Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2007., 09:55   #21
Ne,nemam mučnine od Maxalta.Jedino pospanost-onda odspavam sat-dva i probudim se kao nova.
Evo malo o nuspojavama(našla sam specifikaciju lijeka):najčešće:vrtoglavica,pospanost,umor
rijeđe:bol u trbuhu,proljev,bol u prsima,bol u vratu,slabost mišića,osjećaj umora i težine u tijelu,žeđ,suhoća usta,neugoda u ždrijelu,drhtavica,kratktrajno crvenilo lica ivrućine u licu,ubrzano kucanje srca,nesanica,nemir,otežano disanje,smanjenje mental.sposobnosti,znojenje,svrbež,zamagljen vid
Rijetko:nesvjestica,visoki krvni tlak,otok jezika,koprivnjača,bol u području lica,promjena okusa

Maxalt ne smiju uzimati ljudi preosjetljivi na neki sastojak lijeka,kod visokog krvnog tlaka koji nije pod kontrolom,kod bolesti srca(moguć.srč. udara),teških bolesti jetre,bubrega,kod problema sa krvnim žilama mozga(moguć. moždanog udara),ako su imali napad nedostatka krvi u mozgu,ako uzimaju trenutnoMAO inhibitore(inhib. monoaminooksidaze) unutar dva tjedna(neki lijekovi za depresiju),ako su uzeli ergotamin ili dihidroergotamin ,ili neke druge antagoniste receptora 5HT1B/1D kao Sumatriptan,Naratriptan,Zolmitriptan-tj.neke druge lijekove za migrenu-znači ako se uzne neki drugi lijek za migrenu(npr. Imigran) pa ne pomogne treba pričekati najmanje 24 h da bi se mogao uzeti Maxalt.
Ako se uzme Maxalt prije,a ne bi pomogao, treba pričekati najmanje 6 sati prije nego se uzme neki drugi lijek ....
sretnodijete is offline  
Old 06.05.2007., 00:39   #22
Meni je najbolji lijek lec u zamraceno i pokusat odspavat.
Ne znam jeste culi za narodni lijek da se ocisti krumpir i nareze na kriske te stavi da izvuce bol. Probaj to..
P e t r a is offline  
Old 06.05.2007., 16:19   #23
Ma kakav lijek leci se u zamracenu prostoriju. Pa ne prolazi migrena od toga, to samo olaksava.
Sretnodijete, hvala na iscrpnom odgovoru. Ma meni se jako spava i od Zomiga. Zomig mi ima puno nuspojava ali ocito je ovo isto. Probacu ga. Sada mi je problem ih popiti kad imam malo dijete.
__________________
"Daj mi mirnocu da podnesem stvari koje ne mogu promijeniti, daj mi hrabrost da promijenim stvari koje mogu promijeniti, i daj mi mudrost da razlikujem jedno od drugoga."
vemar1 is offline  
Old 27.08.2007., 12:04   #24
evo i mene u migrenaški klub. koristim zomig i odličan mi je nakon imigrana (ali ne imigran u spreju. kako se sprej uopće aplicira?) ili kafetina+tjeranje na prespavanje napadaja i slično.
sa zomigom mi migrena prođe kao klasična jaka glavobolja, naravno uz što više mirovanja ili ne baš uz jako svijetlo itd. povraćanja nema ako ga čvaknem čim počne aura, zato ga uvijek imam uza sebe, ali ako se popije nakon što je aura prošla i počeo show, onda sve ide van.

svojedobno sam akupunkturom solidno prorijedio napadaje, ali već dosta godina nisam ponovio terapiju. prošlo i pretprošlo ljeto su bili jedne do najgorih migrenoznih sezona još od puberteta kad je počelo, pa sam pročešljao sajtove sa statistički najčešćim triggerima, koje odonda nastojim zaobilaziti u prehrani i općenito. pomaže prorjeđivanju napadaja. također preventivno trošim magnezij u obliku šumećih ili dražeja i mogu se pohvalit da odonda imam poprilično prorijeđene napadaje.

kad se desi, zomig.
pitat ću za maxalt listiće kad budem išao po idući recept.

slažem se sa ante dumbledorom da neki mijenjaju klasičnu (jaku) glavobolju sa migrenom i to sve češće. nema tu čičkovih ulja, ležanja u zamračenoj prostoriji, čaja od žute brusnice ili slično. migrena boli da reveš i previjaš se. ne može se migrena samo tako "prehodati" kao što neki sjede pred monitorom na poslu, klikaju i uzdišu "joj kak me migrena pere" a kad pitaš kakva ti je aura onda pitaju što je to
__________________
hgfghfhgj
mjolnir is offline  
Old 27.08.2007., 14:40   #25
Ja imam migrene tenzijskog tipa i kad imam napad da mi netko ponudi smrt mislim da bi pristala.
Obiteljski prijatelj je neurolog i nema toga što nisam probala...od lijekova dostupnih na našem tržištu do uvoznih. Sama sam si davala injekcije, došlo je do toga da mi niti Tramal nije pomagao (a on spada u narkotike).
Nismo uspjeli dokučiti što je okidač napadajima (hrana, stres, vrijeme, hormoni prema fazama ciklusa).
Išla sam na akupunkturu, probala sa homeopatijom...jednostavno ništa mi ne pomaže. Jedino što znam je da nakon više od 10 godina muke i gotovo svakodnevnih bar laganih glavobolja i pulsiranja u sljepoočnicama više nemam snage, a i život mi je jako izgubio na kvaliteti.
LadyZg is offline  
Old 27.08.2007., 14:49   #26
Quote:
LadyZg kaže: Pogledaj post
Ja imam migrene tenzijskog tipa i kad imam napad da mi netko ponudi smrt mislim da bi pristala (...) Jedino što znam je da nakon više od 10 godina muke i gotovo svakodnevnih bar laganih glavobolja i pulsiranja u sljepoočnicama više nemam snage, a i život mi je jako izgubio na kvaliteti.
gotovo svakodnevnih? pa to jest užas slažem se, makar se i ne radi o svakodnevnim migrenama. kakve pretrage si prošla kad su već u pitanju gotovo svakodnevne glavobolje i da niš ne pomaže?
__________________
hgfghfhgj
mjolnir is offline  
Old 27.08.2007., 17:31   #27
Prošla sam kompletnu neurološku obradu (EEG, EMG, color doppler, RTG, CT, MR), otorinca, okulistu, fizijatra, psihijatra (da nije od stresa)...svaki dan se budim barem sa laganom glavoboljom koja jako rijetko prestane, no uvijek imam pritisak uz povremena pulsiranja u sljepoočnicama u toku dana. Pred napad redovno imam auru (treperi mi pred očima kao da gledam kroz vatru, skaču mi iskre, jače pulsira obično u lijevoj sljepoočnici i smetaju me mirisi), a kad kulminira napad smeta me i najmanji šum, miris bilo čega...posteljine, a da ne kažem hrane ili kozmetike. I to zna trajati 2-3 dana. 3 puta sam se onesvjestila od bola, a zadnji izuzetno jaki napad sam imala u 6.mj., no taj puta nisu ni injekcije pomogle...jednostavno sam odtrpila i odrigala napad. No prije mi je nakon 20 min nakon injekcije bilo bolje i bila sam jako gladna i nakon toga bi mogla spavati dubokim snom 15 sati.
Zomig sam probala čim je izašao i nekako su mi se složile skoro sve nuspojave, a bolovi nisu popustili. Prije toga sam uzimala Imigran. Od tableta protiv bolova nema što nisam probala...i one preko recepta i one koje se plaćaju.
Teško mi se baviti nekim sportom, izlaziti na malo bučnija mjesta, putovati, a da ne kažem na poslu cijeli dan buljiti u komp...eto sve u svemu jadna sam.
LadyZg is offline  
Old 27.08.2007., 17:36   #28
Kad imam napad od svih vanjskih faktora mi je nekako najlakše eliminarti svjetlo...lako se soba zamrači, ali mirisi...možda umišljam ali imam osjećaj da mi se osjetilo mirisa doista pretvori u osjetilo njuha, da i najmanji miris bilo čega nanjušim. A od šumova mi smeta i vlastito disanje. Jadna je i moja familija kad imam napad jer su bespomoćni što me takvu gledaju, a i lebde...ništa se ne radi, ne kuha, ne uključuje, šapće se...samo da mi ne bude gore.
LadyZg is offline  
Old 17.10.2007., 16:45   #29
Sad imam 26 godina, od migrena patim zadnjih 12-13 godina, sa povremenim prekidima. Najintezivnije su bile u srednjoj skoli, kada bi se zaredao period od nekoliko mjeseci kad sam se apsolutno svake subote budio sa migrenom. Pocelo bi kao trenjenje lijeve ili desne ruke pa bi se prosirilo preko vrata na lice, usne i jezik. Nakon toga bi pocele smetnje u vidu, ponekad bi to izgledalo kao 'kisa' koja dolazi sa strane, ponekad kao bljesak. To bi trajalo 20-30 min, a onda bi sve odjednom nestalo i dobro bi se osjecao 1-2 min dok ne bi pocela bol, uvijek na istom mjestu iznad lijevog ili desnog oka. Moram priznati da mi je ta aura cak i gora nego sama bol. Cjelokupni napad bi trajao 12-13 sati, sljedeci dan bi bio u totalnoj komi jer bi glava zaboljela na svaki brži pokret glave, a ni gledat nisam mogao normalno.

Kad sam bio kod svoje doktorice prije 10-ak godina ove simptome je protumacila kao smetnje u vidu pa me poslala okulistu (sa vidom je sve bilo ok). Godinama nisam znao sto mi je sve dok nisam na radiju cuo neku emisiju bas o migrenama gdje su opisali tocno sve simptome. Nakon toga sam otisao kod neurologa, napravio neke pretrage (EEG, color dopler...), ali su svi nalazi bili uredni. O homeopatiji i akupunkturi kao metodi liječenja migrene prvi put čujem upravo tu na forumu. Neurolog mi je odmah pripisao Maxalt, druge lijekove nije ni spomenuo. Vec tjedan dana nakon sam imao priliku isprobati taj lijek. Zakljucak: najgora migrena ikad! 3 dana sam u komadu lezao u krevetu, bol nije popustala puna 24 sata, a konstantno sam povracao svakih pola sata. Je li moguće da je to reakcija na triptan? Nakon toga Maxalt vise nisam nikad uzeo. Primjetio sam da mi kod blazih migrena pomogne Neofen, ali samo kad ga uzmem odmah na pocetku i, naravno, ako ne povratim.

Jos nisam uspio dokučiti što je okidač, ali mi se čini da su migrene najčešće u ranu jesen i proljeće, odnosno kad je česta promjena vremena i pad tlaka. Radim dosta noćnih smjena pa sam često neispavan i nepravilno se hranim, jer mi se promijeni metabolizam. Neurolog mi kaže da poremećaj sna nije uzrok migrene.

Već sam 3 tjedna bez migrene. Prije toga je bio period od mjesec dana kad me migrena hvatala svaka 2-3 dana. Mislio sam da ću morati dati otkaz. Migrena mi unistava kvalitetu života, a pogotovo moje radne sposobnosti. Ne znam koliko će moj šef još imati razumijevanja za moje probleme...
Antaress is offline  
Old 17.10.2007., 19:19   #30
Quote:
Antaress kaže: Pogledaj post
Kad sam bio kod svoje doktorice prije 10-ak godina ove simptome je protumacila kao smetnje u vidu pa me poslala okulistu (...) ali su svi nalazi bili uredni. O homeopatiji i akupunkturi kao metodi liječenja migrene prvi put čujem upravo tu na forumu. Neurolog mi je odmah pripisao Maxalt, druge lijekove nije ni spomenuo (...) primjetio sam da mi kod blazih migrena pomogne Neofen, ali samo kad ga uzmem odmah na pocetku i, naravno, ako ne povratim.

Jos nisam uspio dokučiti što je okidač, ali mi se čini da su migrene najčešće u ranu jesen i proljeće, odnosno kad je česta promjena vremena i pad tlaka. Radim dosta noćnih smjena pa sam često neispavan i nepravilno se hranim, jer mi se promijeni metabolizam. Neurolog mi kaže da poremećaj sna nije uzrok migrene.
imamo vrlo sličnu auru ("bljeskanje", smetnje u vidu, trnci u ruci i dijelu lica, itd) kao i vremena i periode napada, stoga ti možda mogu pomoći. doktoricu opće prakse pozdravi - ako za migreničnu auru šalje okulistu očito je da zna samo uputnice pisat a i to pogrešno. neurološki nalaz je i meni bio čist osim neke kapilarne čvrke u jednoj od polutki koja ne bi trebala imati veze sa napadima. također i meni su najčešće sezone upravo proljeće i jesen, pogotovo kad vrijeme ide na bolje, i pogotovo vikendi. možda je tome razlog što - obojica imamo staža u smjenama i nepravilnom bioritmu.

neurologa također pozdravi; sleeping disorder odnosno poremećaj spavanja je definitivno na listi triggera. osobno sam zadnjih 5 godina do ovog proljeća radio u smjenama; (06-14h, 14-22h, 18-06h ili 06-18h) dakle ujutro, popodne, kao i noćne i to je rezultiralo upravo onim o čemu pričamo: sleeping disorder, poremećen bioritam, poremećaj u ritmu ishrane (također se navodi kao trigger uz gomile svih ostalih detalja) i na kraju napadaji upravo preko vikenda i evidentno rijeđe preko tjedna. u ožujku sam promjenio radno mjsto (i radno vrijeme) i imao sam izuzetno dobro ljeto nakon xy godina, nakon što sam "bioritam" doveo u red (34 godine, migrene od puberteta pa računaj kolio mi znači "uspješna" sezona).

prošlogodišnje googlanje za triggerima i identificiranje najčešćih triggera u prehrani kao i sleeping/eating disordere pomoglo mi je rasvjetlit činjenicu koja mi godinama nije išla u glavu a to je da u vojsci (dok se služila 10 mjeseci) nisam imao nijedan napad. sada mi se čini prilično izvjesnim da je upravo ustaljen bioritam lijeganja/ustajanja, ritam obroka kao i nula stresa imao veze (možda i "nutricionističke vrijednosti" vojne prehrane imaju veze ali to mi je smješno reći )

tu smo došli do još nečega; naime već sam ovdje pisao o još jednom detalju a to je magnezij. negdje sam, tražeći triggere, našao naveden i nedostatak magnezija kojeg sad žvaknem u obliku onih žvakalica magnezija kojih ima u DM-u. placebo ili ne, meni pomaže (pokušat ću naći te stranice sa triggerima i stvarima koje pomažu i odmažu, pogotovo u prehrani). također smanjio sam kofein, nastojim izbjegavati sir, pogotovo razne oblike plijesni (od sivog pinota sam prije par godina završio na hitnoj nakon nekoliko dana uzastopnih napadaja), alkohol, kao i koliko-toliko ustaljen ritam klopanja i lijeganja/ustajanja, što je nakon prestanka rada u smjenama lako izvesti jer se odstupanja ne mjere u desecima sati.

Maxalt nisam probao. čudi me da ti neurolog ništa drugo nije spomenuo (dobro, ne čudi me, novac očito čini čuda čak i kod ljudi koji polažu etički kodeks). zadnjih nekoliko godina koristim Zomig (probao sam Imigran i prije toga razne klasiče antiglavobolja pilse with no luck) no kao i sa svim medikamentima koje sam probao važi jedno pravilo: uzeti dok traje aura. ne nakon. nakon toga samo riskiraš povraćanje i mučninu, a pojedini lijekovi baš znatno pogoršavaju stanje ako se uzmu nakon aure odnosno nakon početka glavobolje, jer ti je muka, povraćaš i nemožeš u miru odležati i nastojati prespavati užas čime je naravno cijeli show 10x gori.

akupunkturom sam negdje u pubertetu imao prorijeđene napade i mir od nekoliko godina no s vremenom je to opet postalo frustrirajuće izbacivanje iz stroja svakih xy tjedana ili mjeseci. akupunktura definitivno može pomoći u većoj ili manjoj mjeri, naravno ovisno o osobi, no prvo poradi na uvjetima u kojima radiš/živiš. sretno.
__________________
hgfghfhgj
mjolnir is offline  
Old 23.10.2007., 07:12   #31
Antaress, ja sam imala uzasne probleme na poslu zbog migrena. Zato sam stalno mjenjala posao jer bi nakon nekog vremena poslodavci postali alergicni na moje migrene. Znam da ti je tesko. ja sam cak godinama radila i privatno doma sve iz straha da cu dobiti otkaz. Te migrene stvarno smanjuju kvalitetu zivota, i privatno i poslovno. I partnerima dojade migrene. A nitko te ne razumije.
__________________
"Daj mi mirnocu da podnesem stvari koje ne mogu promijeniti, daj mi hrabrost da promijenim stvari koje mogu promijeniti, i daj mi mudrost da razlikujem jedno od drugoga."
vemar1 is offline  
Old 24.10.2007., 14:34   #32
Meni je lijecnik rekao da se u Americi vrse operacije u predjelu cela nekog misica, cini mi se. I da je uglavnom uspjesna.
I preporucio mi neki lijek za prevenciju, ne mogu se sad sjetiti kako se zove, nesto sa T, dosta je skup, inace se koristi protiv epilepsije ali mislim da ga u Hrvatskoj mozete dobiti na recept uz misljenje specijaliste. Hvala Bogu vec dugo nisam imala migrenu pa nisam u toku. Zadnji put sam ju imala bas dan prije puta u Hrvatsku i imala sam hrpu posla pa sam otisla kod lijecnika koji mi je dao dvije injekcije i prepisao neke uzasno jake tablete protiv bolova.
__________________
"Daj mi mirnocu da podnesem stvari koje ne mogu promijeniti, daj mi hrabrost da promijenim stvari koje mogu promijeniti, i daj mi mudrost da razlikujem jedno od drugoga."
vemar1 is offline  
Old 24.10.2007., 16:09   #33
Quote:
vemar1 kaže: Pogledaj post
Antaress, ja sam imala uzasne probleme na poslu zbog migrena. Zato sam stalno mjenjala posao jer bi nakon nekog vremena poslodavci postali alergicni na moje migrene. Znam da ti je tesko. ja sam cak godinama radila i privatno doma sve iz straha da cu dobiti otkaz. Te migrene stvarno smanjuju kvalitetu zivota, i privatno i poslovno. I partnerima dojade migrene. A nitko te ne razumije.
Upravo to! Teško je objasniti nekome što je to migrena ako je i sam nema. A nerazumijevanja je puno. Kad su mi tek počele migrene u pubertetu nitko me nije shvaćao ozbiljno, pa čak ni moji starci, koji su mislili da samo izmišljavam način da izbjegnem školu, ili su mi govorili da je to od previše televizije i slične gluposti...

Posao je poseban problem, ali šefica (zasad) tolerira moje izostanke uzrokovane migrenom. Međutim, dogodilo se par puta da me u smjeni uhvatila migrena a da me nitko nije mogao u tom trenutku zamijeniti, pa sam napad morao prestojati na nogama... Grozno...
Antaress is offline  
Old 24.10.2007., 16:23   #34
mjolnir, zahvaljujem na vrlo detaljnim informacijama i savjetima, od svega toga sigurno će mi nešto pomoći.
Zanima me jedna stvar: kolika je povezanost migrene i triggera, odnosno koliko vremena treba proći da počne migrena? Dosad su mi migrene najčešće bila u doba nagle promjene vremena, onosno velikog pada tlaka zraka, pa sam često pratio prognozu. Migrena bi se u tom slučaju pojavljivala dan prije ili najkasnije ujutro onog dana kad se vrijeme pogorša. Za ostale triggere nisam uspio naći povezanost.
Antaress is offline  
Old 24.10.2007., 22:11   #35
Vecina ljudi misli da je migrena ustvari glavobolja. A meni je gore od glavobolje sve drugo. Jos mi bol prodje kad uzmem lijek. Ali mucnine i osjetljivost na svjetlo, buku i mirise je grozna. NI jesti ne mogu nista, cak mi je i od vode zlo. I od ljudi. Najbolje da me tada svi puste na miru.
__________________
"Daj mi mirnocu da podnesem stvari koje ne mogu promijeniti, daj mi hrabrost da promijenim stvari koje mogu promijeniti, i daj mi mudrost da razlikujem jedno od drugoga."
vemar1 is offline  
Old 24.10.2007., 22:59   #36
Ja sam sa napadima migrene zavrsavala neretko u Hitnoj,gde su mi davali koktel od 3 injekcija(znam da je jedna od njih bila Trodon,veoma jak analgetik)i cak mi ni to nije pomagalo.
Poslusala sam savet,i od kad tako radim,retko dobijam napadeosto patim od migrene sa aurom,jos dok ne dodje do samog napada,vec je to onaj pocetni osecaj slabe glavobolje i pulsiranja,pracen ostalim simptomima aure,ja progutam 2 analgina(ne znam kako se u Hrvatskoj zove,veoma dostupan analgetik koji se dobija bez recepta)i do napada i ne dodje,vec se svi simptomi polagano izgube.Ali,ukoliko zakasnim,i ne popijem pravovremeno analgine,dobijem takav napad da mi tu ama bas nista ne pomaze,ostaje mi samo nepomicno lezati u mracnoj sobi i cekati da prodje...
olivera is offline  
Old 25.10.2007., 03:40   #37
Ma OLivera tako sam i ja radila. I cim sam pomislila da me mozda hvata migrena pila analgetik, za svaki slucaj da nemam problema na poslu. I tako sve vise. Dok se nisam navukla na kodein pa zavrsila na odvikavanju. Stvar je u tome sto se glavobolja ne razvija uvijek u migrenu.
__________________
"Daj mi mirnocu da podnesem stvari koje ne mogu promijeniti, daj mi hrabrost da promijenim stvari koje mogu promijeniti, i daj mi mudrost da razlikujem jedno od drugoga."
vemar1 is offline  
Old 25.10.2007., 12:57   #38
Meni je ta opcija ok,jer nemam bas cesto napade.Naravno,nezgodno je bas piti cesto analgetike,jer su i mnogo toxicni a i dovode do navike.Kel ste probali s biljnim preparatima koji se piju svakodnevno,i vremenom dovode do proredjivanja i gubljenja napada?Jedna moja poznanice je uzimala nekakve tablete na biljnoj bazi i kaze da je poboljsanje videla posle nekih mesec dana,napadi su se znacajno proredili,a i ako dodje do nih,laksi su i slabiji.U Srbiji je bio na trzistu neki preparat,mislim da je bas taj i pila, ,,Dolorexa''.A u njemu su cak,verovali ili ne,i sastojci iz svilene bube .Znam da je uvozan,ali ne znam koja mu je zemlja porekla i koliko je ispitan.
olivera is offline  
Old 30.10.2007., 12:47   #39
Quote:
LadyZg kaže: Pogledaj post
Ja imam migrene tenzijskog tipa i kad imam napad da mi netko ponudi smrt mislim da bi pristala.
Obiteljski prijatelj je neurolog i nema toga što nisam probala...od lijekova dostupnih na našem tržištu do uvoznih. Sama sam si davala injekcije, došlo je do toga da mi niti Tramal nije pomagao (a on spada u narkotike).
Nismo uspjeli dokučiti što je okidač napadajima (hrana, stres, vrijeme, hormoni prema fazama ciklusa).
Išla sam na akupunkturu, probala sa homeopatijom...jednostavno ništa mi ne pomaže. Jedino što znam je da nakon više od 10 godina muke i gotovo svakodnevnih bar laganih glavobolja i pulsiranja u sljepoočnicama više nemam snage, a i život mi je jako izgubio na kvaliteti.
Nakon pola stoljeća zvjerskih glavobolja na koje medicina nema odgovora pristala sam na akupunkturu (po preporuci neurologa koji više ne znaju što bi sa mnom). Ne liječi, ali privremeno umanji ili ukloni bol. Bar se malo možeš odmoriti. A i Maxalt uzet na vrijeme može pomoći. Drži se, mi s glavoboljom bar znamo da glava ne služi samo za frizuru.
rosette is offline  
Old 30.10.2007., 22:54   #40
jedna riječ: maxalt

Ako ga uzmem dovoljno rano, napad se niti ne uspije razviti. čak ako ga uzmem u razvijenom napadu, bol se smanji na takvu razinu da mogu funkcionirati.
Vrijedi svake kune.
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:47.