Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2017., 17:23   #4081
Pozdrav,
Koja se cifra stavlja na račun kad novac stiže na paypal, dali ona koju klijent pošalje ili umanjena kada Paypal uzme fees?
btw. obrt za umjetničko stvaralaštvo (jedna od djelatnosti je trgovina na malo preko pošte ili interneta) ne mora imati skladište, provjerili su mi to u obrtničkoj komori... a u interni akt nemoram navesti blagajnu jer je plaćanje bezgotovinsko.
Hvala
Zasha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 18:41   #4082
To i mene zanima (za paypal). Nomislim da je logično da je to ona cifra koju je klijent platio.
Samo kaj en znam da li se u tom slučaju i šaypal fee (to po meni spada u istu kategoriju kao bankarske naknade) ubraja u onaj limit primitaka za paušalce, ili se to može uzposebnu napomenu izdvojiti? Ovako napamet čini mi se logično da cijeli izdani račun ide u naš primitak, bez obzira što je paypal naplatios voj fee.
To ti je isto kao kod bankarskih naknada. Obrtnici paušalci jed ostavno ne mogu pravdati troškove, a to je isto trpošak, taj Paypal fee kao i bankarska naknada.
----------------------------------

Zasha jel mozes molim te navesti na kraju sta sve od internih aktova moramo imati u takvom nekom slucaju (ni ja nemam fiskalne blagajne)
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 18:43   #4083
Quote:
another kaže: Pogledaj post
Skladište moraš imat minimalno 6m2 sa ishođenim min. tehničkim uvjetima. Da li ti netko gleda i broji robu u tom skladištu ne znam ali s obzirom da si paušalac ulazni računi su nebitni koliko su meni objasnili, bitni su samo izlazni računi pa je onda i nebitno koliko imas čega na skladištu, barem je tako u teoriji,a u praksi ćete kaznit za sve kaj postoji.
Mislim da se tu varaši da situacija nie tak jednostavna ako imas skladiste - opet podljezes zakonu o trgovini, mislim da moras vodii neke primke itd itd, nisma to istrazivo jer se ne bavim s ti. Ali mislim da sigurno moras vodit papire za skladiste i jos kojekaj. To se treba dobro raspitati unaprijed
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 19:05   #4084
Quote:
another kaže: Pogledaj post
Skladište moraš imat minimalno 6m2 sa ishođenim min. tehničkim uvjetima. Da li ti netko gleda i broji robu u tom skladištu ne znam ali s obzirom da si paušalac ulazni računi su nebitni koliko su meni objasnili, bitni su samo izlazni računi pa je onda i nebitno koliko imas čega na skladištu, barem je tako u teoriji,a u praksi ćete kaznit za sve kaj postoji.
hvala kolega
Old 24.05.2017., 21:36   #4085
@Zasha, @goranbo
U KPR se upisuje puni iznos koji je klijent platio (preračunat u HRK po srednjem tečaju HNB na dan uplate na PayPal/žiro/štogod) prije odbijanja PayPal naknada.
Znači, ako je klijent platio 100 USD, a PayPal fee je 4,70 USD, upisuje se 100 USD.

Na račun teoretski možeš pisati svakakve cifre, jer što ako klijent plati samo dio (ili ništa )?
Za ozbiljno, na račun se stavi puni iznos preračunat po srednjem tečaju HNB na dan izdavanja računa. Dobro je, no ne i obavezno, staviti iznos i u valuti kupca. Ja izdajem dvojezične račune, hrvatski/engleski.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 02:23   #4086
Hvala lestrt tako sma mi mislio.

E sad, ja imam par pitanja u vezi računa (a nemojte mislit da sma ih sve iscrpio ) :

1) Evo recimo kupac naruci nesto telefonski ili putem emaila. Ja mu dakle kazem kolko treba platit i svoj IBAN.
On to istog dana uplati, meni istog dana sjedne na racun (recimo da je to utorak), ja mu to saljem sutra, u srijedu. Realno, datum isporuke je nepoznat.
E sad muci me kako cu ovo ukorporirati u svoj racun, imam nekakvu sablonu excelicu, od nekog pausalnog obrta za usluge (ja radim s dobrima)
Quote:
Mjesto, datum i vrijeme izdavanja: [Mjesto, datum, sat i minuta]
Datum dospijeća: [Datum]
datum do kojeg je potrebno platiti račun
Način plaćanja: [Način plaćanja]
Mjesto isporuke: [Mjesto]
obavezno ako se razlikuje od mjesta izdavanja računa (pod mjestom se smatra naselje npr. Zagreb, Split, Imotski, ...)
Datum isporuke: [Datum]
obavezan ako je različit od datuma izdavanja računa; VAŽNA NAPOMENA: prema datumu isporuke nastaje obveza plaćanja PDV-a
MJesto izdavanja računa mi je glupo posebno napominjati na račuinu, pa obrt je registriran u tom i tom gradu, djeluje u tom i tom gradu, nema izdvojenih pogona, pa mislim da to ne treba posebno napominjati??

Mjesto isporuke me isto buni... a je od mene posebno zeznuto i sad necu ni ulazit u detalje toga opet ce neko rec da je pitanje preopsirno. (preopsirni su propisi... ) .
Kao prvo, na što se točno misli pod mjestom isporuke? MJesto iz adrese primatelja?
-----------------------------------------

Inače, na jednom njemackom racunu, za skoro isti primjer, stavili su ovako.
- Datum računa stavili su srijedu, kad su mi i poslali (stvanro glupo kd nas sto moramo izmisljat nekkavo tocno vrijeme izdavanja računa).
U napomeni su naveli:
"This invoice constitutes part of your order made on 02.03.2017 15:40:19. Your payment was received by us on
02.03.2017 15:45:18. The invoice date corresponds to the delivery date. Many thanks."
Moze li tako.
Ispada da oni datumom isporuke smatraju dan kad su to odnijeli na poštu tj predali dostavnooj službi
navode i poštansku uslugu te reg. broj (ne nužno trackable) pošiljke. Da li jei po hrv zakonima to potrebno? Nekakav dokaz otpreme robe??

Inace, za nacine placanja mislim navoditi dve opcije: a) transakcijski racun paypal, b) transakcijski račun "ime banke"

Nijemci navode na racunu i platformu putem koje su zaprimili narudzbu: ebay.
Tako da i ja mislim to navoditi, dal je narudzba zaprimljena putem ebajya, amazona, ili telefonski/mailom.

----------------------------

Isto što me buni, "OIB kupca", našao sam da mora biti na svakom računu??? Dakle ako se radi o uplati na žiro račun, zar zbilja mora biti oib kupca??

Zadnje uređivanje goranbo : 25.05.2017. at 02:42.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 15:22   #4087
Ja mislim da sta god napravili i koliko god se trudili bit legalni i posteni da ako te inspekcija zeli kaznit kaznit ce te. Ono sto znam da treba sam napravio, pitao sam sve koje mogu pitati i to je to, uopce se necu vise zivcirati da li je nesto ispravno ili nije kad nemam koga pitat odnosno svatko tumači drugačije.. ako me kazne zatvaram sve idem na burzu, gladan valjda ne budem bio.
another is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 16:13   #4088
Do sada su inspekcije vrlo rijetko kontrolirale paušalce, no sa dizanjem limita prilično sam siguran da će to raditi češće.
Kladim se da će to za početak biti obrti koji su "pobjegli" u paušal i to prvo trgovina.
Za pretpostaviti je da one u "starim" poreznim razredima neće baš gnjaviti kao niti do sada.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 22:15   #4089
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Do sada su inspekcije vrlo rijetko kontrolirale paušalce, no sa dizanjem limita prilično sam siguran da će to raditi češće.
Kladim se da će to za početak biti obrti koji su "pobjegli" u paušal i to prvo trgovina.
Za pretpostaviti je da one u "starim" poreznim razredima neće baš gnjaviti kao niti do sada.
Slažem se lestrt, prvi na udaru će biti trgovci i ugostitelji paušalci...jer mnogi misle da ne trebaju pola toga ako su u paušalu...bit će tu kazni kao u priči...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 01:13   #4090
Mene sad trenutno zanima u vezi s ovime http://www.ponuderacuni.com/blog/ent...ski-poduzetnik

Što se točno smatra datumom isporuke i što mjestom isporuke - kada se roba šalje poštom?

(te da li za fizičku osobu koja je platila na žiro račun moram imati njezin OIB na svom računu??)

Ima li s mjetom isporuke veze članak 33. st 2 Pravilnika o PDV-u

Quote:
IV. MJESTO OPOREZIVANJA

Članak 33.

(1) Prema članku 5. Zakona, porez na dodanu vrijednost plaća se prema mjestu isporuke, pri čemu se tuzemstvo smatra jednim mjestom isporuke dobara odnosno obavljanja usluga, što znači da je utvrđivanje mjesta isporuke bitno samo kod oporezivanja u poslovanju s inozemstvom.

(2) Kod isporuke dobara, mjestom isporuke smatra se mjesto gdje se dobro nalazilo u trenutku isporuke. Ako je dobro otpremljeno, tada se smatra, da je mjesto isporuke ono mjesto na kojemu se ono nalazilo na početku otpreme.
Ne razumijem što podrazumijevaju s tim, da je dobro "otpremljeno"? Otpremati znači slati/odašiljati.

Dakle, kako ja (kao laik) tumačim taj st 2: Prva rečenica: to je slučaj kada se nešto kupi, ne znam, u trgovini ili na placu. I naravno tamo di upac to uzme, to je mjesto isporuke. Nema drugog mjesta
Rečenica 2: To je slučaj kada ima otpreme tj kada se roba nekim sredstvom šalje (kamion, brod, avion, pošta itd). I tada je mjesto isporuke ono mjesto odakle je roba poslana.
Dakle ako kupac iz Zagreba preko webshopa od mene kupi nešto, a ja mu to saljem iz Siska, mjesto isporuke je Sisak??

I to ja moram navesti na računu, mjesto isporuke?

Bunime tu što sam u jednom ripupu našao da mjesto isporuke ovisi o tome gdje se plaća PDV - i etonove zavrzlame. Ne kuzim kao mjesto isporuke moze biti cak amo cak tamo (za identičan fizički proces) - pa sta onda ne napišu "mjesto oporezivanja"??

Zadnje uređivanje goranbo : Jučer at 01:42.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 02:14   #4091
Da da, skuzio sam da postoji i članak 13 zakona o PDV-u, uglavnom sastavit popis opisa slučajeva s kojima bi se ja susretao, isprintat, i odnijet to poreznim savjetnicima u svojoj PU, pa nek mi oni to razmrse gdje je u kojem slučaju mjesto isporuke
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:56.