način se turistička agencija koja posluje SAMO preko neta otvara.

Proturječno je, šta je to poslovni prostor, a šta poslovnica.

Ako se posluje samo online, mora li se imati Voditelja Poslovnice?

Quote:
ZAKON O TURIZMU:

5. Poslovnica
Članak 20.
(1) Turistička agencija koja neposredno pruža usluge putniku mora imati poslovnicu.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka turistička agencija koja neposredno pruža usluge putniku putem interneta (internet prodaja) ne mora imati poslovnicu ali mora imati poslovni prostor.
Budući da smo temu osnivanja TA dotakli u susjednom postu, zanima nas kakva su Vaša razmišljanja o TA koje pružaju usluge samo poreko interneta, odnosno da li je tako nešto zakonski ostvarivo.

Molim što širi auditorij: pravnici, savjetnici, revizori i naravno turistički djelatnici svih profila.

LP
legaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 02:31   #2
Da nastavim, za početak preuzet ću Copy/Paste citat iz mog prijašnjeg posta o Osnivanju turističkih agencija:


ZAMISLI OVAKVU SITUACIJU: zakonski ispada da ti za internet prodaju treba samo poslovni prostor (odnosno laptop i šta sad - (sloboda internet poslovanja) ležiš u krevetu i radiš, odgovaraš na dopise, mailove, ponude, kad zakuca ti na vrata - recimo Tržna ili turistička inspekcija, a ti u piđami (karikiram) i pita te gdje vam je izvješeno radno vrijeme, podaci o tvrtki...

A ti mrtav ladan kažeš: pa sve je na internetu, podaci su na internetu, poslovanje je na internetu, određenog radnog vremena nemam (evo baš pričam preko skypa sa japanskim poslovnim partnerima), kako bih to u realnom vremenu uspio kad su ljudi u drugoj vremenskoj zoni? Zato radim preko interneta!

I onda teta iz inspektorata uzme zapisnik i piše prijave:

- nema radnog vremena kazna 20k kn
- nema adrese firme – kazna 20k kn
- Ne ispunjava MTU po zakonu o POSLOVANJU TURISTIČKIH AGENCIJA! Kazna - zatvaranje agencije na 60 dana + 50 k kn za odgovornu osobu u pravnoj osobi…

To je taj scenarij, koji bi ovi moji frendovi na forumu otprilike htjeli raditi (laptop+plaža+mailovi+prokleti mobile internet" = TURISTIČKA AGENCIJA)

Ja si sad sve mislim, možda sam, ja u krivu, možda se stvarno može poslovati tako u nekom stanu, pa onda iduća dva mjeseca uzet laptop i otići npr u Australiju i opet poslovati preko neta, poslije toga skočit malo u USA, ostat 2-3 mjeseca - opet si online, sve fino legalno posluješ.

ODGOVOR JOŠ JEDNE KLOEGICE:
Ja bi rekla da zato što tvorci Zakona ne znaju baš što je točno internet i/ili nisu znali u vrijeme kad su ga pisali!
Inače, o ovoj temi se satima raspravljalo na fešti vodiča na kraju sezone-kad smo trebali feštati a ne raspravljati-i nismo ništo zaključili! No ja sam ostala pri tome da je funkcija Voditelja zapravo izmišljena za skupljanje novca - i da se pozovem na tebe-zašto netko tko je završio turističko hotelijerski faks to uopće mora polagati...

No da se vratim na "poslovnica" i "poslovni prostor".
Recimo, otvoriš firmu, i radiš npr.smještaj preko neta, radiš iz stana ili unajmljenog ureda za tu svrhu i nitko ti ne dolazi unutra-to je poslovni prostor.
Ukoliko imaš prodaju otvorenog tipa, npr.izleti, wellnessi, daleka, avio karte itd, odnosno oslanjaš se i na "walk in" stranke - tada moraš imati prostor koji tome odgovara-poslovnicu.
Eto, tako ja to vidim.:-))))
legaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 02:53   #3
nastavak na temu - odgovor sa portala LEGALIS, napisala ULTRA

Afrika
#1 Minimalni tehnički uvjeti - turisticka agencija

Da li netko zna koja je procedura, naime ja vec mjesecima saljem informacije u Ministarstvo turizma, Hrv. Gosp. Komora, Gospodarske urede i jos mnoge, ali nitko da se oglasi.

da li mi može netko pomoci:

1) da li prema riješenju Trgovackog suda registracija djelatnost turisticke agencije doo podrazumijeva i prodaju proizvoda i usluga preko Interneta, jer mi iskljucivo prodajemo proizvode tim putem?
Ako ne da li se mora doregistrirati (trosak doregistracije i kako se tocno zove ta djelatnost?)

2) Internet tur. agencije ne trebaju imati poslovnicu nego poslovni prostor. Zanima me koja je procedura, tko pokrece zahtjev za MTU? I kome da se obratim?

3) Ako smo Internet tur. agencija, da li se i na nas odnosi određivanje turistickog identifikacijskog koda A, B ili AB? Kojeg svaka klasicna ag. treba imati?

4) Da li Internet ag. treba imati zaposlenu osobu u punom radnom vremenu, jer novi Zakon kaze da d.o.o. ne treba? Da li se to odnosi i na Zakon o tur. djelatnosti?

5) Da li postoje pravila o otvaranju Internet tur. agencije!!!

Quote:
Poštovani Ultra,
pokušavam pomoći kolegi na jednom drugom forumu, "zakon o turizmu" kaže:
5. Poslovnica


Članak 20.


(1) Turistička agencija koja neposredno pruža usluge putniku mora imati poslovnicu.


(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka turistička agencija koja neposredno pruža usluge putniku putem interneta (internet prodaja) ne mora imati poslovnicu ali mora imati poslovni prostor.
Isto tako mora imati i voditelja poslovnice, itd.
E, sad , čemu voditelj poslovnice, MTU dobiveni od Ureda za gospodarstvo, ako se poslovanje obavlja preko interneta (praktički možeš biti na 20. katu nebodera, imati poslovi prostor, prodavati uslugu preko interneta - tko će tebe provjeriti da li imaš voditelja TA ili ispada da ako radiš preko interneta voditelj pos. ti niti ne treba?)
Molio bih odgovor,
LP



Poštovani,

kako radim na poslovima računovodstva i poreznog savjetovanja, mogu Vam dati neke primjere iz prakse:
Sve djelatnosti koje se obavljaju u stambenom prostoru i sve djelatnosti koje se obavljaju putem interneta ne zahtjevaju posebne zakonske uvjete kao djelatnosti za koje je zakonom uređeno da ih moraju imati.Pojednostavljenorijavljujete sjedište poduzeća na svojoj adresi.Znači, to je i sjedište poslovnog prostora.O sjedištu poslovnog prostora sam vodila dosta polemika na ovom forumu obzirom da nigdje u zakonu ne postoji točno određen članak što raditi ukoliko je sjedište poduzeća u vlastitom prostoru a porezne uprave u našoj RH ga različito teoretski i praktično tumače.Ja osobno također imam poslovni prostor u svojoj kući.Moja nadležna porezna uprava ne traži nikakav dokaz o tome da li je nekretnina moja niti postavlja pitanje eventualnog najma.Neki slučajevi su drugačiji pa slijedom toga,osobe koje otvaraju poslovni prostor u stambenom moraju poreznoj upravi prijaviti najam dijela stambenog prostora za poslovni.Npr.Vi ste vlasnik nekretnine u kojoj otvarate poslovni, pa prijavljujete poreznoj upravi najam od strane Vas kao fizičke osobe ,Vašem poduzeću (recimo 20 m2,prostora u kojemu radite na računalu i na tih 20 m2 plaćate najam).U svakom slučaju,za Vašu djelatnost ne trebaju Vam MTU.

Djelatnost turističkih agencija podrazumijeva i prodaju putem interneta (pogledajte da li Vam je u NKD upisana šifra 79.11 i 79.12)a bilo bi dobro da imate i 53.10-djelatnost pružanja univerzalnih poštanskih usluga (prodaja usluga putem pošte i interneta).Svakako je prilikom registracije poduzeća dobro navesti masu djelatnosti kojima ćete se možebitno baviti (sada ili kasnije)jer se svaka promjena ili doregistracija u Trgovačkom sudu plaća (oko 2000-3000 kn, ovisno o kakvoj promjeni je riječ).

Što se tiče identifikacijskog koda,ne znam da li ga trebaju i internet turističke usluge (raspitam se,pa javim).

A što se tiče zapošljavanja:ukoliko ste sami direktor firme a radite i drugdje -ne morate biti zaposleni u svom poduzeću.Ukoliko niste zaposleni-morate.U svakom slučaju morate imati zaposlenu barem jednu osobu i to barem na pola radnog vremena.Ta osoba nije nikakav voditelj poslovnice(on Vam i ne treba,obzirom da Vam ne treba ni poslovnica) ali ukoliko Vam dođe radna inspekcija nelogično je da internet sam odrađuje posao-treba Vam osoba.Mada, ponovo ću Vam dati odgovor iz prakse:imam komitenata koji su vlasnici poduzeća gdje nema niti jednog zaposlenog i nitko ne postavlja pitanje zašto.Nažalost,zakon kod nas nije isti za sve,ne provodi se jednako nad svima i mnogo toga je u inspekcijskim nadzorima nedefinirano pa sam Vam zato iznijela i zakonske i odgovore iz prakse.

Nadam se da sam pomogla,barem u nekom dijelu Vaših upita.

Lijep pozdrav,
Ultra
legaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 23:20   #4
Legaos,
dosta dobro si informacija "iskopao" tu ,
jesi li na kraju saznao kakve konkrentne odgovore, jako bi me zanimale, posto sam u tom poslu takoder a jasne odgovore nisam dobio od nikoga u ovoj drzavi, ni zakona, ni racunovotkinja, ni pravaša (odvjetnika) i sl.
Npr, imam putnicku agenciju, s registrinim imenom, druga "agencija" koristi takoder ime moje agencije ?! Ako imam ikakvih zakonskih prava, molio bi upucene da mi jave kakav bi bio moj sljedeci postupak....
Drugo ovo za poslovni prostor u stanbenom objektu sto je pisao/la Ultra
da li bi i u tom slucaju taj prostor ne poslovnica morala imati uporabnu dozvolu tj, objekti stambeni obicno nemaju takva rjesenja/dozvole?

Hvala na informacijama, i ako treba kome jos nesto iz prakse rado pomognem.
dinanipedro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 22:05   #5
nisam detaljno čitao cijele postove ali ću ti pokušati prenijeti neka iskustva jer smo pokušavali otvoriti internet turističku agenciju prije par godina.
morate imati položen tečaj za voditelja poslovnice. nismo agenciju otvorili isključvo jer nismo imali spomenuti tečaj. i da, to je čisto ubiranje novca, znam jer sam ga naknadno položio. održava se par puta godišnje (u zgb) na ekonomiji ili nekom privatnom faksu, košta cca 3000kn...iako sam završio turistički faks, morao sam na tečaj. za agenciju treba poslovni prostor i zajebavat će te maksimalno, ponašaju se kao da je cilj što manje toga otvorit i što više ljudi na burzi (moj dojam). ne možeš unajmiti stan, jer to nije poslovni prostor. jedino postoji opcija agencija isključivo posrednik, a kod njih je moguće kombinirati...
najbolje je otići u gradski ured za gospodarstvo u zapoljsku i tamo se raspitati...
uglavnom, razočarano smo odustali...LP
miccek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 17:27   #6
Ovako, za otvaranje online turističke agencije ( posredničke agencije) ,jer drugačija ne može biti, potrebno je neovisno o završenom hotelijerskom fakultetu imati položen stručni ispit za voditelja poslovnice, koji dođe oko 3.000,00 kn - 4.000,00 kn , ovisno na kojem sveučilištu se polaže. Tečaj traje cca. 8 radnih dana, nakon čega slijedi pismeni ispit, te nakon njega slijedi pisanje seminarskog rada( program za putovanje te sastavljanje ugovora o organiziranom putovanju s klijentom ). Oba ispita su lagana, i ne treba se ničega bojati, naravno ako se nauče skripte na vrijeme. Ukoliko se ne nauči sve, postoje još 2 roka.
Predavanje nije niti glupo, niti nepotrebno, meni osobno je jako mnogo pomoglo, jer se čuju i nauče tajne , cake iz tog posla , te naravno lijepo ti se objasni zakon što moraš i koje sve opasnosti ti prijete ukoliko zakon ignoriraš.
Online turistička agencija nema neposredan kontakt s klijentom, zbog toga ne treba poslovnicu, ali treba poslovni prostor, koji nije dio stana u kojem živiš, znači, mora biti dio zgrade koja ima uporabnu dozvolu kao zgrada za poslovnu namjenu. Jedina iznimka je za građevine starije od 1968.godine, kod kojih teško da će se pronaći uporabna dozvola, pa su deklarirane kao starine( tu imaš šansu).
Za Online TA vrijedi zakon isti kao i za klasičnu putničku agenciju( tipa Kompas i sl), i treba ih se prodržavati. Na internetu možeš nastupiti isključivo kao posrednik( preprodaja) a čak i kao organizator putovanja.

Sve se to lijepo nauči na tečaju tako da nema problema.
Ja funkcioniram tako normalno, i ne vidim gdje je problem
AnnieW is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2010., 20:52   #7
re internet agencija

Sad stvarno nisam shvatio - imaš poslovnicu, ali imaš i web stranicu, pa posluješ preko neta?
Ovdje nije poanta u tome...Cilj je otvoriti TA koja bi ne isključivo, već cjelokupno vrijeme funkcionirala via net
legaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 00:04   #8
Quote:
legaos kaže: Pogledaj post
Sad stvarno nisam shvatio - imaš poslovnicu, ali imaš i web stranicu, pa posluješ preko neta?
Ovdje nije poanta u tome...Cilj je otvoriti TA koja bi ne isključivo, već cjelokupno vrijeme funkcionirala via net
Ne vidim nikakav problem, standardna procedura osnivanja trgovačkog društva ili obrta, prijava sjedišta na adresu vlasnika i sve ostalo se radi preko interneta.
__________________
Nisam slijep, samo vas ignoriram.
Zodiac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 08:23   #9
dali se pod IT TA smatra i stranica za reklamu apartmana?
curva-tamburello is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 15:42   #10
Lightbulb Online agencija

I nakon godinu dana do kojih smo zaključaka ovdi došli?
Kakva su vam iskustva,jel se neko upustio (uspješno ili ne) u taj biznis?
Ja ove godine polako ulazim u to,i naravno htio bih to legalizirati.
Sve sam ovdi pročitao,ali me zanimaju konkretno tuđa iskustva.
Po onome šta sam se ja raspitao u krugovima, večina turističkih portala koja "samo" reklamira apartmane to radi na crno.
Nažalost ljudi se boje išta reći i priznati,tako da je malo ko otvoren i susretljiv po pitanju toga ako rade na crnjaka.
Kako je sa onima koji posreduju u najmu apartmana za proviziju,ali samo preko interneta?
Sigurno ima rupa u zakonu.
Ja primjerice iznajmljujem svoje (legalizirane) apartmane,i sve ide lipo preko računa,a ko mi brani da dovedem goste i susjedu i prijatelju i njegovom prijatelju ako mogu, uz neki naš interni dogovor??

Zadnje uređivanje Pluriel : 14.09.2011. at 15:52.
Pluriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2012., 11:43   #11
Post Online agencija

Ima li kakvih novosti po ovom pitanju?
Eno ima po godine da sam ovdi postavia upit pa nije niko ništa odgovoria.
Pluriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 20:32   #12
nije nitko ništa odgovorio, zato što:

- nitko ne zna

- mod je premjestio temu sa Poduzetništva na Internet biznis

i ja sam sad slučajno naletio na nju ovdje....
legaos is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 20:42   #13
Quote:
legaos kaže: Pogledaj post
nije nitko ništa odgovorio, zato što:

- nitko ne zna

- mod je premjestio temu sa Poduzetništva na Internet biznis

i ja sam sad slučajno naletio na nju ovdje....
Hvala, vrlo ste ljubazni.
Pluriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2012., 19:47   #14
evo ako netko ima iskustvo. otvaram turističku agencuj; ponude smještaja, izleta...imam sss hotelijersko-turist. tehničar. da bi bila voditelj poslovnice što mi treba.je li ima razlike ako je obrt ili firma.
didi00000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 12:08   #15
Treba ti, koliko ja znam, ispit za voditelja poslovnice.

Nisam povezan s Vernom, samo mi je izletio kao prvi rezultat na Googlu.
Čisto da vidiš cijenu: http://www.vern.hr/studij/voditelj-poslovnice

To je tek prva stvar koja ti treba.
Ili, ako nemaš ti taj ispit, moraš imati zaposlenu osobu koja ima.
__________________
Toliko mi se svidio logo koji mi je napravila da je od srca preporučujem.
LudaPtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 13:21   #16
Quote:
LudaPtica kaže: Pogledaj post
Treba ti, koliko ja znam, ispit za voditelja poslovnice.

To je tek prva stvar koja ti treba.
Ili, ako nemaš ti taj ispit, moraš imati zaposlenu osobu koja ima.
I uz to nemoj zaboraviti i famozne dvi godine staža na odgovarajućim poslovima u turizmu (čl.22. st.3. toč.5. Zakona o pružanju usluga u turizmu NN 68/07.
Evo par čestih pitanja i odgovora u vezi ovog na stranicama Ministarstva turizma, nadam se da to pomaže bar malo.

http://www.mint.hr/UserDocsImages/Q&A_ZPUT_web.pdf

pozz! -->>

Zadnje uređivanje NuJerz2k1 : 24.10.2012. at 13:25. Reason: tYpo
NuJerz2k1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 19:23   #17
Quote:
NuJerz2k1 kaže: Pogledaj post
I uz to nemoj zaboraviti i famozne dvi godine staža na odgovarajućim poslovima u turizmu (čl.22. st.3. toč.5. Zakona o pružanju usluga u turizmu NN 68/07.
Evo par čestih pitanja i odgovora u vezi ovog na stranicama Ministarstva turizma, nadam se da to pomaže bar malo.

http://www.mint.hr/UserDocsImages/Q&A_ZPUT_web.pdf

pozz! -->>
Da,sve znam. Hvala :-)
Pluriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 10:18   #18
Quote:
Pluriel kaže: Pogledaj post
Da,sve znam. Hvala :-)
No frx!
NuJerz2k1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 15:31   #19
Sto spada u te slicne poslove za voditelja poslovnice, nista nije navedeno u zakonu konkretno, koji je ured zaduzen za tu provjeru i upis?
Ubrajaju li se poslovi turistickog animatora/pratitelja/vodica?
Ili samo rad u agencijama?
Breaking locks is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2014., 15:21   #20
stranica za internet booking jahti

Dragi ljudi,
molim vas ako mi netko može napisati što je sve potrebno za otvaranje internet agencije za booking jahti u Hrvatskoj (možda i za najam luksuznih vila s bazenima).
Unaprijed hvala....
vbublica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:24.