Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2017., 17:36   #1441
Plaća li se krizma?

zanima me da li se krizma plaća, ili ne....ako netko nema da plati 150 kn da li i to znači da se ne može krizmati?
alex osk is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 23:43   #1442
svećenik je rekao krizmeniku da se donese 150 kn. za poklon biskupu i za slikanje i da je u tih 150 kn. sve uračunato.....SVE???....pa šta to SVE?...to odrade na način da djecu dovedu u neugodnu situaciju i javno (glasno) prozivaju tko je donio, a tko nije, jer sramota je nedonijeti...djeca koja novac donesu dobiju PLUS, da da PLUS, a ne račun....ako se za POKLON biskupu ne daje račun, da li se dobije za slikanje? NE!.....pitam drugog svećenika da li se plaća krizma i on kaže da DA. Kaže mi da je to tarifa (100kn) koju je biskup osobno oderdio i to je tako, što znači da se mora platiti i on ne zna šta mi nije jasno...
alex osk is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 17:52   #1443
Quote:
alex osk kaže: Pogledaj post
.....pitam drugog svećenika da li se plaća krizma i on kaže da DA. Kaže mi da je to tarifa (100kn) koju je biskup osobno oderdio i to je tako, što znači da se mora platiti i on ne zna šta mi nije jasno...
čitam...i nije ni meni jasno, šta ti nije jasno...
mora se platiti krizma, a mora i ulaznica za kino...ali ne mora se krizmati, niti ići u kino, pa onda nema ni troškova
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 19:21   #1444
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
čitam...i nije ni meni jasno, šta ti nije jasno...
mora se platiti krizma, a mora i ulaznica za kino...ali ne mora se krizmati, niti ići u kino, pa onda nema ni troškova
Da nadopunim kolegu forumaša. Ako ti Katolička Crkva smrdi zbog svoje pohlepe i pokvarenosti, odjebi ju i moli se Bogu u sobi. Bog će ti sigurno uslišiti molitve (Mt 6,6 http://biblija.biblija-govori.hr/gla...od=sve&glava=6). Slobodno se ispiši iz takve licemjerne i zločinačke organizacije. Apostolsko vjerovanje i očenaš su dovoljni za spas duše.
konjokradica is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 20:19   #1445
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
čitam...i nije ni meni jasno, šta ti nije jasno...
mora se platiti krizma, a mora i ulaznica za kino...ali ne mora se krizmati, niti ići u kino, pa onda nema ni troškova
svi smo iz obitelji kršteni, pa nismo ništa plaćali.....ako želim krstit dijete i ako dijete želi primiti sveti sakrment krizme da li je to uvjet da moram kupovati poklone biskupu i plaćati fotogrfa kojeg oni odrede....to mi nije jasno!....odem često u crkvu i ostavim novčani poklon, ali to zato što ja želim, a ne zato što mi to netko uvjetuje.....ne plaćam niti lukno jer je to netko meni nametnuo, a kuća mi je posvećena kad sam uselio i smatram da posveta nema rok trajanja.
alex osk is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 20:21   #1446
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Da nadopunim kolegu forumaša. Ako ti Katolička Crkva smrdi zbog svoje pohlepe i pokvarenosti, odjebi ju i moli se Bogu u sobi. Bog će ti sigurno uslišiti molitve (Mt 6,6 http://biblija.biblija-govori.hr/gla...od=sve&glava=6). Slobodno se ispiši iz takve licemjerne i zločinačke organizacije. Apostolsko vjerovanje i očenaš su dovoljni za spas duše.
hahaha, brutalno i do kraja
alex osk is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 12:35   #1447
Quote:
alex osk kaže: Pogledaj post
hahaha, brutalno i do kraja
Evo ti još. Pa ih ti hrani i plaćaj: https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=2600

Evo što biskupi grade od "darova":http://pogledaj.to/arhitektura/nenad...na-zgrada-hbk/

Tu ne računaš njihove osobne "dvore", dividende, dionice, tajne račune u bankama... Ima se, može se. Tko jebe sirotinju.
konjokradica is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 00:03   #1448
Proslave sakramenata kao cirkus i predstava

Pitala bih nešto, dobronamjerno i bez želje da uvrijedim. Recimo da nisam vjernik. Kad promislim, u mnogočemu se držim života po Evanđelju. U crkvu odem, doslovno, dvaput godišnje.
U dilemi sam.
Uskoro sam pozvana na jednu proslavu prve pričesti. Naizgled, vjernička je to obitelj, ali...
Opišimo dijete: zanimljivo i duhovito, ali vrlo zajedljivo i proračunato. Očekuje neki mobitel od tisuću ojra, bicikl od petsto ojra, broji unaprijed novce i što će s njima. Nikakav poklon osim novca ne vrijedi, i brunda godinu poslije ako je netko dao premalo na rođendanu. U životu će raditi samo ono što nosi lovu i otvoreno sve pita koliko zarađuju i čim skuži da netko ima love umiljava se i dodvorava.
Nema odgoja za idealizam, kičmu, ličnost, nego samo interes i računica.

Ja sam u šali pitala, ide li dijete i na ispovijed, i hoće li ispovjediti sve one uvrede i ismijavanja siromašnijih, izazvala sam podsmijeh, da šta ja znam, ja ionako ne idem u crkvu. Vjernicima je grijeh abortus, psovanje Boga, predbračni seks i glasanje za lijeve, a biti sebični materijalist, gaziti neljudski sve pred sobom, biti škrt i proračunat, počesto nije problem.

Kako postupiti? Ne želim doći zato što mislim da oni takvim odgojem i stavom svoju vjeru ismijavaju, a opet na vrijeme sam pozvana i bliski smo. Da mogu, pomogla bih im da budu bolji katolici, da uče dijete jednostavnosti, poniznosti, skromnosti, susretljivosti, dobroti, nesebičnosti. Sve to, roditelji, i ako ne ismijavaju otvoreno, a ono ipak smatraju naivnim i budalastim. Tko je vidio zbilja živjeti po Evanđelju? Samo govore neka, neka, dobro će proći u životu.
Da odem ili ne?
Poštujem vjernike i smeta mi beskrajno naslikavanje po crkvi. Dolično se ponašaj kad si već tu, izađi pred crkvu, pa slikaj koliko želiš. Znam da me to sve unervozi i naljuti. Nedavno je preminuo otac petero male djece, nezaposlena žena, njima u susjedstvu. Da je to dijete sad reklo, ako dobijem nešto novaca, dat ću dio maloj curici kojoj je umro tata, ja bih bila oduševljena. Ali mobitel od tisuću ojra...

U što se to pretvorilo?
Paticvrka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 10:26   #1449
Quote:
Paticvrka kaže: Pogledaj post
Pitala bih nešto, dobronamjerno i bez želje da uvrijedim. Recimo da nisam vjernik. Kad promislim, u mnogočemu se držim života po Evanđelju. U crkvu odem, doslovno, dvaput godišnje.
U dilemi sam.
Uskoro sam pozvana na jednu proslavu prve pričesti. Naizgled, vjernička je to obitelj, ali...
Opišimo dijete: zanimljivo i duhovito, ali vrlo zajedljivo i proračunato. Očekuje neki mobitel od tisuću ojra, bicikl od petsto ojra, broji unaprijed novce i što će s njima. Nikakav poklon osim novca ne vrijedi, i brunda godinu poslije ako je netko dao premalo na rođendanu. U životu će raditi samo ono što nosi lovu i otvoreno sve pita koliko zarađuju i čim skuži da netko ima love umiljava se i dodvorava.
Nema odgoja za idealizam, kičmu, ličnost, nego samo interes i računica.

Ja sam u šali pitala, ide li dijete i na ispovijed, i hoće li ispovjediti sve one uvrede i ismijavanja siromašnijih, izazvala sam podsmijeh, da šta ja znam, ja ionako ne idem u crkvu. Vjernicima je grijeh abortus, psovanje Boga, predbračni seks i glasanje za lijeve, a biti sebični materijalist, gaziti neljudski sve pred sobom, biti škrt i proračunat, počesto nije problem.

Kako postupiti? Ne želim doći zato što mislim da oni takvim odgojem i stavom svoju vjeru ismijavaju, a opet na vrijeme sam pozvana i bliski smo. Da mogu, pomogla bih im da budu bolji katolici, da uče dijete jednostavnosti, poniznosti, skromnosti, susretljivosti, dobroti, nesebičnosti. Sve to, roditelji, i ako ne ismijavaju otvoreno, a ono ipak smatraju naivnim i budalastim. Tko je vidio zbilja živjeti po Evanđelju? Samo govore neka, neka, dobro će proći u životu.
Da odem ili ne?
Poštujem vjernike i smeta mi beskrajno naslikavanje po crkvi. Dolično se ponašaj kad si već tu, izađi pred crkvu, pa slikaj koliko želiš. Znam da me to sve unervozi i naljuti. Nedavno je preminuo otac petero male djece, nezaposlena žena, njima u susjedstvu. Da je to dijete sad reklo, ako dobijem nešto novaca, dat ću dio maloj curici kojoj je umro tata, ja bih bila oduševljena. Ali mobitel od tisuću ojra...

U što se to pretvorilo?
Sama si sebi odgovorila na pitanje. Odjebi ih i traži ljude sebi slične.
konjokradica is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 23:50   #1450
http://100posto.hr/news/prestanite-s...uz-zivog-isusa


ovo je vrhunski primjer koliko je religioznost silno štetna pojava za ljudski um danas....u vrijeme informacijskog buma...
kada je to upitni hobi, upitna škola razmišljanja...biti religiozan.
primjerice, ova se cura bavi pitanjima koja joj ne trebaju...kao što joj ne treba niti zazivanje Harry Pottera niti kontemplacija njegovog poslanja

Ona proučava SVOJU religiju, razmišlja o njoj intenzivno, i ozbiljno, a šokiraju ju stotine tisuća ljudi koji svi spadaju u "njezin korpus" - katoličkih vjernika, iako ona osjeća da sa njima praktički nema ništa zajedničko. a pogotovo ne zajedničku religiju.
Svatko je slobodan razumjeti religiju na svoj način, imati svoju religiju...
Koliko će ovoj katolkinji primjerice trebati da shvati da upravo ta činjenica (uz 10 000 drugih) savršeno jasno pokazuje koliko je to štetna, besmislena, subjektivna i čudna psihička pojava - religioznost. Ova cura sa svojim teologijama ("ispravnom religijom"...iako je prava i živa religija zapravo primitivna narodna pojava, gotovo biološka pojava) ide pravo prema ateizmu. Još joj malo treba. Blizu je. Samo jako!
Mislite li da je njezino stanje uma održivo, te ima li ikakvog smisla? Ona prezire praktički sve pripadnike svoje religije zbog njihovih religioznih uvjerenja i praksi, shvaćanja i njihovog duhovnog razvoja..
Jako tužno što prolazi kroz to...
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 09:33   #1451
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
Ova cura sa svojim teologijama ("ispravnom religijom"...iako je prava i živa religija zapravo primitivna narodna pojava, gotovo biološka pojava) ide pravo prema ateizmu. Još joj malo treba. Blizu je. Samo jako!
Što se babi tilo, to se babi snilo.

I ja mislim slično, radi se više o praznovjerju nego vjeri, a da postanem ateist, nema šanse.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 10:01   #1452
Podsjećam...

Relikvije

Quote:
U četvrtom stoljeću, veliki poznavatelj Biblije, Jeronim, ustvrdio je, "Ne obožavamo, iz straha da se ne poklonimo stvorenju umjesto stvoritelju, nego štujemo relikvije mučenika kako bismo bolje obožavali onoga čiji su to mučenici" (Ad Riparium, i, P.L., XXII, 907).
Veći problem vidim u naslikavanju političara, valjda će i to jednom prestati...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 10:23   #1453
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Podsjećam...

Relikvije



Veći problem vidim u naslikavanju političara, valjda će i to jednom prestati...
Upravo je dojahala na poprište i naša predsjednica...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 11:01   #1454
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Podsjećam...

Relikvije



Veći problem vidim u naslikavanju političara, valjda će i to jednom prestati...
T je tako u teoriji da bi se razrjesila kognitivna disonanca izmedju formalnih postavki montoteizma i prakticne potrebe raje za "politeizmom". Mozda nekolicina teoloski obraovanih to tako i shvaca. Ai vecina ih de faco obozava. Pogledaj samo intevrjue. Idu se molit svecu za zdravlje i "Rvacku

To jest idolopoklonstvo po svojoj psiholoskoj i drustvenoj funkciji, sto god teologija radila da ga predstavi necim drugim.

Nemam doduse osobno problem sa idolopoklonstvom
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 11:36   #1455
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
T je tako u teoriji da bi se razrjesila kognitivna disonanca izmedju formalnih postavki montoteizma i prakticne potrebe raje za "politeizmom". Mozda nekolicina teoloski obraovanih to tako i shvaca. Ai vecina ih de faco obozava. Pogledaj samo intevrjue. Idu se molit svecu za zdravlje i "Rvacku

To jest idolopoklonstvo po svojoj psiholoskoj i drustvenoj funkciji, sto god teologija radila da ga predstavi necim drugim.

Nemam doduse osobno problem sa idolopoklonstvom
teologija cijelo kršćanstvo predstavlja nečim drugim nego što ono zapravo jest -> politeističko, pretpovijesno obožavanje pojedinaca, sila, božanstava, bića i njihovih karaktera i djela, učenja kojekakvih...
religija ima funkciju kao što je imala kada je i nastala.
ples oko vatre, odmak od "okrutne prirode", zaborav, pojašnjenje nepoznatoga, i narodni storytelling...
teologija i teoretsko kršćanstvo nema ništa s time (sa pretpovijesnim obožavanjem leševa mrtvih šamana kroz stakleni sarkofag), pa samim time ni ne postoji kao živa stvar. Sasvim prirodno da ne postoji...jer je neprirodno do krajnjih granica. i štetno.
Kršćanstvo obožavanja mrtvaca, krunica, svetih sličica, i svijetlećih điđa s vašara, te ples oko vatre, je ono što ljudi vole i čime se bave u narodu, i što nije štetno.
Ne bave se sa uvrnutom katoličkom filozofijom...koja se grozi ovog "poganskog obožavanja kroz stakleni sarkofag"...i razlaže nebulozne ideje "živog Krista".
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 11:38   #1456
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Što se babi tilo, to se babi snilo.

I ja mislim slično, radi se više o praznovjerju nego vjeri, a da postanem ateist, nema šanse.
zato jer je tvom umu tako ljepše i bolje, i ne vidiš razloga za nešto drugo i drugačije za sebe...za ateizam.
iako vidiš "praznovjerje" tamo gdje su samo prirodni ljudi vjernici.
Oni su u pravu, ti imaš problem.
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 11:48   #1457
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
zato jer je tvom umu tako ljepše i bolje, i ne vidiš razloga za nešto drugo i drugačije za sebe...za ateizam.
Bijah ateist, svojedobno.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 12:04   #1458
ok, onda ti je sad bolje i ljepše biti vjernik/katolik/teist...štogod.
super za tebe.


jedino mi nije jasno kako netko može biti ateist koji je svjestan tisuća činjenica koje oštro idu protiv kršćanstva, generalno ideje nadnaravnoga, općenito religija...i odjednom odluči svjesno odhebat sve te činjenice.

nije mi to baš zdrav postupak.


druga je stvar ako su tebi uskraćene činjenice, pa si odgojen na jedan način, i ne znaš ništa van onoga čime su te punili.
tada razumijem razloge koje imaš za neki stav.
ali ako si upoznat sa brdom različitih činjenica, ne mogu razumijeti zašto se svjesno odabere najmanje istinit i najmanje normalan stav/uvjerenje..
To je ono..predaja. Kapitulacija pred samim sobom.
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 12:11   #1459
Mi ne obožavamo ni moći mučenika, ni sunce, ni mjesec, ni anđele; to bi bilo idolopoklonstvo. Mi, častimo moći mučenika i obožavamo Onoga(Gospodina našega) čiji su oni mučenici (jer mučenik, na grčkom martyr, izvorno znači svjedok). Poštujemo sluge da se čast slugama prelije Gospodaru.

Tako, dakle, časteći moći svetaca ne upadamo u zabludu pogana koji su iskazivali idolopoklonstvo mrtvim ljudima...

Također, valja reći da bezosjećajno tijelo ne štujemo zbog njega nego zbog duše koja je bila sjedinjena s njime, a sada uživa u Bogu, kao i zbog Boga čiji su bili službenici.

Također, treba reći da mrtvo tijelo nekoga svetca nije ono isto koje je imao dok je živio, zbog različitosti oblikovnice, to jest duše, ali je isto zbog istovjetnosti tvari koja se ponovno ima sjediniti sa svojom oblikovnicom.
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 12:37   #1460
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
T je tako u teoriji da bi se razrjesila kognitivna disonanca izmedju formalnih postavki montoteizma i prakticne potrebe raje za "politeizmom". Mozda nekolicina teoloski obraovanih to tako i shvaca. Ai vecina ih de faco obozava. Pogledaj samo intevrjue. Idu se molit svecu za zdravlje i "Rvacku

To jest idolopoklonstvo po svojoj psiholoskoj i drustvenoj funkciji, sto god teologija radila da ga predstavi necim drugim.

Nemam doduse osobno problem sa idolopoklonstvom
Radi se o tome da nema oštre granice materijalnog i duhovnog. Istina, većina naginje idolopoklonstvu, ali idolopoklonstvo bih shvatio šire... kad god sredstva postanu ciljem, te važnija od ljudi, na putu smo ka idolopoklonstvu.

Obožavanje sustava, organizacija, institucija, liturgija, procedure, samih po sebi, uzimanje istih zdravo za gotovo... vodi ka idolopoklonstvu.

Očito, ne govorim samo o vjernicima...

Za vjernike, u idolatriji predmeti stupaju na mjesto Boga.

S druge strane, činjenica je da to nije bila prvobitna namjera. Idol je prvotno bio namijenjen samo kao prikaz, slika svetoga, koji će olakšati sjećanje i obožavanje učiniti stvarnijim.

Raspelo je podsjetnik... ne može biti predmet obožavanja.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:06.