Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2005., 00:12   #1
Sve o vjenčanim kumovima

hej.. nadam se da nisam pogriješila što sam ovdje stavila topic. vjerojatno vas je puno oženjenih ovdje, a i onih koji razmišljaju o bračnom životu, pa stoga i o kumovima.

dakle, bit ću vjenčana kuma jednoj jako jako draoj mi osobi, i stvarno sam počašćena, ali.... bila sam na vjenčanju sa 6 godina (jedini put u životu ) pa nemam blage o tome što kumovi rade.

savjete, molim vas
kako to izgleda, koje su mi "obveze", kakav poklon bi vi željeli, odnos koji bi održavali.
mah sve kaj vam pada na pamet

tnx
__________________
Runnin' over the same old grounds
what have we found?
Same old fears
pf
miss.x is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 09:47   #2
Kumovi je narodni naziv za svjedoke vjenčanja. dakle, za dvije punoljetne, suvisle, umno sposobne (i ne alkoholizirane) osobe koje svjedoče da su mladenci sklopili brak i uvjete na koje su pristali pred voditeljem vjenčanja. Istu ulogu imaju i u crkvenom i građanskom vjenčanju.

Što se tiče crkvenog vjenčanja kumovi ne moraju biti vjernici niti moraju biti pripadnici iste religije, oni samo svjedoče i potpisuju se kao svjedoci. Dakle, azdatak je stajati sa strane dok te ne pozovu da se potpišeš.

Ako je u pitanju crkva, vjerojatno će svećenik tražiti da dođete prije vjenčanja na neku malu probu gdje će sve objasniti. Barem je evo naš s nama tako dogovorio.

No vrag leži u narodnim običajima koji se razlikuju čak od sela do sela, a kamoli ne po regijama Lijepe naše. Negdje kumovi vode cijele svatove, određuju kad kreće povorka, kamo se prolazi (npr. vozilima kroz grad), drže se zdravice, "prosi" se mladenka, itd. No to dogovaraš sa mladoženjom. O dogovoru s mladoženjom ovisi što ćeš sve raditi i hoćeš li to raditi /pristati na to.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 12:56   #3
I ja ću uskoro biti vjenčana kuma. Obavještena sam da bi se trebala kod mladenke raspitati koje su moje dužnosti, odnosno što očekuje jer svatko ima drugačiju viziju svojeg vjenčanja i običaja koji će se tamo izvesti. Kuma bi trebala pomoći mladenki u izboru vjenčanice (srećom moja mladenka je to odlučila sama isprobati, a ja sam joj rekla nek uslika digitalcem najuži izbor i onda će(mo) odlučiti).
Mene pak muči vjenčani poklon-ovih dana se radi o lovi pa koliko ono prosječno se očekuje od kumova?
Strumpfeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 00:40   #4
ah.. niste mi baš puno pomogli
__________________
Runnin' over the same old grounds
what have we found?
Same old fears
pf
miss.x is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2005., 12:29   #5
kad sam ja bila vjenčana kuma prije par godina frendici, prvo kaj sam zabrljala je kaj sam se u gradu pojavila tek dan prije vjenčanja, tako da su joj frendice morale organizirati djevojačko veće umjesto mene (al ona se zbog toga uopće nije naljutila, to su organizirale kod nje doma, a ja to društvo i tak uopće nisam poznavala, i navodno je bilo super, poslije joj se pridružio i budući muž i njegovi s momačkog i svi su skupa ružili cijelu noć)...onda sam se odlučila izvući od toga da moram pljunuti veću količinu novca, za poklon, pa je umjesto love dobila sliku i mislim da bi od kumova poklon trebao biti take naravi da ga se može doma čuvati, gledati i ne zaboraviti. napravila sam i jednu dobru stvar- išla sam s njom tražiti vjenčanicu i prva koju sam upiknula da proba je bila ona prava....prije obreda sam se pojavila nešto ranije kod mladenke, pomogla joj obući vjenčanicu, za vrijeme svadbe sam joj čak vrlo snalažljivo uspjela pokratiti istu jer joj je smetala pri plesanju, a uglavnom ti starci od mladenaca sve drže pod kontrolom i govore ti što i kad trebaš napraviti...u crkvi sam im morala dti prstenje i uspjela sam fulati, tak da je on na kraju završio s njenim, ona s njegovim i svi smo rikavali od smijeha, a ovi otraga uopće nisu skopčali što se događa...morala sam i otplesati valcer s kumom koji nije znao plesati, pa smo se ponašali ko da smo u discu a ne ko da plešemo valcer (sreća pa moji starci nisu vidjeli tu snimku)...i ostali smo do kraja veselice, otfurali mladence doma, učinili uslugu uslikavši kako se mlada prenosi preko praga, otvorili fizičke poklone (oni koji nisu bili u kuverti) i onda se pokupila kući da mladenci malko uživaju sami....sve u svemu, kuma baš i nema puno obaveza, kum je imao puno veću ulogu u priči...(potplaćivanje roditelja, muzikaša, fotografa i tak to)
Strumpfeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 11:15   #6
Exclamation Problemi s kumovanjem

Pozdrav svima.
U nadi da će se nekome dati ovo čitati i da netko ima iskustava s nečim ovakvim, namjeravah pitati slijedeće:je li pristojno odbiti kumstvo i kako? Dobro, znam kako, ali ima li netko konkretnih iskustava, kako je i zašto to bilo? Nalazim se u prilično nezavidnoj situaciji gdje su problem financije, a ja student. da bi stvar bila još ljepša, svi znaju da ću biti pozvana za kumu osim mene koja nisam od njih ni dobila obavijest da se žene (doznala slučajno od desete osobe, a onda i još nekih) i navodno još nije sve fixno oko tog vjenčanja. Uglavnom, poduža priča.I da, znam kako zvuči
I sad, kad me se sjete pitati ( aja bih voljela da me to zaobiđe), može li pod razlog odbijanja proći da zbilja nemam love za kumstvo? svi će se nadavat love a ja ne znam koliko ću moći do tad skupiti jer i fax moram platiti. To je u Dalmaciji, ne poznam tamošnje običaje, ljude, ništa. Kako to elegantno izvesti?
Sad se netko može pitati zašto razmišljam o kumstvu o kojem znaju svi osim mene i objavljeno je skoro svima koji će doći (tako doznah)...jest čudno, priča je poduža i mene sad samo muči što napraviti.
Ima li tko pametan savjet?Ako je nešto nejasno, objasnim
Thanx
Gaelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 11:18   #7
joj komplikacije, komplikacije, ne bih ti voljela biti u kozi

ali sama si razmisli koliko ti je to dobra frendica ako svi okolo znaju da se vjencaje, a ti jos ni ne znas da je kuma

izmisli nekakvo neodgodivo studijsko putovanje
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 11:20   #8
Nije lova u pitanju. Kod kumstva je kljucno prijateljstvo. Bi li bila kuma da iams love? Inace postoji pravilo (nepisano) da se kumstvo ne odbija. Mogla bi povrijediti prijateljicu, a to ne zelis valjda.
Amicitia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 11:29   #9
Ne želim ju nipošto povrijediti, radi se o izuzetno dragoj i dobroj osobi, a takav je i njen budući muž. I znam da me oni osobno ne zovu radi grandioznog pokolna, poznaju moju financijsku situaciju i znam da se može s njima dogovoriti oko poklona. Ja sam malo munjena jer se ja ne zamaram toliko kako će to njma izgledati nego ostalima. ne znam kakvi su običaji, nešto mi se spominjalu o plaćanju rundi (što mi nema smisla jer je to restoran, bar ja nikad nisam vidjela da se dio cuge plaća prije nego je fešta završena), ne znam jel običaj tamo da se na samoj svadbi daje neka lova njima ili nekome za nešto, u crkvi....
jednom sam već bila kuma, ali tamo nisam imala tih briga, radilo se o vrlo bliskoj prijateljici, a i poznavala sam sredinu i običaje. zadnje što mi treba je da iz neznanja jer mi nisu sve rekli se osramotim. koliko sam čula, najbliži misle dat 300 do 500 eura ( meni nezamislivo skupit toliko), kum će isto toliko vjerojatno...
ja im ne mogu novčano konkurirat niti inače volim da se pretvori to u neko natjecanje. Što imam, dam od srca. Muka mi je od same pomisli. ali inače nema drugog razloga za odbijanje, čak ni tak da službeno još ništa ne znam.
Gaelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 11:32   #10
Quote:
magic blue kaže:
joj komplikacije, komplikacije, ne bih ti voljela biti u kozi

ali sama si razmisli koliko ti je to dobra frendica ako svi okolo znaju da se vjencaje, a ti jos ni ne znas da je kuma

izmisli nekakvo neodgodivo studijsko putovanje

i to što kažeš.ja ne znam što se zbiva, kao je to opće moguće.nitko ništa ne zna, a svi sve znaju, otprilike to.a ja na 100 muka.jel itko zna nekoga tko je iz bilo kojeg razloga odbio?
Gaelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 11:47   #11
Meni kumstvo nije point u lovi. I glupo je odbiti zbog love.

I sama kazes da su mladenci svjesni tvoje situacije. Onda se ne uzrujavaj. I zajebi druge ljude. Nemoj misliti na to sto oni misle, njima ces ili imati ruznu haljinu, ili losu frizuru, ili malen poklon, ili vec nesto. Naci ce oni
__________________
The written word is the only way to present yourself on the forum. So if you type like an idiot, people will assume you are one.
Desiree is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 11:48   #12
Slažem se s magic blue da razmisliš kakva ti je to prijateljica kad svi znaju za vjenčanje, pa čak i to da ćeš ti biti kuma, a tebi još nisu rekli

Ako si si baš dobra s njom budi kuma a ak nisi, žali bože para i živaca.

Moja prijateljica je odbila biti kuma jer je smatrala da si s mladom nije dovoljno dobra prijateljica. Opravdala se s tim što je još studirala a nije htjela da to financiraju mama i tata.

A ako već odlučiš biti kuma, pitaj otvoreno kakvi su običaji, što se očekuje od tebe.
smiljana is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 11:54   #13
Quote:
Desirée kaže:
Meni kumstvo nije point u lovi. I glupo je odbiti zbog love.

I sama kazes da su mladenci svjesni tvoje situacije. Onda se ne uzrujavaj. I zajebi druge ljude. Nemoj misliti na to sto oni misle, njima ces ili imati ruznu haljinu, ili losu frizuru, ili malen poklon, ili vec nesto. Naci ce oni
Istina, uvijek će netko nešto naći.I znam da meni ne bi bilo drago da mene netko odbije jer nema love (meni osobno doista ne mora donijeti ama baš ništa).Ali vsejedno mi je bed jer će se svi raspojasati i, iako se to u principu nikog ne bi trebalo ticati, ja ne mogu.i da mogu, glupo mi je to jer liči na aukciju.taman mi fali da dečki iz benda pozovu kumove na neka darivanja koja će svi pompozno pratiti i ne znam što.
i dalje me zanima je li itko ikad odbio...čisto da znam koje su posljedice nastale.

btw tko je napisao ono što ti je u potpisu (ili kako se to zove već ?
Gaelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 11:58   #14
Ah, da, ovo sto su rekle cure sam zaboravila dodat - svi znaju osim tebe :confudes: WTF? Pa valjda ce prvo PITATI kumu kad se odluci koga zeli za kumu, a onda govoriti okolo ...

--
U pravu si, zove se potpis. Napisao je Marcel Proust.
__________________
The written word is the only way to present yourself on the forum. So if you type like an idiot, people will assume you are one.
Desiree is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 11:58   #15
da, i financirali bi me starci jer ja nemam otkud, i fax si moram platit.a ne želim uzimati od njih opet, jer su mi jedno kumstvo već financirali.ije se radilo o prevelikim parama, ali ja ih ne bih imala da ih oni nisu dali.
te svate financiraju roditelji mladenaca, dakle vjerojatno i njihova "pravila", iako je to možda pregruba riječ.što ako oni odluče zadržati neke običaje koji meni ne idu na ruku,a naravno da nitko neće mijenjati ih jer je kuma dekintirana?
Gaelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 12:01   #16
Evo, da ti malo pomognem iz vlastitog iskustva ... moja bolja polovica je bila kuma frendici (jedinici, iz bogate obitelji) na "Glorija-tip" vjencanju: Interkonti u Zg, 300tinjak uzvanika, koverte frcaju sa svih strana, skupocjene umjetnine "razvikanih" autora itd.
A mi se upravo osamostalili, podstanari ... ono imamo love od 1. do 1. u mjesecu.

Sto pokloniti? Nasa ideja je bila: Nesto sto ima umjetnicku vrijednost.
Mi smo izabrali jednu lijepu umjetnicku sliku mladog neafirmiranog autora i komplet lijepih kristalnih čaša.
I dan danas joj nasa slika najvise paše u dnevnoj sobi, izmedju svih onih ostalih "razvikanih" autora.
A često i spomene kako stalno koristi "naše" čaše (naručila je naknadno još jedan isti komplet jer joj se par komada razbilo)
Dakle, pokloni nešto sa stilom ... za tebi prihvatljivu sumu novaca!

E, da, i za informaciju ceh nam je bio manji od 1000kn :-)
__________________
schwimmer
schwimmer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 12:02   #17
U pravu si, zove se potpis. Napisao je Marcel Proust.

tnx.mislila sam prvo da je možda La Rochefoucauld

čini se da sam je jedinstven "primjerak" kume koja je to postala a da nije ni znala.
da, sad se sjetih, treba i obleku kupit i hrpe "sitnica" obavit....
Zna li tko odokativno dalmatinske običaje?
Gaelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 12:04   #18
Quote:
schwimmer kaže:
Evo, da ti malo pomognem iz vlastitog iskustva ... moja bolja polovica je bila kuma frendici (jedinici, iz bogate obitelji) na "Glorija-tip" vjencanju: Interkonti u Zg, 300tinjak uzvanika, koverte frcaju sa svih strana, skupocjene umjetnine "razvikanih" autora itd.
A mi se upravo osamostalili, podstanari ... ono imamo love od 1. do 1. u mjesecu.

Sto pokloniti? Nasa ideja je bila: Nesto sto ima umjetnicku vrijednost.
Mi smo izabrali jednu lijepu umjetnicku sliku mladog neafirmiranog autora i komplet lijepih kristalnih čaša.
I dan danas joj nasa slika najvise paše u dnevnoj sobi, izmedju svih onih ostalih "razvikanih" autora.
A često i spomene kako stalno koristi "naše" čaše (naručila je naknadno još jedan isti komplet jer joj se par komada razbilo)
Dakle, pokloni nešto sa stilom ... za tebi prihvatljivu sumu novaca!

E, da, i za informaciju ceh nam je bio manji od 1000kn :-)
Hvala ti, ovo me malo razveselilo.jel mogu još pitati jeste li morali unatoč poklonu donositi lovu na samoj svadbi?i jeste li poklon na svadbi dali ili prije?Tnx
Gaelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 12:18   #19
Ne mi NISMO davali novce!
Mi smo joj poklonili POKLON koji smo si mogli priuštiti i za koji smo znali da će im se svidjeti ... i to sve za vrijeme skupljanja najuze obitelji i kumova prije odlaska u crkvu i na proslavu.

Odredi si neku sumu i smisli da ti poklon bude kreativan i orginalan i drukčiji od svih ostalih (to je ono što novci ne mogu kupiti).

Sretno.
Bok.
__________________
schwimmer
schwimmer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 12:24   #20
Quote:
schwimmer kaže:
Ne mi NISMO davali novce!
Mi smo joj poklonili POKLON koji smo si mogli priuštiti i za koji smo znali da će im se svidjeti ... i to sve za vrijeme skupljanja najuze obitelji i kumova prije odlaska u crkvu i na proslavu.

Odredi si neku sumu i smisli da ti poklon bude kreativan i orginalan i drukčiji od svih ostalih (to je ono što novci ne mogu kupiti).

Sretno.
Bok.
Hvala!
Morala sam pitat za svaki slučaj.ova varijanta mi se čini dobrom i novčano prihvatljivom.samo još da saznam što vole
Gaelle is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:29.