Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2017., 22:37   #221
ima li netko komentare na navodno negativne pa i smrtnonosne ucinke kombuche?...citao sam na par internet stranica...inace ju pijem
ivanjan76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 07:14   #222
Kombucha-gdje kupiti

Molim forumaše da mi jave gdje mogu kupiti kombuchu kako bih sama pravila čaj. Živim u splitskoj regiji.

Hvala
__________________
Ms. Filomena
Ms.Filomena is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2020., 16:12   #223
Pozdrav svima.

Ima li tko scoby i nešto kombuche, htio bih sam pripremiti svoju?

Ili barem gdje kupiti nepasteriziranu kombuchu bez dodataka?
mememe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2020., 10:39   #224
Bok ekipa,

Ima li tko iz Zagreba voljan udijelit scooby? ❤
__________________
https://t.me/pump_upp
SundayEve is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2020., 14:42   #225
Quote:
SundayEve kaže: Pogledaj post
Bok ekipa,

Ima li tko iz Zagreba voljan udijelit scooby? ❤
Pozdrav, ja imam viška kombucha, Zagreb Oranice, možete mi se javiti na mail
[email protected], što prije!
Chuspajzmaher is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2021., 14:31   #226
Zdravo svima,
dižem temu jer me zanima ima li još tko da daje/prodaje gljivu Kombuchu? Mi smo u Zagrebu pa evo, ako ima tko bili bismo super zahvalni!
Smoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2021., 13:40   #227
Bok svima,
ima li možda netko za udijeliti kombuchu? U Zagrebu sam..
Hvala unaprijed!!
Manny Calavera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2022., 18:50   #228
Zaželio se igranja s kombuchom, a nekako mi je mrsko koristiti kulture iz nepouzdanih izvora.

Kupio u Sparu bočicu nepasterizirane od domaćeg proizvođača, pripremio sladak crni čaj u koji sam istresao sadržaj bočice.

Danas je peti dan i već se na površini formirao proziran film s otočićima gljivica. Za cca. desetak dana će biti spremna prva pitka runda.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2022., 19:59   #229
AndreyX, kako je završila prva tura? Je li se gljiva formirala? Kakva je bila prva sezona napitka?
I ja sam mislila pokušati s nepasteriziranom, domaćom, samo sam negdje pročitala da se sama bočica usipa u staklenku i pusti da na njoj naraste gljiva vremenom pa se nakon toga uzgaja na daljnjim čajevima. Jako me zanima kako je ovo završilo jer sam nasamo nestrpljiva da je i sama počnem uzgajati.
__________________
Dum spiro spero.
Nausikaia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2022., 20:19   #230
Baš kako treba

Iščekujući sam se malo obrazovao, primjenio iskustva iz drugih fermentacija i sve pojednostavnio.

Ono što kolokvijalno nazivamo gljivom je zapravo celulozan nusprodukt i praktički ima malen ili nikakav učinak na fermentaciju. Prava stvar se nalazi u samoj tekućini kada dovoljno posvijetli i postane ugodno kiselkasta te talogu na dnu tegle.


Ovo je cijeli postupak ako imaš živaca čekati, ja nemam
http://www.abload.de/img/cnics.jpg


Javni kada se odlučiš pa ću opisati sve korake, posebno je zanimljiva druga fermentacija kada se postiže gaziranost i dodaju okusi - trenutno radim gaziranu bitter lemon kombuchu
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2022., 15:38   #231
I ja nemam živaca za čekanje, a jako je želim početi raditi već ovaj tjedan.
Sva sam se pretvorila u 👂
Svemir me, izgleda, poslao na pravo mjesto jer gljivu tražim već duže vremena...
__________________
Dum spiro spero.
Nausikaia is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2022., 20:20   #232
Dakle
- lokalni Spar (ima čak u mom seoskom) https://www.ekipa.hr/ u rashladnoj vitrini sa sokovima.
Ima ih i po raznim bio shopovima ostalih proizvođaća ali za ovu znam kako nije pasterizirana i ima dobru kulturu. Uzmeš običnu verziju bez dodanog okusa

- trebaš staklenu teglu od 5 litara (bez poklopca), običan bijeli šečer, crni čaj (rinfuza ili vrečice, baš čisti bez dodataka)

- zakipiš vodu i napravi crni čaj od 4 vrečice ili 1 jedne velike jušne žlice i 100g šečera. Cilj ti je 1,75 litara slatkog čaja. Slobodno ga ostavi da se dugo namače, bakterije i gljivice će potrošiti tanin zbog kojeg bi inaće bio gorak. Neka se sve zajedno ohladi na sobnu temperaturu. Obično napravim čaj i rastopim šečer u pola litre, nakon 20 min izvadim vrećice/procijedim i dodam hladnu vodu.

- utoči čaj u teglu, dodaj bočicu kupovne kombuche (protresi jer želiš i talog u kojem su gljive, slobodno malo probaš), zatvori teglu kuhinjskom krpom ili papirnatim ubrusom koje ćeš učvrstiti gumicom (ne želiš mušice), stavi negdje gdje je sobna temperatura ali u sjeni....i javni se kad taj dio odradiš

Za utvrditi gradivo:
https://brewbuch.com/how-to-make-kombucha/#scoby
https://www.thekitchn.com/how-to-mak...-kitchn-173858

Ali samo kao osnove, za nestrpljive je priča nešto drukčija
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2022., 16:12   #233
Ekipa, budite svjesni rizika kombuche

https://en.wikipedia.org/wiki/Kombucha#Adverse_effects
Laki001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2022., 16:50   #234
AndrejX,

Eto me opet. Napokon sam nabavila staklenku i zakuhala čaj. Do večeri će biti hladan i pomiješan s kombuchom.

Laki001, svjesni smo svega i trudimo se raditi ju prema svim pravilima. Teške metale ne možeš skupiti iz zraka kod fermentacije, osim ako ne staviš u npr keramičku posudu bojanu olovnim bojama (nisu nimalo rijetke), mikrobe zezneš često ako netko zezne proces i krene ga raditi preko volje (znam iz vremena kad smo doma radili sir i vrhnje), a ljudi su poznati i po tome što su bili u stanju ubiti se prevelikom količinom ispijene vode u danu, ili isprati nos sa 1/2 litre vode iz gradskog vodovoda koja nije iskuhana a sadrži mala čudovišta koja se hrane tkivima i napadnu mozak. Imamo i slučaj studenta koji se doslovce ubio bolonjezom koji je bio tjedan dana vani, na sobnoj temperaturi... Nevjerojatno je što su sve u stanju ljudi napraviti i kasnije kriviti hranu/piće za čistu glupost koje su sami izvor
__________________
Dum spiro spero.
Nausikaia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2022., 22:29   #235
Slobodno zakuhaj čaj u par dcl vode, ostavi ga 15-30 min i razrijedi s hladnom vodom, bude se šečer rastopio nakon kračeg miješanja.

Glavni razlog što sam se sada prihvatio kombuche je primarno dostupnost komercijalnih s živom kulturom, a ne iz tko zna kakvih izvora.

Obavezno pokrij teglu s kuhinjskom krpicom i dobro stisni gumicom, ne želiš mušice ali kultura treba zrak.

Kod mene je gljiva nekakav tanak komadić sluzi ali uredno uzimam po 3 litre tjedno što potvrđuje kako je zapravo nebitna
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2022., 22:59   #236
Sve sam napravila i tekućina radi svoje od jučer. Moram priznati da se plašim malo toga što mi stan nije baš sjenovit ni hladan. Ovo drugo znam da je plus za fermentaciju, no za ovo prvo se snalazim nekako. Nadam se da će uspjeti.
Koliko dugo ti obično potraje fermentacija?
__________________
Dum spiro spero.
Nausikaia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2022., 07:24   #237
Uredno je kultura odrađivala posao i na donedavnih 35C.

Nema pravila, sama određuješ kada ti je fino. S vremenom će posvijetliti u zlatnu boju jabučnog octa ili piva, trebao bi nestati okus čaja, dok se trajanjem fermentacije smanjuje slatkoća i pojačava kiselost.Što ti vrijedi ako ti netko napiše da mora biti odvratno kiselo ako tebi ne odgovara, sama pojava kiselosti već sugerira kako su bakterije i gljivice kreirale probiotik. Imaš iskustvo s fermentacijom mlijeka, praktički je priča jednaka.

Za prvi put pričekaj da se formira barem prozirna opna poput meduze s pokojom smeđom nakuponom, čistom žlicom je malo razgrneš i probaš da li ti odgovara okus.

Pa budemo o sljedećim koracima.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2022., 17:05   #238
Quote:
Laki001 kaže: Pogledaj post
Ekipa, budite svjesni rizika kombuche

https://en.wikipedia.org/wiki/Kombucha#Adverse_effects
Tipični Amerikanci i njihovo ludilo oko sigurnosti, oni isto tako smatraju i pasirani paradajz (na način na koji se radi kod nas i drugdje u svijetu) izuzetno rizičnim, i to zato što je neki biser 70-ih uspio napraviti sve što se moglo pogrešno i dobio botulizam.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2022., 22:10   #239
kupujem gotovo i dm-u, jučer zamalo kupila i sad čitam neki rizik za istu

meni je to kao zamjena za klasičan zeleni čaj onako usput kako sokove ne pijem
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2022., 22:41   #240
Ma kakav rizik, tipična američka budalaština gdje ćeš za baš sve naći primjere kako je opasno. Zapravo tek je u zadnjih par godina postala mainstream i pojavilo se brdo komercijalnih proizvođaća.

Zašečereni čaj koji uz pomoć komercijalne kupovne kulture (zato sam i počeo s kupovnom bočicom) fermentira do ispod 3 pH što je neugodno kiselo za razne gadosti. Uz prikladnu higijenu pribora sam prilično siguran kako je rizik znatno manji nego kod raznih kućnih zimnica.

Fino je, zabavno, vrlo pozitivno mi djeluje na probavu, druga fermentacija u kojoj se dodaje razno voće ili sirupi i postiže gaziranost je posebno zanimljiv dio.

U čudotvorne benefite ne vjerujem ali kao cjeloživotni konzument gaziranih napitaka nisam već preko mjesec dana konzumirao ništa osim kombuche i vode, niti imam namjeru:


Bitter lemon-đumbir; prva fermentacija 7 dana, dodano voće i druga fermentacija od 4 dana. Nakon 1 dana u hladnjaku dobrih pola sata sam polako otvarao čep koliki se tlak generirao i gazirao kombuchu
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:38.