Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

Pogledaj rezultate ankete: Koje nacionalnosti je bio Tvrtko I. Kotromanić?
Bošnjak. 20 17.24%
Hrvat. 74 63.79%
Srbin. 22 18.97%
Glasovatelji: 116. Ne možete glasovati u ovoj anketi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2008., 22:45   #1
Koje nacionalnosti je bio Tvrtko I. Kotromanić?

Često se raspravlja, koje je poreklo Bosanaca. O Srbima i Hrvatima se govori, da im je poreklo u današnjoj Ukrajini ili Poljskoj. Druga varijanta je, da su iranskog porekla. Dolazak Hrvata i Srba se datuje oko 7., 8. veka. O dolazku Bosanaca nisam ništa našao. Ko su ustvari srednjovekovni Bosanci? Koje nacionalnosti je bio Tvrtko I. Kotromanić, Vuk Branković ili Vlatko Vuković? Na čijoj strani su se oni borili? Protiv koga? Kojim jezikom su govorili? I njihova ( srednjovekovnobosnaska ) imena i prezimena su čija? Kojoj naciji su danas ta imena i prezimena najbliža, ako ne i identična?
objektiv81 is offline  
Old 22.03.2008., 22:47   #2
Istraživanjem gemoma, 2001 godine znanstveno je utvrđeno da Muslimani danas Bošnjaci i Hrvati brđani i to:

Cijela Lika, Dalmacija, cijela BIH imade 56 % Arijskog genoma. Arijci su doselili sa Iranske plače prije 3000 godina. Nazivali su ih svakakvim imenima Iliri, Goti.... Na Krku je pronađena vaza sa Hrvatskim grbom stara preko 1000 godina. Takvih vaza ima na Iranskoj ploči koliko hoćeš. Bilo kako bilo. Mi smo starosjedioci ovdje. Slaveni koji su došli prenjeli su nam jezik i ništa više. Svi smo bili Bogumili, sljedbenici Zarathruste. Logično je da uz more smo brže pokrštavani. U kontinentu mnoogo, mnogo sporije. Da nije bilo franjevaca vherojatno ne bi bilo katolika uopće u Bosni... Nadalje tzv. Srbi koji su bili pravoslavni na gore pomenutim prostorima imaju isti genom. Samo što su postali Srbima zato što su istočni kršćani...

Ble, ble, ble... GENOM ne laže.
Albatros is offline  
Old 22.03.2008., 23:02   #3
Quote:
Albatros kaže: Pogledaj post
Istraživanjem gemoma, 2001 godine znanstveno je utvrđeno da Muslimani danas Bošnjaci i Hrvati brđani i to:

Cijela Lika, Dalmacija, cijela BIH imade 56 % Arijskog genoma. Arijci su doselili sa Iranske plače prije 3000 godina. Nazivali su ih svakakvim imenima Iliri, Goti.... Na Krku je pronađena vaza sa Hrvatskim grbom stara preko 1000 godina. Takvih vaza ima na Iranskoj ploči koliko hoćeš. Bilo kako bilo. Mi smo starosjedioci ovdje. Slaveni koji su došli prenjeli su nam jezik i ništa više. Svi smo bili Bogumili, sljedbenici Zarathruste. Logično je da uz more smo brže pokrštavani. U kontinentu mnoogo, mnogo sporije. Da nije bilo franjevaca vherojatno ne bi bilo katolika uopće u Bosni... Nadalje tzv. Srbi koji su bili pravoslavni na gore pomenutim prostorima imaju isti genom. Samo što su postali Srbima zato što su istočni kršćani...

Ble, ble, ble... GENOM ne laže.
Nisi mi odgovorio ni na jedno pitanje. Možda si glasao. To ja ne znam. Ali odgovorio nisi...
objektiv81 is offline  
Old 22.03.2008., 23:13   #4
Quote:
Albatros kaže: Pogledaj post
Istraživanjem gemoma, 2001 godine znanstveno je utvrđeno da Muslimani danas Bošnjaci i Hrvati brđani i to:

Cijela Lika, Dalmacija, cijela BIH imade 56 % Arijskog genoma. Arijci su doselili sa Iranske plače prije 3000 godina. Nazivali su ih svakakvim imenima Iliri, Goti.... Na Krku je pronađena vaza sa Hrvatskim grbom stara preko 1000 godina. Takvih vaza ima na Iranskoj ploči koliko hoćeš. Bilo kako bilo. Mi smo starosjedioci ovdje. Slaveni koji su došli prenjeli su nam jezik i ništa više. Svi smo bili Bogumili, sljedbenici Zarathruste. Logično je da uz more smo brže pokrštavani. U kontinentu mnoogo, mnogo sporije. Da nije bilo franjevaca vherojatno ne bi bilo katolika uopće u Bosni... Nadalje tzv. Srbi koji su bili pravoslavni na gore pomenutim prostorima imaju isti genom. Samo što su postali Srbima zato što su istočni kršćani...

Ble, ble, ble... GENOM ne laže.

tebi nisu sve na broju. Pa Iliri jesu Arijci tj. Indo-europljani (da se nebi dovelo u svezu s Hitlerom). To znači da u Bosni i Hrvatskoj ima starosjedioca Ilira ali oni su se s vremenom Slavenizirali (ako uzmemo da Hrvati jesu Slaveni) i smatraju se Hrvatima (naravno oni do Drine ).
Kakkve veze ima sad Zarathustra s Bogumilima Bogumili se pojavljuju u 12. stoljeću a Zoroaster je živio u 6 st. prije Krista ako se ne varam. I kako su onda Bogumili koji su se doselili (kao Iliri aka Arijci) u 10 st. prije Krista mogli biti Zoroastrici. To što imaju neke sličnosti s njegovim učenjem to neznači da su povezani sa njim.

Ja sam mislio da su ovi Iliri (koje ti zoveš Bošnjaci/brđani) zapravo sebe kasnije tj. u vrijeme Rimskog carstva sebe nazivali romanima tj. romanizirani starosjedioci. Taj naziv je ostao do dugo kasnije u povijesti.

uglavnom prvo počmeš s genetikom pa onda prebaciš na vjeru i onda opet na genetiku. I primjetio san kako nisi davao nikakve komentare o Islamu ali što se mene tiće i nemoraš ulaziti u to to je more duboko isto tako kao i genetika.
Iron_Fist is offline  
Old 22.03.2008., 22:59   #5
Ono gore šta je napisao Albatros, barem 50% su gluposti, a oko ostatka se spori, pa neću uopće raspravljat vezan za taj post.....

Nego, Tvrtko I. Kotromanić - Kotromanići su bili bočna loza Šubića (kasnije Zrinskih) i Šubići su ih tamo postavili kao banove poslušnike. Kasnije su se Kotromanići osamostalili, ojačali i, uz pomoć Ladislava Napuljskog, imali svoju kraljevinu i jačali. Uglavnom, svi Kotromanići su Hrvati - pa tako i Tvrtko. Istina, uzeo je jedno od imena titula Stefan kad se okrunio i za kralja Srba, jer su mu Srbi darovali skoro pola zemlje da im pomogne u obrani od Turaka - na kraju su ih Turci svejedno porazili....
Papiko is offline  
Old 22.03.2008., 23:09   #6
Quote:
Papiko kaže: Pogledaj post
Ono gore šta je napisao Albatros, barem 50% su gluposti, a oko ostatka se spori, pa neću uopće raspravljat vezan za taj post.....

Nego, Tvrtko I. Kotromanić - Kotromanići su bili bočna loza Šubića (kasnije Zrinskih) i Šubići su ih tamo postavili kao banove poslušnike. Kasnije su se Kotromanići osamostalili, ojačali i, uz pomoć Ladislava Napuljskog, imali svoju kraljevinu i jačali. Uglavnom, svi Kotromanići su Hrvati - pa tako i Tvrtko. Istina, uzeo je jedno od imena titula Stefan kad se okrunio i za kralja Srba, jer su mu Srbi darovali skoro pola zemlje da im pomogne u obrani od Turaka - na kraju su ih Turci svejedno porazili....
Ja sam našao, da je neki ban Šubić u to vreme postojao. Ali da je bio u nekoj porodičnoj vezi sa Kotromanićom, nisam našao. Žao mi je. Čak je taj Šubić bio na strani Ugara i bio je protiv Srba. Po knjizi - Dějiny jihoslovanských národů je bio Kotromanić Srbin i bio je najznačajni bosnaski srednjovekovni vladar. Moram još da dodam, da ja u to vreme nisam živeo, pa ne mogu da ga pitam...
objektiv81 is offline  
Old 23.03.2008., 10:25   #7
Quote:
Papiko kaže: Pogledaj post
Ono gore šta je napisao Albatros, barem 50% su gluposti, a oko ostatka se spori, pa neću uopće raspravljat vezan za taj post.....

Nego, Tvrtko I. Kotromanić - Kotromanići su bili bočna loza Šubića (kasnije Zrinskih) i Šubići su ih tamo postavili kao banove poslušnike. Kasnije su se Kotromanići osamostalili, ojačali i, uz pomoć Ladislava Napuljskog, imali svoju kraljevinu i jačali. Uglavnom, svi Kotromanići su Hrvati - pa tako i Tvrtko. Istina, uzeo je jedno od imena titula Stefan kad se okrunio i za kralja Srba, jer su mu Srbi darovali skoro pola zemlje da im pomogne u obrani od Turaka - na kraju su ih Turci svejedno porazili....
....to je tocno, o tome postoje i pisani dokumenti iz tih vremena!
...a znate li da je prvobitna bosna imala "bana" a ban je iskljucivo vladar hrvatskih prostora, kasnije su jedino mađari preuzeli ime ban, srbi i drugi slaveni nikad ga nisu ni imali !!!
...znate li kako se prvobitna bosna proširila na zapad odnosno na povijesne prostore nekadašnje "primorske Hrvatske" i "posavske Hrvatske ili Slavonije"- Hrvatski velikaš "Hrvoje Vučic - Hrvatinic" posvađao se sa Hrvatsko-Ugarskim kraljem i odvojio svoje posjede koji su se protezali od Makarskog primorja do Kotor Varoši te ih pripojio Bosni ! ......znate li da je izvorna granica ikavskih i ijekavskih govora bila rijeka Bosna i rijeka Neretva po cijeloj svojoj dužini !
__________________
dok radi sklekove ne odguruje se od zemlje vec zemlju odguruje od sebe
markoantonio is offline  
Old 22.03.2008., 23:00   #8
Znanstvena studija je napravljena i mogu argumentirati.
Albatros is offline  
Old 22.03.2008., 23:04   #9
Zar nisu svi ti ljudi živjeli i umrli PRIJE nego što je pojam "nacionalnost" uopće postojao?
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Old 22.03.2008., 23:20   #10
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Zar nisu svi ti ljudi živjeli i umrli PRIJE nego što je pojam "nacionalnost" uopće postojao?

Upravo tako.
i često su kraljevi kraljevali nekom zemljom a da uopće nisu bili tog naroda. i sumnjam da su se kraljevi ženili s nekim nižim plemstvom koje je imalo naglašnu pripadnost nekom narodu (ne naciji) nego bi se obićno ženili s kćerima drugih kraljeva. Pa onda i nebi imali puno "domaće" krvi.
Iron_Fist is offline  
Old 22.03.2008., 23:26   #11
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Zar nisu svi ti ljudi živjeli i umrli PRIJE nego što je pojam "nacionalnost" uopće postojao?
Tacno. Ali ja cu kao pravi patriota tvrditi da je on bio Srbin
ja more is offline  
Old 22.03.2008., 23:49   #12
Quote:
ja more kaže: Pogledaj post
Tacno. Ali ja cu kao pravi patriota tvrditi da je on bio Srbin
Pa nije stvar u patriotizmu. Rec nacija i narod se razjasnjavaju ( verovatno u 19. veku ), ali ljudi su pripadali raznim nacijama nacijama svakako i ranije. Da bismo konacno utvrdili poreklo Bosanaca treba, da razjasnimo, koje nacionalnosti su bili Bosanci u srednjem veku. Naprimer najznačajni bosanski vladar Tvrtko I. Kotromanić, Vlatko Vuković ili Vuk Branković. Koja imena i prezimena su Bosanci u srednjem veku koristili. Prema tome mozemo, da zakljucimo, dali su Bosanci Srbi, Hrvati ili Bošnjaci. U knjige Dějiny jihoslovanských národů sam procitao, da su bili Srbi. A da je Bosna u srednjem veku bila deo Srbije. Autori te knjige su preuzimali od autora iz raznih delova Evrope, zapadne i istocne. I to je jedina knjiga, koja se zaobire istoriom juznih Slovena. Na kraju te knjige je spisak cca 50- ak istoricara... Zato ja tvrdim da Bosna i Bosnaci su Srbi. I da Bosna bi zbog toga trebala da pripada Srbiji.
objektiv81 is offline  
Old 22.03.2008., 23:57   #13
Quote:
objektiv81 kaže: Pogledaj post
Pa nije stvar u patriotizmu. Rec nacija i narod se razjasnjavaju ( verovatno u 19. veku ), ali ljudi su pripadali raznim nacijama nacijama svakako i ranije. Da bismo konacno utvrdili poreklo Bosanaca treba, da razjasnimo, koje nacionalnosti su bili Bosanci u srednjem veku. Naprimer najznačajni bosanski vladar Tvrtko I. Kotromanić, Vlatko Vuković ili Vuk Branković. Koja imena i prezimena su Bosanci u srednjem veku koristili. Prema tome mozemo, da zakljucimo, dali su Bosanci Srbi, Hrvati ili Bošnjaci. U knjige Dějiny jihoslovanských národů sam procitao, da su bili Srbi. A da je Bosna u srednjem veku bila deo Srbije. Autori te knjige su preuzimali od autora iz raznih delova Evrope, zapadne i istocne. I to je jedina knjiga, koja se zaobire istoriom juznih Slovena. Na kraju te knjige je spisak cca 50- ak istoricara... Zato ja tvrdim da Bosna i Bosnaci su Srbi. I da Bosna bi zbog toga trebala da pripada Srbiji.
Molim te daj link za knjigu. A evo tebi jedan video Kula
Iron_Fist is offline  
Old 22.03.2008., 23:59   #14
kralj tvrtko je bio katolik po rođenje, mada se krunisao po pravoslavnom obredu u srpskom manastiru Mileševi,

u povelji dubrovčanima sebe je nazvao srpskim kraljem

http://members.tripod.com/cafehome/slike/tvrtko.jpg


znači čist srbin 100%
__________________
u pržun nemoeju da me vode u švicarsku stavia san papire i šolde..Ditrektorski
Tenicki Direktor is offline  
Old 23.03.2008., 12:55   #15
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Zar nisu svi ti ljudi živjeli i umrli PRIJE nego što je pojam "nacionalnost" uopće postojao?
Ta se teza stalno provlači, i u njoj ima dosta istine, ali određena plemenska svijest je uvijek postojala...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 23.03.2008., 13:02   #16
Pošto je o nacionalnostima u to vrijeme u najmanju ruku smiješno pričati, Tvrtko je iz etničkog supstrata iz kojeg je kasnije većinom nastala hrvatska nacija i dijelom "dejtonski ozakonjena bošnjačka".

Kao dodatni prilog (i samo kao dodatni) toj tezi je da Hrvati skoro i jedni baštine to ime u znatnijoj mjeri i do danas (možda ima samo jedan Musliman da se tako zove, a Srba ne znam ima li ijedan...)
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...
lider30 is offline  
Old 23.03.2008., 13:16   #17
Quote:
lider30 kaže: Pogledaj post
Pošto je o nacionalnostima u to vrijeme u najmanju ruku smiješno pričati, Tvrtko je iz etničkog supstrata iz kojeg je kasnije većinom nastala hrvatska nacija i dijelom "dejtonski ozakonjena bošnjačka".
Bože evo sad gledam temu i baš mislim o tome hoće li se iko sjetiti te majušne činjenice, a to je rađanje nacionalne svijesti u Evropi

Ali eto! Ukrao si mi rječ sa tastarure!
__________________
Gubi se ko burek u svemiru!
Polizao bih je kao Žućo šerpicu!
Klizi piva ko Samsung!
Jasta is offline  
Old 23.03.2008., 13:49   #18
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ta se teza stalno provlači, i u njoj ima dosta istine, ali određena plemenska svijest je uvijek postojala...
ta teza se provlaci zato sto je istinita.... svijest o kojoj ti pricas u tom razdoblju uopce nije toliko vazna... ljudi sa tog podrucja su se nazivali bosnjanima jer im je puno vaznija bila regionalna pripadnost od toga jesu li porijeklom hrvati, srbi ili nesto trece...
__________________
Bob Rock: "Bjezimo, njih su dvojica, a mi smo sami!!!"
vviikkii is offline  
Old 23.03.2008., 15:26   #19
Quote:
vviikkii kaže: Pogledaj post
ta teza se provlaci zato sto je istinita.... svijest o kojoj ti pricas u tom razdoblju uopce nije toliko vazna... ljudi sa tog podrucja su se nazivali bosnjanima jer im je puno vaznija bila regionalna pripadnost od toga jesu li porijeklom hrvati, srbi ili nesto trece...
Lijepo receno.
Nacion odredjuje teritorijalno porijeklo, vjeroispovijest najmanje.

Pametnom dovoljno jasno.
__________________
Ko pročita, otpala mu kita.
Ramzes is offline  
Old 23.03.2008., 15:31   #20
Quote:
vviikkii kaže: Pogledaj post
ta teza se provlaci zato sto je istinita.... svijest o kojoj ti pricas u tom razdoblju uopce nije toliko vazna... ljudi sa tog podrucja su se nazivali bosnjanima jer im je puno vaznija bila regionalna pripadnost od toga jesu li porijeklom hrvati, srbi ili nesto trece...
to je istina, možemo vidjeti na primjeru Italije iz toga doba
nitko nije bio Talijan već Venecijanac, Milanez,Napolitanac itd
ali je pitanje iz današnje perspektive koja nacionalnost živi u tim gradovima?
nisu valjda Venecijanci itd. ?
ali eto Bosanci su od regionalnog iznjašavanja stanovnika tadašnje Bosne odmah stvorili naciju
penkalaa is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:27.