Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.05.2009., 20:43   #1
Policija

Pozz, neznam dali na dobar podforum stavljam temu, no eto... Uglavnom, zanima me dali je broj policajaca određen zakonom po broju stanovnika, tj. dali postoji neki odredeni postotak koliko bi policajaca na broj stanovnika trebalo biti, kako kod nas tako i u drugim drzavama?
spike_2 is offline  
Old 06.09.2009., 15:40   #2
Da ne otvaram novu temu...

Setamo ja i kolega kao i obicno na Bundeku i jedan mladic sa svojim kompanjonom ocito ljut zbog necega udari nogom kantu za smece koja se prevrne, i nastavi hodati. No toga dana je bilo civilne policije (zadnjih tjedan dva nonstop zbog cestih napada) i jedan pripadnik ga je vidio i rekao mu da stane, na sto je ovaj potrcao, a policajac za njim te je izvadio i repetirao pistolj govoreci nesto sto nisam cuo. Na kraju ih je zapisao i pustio, i naravno drzao im bukvicu o svemu tome.

Moje pitanje je, smije li on samo tako posegnuti za vatrenim oruzjem, a da je ovaj nastavio bjezati, i zapucati u njega nakon ispaljenih upozorenja? Pa naravno da nebi smio, ubiti ili raniti covjeka zbog srusene kante za smece, onda bi to vise bilo zbog bjezanja, ali svejedno. Da nesmije, zasto je onda uopce vadio pistolj i nije nastavio trcati dok ga ne sustigne? Bas me zanima je li pisao rucno 14 stranica izvjestaja osvrcuci se na Pravilnik o upotrebi sile nakon toga .
Osteron is offline  
Old 22.11.2009., 01:13   #3
Quote:
Osteron kaže: Pogledaj post
Da ne otvaram novu temu...
Sjedi, mudrac, 1. Šala mala…

Kao što ti je već kolega rekao, pištolj vaditi smije, ali pucati najvjerojatnije ne (ipak ne znamo o čemu se radi, ali ostat ćemo kod toga). Vađenje pištolja iz futrole i ubacivanje metka u cijev nije uporaba i ti postupci nisu regulirani zakonima. To su tehnički postupci koji ovise o opasnosti (vidljivoj ili mogućoj) i u procjeni su samog policajca. Nakon takvog postupka nije potrebo pisati nikakvo izvješće.
drot13 is offline  
Old 22.11.2009., 14:19   #4
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Sjedi, mudrac, 1. Šala mala…

Kao što ti je već kolega rekao, pištolj vaditi smije, ali pucati najvjerojatnije ne (ipak ne znamo o čemu se radi, ali ostat ćemo kod toga). Vađenje pištolja iz futrole i ubacivanje metka u cijev nije uporaba i ti postupci nisu regulirani zakonima. To su tehnički postupci koji ovise o opasnosti (vidljivoj ili mogućoj) i u procjeni su samog policajca. Nakon takvog postupka nije potrebo pisati nikakvo izvješće.
Tako je. Nakon svega radi vlastite sigurnosti i procjene on može izvaditi oružje bilo kada. Nigdje u zakonu se to ne spominje kao posebna radnja koju treba uvesti u izvještaj ili koja se posebno regulira nekim određenim protolokom. Normalna radnja kao i zakopčavanje uniforme.
House M.D. is offline  
Old 06.09.2009., 22:28   #5
Da je on prethodno ubio 100 ljudi, policajac nema pravo pucati ako ničiji život nije trenutno izravno ugrožen.
A za vađenje... uvjek se može reči da je sumnjao u to da je naoružan.
HexMaster is offline  
Old 07.09.2009., 14:41   #6
Quote:
HexMaster kaže: Pogledaj post
Da je on prethodno ubio 100 ljudi, policajac nema pravo pucati ako ničiji život nije trenutno izravno ugrožen.
Zakon o policijskim poslovima i ovlastima
Članak 91.

Policijski službenik je ovlašten uporabiti vatreno oružje:
1. u nužnoj obrani,

2. u krajnjoj nuždi ako bez uporabe vatrenog oružja ne može otkloniti istodobnu ili izravno predstojeću neskrivljenu opasnost za vlastiti ili život druge osobe, koja se na drugi način nije mogla otkloniti,

3. ako na drugi način ne može uhititi osobu zatečenu u kaznenom djelu za koje se može izreći kazna zatvora od najmanje deset godina ili osobu za kojom je raspisana potraga zbog počinjenja takvog kaznenog djela,

4. ako na drugi način ne može spriječiti bijeg osobe koja je osumnjičena ili optužena za kazneno djelo iz stavka 1. točka 3. ovog članka ili osobe koja je pobjegla s izdržavanje kazne zatvora za takvo kazneno djelo.
Azriel_ is offline  
Old 14.11.2009., 20:50   #7
Quote:
Azriel_ kaže: Pogledaj post
Zakon o policijskim poslovima i ovlastima
Članak 91.

Policijski službenik je ovlašten uporabiti vatreno oružje:
1. u nužnoj obrani,

2. u krajnjoj nuždi ako bez uporabe vatrenog oružja ne može otkloniti istodobnu ili izravno predstojeću neskrivljenu opasnost za vlastiti ili život druge osobe, koja se na drugi način nije mogla otkloniti,

3. ako na drugi način ne može uhititi osobu zatečenu u kaznenom djelu za koje se može izreći kazna zatvora od najmanje deset godina ili osobu za kojom je raspisana potraga zbog počinjenja takvog kaznenog djela,

4. ako na drugi način ne može spriječiti bijeg osobe koja je osumnjičena ili optužena za kazneno djelo iz stavka 1. točka 3. ovog članka ili osobe koja je pobjegla s izdržavanje kazne zatvora za takvo kazneno djelo.
azriel dr,mr,sec itd vidim upućen si u članke zakona koji je sada već stari zakon, no da ne omalovažavam nikoga i da se ne držimo primjera od gore, zamislite da ste policajac i da imate sve te lijepe igračke lisice, tjelesnu snagu, palicu i oružje, a k tome i dvoje, troje male djece doma pa primjer:
policajac si sa svim tim igračkicama radiš i upućen si na mjesto gdje pijana osoba stvara probleme ili dvoje mladića guraju kantu nogom, ideš kao policajac pozvat ih i oni počnu trčati, zaustaviš ih kad oko tebe 20 pijanih mladića jer si ti zaustavio njihove frendove (što pretpostavljam je u većini slučajeva) ostaje ti samo uzmaknuti, a onda si papak za kojim trče svi (iz njihove perspektive), recimo da te uhvate i počnu te lomiti, kreneš manjom silom lisice, palica, tjelesna snaga (igračke) ne pomažu ti.
pitanje !!!! tvoj život je u pitanju i ti si tamo policajac koji ima dvije sekunde maximalno za razmišljanje bi li ti pucao i iskoristio pištolj (niko ne kaže da moraš pucati u njih), a to je jedan od primjera.
u svačijoj glavi ih ima pregršt, i ako pucaš jedan od prolaznika će povesti temu, jer ne zna sve od početka zašto si pucao. tako da policiju poštujem i nije im lako raditi svoj posao bez obzira kakav im je jer smo slijepi ljudi kojima je frend rekao halto me prometnjak i izradio me kao idiota ili me neki temeljni drot zajeb... i tražio bez veze osobnu, pa je svaki policajac takav, k tome malo ih je i nisu dovoljno plaćeni, svako neka pogleda svoj posao i vidi kolika mu je plača, a ti dečki prema opisu posla i dnevna događanja (sranj.. s kojima se susreću) rade za mizeriju od 4000 kn, (i to sam puno rekao).
Ne želim nikoga uvrijediti al stavit se u njihovu kožu gdje ti moraš brzo odlučit što napraviti (ne bi išlo).
prema tome frendovi moji svaka čast svakome, ko voli nek izvoli, ja sam za plavce "koja uvijek nešto zaje..", i uvijek maltretira nedužne građane (moš mislit).
K tome sam čuo i ne tvrdim da je istina, da vađenje pištolja nije uporaba istog
sa štovanjem pozdrav svima koliko vas ima i to je samo moje mišljenje vi si složite drugačiji primjer koji vama paše.
__________________
master smoogj please may I write, please master smoogj !!!
killerknez is offline  
Old 23.11.2009., 18:58   #8
Quote:
killerknez kaže: Pogledaj post
azriel dr,mr,sec itd vidim upućen si u članke zakona koji je sada već stari zakon
Zakon o policijskim poslovima i ovlastima, ciji sam ciji sam clanak citirao, objavljen je u Narodnim novinama broj 76 od 01.07.2009. godine, odnosno to je trenutno vazeci Zakon, ne stari

Btw. sto si mislio dobiti time sto si pokusao (neuspjesno) citirati jedan od mojih akademskih stupanjeva i sto bi trebalo znaciti sec ?
Azriel_ is offline  
Old 23.11.2009., 19:25   #9
Quote:
Azriel_ kaže: Pogledaj post
Zakon o policijskim poslovima i ovlastima, ciji sam ciji sam clanak citirao, objavljen je u Narodnim novinama broj 76 od 01.07.2009. godine, odnosno to je trenutno vazeci Zakon, ne stari

Btw. sto si mislio dobiti time sto si pokusao (neuspjesno) citirati jedan od mojih akademskih stupanjeva i sto bi trebalo znaciti sec ?
kao što vidiš gore navedeno od kolega nemaš ti pojima o životu i radu policije i njihovim odlukama koje moraju donijeti u sekundu, dvije nitko ne osporava tvoje titule koje imaš ali nemoj nekog blatiti, dao sam ti primjer pa mi odgovori. Lako je biti general poslije bitke (stara narodna) stavi se u situaciju policajca, najvjerojatnije je tvoj najuzbudljiviji dan na poslu kad sjediš negdje u uredu i gledaš po internetu policiju i njihove filmiće, JA te ne omalovažavam niti vrijeđam ali ti želim reći da nemaš pojima o policiji niti o policijskom poslu i zato nemoj blatiti nekoga koga ćeš prvog zvati kad ti neki klinci stan do tebe naprave tulum da ne možeš spavati, kad te idiot bude stao vrijeđati i ne daj bože fizički napadne kad prelaziš cestu gdje nije zebra, i gro stvarčica na koje budale samo čekaju da normalne ljude napadaju i vrijeđaju to sam ti želio reći a za tvoje titule se ja ne brinem i želim ti da ih imaš 100 puta više kao i svojih akademskih čega već.
__________________
master smoogj please may I write, please master smoogj !!!
killerknez is offline  
Received Warning
Old 21.11.2009., 15:45   #10
Može policajac bilo kada izvaditi pištolj. U Njemačkoj me lik na cesti zaustavi (motorna jedinica) i izvuče pištolj. Ruke na volan, dođe do auta, papire i ajmo.
Vadit pištolj može kad god, ali pucat ne smije. Iako bi narod danas i za vađenje pištolja trpao murjake u zatvor.
House M.D. is offline  
Old 21.11.2009., 19:50   #11
Ma ljudi, neki od vas su zbilja smiješni.

Onaj tko živi i radi pošteno i normalno, nije ni svjestan policije oko sebe, a onaj tko nije baš pošten u svojem životu, njemu svaki policajac smeta.

Osobno radim taj posao skoro deset godina i par puta sam prilikom trka za nekime vadio pištolj samo zato da mi ne ispadne iz futrole, a ponekad sam ga bio primoran izvaditi zbog mogućeg razvoja situacije.

I na kraju, lako je o uporabi vatrenog oružja raspravljati svim onim pravnicima i sucima te neukim laicima nakon što je isto uporabljeno, ali policajac se prilikom uporabe nalazi u vrlo stresnoj situaciji, njegov puls možda je 200, organizam se priprema za nešto najgore, a on mora u sekundu-dvije utvrditi kvalifikaciju kaznenog djela (ako hvata počinitelja KD-a mora razmišljati kolika je kazna propisana za to KD) te donijeti odluku da li će pucati ili ne.

Nije jednostavno, no neki od vas olako shvaćaju to zanimanje. Volio bih vas vidjeti jednom kad se nađete u gužvi između nekolicine divljaka, pa da vidim vaše reakcije.
__________________
working class hero...
moril is offline  
Old 23.11.2009., 19:27   #12
Quote:
moril kaže: Pogledaj post
Novim Pravilnikom o načinu policijskog postupanja, navodno će i to pitanje biti do kraja definirano.

Inače, ne vidim zašto ja ne bih izvadio oružje iz futrole, iako još nisu stečeni zakonski uvjeti za uporabu vatrenog oružja. Time si bitno skraćujem reakciju ukoliko dođe do potrebe za uporabom v.o., a samim time možda sebi ili nekome drugome spasim život.

Vrlo je bitno ne zaboraviti, kada postupanje završi, izbaciti metak iz cijevi, što se u nemalom broju slučajeva dešava da policajci još danima hodaju sa metkom u cijevi.
Quote:
House M.D. kaže: Pogledaj post
Tako je. Nakon svega radi vlastite sigurnosti i procjene on može izvaditi oružje bilo kada. Nigdje u zakonu se to ne spominje kao posebna radnja koju treba uvesti u izvještaj ili koja se posebno regulira nekim određenim protolokom. Normalna radnja kao i zakopčavanje uniforme.
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Sjedi, mudrac, 1. Šala mala…

Kao što ti je već kolega rekao, pištolj vaditi smije, ali pucati najvjerojatnije ne (ipak ne znamo o čemu se radi, ali ostat ćemo kod toga). Vađenje pištolja iz futrole i ubacivanje metka u cijev nije uporaba i ti postupci nisu regulirani zakonima. To su tehnički postupci koji ovise o opasnosti (vidljivoj ili mogućoj) i u procjeni su samog policajca. Nakon takvog postupka nije potrebo pisati nikakvo izvješće.
Quote:
moril kaže: Pogledaj post
Ma ljudi, neki od vas su zbilja smiješni.

Onaj tko živi i radi pošteno i normalno, nije ni svjestan policije oko sebe, a onaj tko nije baš pošten u svojem životu, njemu svaki policajac smeta.

Osobno radim taj posao skoro deset godina i par puta sam prilikom trka za nekime vadio pištolj samo zato da mi ne ispadne iz futrole, a ponekad sam ga bio primoran izvaditi zbog mogućeg razvoja situacije.

I na kraju, lako je o uporabi vatrenog oružja raspravljati svim onim pravnicima i sucima te neukim laicima nakon što je isto uporabljeno, ali policajac se prilikom uporabe nalazi u vrlo stresnoj situaciji, njegov puls možda je 200, organizam se priprema za nešto najgore, a on mora u sekundu-dvije utvrditi kvalifikaciju kaznenog djela (ako hvata počinitelja KD-a mora razmišljati kolika je kazna propisana za to KD) te donijeti odluku da li će pucati ili ne.

Nije jednostavno, no neki od vas olako shvaćaju to zanimanje. Volio bih vas vidjeti jednom kad se nađete u gužvi između nekolicine divljaka, pa da vidim vaše reakcije.
Quote:
House M.D. kaže: Pogledaj post
Može policajac bilo kada izvaditi pištolj. U Njemačkoj me lik na cesti zaustavi (motorna jedinica) i izvuče pištolj. Ruke na volan, dođe do auta, papire i ajmo.
Vadit pištolj može kad god, ali pucat ne smije. Iako bi narod danas i za vađenje pištolja trpao murjake u zatvor.
Konačno netko pametan tko radi taj posao i kuži o čemu se radi, slažem se ljudi s vama u potpunosti
__________________
master smoogj please may I write, please master smoogj !!!
killerknez is offline  
Old 22.11.2009., 17:51   #13
Novim Pravilnikom o načinu policijskog postupanja, navodno će i to pitanje biti do kraja definirano.

Inače, ne vidim zašto ja ne bih izvadio oružje iz futrole, iako još nisu stečeni zakonski uvjeti za uporabu vatrenog oružja. Time si bitno skraćujem reakciju ukoliko dođe do potrebe za uporabom v.o., a samim time možda sebi ili nekome drugome spasim život.

Vrlo je bitno ne zaboraviti, kada postupanje završi, izbaciti metak iz cijevi, što se u nemalom broju slučajeva dešava da policajci još danima hodaju sa metkom u cijevi.
__________________
working class hero...
moril is offline  
Old 24.11.2009., 10:20   #14
Quote:
moril kaže: Pogledaj post
Novim Pravilnikom o načinu policijskog postupanja, navodno će i to pitanje biti do kraja definirano.

Inače, ne vidim zašto ja ne bih izvadio oružje iz futrole, iako još nisu stečeni zakonski uvjeti za uporabu vatrenog oružja. Time si bitno skraćujem reakciju ukoliko dođe do potrebe za uporabom v.o., a samim time možda sebi ili nekome drugome spasim život.

Vrlo je bitno ne zaboraviti, kada postupanje završi, izbaciti metak iz cijevi, što se u nemalom broju slučajeva dešava da policajci još danima hodaju sa metkom u cijevi.
da se mene pita , metak bi stalno bio u cijevi i oruzje zakoceno
na takav nacin se po mom (prilicno bogatom) iskustvu izbjegava situacija gdje netko nezna je li oruzje puno ili prazno
takoder , za pravila postupanja u slicnim situacijama bi trebala biti zaduzena osoba s combat iskustvom , a ne netko tko misli da misli
ZgSash is offline  
Old 25.11.2009., 20:42   #15
evo da i ja dam svoj sud,bilo bi naj pametnije da je policajac ima ovlasti da ga odma skine(ubije) i da nema takvi kretena koji ce svoje zivce trositi na javnim povrsinama, sta nije dosa doma pa tanjure porazbiva,jer da policija ima vece ovlasti svima bi nam bilo bolje,bar ovima sta misle ovo zera jada od zivota provest u miru i zakonu a ne gledat kako koga zajeb... da nam bude bolje!!!
ganga100 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:39.