Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2014., 07:39   #6541
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Ali kod nas se u tvornicama drobe trupci zajedno sa granama i korom, a to daje nekvalitetan proizvod,


Ako stvarno drobe zdrave trupce da bi dobili sječku (tj piljevinu granulacije2mm) pa to opet prešaju u pelete, onda taj pelet i mora biti skup, jer jako puno energije u to treba uložiti. Koliko sam skužio, ako se od iste piljevine proizvode briketi i peleti, za pelete treba 5puta više električne energije nego za brikete. nije ni čudo da je to skup proizvod.
baustelac99 is offline  
Old 30.01.2014., 10:47   #6542
Pozdrav, novi sam ovdje pa ako bi mi netko mogao dogovoriti koje su najbolji kotlovi za centralno grijanje na pelete?....naime razmišljam preci na pelet...radi se o kući cca 200m2 a grije se oko 100m2 trenutno, izolacije vanjskih zidova nema samo potkrovlje 15cm, stolarija drvena ne bas dobra....Kakvi su ovi kotlovi što reklamira Viševica Dalessandro termomehanica?

lijep pozdrav

Zadnje uređivanje blackout1 : 30.01.2014. at 11:23.
blackout1 is offline  
Old 30.01.2014., 10:53   #6543
pa jer nasi nisu skuzili da je pelet zapravo korisno iskoristavanje OTPADNE piljevine (bar bi trebao biti), za šta treba prvo ogromnu industriju pokrenuti koja bude prepradivala drvo u trupce, daske, fine namjestaje koje samo talijani od naseg drva znaju radit i slicno...kad to skuze, onda će pelet biti jeftiniji jer će biti prerađeni otpad, a ne ko sad prerađena sirovina
renato2107 is offline  
Old 30.01.2014., 13:31   #6544
POSKUPLJENJE

Quote:
johnden kaže: Pogledaj post
kupujte pelete u ljeti, sigurno postoji neki kutak svemira u koji ih možete staviti da čekaju do zime, i bez brige ste, nema strepnje hoće li biti nestašica, i nema straha od divlje cijene u sezoni.

Činjenica je kako to nije riješenje, jer svake godine je poskupljenje.I u tom grmu leži zec . Kupnjom ljeti vi ga plaćate sa odgodom ,koju pojedinci zbog neadekvatnog prostora ne mogu priuštiti . Ali problem nam je zajednički, jer ako cijena peleta bude rasla, doći ćemo do zaključka ,kako su peleti neisplativi energent. S time što ću se ja sa neisplativošću suočiti godinu dana prije od Vas.

Lipi pozdrav svima zi Hr. Primorja
__________________
Ne pačajte moje more,moju valu , moju staru grotu.Ma ni za sto let vi nećete znat ča je to " ČA " va mojen životu !
patafljengo is offline  
Old 30.01.2014., 14:18   #6545
Quote:
patafljengo kaže: Pogledaj post
Činjenica je kako to nije riješenje, jer svake godine je poskupljenje.I u tom grmu leži zec . Kupnjom ljeti vi ga plaćate sa odgodom ,koju pojedinci zbog neadekvatnog prostora ne mogu priuštiti . Ali problem nam je zajednički, jer ako cijena peleta bude rasla, doći ćemo do zaključka ,kako su peleti neisplativi energent. S time što ću se ja sa neisplativošću suočiti godinu dana prije od Vas.

Lipi pozdrav svima zi Hr. Primorja
Zato ja se ja nisam riješio uljnog rezervoara, instalacije i plamenika. Sada, kada počnu crpiti naftu iz Jadrana, ode cijena ulja ispod peleta
stari1 is offline  
Old 30.01.2014., 18:01   #6546
Quote:
stari1 kaže: Pogledaj post
Zato ja se ja nisam riješio uljnog rezervoara, instalacije i plamenika. Sada, kada počnu crpiti naftu iz Jadrana, ode cijena ulja ispod peleta
predobro da bi bilo istinito

niš od toga

energenti nikada neće pojeftiniti, nikada

povremeno samo radi kozmetike i to je to
stmat is offline  
Old 30.01.2014., 18:12   #6547
Quote:
stari1 kaže: Pogledaj post
Zato ja se ja nisam riješio uljnog rezervoara, instalacije i plamenika. Sada, kada počnu crpiti naftu iz Jadrana, ode cijena ulja ispod peleta
Ima nas više! i bez obzira na Jadran.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 30.01.2014., 19:20   #6548
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Ima nas više! i bez obzira na Jadran.
heh
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Old 30.01.2014., 19:33   #6549
Za krajnjeg korisnika posve su irelevantni razlozi povećanja cijene peleta. Sa te naše korisničke strane razmatranja idu u smislu optimiziranja sustava (kotlovi&centralno i sl.) do finog podešavanja peći u etažnom grijanju te na neke manje bitne stvari kao što su čišćenje, servis, održavanje, zamjena elemenata i dr. Smatram da je cijena peleta po vreći u ovom trenutku za proizvođača peleta kojima je to bilo primarni posao ili samo dio u poslovanju u drvnoj industriji više nego profitabilna. U biznisu povećanja cijena i rast veći od 10 % je priličan uspjeh na godišnjoj razini. Kao što je već netko spomenuo tu ranije od trupaca raditi pelet je neracionalno, ali što mi tu možemo ? Ako netko u ovoj državi tko je nadležan za šumarstvo i drvnu industriju kaže OK ljudi pilajte trupce bukve i hrasta i meljite ga u pelet onda imamo zaista problem. Šume su nacionalno bogatstvo i država mora posegnuti za mehanizmima zaštite da se ograniči takva aktivnost. E pa ne moramo imati profit po svaku cijenu !
U šumarstvu postoje stvari kao što su Certificiranje i osobno smatram da se država treba uhvatiti toga na pravi način. U konačnici to znači da ako ja osobno dođem u trgovinu sa peletima i vidim vreću sa npr oznakom EKO PELET znam da je taj pelet proizveden na kontroliran način koji zadovoljava NORME i da je ostatak drva iskorišten na najbolji mogući način. Takve tvornice peleta država mora nagraditi putem poreza, olakšica, stimulacija...što će rezultirati i manjom cijenom peleta za nas. Mi osobno bi trebali imati minimum svijesti da se priklonimo kupnji peleta takvih proizvođača. Ne da se sve preko noći riješiti ali veliki dio regulative se može prekopirati od zapadno europskih zemalja npr Njemačke, Francuske, Italije...
kalamar is offline  
Old 30.01.2014., 22:06   #6550
Koliki je PDV na pelet u Hrvatskoj?
zmajdin is offline  
Old 30.01.2014., 22:07   #6551
Quote:
zmajdin kaže: Pogledaj post
Koliki je PDV na pelet u Hrvatskoj?
25%
Harač na sve
Josip1978 is offline  
Old 30.01.2014., 22:46   #6552
Quote:
blackout1 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, novi sam ovdje pa ako bi mi netko mogao dogovoriti koje su najbolji kotlovi za centralno grijanje na pelete?....naime razmišljam preci na pelet...radi se o kući cca 200m2 a grije se oko 100m2 trenutno, izolacije vanjskih zidova nema samo potkrovlje 15cm, stolarija drvena ne bas dobra....Kakvi su ovi kotlovi što reklamira Viševica Dalessandro termomehanica?

lijep pozdrav

Svako ko nema dobru termoizolaciju i kvalitetnu stolariju može da zaboravi na malu potrošnju peleta bez obzira o kojoj se peći radilo.
Ja dnevno trošim manje 2 vreće peleta ( tačnije 1,8 kg/h * 15h = 28 kg peleta), peć radi 15 sati bez prekida od 7-22 sata, grijem 140 kvm. U kući 23-24*C, u kuću šaljem 40*C, u kotlu na zadatih 75*C. Radi na snazi maksimalno P2 ( a ima snage od P1 do P10) peć je Termoflux ECO 25 KW. Vanjska temperatura ispod nule.
Imam četvoropute ventile i regulatore konstantne temperature ACC 10. Odličnu izolaciju.
Mislim da bez obzira na bilo koju vrstu peći bilo kojeg proizvođača ne bih uspio manje potrošiti peleta.
__________________
www.medenko.com.ba
Karabaja is offline  
Old 30.01.2014., 22:56   #6553
Ja mislim da bi ti zapravo trebala manja peć
baustelac99 is offline  
Old 30.01.2014., 22:58   #6554
Quote:
Karabaja kaže: Pogledaj post
Svako ko nema dobru termoizolaciju i kvalitetnu stolariju može da zaboravi na malu potrošnju peleta bez obzira o kojoj se peći radilo.
Mislim da bez obzira na bilo koju vrstu peći bilo kojeg proizvođača ne bih uspio manje potrošiti peleta.
Potpuno se slažem! Ljudi trebaju shvatiti da ne troši peć pelete,već kuća gubi toplinu prema van!! Istina,može biti poprilična razlika u potrošnji od peći do peći,ali i na istoj peći ako nije dobro podešena. Ali glavna potrošnja je ono što kuća/stan gubi prema van!
Zato prije bilo kakve investicije treba staviti na papir troškove i moguće uštede pa zatim razmotriti da li uložiti u izolaciju na krovu/zidu ili u peć koja će opet trebati trošiti da zadovolji gubitke!
Energija će,u bilo kom obliku,biti sve skuplja!!
bmwmilos is offline  
Old 30.01.2014., 23:06   #6555
Tako je.
još kužim ljude koji već imaju centralno, na ložu npr, pa traže jeftiniji enrgent (makar im je izolacija koma). al tragikomični su oni koji su se do sad grijali na štednjak ili sobnu peć na drva, kuća stara 20 i više god, bez ikakve izolacije, i sad bi centralno (i utukli 5-6 000e), umjesto da te novce preusmjere u nove prozore i izolaciju, veća bi korist bila.
baustelac99 is offline  
Old 30.01.2014., 23:22   #6556
Pred neko vrijeme sam imao intervenciju da peć ne radi dobro ( sobna peć za vodu 12 kW ). Problem je bio da peć za 24 sata grijanja potroši preko 3 vreće peleta a u kući nije toplo! Peć i radijatore i instalaciju su im savjetovali u jednom dućanu u Ri i njihov suradnik je to sve montirao i naravno sada ne valja peć. Kada smo došli u kuću ( u biti se radi o jednom katu kuće sa tri sobe,kupaona i DB+kuhinja+blagovaona sve skupa cca 90ak kvadrata ) vani je bilo 10ak stupnjeva,u dvije sobe na sjevernoj strani je bilo 18 (!!) a peć radi konstantno već nekoliko dana. Kada sam otišao u potkrovlje sve mi je bilo jasno - betonska ploča 10ak cm i gore grede,daske i crijepovi! Zidovi od cigle 20cm i obična žbuka izvana. Nikakve izolacije!! Poslije iz razgovora sam uspio doznati da su trošili cca 15ak metara drva na zimu samo za grijanje DB-kuhinja-blagovaona sa jednom peći na drva u sredini!!!
I šta sada ?? Rekao sam ljudima da im je bolje bilo novce koje su utukli u radijatore,peć i instalaciju potrošiti na izolaciju stropa,zidova i možda zamjenu prozora,pa bi nakon toga i grijanje na struju jednu zimu bilo isplativije nego ovo - potrošili brdo love ( cca 20.000 kn ) ,troše brdo peleta a hladno im je.
Naravno još su im "dijagnosticirali" da je peć preslaba za potrebe njihove kuće ( a oni su je proračunali )! Voda je bila na 70,dolaz na radijatorima 68,radijatori vreli a prostorije hladne! Rekao sam im da mogu instalirati veću peć,mogu dodati i još članaka po radijatorima, ali potrošnja će samo biti još veća,nikako manja.
Ne znam što su dalje napravili, saznat ću kad budu zvali za servis peći!
bmwmilos is offline  
Old 31.01.2014., 00:21   #6557
Mogli su nać još 800kn, pa stavit 5cm najjeftinije vune na tavan (8kn/m2 za 5cm)
baustelac99 is offline  
Old 31.01.2014., 06:04   #6558
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Mogli su nać još 800kn, pa stavit 5cm najjeftinije vune na tavan (8kn/m2 za 5cm)
To sam im isto savjetovao - vunu ili stiropor bar da poslože po podu na tavanu!
bmwmilos is offline  
Old 31.01.2014., 08:43   #6559
Quote:
kalamar kaže: Pogledaj post
..... Ako netko u ovoj državi tko je nadležan za šumarstvo i drvnu industriju kaže OK ljudi pilajte trupce bukve i hrasta i meljite ga u pelet onda imamo zaista problem. ...
Da li si kada vidio te trupce?
To je drvo jedino za ogrijev (grbavo, slomljeno, trulo..). Oni nemaju preradbenu vrijednost.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 31.01.2014., 10:48   #6560
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Da li si kada vidio te trupce?
To je drvo jedino za ogrijev (grbavo, slomljeno, trulo..). Oni nemaju preradbenu vrijednost.

Ali kod nas se u tvornicama drobe trupci zajedno sa granama i korom, a to daje nekvalitetan proizvod, ima ih koji odvajaju koru ali opet drobe -melju trupce , za sve to treba energija trebaju neki strojevi iz uvoza naravno, a sve to košta , sve je to na kredit i zato je trenutno pelet skuplji od plina


Kako vidiš Lee Champa ne moraš biti zbunjen oko teksta. Ja sam stavio izjavu u kondicionalu i ti si se na nju ulovio dok Ramzeyev post dan ranije nisi komentirao ? Malo bolje čitaj što piše imaš vremena ;-)

Činjenica jest da trgovci na upit o kvaliteti peleta a uzimajući u obzir cijenu peleta od 33-36 kuna po vreći posebno naglašavaju da je to pelet proizveden od čistoga drva (bukva&hrast) te da u njemu nema ni kore ni grana ni ne daj bože nekakvoga otpada. Kako je Ramzey fino elaborirao peleti su trebali biti i ostati nus produkt potpunog iskorištenja drva kao sirovine. Osobno bih volio da je tako ali postavljam pitanje kolika je kalorična vrijednost recimo peleta dobivenog od kore, loših dijelova drva i sl. u odnosu na čisto drvo ? Nemojmo se zavaravati, dok se stvari ne certificiraju i dok ne bude ustrojena kontrola i nadzor u vrećama tj peletima će biti svega i naravno podatak vidljiv iz aviona kako je 1 kg = 5 kW !
kalamar is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:28.