Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2013., 18:57   #1
Pečenje šnicli na naglo

bez obzira kako pečem, u početku jaka vatra,pa slabija,obratno,ili mora kao biti suh šnicl,probala i mokrog,prije soljenje i poslije,šnicli su mi tvrdi,bilo teleći ili svinjski,svejedno.Molim Vas kuhinjski stručnjaci za informaciju kako da pečem,a da bi šnicli bili mekaniji. Hvala, hvala.
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 19:05   #2
Ja svoje istucem prije pecenja, standardno - sol, brasno, jaja, mrvice i ugrijem ulje, ali ne previse ulja, da mi se ne natopi, stavim da se izvana zarumeni i onda smanjim vatru. Nikad mi ne ispadnu tako tvrdi.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 20:03   #3
Quote:
jtvatn10 kaže: Pogledaj post
bez obzira kako pečem, u početku jaka vatra,pa slabija,obratno,ili mora kao biti suh šnicl,probala i mokrog,prije soljenje i poslije,šnicli su mi tvrdi,bilo teleći ili svinjski,svejedno.Molim Vas kuhinjski stručnjaci za informaciju kako da pečem,a da bi šnicli bili mekaniji. Hvala, hvala.
Ako pričamo o mesu od buta, onda :

1. potuci meso posve lagano, da mu ne narušavaš njegovu teksturu.

2. prereži male "žilice" unutar odreska.

3. promijeni dio buta od kojega kupuješ odreske.Npr. frikando je puno tvrđi od
ruže ili šola, a na presjeku izgleda najljepše, nema niti jedne žilice i potpuno
je pravilan jer je građen iz jednog mišića., isto kao i butni valjak (lažni biftek), najtvrđi i
najsuhlji dio mesa.

4. meso potuci, naulji, nemoj ga soliti i ostavi preko noći ili barem 3-4 sata u
hladnjaku. To, koliko si meso nauljio, nema veze za njegovu tvrdoću
može samo biti mekanije.

5. meso peci na jako vreloj grill tavi koju samo pouljiš kistom, tek da se
sjaji, ne smije biti nakupina ulja.

6. meso peci kraće, neka mu barem jedna tanka crtica u sredini ostane
ružičasta.

7. teletinu posoli kad ju skidaš s grill tave, a svinjetinu netom prije pečenja.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 20:11   #4
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
Ja svoje istucem prije pecenja, standardno - sol, brasno, jaja, mrvice i ugrijem ulje, ali ne previse ulja, da mi se ne natopi, stavim da se izvana zarumeni i onda smanjim vatru. Nikad mi ne ispadnu tako tvrdi.
Skate, ti o pohanju, jvatn10 o pečenju, prženju.

Što ti je ulje za pohanje dublje, to će ti se bilo koji pohanac manje napiti ulja jer se prije zatvori uz pretpostavku da je ulje dovoljno vrelo. Sve panirane namirnice tijekom pohanja uzmu više ulja što mu je nivo niži. Najmanje će ulja upiti u otvorenoj fritezi gdje je skroz uronjeno. Potpuno je jednaka stvar s pomfritom.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 20:14   #5
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post

3. promijeni dio buta od kojega kupuješ odreske.Npr. frikando je puno tvrđi od
ruže ili šola, a na presjeku izgleda najljepše, nema niti jedne žilice i potpuno
je pravilan jer je građen iz jednog mišića., isto kao i butni valjak (lažni biftek), najtvrđi i
najsuhlji dio mesa.
moram te pozvati na rucak da vidis kak se lazni biftek spece na naglo i bude mekan i nimalo suh
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 20:16   #6
Quote:
Zla patka kaže: Pogledaj post
moram te pozvati na rucak da vidis kak se lazni biftek spece na naglo i bude mekan i nimalo suh
daj nama tu recept
countrywoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 20:27   #7
Quote:
Zla patka kaže: Pogledaj post
moram te pozvati na rucak da vidis kak se lazni biftek spece na naglo i bude mekan i nimalo suh
Čiji, teleći ili juneći ? Telećeg znam i ja, a junećeg bogami ne znam.

Može li večeras večera ili baš mora biti sutra za ručak ?
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 20:32   #8
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Skate, ti o pohanju, jvatn10 o pečenju, prženju.

Što ti je ulje za pohanje dublje, to će ti se bilo koji pohanac manje napiti ulja jer se prije zatvori uz pretpostavku da je ulje dovoljno vrelo. Sve panirane namirnice tijekom pohanja uzmu više ulja što mu je nivo niži. Najmanje će ulja upiti u otvorenoj fritezi gdje je skroz uronjeno. Potpuno je jednaka stvar s pomfritom.
Ujme i ja tek sad vidim! Popila pivu uz rucak i vidi me.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 20:39   #9
Quote:
countrywoman kaže: Pogledaj post
daj nama tu recept
juneci isto, pelle.
mora sutra, sad sam bas u izradi kreveta

narezem ga na leptirice, malo potucem, posolim i popaprim (eventualno ostavim u hlandjaku u ulju preko noci, ali ne nuzno) i na vruce ulje u zeptericu. ponekad uvaljam jendu stranu u brasno tkao da dobijem bolji toc
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 20:53   #10
ja sam isto imao situaciju di mi je mater par puta kupila i na tavi rješila taj falši biftek, i bilo je super,
i kako na poslu kupimo meso i damo ga kuharu da nam složi na ručak, jednom mi se našlo to pod rukom, kupim, donesem, ovaj to napravi i bude užasno i jasno, ja sam donio opanak za ručak
lovačkagozba is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 05:48   #11
Hvala Vam. Istučem šnicl, kakav imam,kakav dobije moj muž u mesnici, jer on stalno kupuje. Zarežem žilice, potučem, ali ovi naši mesari jedanšnicl odrežu na jednoj strani tanko a na drugoj ima 3 centim.Ondah ih ja nekeko rezanjem protanjim, doduše stavim više ulja jer se bojim da mi ne bu u sreedini pečeno.-I dobijem tvrdi. Što se tiče svinj. steka i junećeg to mi ispadne OK.aLI SVAKI DRUGI MI JE ĐON,ĐONOVIĆ.Podiv ljam.
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 05:52   #12
Patkice daj koju riječ i ti.Pele,ako namažem samo kistom, ondah nemam saft mislim malo. Što ondah.
jtvatn10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 08:50   #13
Quote:
jtvatn10 kaže: Pogledaj post
Patkice daj koju riječ i ti.Pele,ako namažem samo kistom, ondah nemam saft mislim malo. Što ondah.
Zašto ne bi imala saft?
Deglaziraš nakon nekoliko minuta s malo temeljca i li vode.
Inače - juneći odresci odležali par sati ili preko noći u hladnjaku u malo ulja i kojoj travčici ( kadulja,timijan...) naglo se pripremaju samo po tri minute sa svake strane - meko ko duša ,mirisno...
Svinjetinu ja dobro malo potući pa namočiti u hladno mlijeko.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 10:07   #14
Quote:
jtvatn10 kaže: Pogledaj post
Patkice daj koju riječ i ti.Pele,ako namažem samo kistom, ondah nemam saft mislim malo. Što ondah.
Ako radiš na grill tavi onda nemaš, ako radiš prema Patkinom i Dlapekinom uputstvu u posudi onda imaš i to ovako kako ti je rekla Dlapekica, deglaziranjem. I jedno i drugo ima svojih prednosti. Ja sam skloniji grill tavi jer ona daje puno veću temperaturu nego što je možeš postići u nekoj drugoj posudi.

Što se tiče tvog problema krivo i nejednako izrezanih šnicli to odmah riješi promjenom mesara. Mesar koji šniclu uništi tako da mu je na jednom kraju tanka, na drugom debela ili nije školovani mesar ili zaslužuje biti narezan, tako, nejednako.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 19:53   #15
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ako pričamo o mesu od buta, onda :


2. prereži male "žilice" unutar odreska.
e, kako ovo napravit? nožem samo poprijeko prerezat ili svaku sad žilicu posebno?

a koji je to komad mesa lažni biftek? ako tako pitam u mesnici hoće li znat što da mi daju?
ellory is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 20:00   #16
Quote:
ellory kaže: Pogledaj post
e, kako ovo napravit? nožem samo poprijeko prerezat ili svaku sad žilicu posebno?

a koji je to komad mesa lažni biftek? ako tako pitam u mesnici hoće li znat što da mi daju?
Lažni biftek je dio koji se nadovezuje na frikando.. Čak u školi za kuhare uče da je to dio frikandoa mada je to svakakvo posebno dio buta
Znat će u mesnici za lažni biftek ili pisanicu od frikandoa.
naziv lažni biftek dolazi inače zato jer taj komad mesa podsjeća na biftek ali samo izgledom, inaće je to tvrđi/žilaviji dio buta
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 20:05   #17
Quote:
jtvatn10 kaže: Pogledaj post
Hvala Vam. Istučem šnicl, kakav imam,kakav dobije moj muž u mesnici, jer on stalno kupuje. Zarežem žilice, potučem, ali ovi naši mesari jedanšnicl odrežu na jednoj strani tanko a na drugoj ima 3 centim.Ondah ih ja nekeko rezanjem protanjim, doduše stavim više ulja jer se bojim da mi ne bu u sreedini pečeno.-I dobijem tvrdi. Što se tiče svinj. steka i junećeg to mi ispadne OK.aLI SVAKI DRUGI MI JE ĐON,ĐONOVIĆ.Podiv ljam.
a pitanje je i kako to mesari odrežu jer ako ne režu po žilama nego kontra žila naravno da ti je žilavo. budući da sam kuhar, a radio sam tri godine u kuhinjskoj mesnici , ponekad kad u supermarketima gledam kako mesari režu odreske gledam ih
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 20:08   #18
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
Lažni biftek je dio koji se nadovezuje na frikando.. Čak u školi za kuhare uče da je to dio frikandoa mada je to svakakvo posebno dio buta
Znat će u mesnici za lažni biftek ili pisanicu od frikandoa.
naziv lažni biftek dolazi inače zato jer taj komad mesa podsjeća na biftek ali samo izgledom, inaće je to tvrđi/žilaviji dio buta
kad smo već kod toga, jel ima kakva zbirna literatura o mesu, djelovima mesa, namjeni i sl.
znam samo bazično, (a očito zapravo ni to) i ovo što uspijem usput pobrat...a htjela bi znat!

thanks!
ellory is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 20:18   #19
Quote:
ellory kaže: Pogledaj post
kad smo već kod toga, jel ima kakva zbirna literatura o mesu, djelovima mesa, namjeni i sl.
znam samo bazično, (a očito zapravo ni to) i ovo što uspijem usput pobrat...a htjela bi znat!

thanks!
Ja znam samo za uđbenik iz kuharstva za prvu godinu.
Ali moja mama ima jednu prastaru kuharicu : Ivanka Karačić Domaća kuharica pa ako si možda učlanjena u knjižnicu ili znaš koga ko je posudi tu knjigu, ugodno sam se iznenadio čitajući tu knjigu kolko je toga u njoj o mesu. o obradi, pripremi, ma svemu
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 21:54   #20
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
a pitanje je i kako to mesari odrežu jer ako ne režu po žilama nego kontra žila naravno da ti je žilavo. budući da sam kuhar, a radio sam tri godine u kuhinjskoj mesnici , ponekad kad u supermarketima gledam kako mesari režu odreske gledam ih
I ja čitam i gledam ovako . O kojim žilama pričaš ? Što ti znači uz žilu i kontra žile, pa ti u komadu mesa nikakve žile ne možeš ni vidjeti, kamoli raspoznati nijihov položaj.
Pravilo kod rezanja odreska od komada mesa od buta, svejedno da li je to šol, ruža, frikando, lažni biftek, biftek ili rostbraten je da se odrezak reže okomito na mišićna vlakna a nikada podužno, tj. paralelno s mišićnim vlaknima. To je jedino pravilo, a da li će mesaru pobjeći nož pa će odrezak na jednom mjestu biti 1 cm, a na drugom 3 cm to s ovim nema veze. To je već problem loših mesara koji na žalost kao prvo nemaju pojma da postoji mesarski i gastronomski rez, ostalo je sve nadgradnja.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:38.