Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2017., 23:56   #21
Quote:
benjamin8 kaže: Pogledaj post
JOPPD obrazac za primitke iz inozemstva mora imati oznaku dana primitka prihoda. Porezna uprava će knjižiti JOPPD obrazac s tim datumom uz valutu plaćanja od 30 dana (mora biti oznaka primitka za drugi dohodak iz inozemstva). Nakon toga će obračunavati kamate.
Ustvari našao sam ovo:

- oznaka 8 kada fizička osoba podnosi izvorno izvješće o obračunanom i
uplaćenom predujmu poreza na dohodak i prireza porezu na dohodak po osnovi
dohotka ostvarenog izravno iz inozemstva, od organizacije iz članka 45. stavka
7. Zakona, odnosno za dohodak ostvaren po osnovi kapitalnih dobitaka iz članka
30. stavaka 16. i 17. Zakona, dan od dana kada je primitak ostvaren.
- oznaka 9 kada se podnosi ispravak već podnesenog izvješća pod oznakom 8 koje
je zaprimljeno od nadležne ispostave Porezne uprave,
- oznaka 10 kada se dopunjuju podaci iskazani na izvješću pod oznakom 8.
Kada se upisuju podaci pod vrstom izvješća 8, 9 i 10 (oznake vezane uz primitak iz
inozemstva) pod:
- na dan upisivati će se dan kada je primitak stvarno ostvaren,
- oznakom izvješća oznaka dana kada se predaje izvješće (dan kada nastaje
obveza plaćanja javnih davanja) –osmi dan od dana kada je primitak ostvaren.


Znači naprimjer primitak je 10.1 znači dan je 10.1, a oznaka izvješća je onda 17018?

Zbunjuje me ovo "kada se predaje izvješće"

https://www.porezna-uprava.hr/obraza...brazac_web.pdf
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 03:54   #22
Na seminaru je Dražen Opalić naglasio da je ukinuta odredba da je oznaka obrasca osmog dana od dana primitka i da je oznaka izvješća - dan ostvarenja primitka. Očigledno ide oznaka dana primitka, a predaja dan nakon. Uplata do 30 dana.
benjamin8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 11:03   #23
Bok ljudi.
A kakva je procedura ako sam stalno zaposlen (na neodređeno, puno radno vrijeme)?
Klinac mi raste, pa budem uz posao imao nešto vremena da odradim koji poslić, znači još nisam ni krenuo. Posao ne mislim ostavljati, barem ne zasad, možda kasnije ako krene. Nisam još ni neki expert, uglavnom mislim programirati.

Dal se i ja upisujem u registrar poreznih obveznika? I sklapam ugovor o djelu/autorskom honoraru? I onda samo popunim JOPPD obrazac i platim doprinose?

hvala
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 08:07   #24
Da li se može naknadno platiti porez na uplate iz 2016. god. ?
Witty ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 12:42   #25
Quote:
Witty ri kaže: Pogledaj post
Da li se može naknadno platiti porez na uplate iz 2016. god. ?
Zvao sam poreznu i mozes prijaviti i ovo iz 2016, samo sto ce ti opalit neku kamatu na vrijeme koje si zakasnio, kod mene je ista stvar, a ne znam kolika je kamata
fizičar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 14:53   #26
Quote:
fizičar kaže: Pogledaj post
Zvao sam poreznu i mozes prijaviti i ovo iz 2016, samo sto ce ti opalit neku kamatu na vrijeme koje si zakasnio, kod mene je ista stvar, a ne znam kolika je kamata
A koji datum mora pisati na joppd obrascima ? Datum primitka novca na paypal ili na devizni ?
Witty ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 15:09   #27
Kamata je 8,14%
http://www.rrif.hr/Zatezna_kamata_od...24-vijest.html
Witty ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 10:36   #28
Studiram i ne mogu otvoriti obrt. Moj rad je samo djelomice umjetnički. Više nije nego je. Stoga ne mogu slati ugovore o umjetničkom djelu. Iz tehničkih razloga neizvedivo je sa svakim klijentom sklapati ugovore i to ići knjižiti. Radim na stranim freelance portalima, a novci sjedaju preko PayPala. To mi je prvi i jedini dohodak. Koji je najbezbolniji način za plaćanje poreza?
Hopinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 17:39   #29
Autorski honorari. Samo primaš uplate (na žiro račun), plaćaš poreze kao da si sklopila autorski ugovor, i bok. Imaš detaljniji opis cijelog procesa tu.

Btw, autorski honorari su uvijek drugi dohodak, jer je drugi dohodak ime za kategoriju u koju spadaju i honorari. Nije bitno je li to nekome prvi dohodak ili ne, to je u biti samo neinformativno ime za kategoriju "razno" ("drugi" je u smislu "svi ostali oblici dohotka, koji nisu dohodak od plaće, kapitala, i još nekih izvora").
Tawdry Hepburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 10:07   #30
Moram li izdavati račune?
Hopinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 17:19   #31
Ne moraš.
Tawdry Hepburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 10:48   #32
Da li je ova stranica relevantna za iznose prireza budući da vidim da u mojem mjestu je iznos 0%?

http://www.isplate.info/prirez.aspx

Znači da ukupna davanja bi bila 25 % + 15 % ?

Ako se radi o manjim iznosima zarade tipa 1000-1500 kn mjesečno znači li to da naredne godine dobivam 25 % povrata poreza?

Nezaposlen sam, to bi bio jedini izvor prihoda.
deckozgslavonac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 16:58   #33
Ja sam jučer napokon otišla u svoju poreznu i predala JOPPD, i prošao je.

Građanin, ino-dohodak, autorski.
Rekla mi je referentica da pišem vrstu izvješća 8 jer tako imam pravo na 30 dana za uplatu davanja.
I još je rekla da datum JOPPD-a i šifra JOPPD-a moraju biti isti, recimo kod mene 12.1.2017. > 17012, i da je to dan kad je ino-dohodak sjeo na račun.
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 10:38   #34
Quote:
anardev kaže: Pogledaj post
Građanin, ino-dohodak, autorski.
Rekla mi je referentica da pišem vrstu izvješća 8 jer tako imam pravo na 30 dana za uplatu davanja.
I još je rekla da datum JOPPD-a i šifra JOPPD-a moraju biti isti, recimo kod mene 12.1.2017. > 17012, i da je to dan kad je ino-dohodak sjeo na račun.
Hm... sad meni nešto nije jasno. Ako imamo 30 dana za uplatu davanja, a zbirni JOPPD možemo predati do 15. sljedećeg mjeseca, onda bi valjda za broj JOPPD-a, a i datum, vrijedilo ovo - članak 20, Pravilnika o porezu na dohodak:

Quote:
(2) Pod oznakom izvješća (pod I.) upisuje se oznaka izvješća u obliku GG001 do GG365(366), a sastoji se od kombinacije oznake zadnje dvije znamenke godine i rednog broja dana u godini u kojem je dospjela obveza poreza na dohodak i/ili rednog broja dana u godini u kojem su obračunani i uplaćeni doprinosi ili rednog broja dana u godini na koji je podnesen Obrazac JOPPD (s tim da ako se Obrazac JOPPD podnosi nakon posljednjeg dana u mjesecu isplate, upisuje se oznaka za posljednji dan u mjesecu isplate). Svaki dan u godini ima svoju oznaku te se oznaka izvješća ne može ponavljati.
Hoću reći da u tom slučaju ne može vrijediti da je broj JOPPDa dan kada su novci sjeli na račun, kada može biti više datuma u igri. A i ako je samo jedno primanje honorara u pitanju, koliko vidim, ovdje piše da ide broj koji odgovara datumu kad se plate porezi i doprinosi. Ako ima netko tko to bolje razumije, lijepo molim za mišljenje.
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 11:19   #35
Da, ni meni nema baš logike, pogotovo ako netko predaje zbirno jedan JOPPD za više ino-uplata primljenih na različite datume u jednom mjesecu, jer bi ova varijanta totalno izbacila iz igre takav zbirni JOPPD. Ali gospođa je bila jedina ondje, bila je gužva i nisam je imala vremena ispitivati za detalje.
No, glavno mi je da mi je JOPPD prošao da mi to više ne visi nad glavom. Rezultat će se vidjeti sljedeće godine kod porezne prijave, pa ako ne bude nešto štimalo, natezat ćemo se s ispravcima. Za drugo više mentalno nemam snage. Taman svladaš sve te porezne zavrzlame i onda bace opet neku reformu i koriste nas kao pokusne kuniće.
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 12:08   #36
Quote:
anardev kaže: Pogledaj post
No, glavno mi je da mi je JOPPD prošao da mi to više ne visi nad glavom. Rezultat će se vidjeti sljedeće godine kod porezne prijave, pa ako ne bude nešto štimalo, natezat ćemo se s ispravcima. Za drugo više mentalno nemam snage. Taman svladaš sve te porezne zavrzlame i onda bace opet neku reformu i koriste nas kao pokusne kuniće.
Baš da, ko pokusni kunići. Pretpostavljam i nadam se da su datumi i brojevi JOPPDova najmanji problem i da nas neće naknadno zbog toga gnjaviti, ipak je valjda najbitnije da se sve plati.
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 12:12   #37
Quote:
Pennelopa kaže: Pogledaj post
Baš da, ko pokusni kunići. Pretpostavljam i nadam se da su datumi i brojevi JOPPDova najmanji problem i da nas neće naknadno zbog toga gnjaviti, ipak je valjda najbitnije da se sve plati.
Da, tak nekak i ja računam. Glavno da im uplatim na vrijeme, a oko papirologije se onda možemo natezati.
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 13:52   #38
Zadnji dan u mjesecu kad je bila uplata - oznaka JOPPDa, predaja do 15og za uplate prethodnog mjeseca, a plaćanje do kraja tekućeg mjeseca po mom mišljenju.

Npr. bilo je nekoliko uplata u 2mj.

Oznaka JOPPD 28.02.
Predaja do 15.03.
Plaćanje do 31.03.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 15:27   #39
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Zadnji dan u mjesecu kad je bila uplata - oznaka JOPPDa, predaja do 15og za uplate prethodnog mjeseca, a plaćanje do kraja tekućeg mjeseca po mom mišljenju.

Npr. bilo je nekoliko uplata u 2mj.

Oznaka JOPPD 28.02.
Predaja do 15.03.
Plaćanje do 31.03.
Hvala! Iako mislim da bi se meni to sve zbrkalo u glavi, kad od koje uplate ističe 30 dana. Ako krenem na taj način, onda mi se čini najjednostavnije da za sve uplate koje su sjele u 2. mj. platim porez i doprinose do 28.02., a JOPPD predam do 15.03.
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 20:42   #40
Question Super napisano, svaka čast.

A ako se radi o uplatama na Paypal, je li izvedivo npr. rješavati ovo s poreznom jednom godišnje, kada se novac na PayPal accountu nataloži, tj. kad sjedne veći broj uplata?
Kako će u tom slučaju ovi u poreznoj znati je li novac koji je s PAyPala preusmjeren na žiro plod ugovora o djelu ili autorskom radu?

Quote:
Tawdry Hepburn kaže: Pogledaj post
Tako je, s time da se moraš i upisati u registar poreznih obveznika.



Trenutno, student samo ne može otvoriti obrt, osim toga nema problema.


Kažeš da bi htio platiti porez na ono što si zaradio 2016. - to je malo problematično jer bi trebao platiti porez na sve unutar 8 dana od primitka, kako kaže Putnik92. Za handleanje zarade iz 2016 ti je najbolje razgovarati s poreznim savjetnikom ili se raspitati na forumu konkretno o tome (ne razgovarati sa službenicima na šalteru u poreznoj, jer su oni kriminalno neinformirani o bilo čemu što im ne spada strogo u opis posla).

Za svu zaradu ubuduće, procedura je otprilike ovakva:

1) Otvori devizni žiro račun (možeš i kunski, ali ćeš dobivati manje jer će ti banka automatski pretvarati devize u kn po lošem tečaju)

2) Poveži PayPal sa deviznim žiro

3) Kad dobiješ prvu uplatu, povuci na devizni žiro. Unutar 8 dana nakon što ti uplata sjedne na račun, odi u nadležnu ispostavu Porezne (tu je adresar ispostava) i reci da se želiš upisati u registar poreznih obveznika jer dobivaš drugi dohodak izravno iz inozemstva. Dobit ćeš jednostavan formular, ispuniš ga i to je to.

4) Prijavio si se poreznoj, sad trebaš actually platiti poreze i doprinose. Tvoj rad će se oporezivati ili kao obično djelo (ukupni teret ti je oko ~40%, mislim) ili kao autorsko djelo (oko ~25%). Općenito, ako si napravio "originalno, duhovno (intelektualno) ostvarenje", to se smatra autorskim djelom, a sve drugo je djelo. Dakle, npr. program, web dizajn ili blog post je autorsko djelo, a ispunjavanje anketa ili data entry je djelo. Jasno ti je da je druga opcija dosta neisplativa - mogao bi to izbjeći tako da otvoriš obrt, ali to ne možeš kao student, pa su ti ovo zasad jedine opcije.
Tu imaš kalkulator poreza i doprinosa za djelo, a tu za autorsko djelo. Izračunaj koliko poreza i doprinosa trebaš platiti.

5) Unutar 8 dana od primitka, uplati izračunate iznose na ove račune, s ovim pozivima na broj.

Porez i prirez
HR11 10010051713312009 (za Grad Zagreb - ako ne živiš u Zagrebu, možeš tu naći broj računa svog mjesta)
HR68 1945-OIB-oznaka JOPPDa

Mirovinsko 1.stup
HR1210010051863000160
HR68 8176-OIB-oznaka JOPPDa

Mirovinsko 2.stup
HR7610010051700036001
HR68 2291-OIB-oznaka JOPPDa

6) Isti dan kad uplatiš to, odnesi u svoju nadležnu ispostavu Porezne popunjeni JOPPD obrazac. (Mislim da možeš donijeti najkasnije idući dan, ali u svakom slučaju ti je jednostavnije obaviti sve u jednom danu.) Nažalost, pošto se zakon promijenio početkom 2017, trenutno na internetu nema ažurnog vodiča za ispunjavanje JOPPD za drugi dohodak iz inozemstva (koliko znam), ali možeš pitati o svemu na ovom threadu. U biti je jako jednostavno i sam obrazac je dosta kratak (3 stranice, s time da većinu ne ispunjavaš).

7) Gotov si. Ispunio si sve obveze prema državi i možeš mirno spavati. Svaki put kad dobiješ novu isplatu, ponovi korake 4-6.


Ovo sve na prvi pogled izgleda dosta komplicirano, no kad to jednom napraviš, skužiš što treba i dalje samo ideš po špranci, i začas si gotov.

Ubuduće, pogledaj i ovaj thread - dosta je aktivan i možeš pitati o bilo čemu vezanom uz freelancing za strane klijente. Ima jaaako puno korisnih informacija.

Sretno!
alenius21 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:40.