Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2013., 01:40   #3081
Quote:
Juz kaže: Pogledaj post
Puno hvala na odgovoru
Vezano za te tri kopije katastarskog plana, zašto baš tri treba? Mislim, kome one sve idu? Nisam baš upućena pa moram sve pitati
Sve idu uz zahtjev. Tako stoji u zakonu.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2013., 09:06   #3082
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post

Postoji neka obveza da ti upišeš kuću u katastar, al nema kazne za to ni išta slično, barem ne po trenutnim Zakonima.
Ali ona nije ni upisana u gruntovnici. Osim te dozvole za građenje iz 1960 i kućnog broja nema nigdje drugog pisanog podatka o njoj. Pa me to zbunjuje. No koliko sam shvatio, ona je svejedno legalna jer je datira iz tog vremena?!


Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post

Što se tiče tvog problema, ukoliko ekipa koja je u suvlasništvu na terenu/u stvarnosti koristi određeni dio terena, možda postoji mogućnost da ti formiraš svoju građevinsku parcelu prema tvom posjedu? Tako bi ti na kraju te priče postao jedini vlasnik svoje parcele, a ova ekipa bi imala svoju parcelu. O tome se raspitaj u lokalnom urbanizmu.
Taj problem je delikatniji nego izgleda. Njihov dio je fizički odvojen (čak ogradom) i raste trnje koje ja čistim da se ne legu zmije.
Međutim pokušao sam razgovarati sa njima i o tome. Čak bih im platio svakome nešto za uslugu, i svi moji troškovi oko toga. Ni govora. Oni žele prodati i gotovo. Ne žele svoju parcelu. Tako da bih ih morao tužiti, a to bi moglo potrajati i vremenski i financijski.
Ali to je već ionako za drugu temu.
Hvala

Zadnje uređivanje nemotec : 05.03.2013. at 10:02. Reason: dosjetih se još...
nemotec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2013., 10:10   #3083
Quote:
ivan jel kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru

Kuća je oko 120m2,balkon je rađen poslje,a koliko dođe i jedna i druga kazn otprilke zanima me,hvala unaprijed još jednom
Minimalna naknada je 500 kn (to biste platili ako je balkon građen kasnije), a u drugom slucaju bi bila oko 2400 kn (tocan volumen kuce ce izracunati arhitekt koji ce raditi snimku pa se ovisno o volumenu izracunava naknada, ovo je otprilike).
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2013., 13:39   #3084
Evo najprije bih želio zahvaliti svim članovima koji vrijedno odgovaraju na pitanja.
Nakon par dana čitanja sve mi je puno jasnije.
Ali želio bih ipak pitati dali sam sve dobro razumio.

Moji roditelji posjeduju kuću gradjenu prije 68g. koja je bila tlocrtno u L a ja sam na nju dogradio kat.
Sada je tlocrtno pravokutnik a onaj prijašnji prazni dio je sada natkriveni nezatvoreni balkon na katu.
Znači stambenog prostora je 81m2 a balkona 15m2.
U trečoj sam zoni ZG.
Moja računica bi bila ovako.
Za ovo nadogradjeno neplačam ništa.
Znači najprije vadim potvrdu iz katastra da je doljni dio kuče gradjen prije 68g.
Zovem geodeta koji izvrši mjerenje i njemu plačam 2200kn plus pdv.
Zatim arhitekta kojem plačam 81m2 puta 3 eura (+ nešto sitno za balkon) za izradu dokumentacije.
I to nosim na opčinu.
Zatim plačam vodnu naknadu od još par tkn.
Oni mi izdaju nešto ...?? i nakon toga komunalni doprinos.
On iznosi 100kn po m3 ??
dado3112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2013., 16:27   #3085
Ovak, nije mi baš sve jasno na što si mislio, ali ovako je:

1. uzmeš uvjerenje iz katastra da je kuća evidentirana prije 1968
2. ako je kuća ucrtana, ne treba ti sada geodet, uzimaš tri kopije katastarskog plana i njih prilažeš uz zahtjev
3. arhitekt mjeri cijelu kuću - i staro i dograđeno i njemu plaćaš x e/m2 brutto površine (e sad, ako je to 3 eura, ok)
U okviru elaborata će arhitekt izračunati razliku između postojećeg sada volumena i postojećeg prije 1968. Na tu razliku m3 plaćaš komunalni i vodni doprinos, te naknadu.

Kada je kuća legalizirana, angažiraš geodeta da izradi elaborat kojim će se sadašnje stanje upisati u katastar, a katastar će podatke poslati u gruntovnicu pa će to biti usklađeno.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2013., 16:43   #3086
Quote:
goran79 kaže: Pogledaj post
dali je istina da za objekte u zagrebu koji su veci od 600kubika nema popusta od 25posto za kesovinu? moja kuca ima oko 750kubika,ako je istina onda ne kuzim logiku.naka napise ako neko pouzdano zna hvala
Evo, ovako ti je to sad:

Članak 11.

Obvezniku komunalnog doprinosa, fizičkoj osobi koja gradi stambenu građevinu obujma do 600 m3, na njezin će se zahtjev odobriti plaćanje komunalnog doprinosa u tromjesečnim obrocima tijekom deset godina. Ako se komunalni doprinos plati odjednom, plaća se uz popust od 25%.

Obvezniku komunalnog doprinosa, fizičkoj osobi koja gradi stambenu ili stambeno-poslovnu građevinu obujma do 900 m3, na njezin će se zahtjev odobriti plaćanje komunalnog doprinosa u tromjesečnim obrocima tijekom pet godina. Ako se komunalni doprinos plati odjednom, plaća se uz popust od 20%. – PROMIJENJENO, 15%!


Inače, snižen je komunalni doprinos 20.12.2012. pa je to sad ovako

1. zona - 118 kn/m3
2. zona - 108 kn/m3
3. zona - 75 kn/m3
4. zona - 56 kn/m3
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2013., 21:11   #3087
Podrum stambene zgrade se nalazi na rubu parcela a uz rub parcele prolazi cesta (glavna u mistu) tj jedno pročelje podruma je na rubu ceste.
Da li se moze takva kuća legalizirati?
fanta kupa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2013., 23:55   #3088
Imam jedno glupo pitanje. Sta znaci da je kuca legalna? Naime, imam kucu koja je upisana i u gruntovnici i u katastru te snimak iz zraka je tocan sa ucrtanom kucom u katastarskom planu. Je li to ok ili trebam i ja podnositi zahtjev za legalizacijom? Neki su me isplasili i sad me strah pa bi molila da me netko uputi. Hvala.
__________________
"Nemoj jebat mamice." :)
Simple Fille is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 00:22   #3089
Quote:
Simple Fille kaže: Pogledaj post
Imam jedno glupo pitanje. Sta znaci da je kuca legalna? Naime, imam kucu koja je upisana i u gruntovnici i u katastru te snimak iz zraka je tocan sa ucrtanom kucom u katastarskom planu. Je li to ok ili trebam i ja podnositi zahtjev za legalizacijom? Neki su me isplasili i sad me strah pa bi molila da me netko uputi. Hvala.
S čime su te isplašili? Bitno je da za sve izvedeno (ali doslovno sve!) imaš građevinsku dozvolu. Kao što je netko napisao, može biti dobro ucrtano u katastru, a za to nije dobivena dozvola. Radila sam na slučaju gdje je prikaz u katastarskom planu identičan prikazu na DOF5 (snimci iz zraka), tj. izvedenom stanju, a u dokumentaciji za koju je dobivena građevinska dozvola je skroz drugačija kuća.
Znači za to što je izgrađeno treba postojati točna dokumentacija i građevinska dozvola.
__________________
Another beautiful day - mutilated corpses with the chances of afternoon showers.
baby doll is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 00:42   #3090
Quote:
Simple Fille kaže: Pogledaj post
Imam jedno glupo pitanje. Sta znaci da je kuca legalna? Naime, imam kucu koja je upisana i u gruntovnici i u katastru te snimak iz zraka je tocan sa ucrtanom kucom u katastarskom planu. Je li to ok ili trebam i ja podnositi zahtjev za legalizacijom? Neki su me isplasili i sad me strah pa bi molila da me netko uputi. Hvala.
Kuća je legalna ako imaš akt kojim se dozvoljava građenje i od istoga nisi odstupila.

As simple as that.

Mogla je biti ucrtana u katastar i upisana u gruntovnicu. Prije 2007 u katastar.

Jel ima pozitivne zabilježbe u gruntovnici?
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 08:34   #3091
Quote:
baby doll kaže: Pogledaj post
S čime su te isplašili?
Pa da trebam kuću legalizirati.

Quote:
Znači za to što je izgrađeno treba postojati točna dokumentacija i građevinska dozvola.
Ja nemam tu dokumentaciju jer je kuća kupljena.


Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Kuća je legalna ako imaš akt kojim se dozvoljava građenje i od istoga nisi odstupila.
Napisah gore da nemam jer je kuća kupljena,a mislim da je točno ucrtana jer mi kuća ima specifičan oblik i isti takav je ucrtan u katastraskom planu koji se podudara sa snimkom iz zraka.



Quote:

Jel ima pozitivne zabilježbe u gruntovnici?
Ne znam šta su to pozitivne zabilježbe na gruntovnom listu,ali i u katastru i u gruntovnici piše ovako:
- kuća u ulici ***** kbr.45a, bez uporabne 125,00 m2
- dvorište 500,00 m2
- voćnjak 7097,00 m2


Sad tek vidim da mi piše da kuća nema uporabnu. Je li ona važna jako? Naime, kad sam riješavala papire oko te kuće rekli su mi da u mom selu nitko nema uporabnu dozvolu jer nemamo ni vodovoda ni kanalizacije. I da bi za uporabnu kao trebala imati sve te uvjete,a mi ih nemamo pa tako ni uporabnu dozvolu.

Kuća je inače izgrađena 1988. godine.


Hvala vam što mi pomažete.
__________________
"Nemoj jebat mamice." :)
Simple Fille is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 08:40   #3092
Quote:
Simple Fille kaže: Pogledaj post
Ja nemam tu dokumentaciju jer je kuća kupljena.

Napisah gore da nemam jer je kuća kupljena,a mislim da je točno ucrtana jer mi kuća ima specifičan oblik i isti takav je ucrtan u katastraskom planu koji se podudara sa snimkom iz zraka.

Ne znam šta su to pozitivne zabilježbe na gruntovnom listu,ali i u katastru i u gruntovnici piše ovako:
- kuća u ulici ***** kbr.45a, bez uporabne 125,00 m2
- dvorište 500,00 m2
- voćnjak 7097,00 m2

Sad tek vidim da mi piše da kuća nema uporabnu. Je li ona važna jako? Naime, kad sam riješavala papire oko te kuće rekli su mi da u mom selu nitko nema uporabnu dozvolu jer nemamo ni vodovoda ni kanalizacije. I da bi za uporabnu kao trebala imati sve te uvjete,a mi ih nemamo pa tako ni uporabnu dozvolu.

Kuća je inače izgrađena 1988. godine.

Hvala vam što mi pomažete.
Kuća ti je ucrtana dok se to moglo bez dozvole, ali u točnim gabaritima kako je izgrađena.
To što piše da nema uporabne moglo bi značiti da je imala ili da je priložena građevinska, ali možda i ne. Pitaj prijašnjeg vlasnika da li je imao građevinsku, ako je, kopaj da ju nađeš.
Ako ne, slijedi ti legalizacija cijele kuće, gdje trebaš ovlaštenog arhitekta ili građevincada napravi snimku + 3 primjerka kopije katastarskog plana iz katastra.
Edit: pusti selo neka priča, to što svi nemaju tebi ništa ne bi trebalo značiti, bitno je da li ti želiš ili ne želiš imati legalan objekt. Ako je kuća imala građevinsku danas može dobiti dokument koji zamjenjuje uporabnu bez problema.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 09:08   #3093
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Kuća ti je ucrtana dok se to moglo bez dozvole, ali u točnim gabaritima kako je izgrađena.
To što piše da nema uporabne moglo bi značiti da je imala ili da je priložena građevinska, ali možda i ne. Pitaj prijašnjeg vlasnika da li je imao građevinsku, ako je, kopaj da ju nađeš.
Ako ne, slijedi ti legalizacija cijele kuće, gdje trebaš ovlaštenog arhitekta ili građevincada napravi snimku + 3 primjerka kopije katastarskog plana iz katastra.
Edit: pusti selo neka priča, to što svi nemaju tebi ništa ne bi trebalo značiti, bitno je da li ti želiš ili ne želiš imati legalan objekt. Ako je kuća imala građevinsku danas može dobiti dokument koji zamjenjuje uporabnu bez problema.
Ja ne poznam te ljude koji su gradili tu kuću jer sam ja druga ruka kako bi se reklo.
U kojoj instituciji se može provjeriti da li je kuća imala građevinsku?
I sad ono najvažnije pitanje koliko bi me koštala legalizacija te kuće sa svim tim potrebnim radnjama koje si nabrojao?
Kuća je tlocrtno 125,00 m2 i ima tri etaže.
Nemoj mi samo reći da bi me to koštalo 50.000,00 kuna.
__________________
"Nemoj jebat mamice." :)
Simple Fille is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 10:46   #3094
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
1. uzmi tri kopije katastarskog plana
Ja imam Izvod iz katastarskog plana ... jel to to?
Imam jedan primjerak. Da li sva 3 moraju biti originali ili mogu biti kopije?
( prvi put čujem da i to treba za legalizaciju nelegalno izgrađene kuće )


Što se tiče Uvjerenja o prebivalištu, mislim da ja preslika osobne iskaznice sasvim dovoljna, jer na MUPovim stranicama piše ovako:

Da li je uvjerenje o prebivalištu jedini dokaz o prebivalištu neke osobe?

Ne, jer je prema odredbi članka 1. Zakona o osobnoj iskaznici osobna iskaznica javna isprava kojom državljanin Republike Hrvatske, između ostalog, dokazuje prebivalište i adresu stanovanja. Dakle, osobna iskaznica je dokaz o prebivalištu.
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!

Zadnje uređivanje Romantica : 06.03.2013. at 12:00.
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 13:14   #3095
Posjedujem kuču gradjenu prije 68g. Na njoj dogradjen kat.
Što če se desiti ako ja taj kat nelegaliziram.
Ucrtano je sve i u katastru i gruntovnoj. Ali nemam nikakve druge papire.
Znači što ako me netko tuži? Lijepo se cigla crveni tako da se vidi sa svih strana.
A što ako me netuži nitko?
Nije mi taj dio baš skroz jasan.
U gradjevnoj je zoni. Na kuči gradjenoj prije 68. Znači papire i prijenos ču moći riješiti kod prijenosa vlasništva.
Kao neče se poslje 30.6 više ništa moći legalizirat. Al pošto živimo u ovakvoj državi di je sve suprotno vjerojatno oni koji to neriješe do tad če jeftinije proći.
Nije da ja neželim legalizirat nego se jednostavno borim sa nedobivanjem plače kroz par mjeseci pa onda opet krene pa stane. I u takvom sam stanju da me i lopov napadne nebih mu imao kaj dati.
dado3112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 21:14   #3096
Dva pitanja, ako znate odgovor, bila bih zahvalna.

1. Na dvorištu imamo kućicu (svrha joj je kao ostava, šupa, skladište) manju od 50 kvadrata, no nalazi se na rubnom zemljištu (parceli, čestici) koje je država oduzela (naknadno - nakon gradnje) zbog nekog spora koji je vodila moja baba, koja je sad već pokojna. E sad, pošto mi to nismo ni znali dosada, hoćemo li imati kakvih problema s tim?

Hoćemo li morati to rušiti, platiti kaznu?
Za glavnu kuću moramo pozvati geodeta, arhitekta i platiti sve te pristojbe, šta već treba, jer imamo građevinsku, ali kuća nije upisana u knjige.

2. Gdje mogu pitati ima li netko preporuke koga angažirati od mora geodeta, projektanata itd.?

Hvala!
__________________
No heroes, villains, one to blame, while wilted roses fill the stage... ♥
♫Books♪
miss-rebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 21:43   #3097
Quote:
Simple Fille kaže: Pogledaj post
Ja ne poznam te ljude koji su gradili tu kuću jer sam ja druga ruka kako bi se reklo.
U kojoj instituciji se može provjeriti da li je kuća imala građevinsku?
I sad ono najvažnije pitanje koliko bi me koštala legalizacija te kuće sa svim tim potrebnim radnjama koje si nabrojao?
Kuća je tlocrtno 125,00 m2 i ima tri etaže.
Nemoj mi samo reći da bi me to koštalo 50.000,00 kuna.
Ma neeee, samo 49.000
Tesko je reci, mislim da bi svi troskovi bili do 100 kn/kvadratu. Puno ovisi o komunalnom doprinosu i cijeni arhitekta.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 21:47   #3098
Quote:
miss-rebel kaže: Pogledaj post
Dva pitanja, ako znate odgovor, bila bih zahvalna.

1. Na dvorištu imamo kućicu (svrha joj je kao ostava, šupa, skladište) manju od 50 kvadrata, no nalazi se na rubnom zemljištu (parceli, čestici) koje je država oduzela (naknadno - nakon gradnje) zbog nekog spora koji je vodila moja baba, koja je sad već pokojna. E sad, pošto mi to nismo ni znali dosada, hoćemo li imati kakvih problema s tim?

Hoćemo li morati to rušiti, platiti kaznu?
Za glavnu kuću moramo pozvati geodeta, arhitekta i platiti sve te pristojbe, šta već treba, jer imamo građevinsku, ali kuća nije upisana u knjige.

2. Gdje mogu pitati ima li netko preporuke koga angažirati od mora geodeta, projektanata itd.?

Hvala!
1. Nevazno za legalizaciju pomocne zgrade
Glavna kuca ako ima dozvolu treba samo upis u katastar, a ne legalizaciju - to je vec legalna zgrada.
2.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 21:47   #3099
Quote:
Simple Fille kaže: Pogledaj post
Ja ne poznam te ljude koji su gradili tu kuću jer sam ja druga ruka kako bi se reklo.
U kojoj instituciji se može provjeriti da li je kuća imala građevinsku?
I sad ono najvažnije pitanje koliko bi me koštala legalizacija te kuće sa svim tim potrebnim radnjama koje si nabrojao?
Kuća je tlocrtno 125,00 m2 i ima tri etaže.
Nemoj mi samo reći da bi me to koštalo 50.000,00 kuna.
Odi u lokalni urbanizam, neka ti potraže dozvolu i projekt .
Za to ćeš trebati znati približno godinu kad bi ista mogla biti izdana i obavezno ime i prezime osobe koja bi istu tražila. Valjda znaš kako su se zvali originalni vlasnici kuće? Ako ne znaš, pitaj susjede ili odi u gruntovnicu i traži uvid u povijesni zemljišnoknjižni uložak. Možda ti referent tamo može pogledati na temelju kojeg dokumenta je izvršen upis kuće u z.k., kako bi lakše u urbanizmu našli, ali tu su se zakoni dosta često mijenjali pa je pitanje ima li ičeg.

Quote:
Romantica kaže: Pogledaj post
Ja imam Izvod iz katastarskog plana ... jel to to?
Imam jedan primjerak. Da li sva 3 moraju biti originali ili mogu biti kopije?
( prvi put čujem da i to treba za legalizaciju nelegalno izgrađene kuće )


Što se tiče Uvjerenja o prebivalištu, mislim da ja preslika osobne iskaznice sasvim dovoljna, jer na MUPovim stranicama piše ovako:

Da li je uvjerenje o prebivalištu jedini dokaz o prebivalištu neke osobe?

Ne, jer je prema odredbi članka 1. Zakona o osobnoj iskaznici osobna iskaznica javna isprava kojom državljanin Republike Hrvatske, između ostalog, dokazuje prebivalište i adresu stanovanja. Dakle, osobna iskaznica je dokaz o prebivalištu.
To je to da, ali ti trebaju 3 originala. Nije skupo, dodatna kopija košta samo 5kn, ali šteta što nisi odmah izvadila.

Uvjerenje o prebivalištu ti generalno ne treba za legalizaciju. Ukoliko lokalna samouprava daje popust na komunalni doprinos na temelju prebivališta, to je obično za ljude koji imaju prijavljeno prebivalište na području JLS određen broj godina, tipa 10, a takav se podatak može vidjeti samo u Uvjerenju o prebivalištu.
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 13:00   #3100
problem

ja sam naslijedila kuću. upisana u katastar, gruntovnicu, nema nikakve terete ni zabilježbe. znam da je građena 1970-ih. Jedino nemam nikakve dozvole, nacrte i sl. pa ustvari ne znam da li je ona u potpunosti legalizirana ili odstupa od dozvole (koja je iz neke 1960.) i dal se nešto na njoj mora dolegalizirati. Znam da je 2008. po ostavinskoj raspravi dobivena potvrda da se nad kućom ne provodi nikakav postupak i pomoću toga papira sam makla zabilježbu da kuća nema uporabnu.

drugo pitanje je garaža. ona je građena 1995. ali nigdje nije evidentirana, tako da nije ni bila dio ostavinske. prošle godine su se slučajno pronašli papiri (građevniska, geodestki izvještaj,) za tu garažu. da li ja moram to sada legalizirati ili je pravovaljana građevinska dovoljna da to samo upišem u katastar i gruntovnicu??
hvala
__________________
ako ima želje, ima i načina
beka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:49.