Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.07.2016., 12:56   #261
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
@karter: Onom kome se klima ugradjuje montaza je uvijek skupa, dodju 2 covjeka i posao traje cca 2 do 4 sata zavisi od mjesta ugradnje i duljine instalacija izmedju vanjske i unutarnje jedinice, najjednostavnije je kad su vanjska i unutarnja jedinica na istom zidu samo sa druge strane, najmanje posla, jedna rupa, najmanje utrosenog materijala frigo i elektro, stvar je kompleksnija sto je veci razmak izmedju vanjske i unutarnje jedinice.
Znaci neka je prosjek 2,5 do 3 sata x satnica ( 2 covjeka) + utroseni materijal (frigo i elektro materijal do 3 m + nosaci za vanjsku jedinicu + PVC kanalice) i evo tu si vec na 1250 kn sa PDV.

Edit: Dok sam ja piso "rovaccccc" vec napiaso, nema veze glavno da je objasnjenje slicno.
Meni su naplatili prije par godina 1800 kuna. Nisam pratio što su radili i sa čim.
Ovo što je rovacc spomenuo, tu vakuumsku pumpu, to mi izgleda najveći problem, jer izgleda da je to jedino što nemam.
Alata drugog svega imam.
Pitao bih slijedeće:
Može li se na vanjsku jedinicu spojiti još koja unutarnja?
karter is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 12:58   #262
Quote:
lepton kaže: Pogledaj post
Iz mog iskustva (129 kupnji na ebay): nije. Ako radiš po pravilima, postoje mehanizmi zaštite, ali ne bih u detalje jer topic nije online kupnja
Hvala ti na linku, ja koliko god tražio, nisam našao.
Budem tako naručio, ali nisam još uvijek načisto koliko mi i daljinski bude vrijedio.
karter is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 13:20   #263
Quote:
karter kaže: Pogledaj post
Meni su naplatili prije par godina 1800 kuna. Nisam pratio što su radili i sa čim.
Ovo što je rovacc spomenuo, tu vakuumsku pumpu, to mi izgleda najveći problem, jer izgleda da je to jedino što nemam.
Alata drugog svega imam.
Pitao bih slijedeće:
Može li se na vanjsku jedinicu spojiti još koja unutarnja?
Ako ti je vanjska jedinica udaljena vise od 3 m od unutarnje jedinice onda po metru (frigo i elektro instalacije) dodje dodatno cca 150 kn.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 13:23   #264
Ovdje u BiH ugradnja klime kosta 150-200KM (80-100€) ............u hrvatskoj koliko sam upratio je malo skuplje oko 1000kn............1800kn ne da je puno nego je strasno.......to nigdje nisam vidio.

Sistem na koji se spaja vise unutarnjih jedinica zove se multi split........vanjska jedinica je drugacija...........umjesto standarno 2 cijevi da se spajaju na multi vanjsku se spaja npr 6 cijevi........na nju onda mozes spojit 3 unutarnje jedinice............takve klime su skuplje
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 13:39   #265
@karter ja se ne bih sam upuštao u spajanje cijevi jer ako npr. za mjesec dana ostaneš bez plina nećeš znati je li neispravna jedna od jedinica ili su ti spojevi loši, a kako nemaš račun ovlaštenog montera morat ćeš platiti pregled/popravak spojeva+plin (500 kn). Ako ispadne da je neispravna npr. vanjska jedinica kako ćeš iskoristiti jamstvo bez računa od montaže?
Iz mog iskustva, montaža se može dogovoriti bez PDV, ali tada nemaš račun.

Ja ne bih štedio na klimi (split sistem, inverter, provjeren brand i ovlašteni serviser). Ako nisi pri lovi, razumijem da ćeš se pokušat snaći.
lepton is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 14:09   #266
Quote:
lepton kaže: Pogledaj post
@karter ja se ne bih sam upuštao u spajanje cijevi jer ako npr. za mjesec dana ostaneš bez plina nećeš znati je li neispravna jedna od jedinica ili su ti spojevi loši, a kako nemaš račun ovlaštenog montera morat ćeš platiti pregled/popravak spojeva+plin (500 kn). Ako ispadne da je neispravna npr. vanjska jedinica kako ćeš iskoristiti jamstvo bez računa od montaže?
Iz mog iskustva, montaža se može dogovoriti bez PDV, ali tada nemaš račun.

Ja ne bih štedio na klimi (split sistem, inverter, provjeren brand i ovlašteni serviser). Ako nisi pri lovi, razumijem da ćeš se pokušat snaći.
Imam ja klimu, ali ne za cijeli stan, nažalost.
Svi mi imamo polovična rješenja.
Najgore je ono: Staviš unutarnju jedinicu na hodnik, pa očekuješ da će ti hladiti ostatak stana.
karter is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 14:28   #267
Quote:
karter kaže: Pogledaj post
Imam ja klimu, ali ne za cijeli stan, nažalost.
Svi mi imamo polovična rješenja.
Najgore je ono: Staviš unutarnju jedinicu na hodnik, pa očekuješ da će ti hladiti ostatak stana.
Meni je klima u dnevnoj sobi, a sa mobilnom pokušavam ohladiti drugi kraj stana (još tri sobe). Razmišljam da u hodnik stavim dodatnu klimu koja bi hladila te tri sobe ili veću investiciju: da kroz hodnik razvedem ventilacijski/klimatizacijski kanal (dva komada, po jedan za svaki smjer) do svake prostorije i postavim klimu predviđenu za taj način spajanja. Išao bih na rješenje da mogu u prostorije noću upuhivati vanjski zrak i bez rada kompresora klime. Nisam još tražio ponudu za ovo skuplje rješenje pa ne znam o kojoj cifri je riječ.
lepton is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 14:50   #268
Po ovom što smo do sada (barem ja) zaključili, mobilna klima radi tako da moraš imati vanjski otvor za izlaz toploga zraka, ali s druge strane, ne smiješ do kraja zatvarati prostoriju u kojoj boraviš?
Gledajte, nisam ni ja baš bedak.
Tu je jedna ženska pitala za one naprave za 650 kuna (coolere) koji rade na principu raspuhivanja stvorenog leda, netko joj odgovorio - to ne valja, i ova to prihvati zdravo za gotovo.
Ja sam mobilnu klimu ustvari dobio za bagatelu, da nije tako, ne bih to ni kupio.
Mislim da tu još toga puno nije bistro.
Po rečenom, ispada da nismo sigurni što se više isplati kupiti - taj kuler od 650 kuna, ili mobilnu klimu?!
Presudna je jedino potrošnja struje.
Kod kulera možete držati vrata sobe zatvorena.
Kod mobilne ne, jer vakuum isisava, što je logično.
Hladi i jedno i drugo.
Kod mobilne, držite vrata otvorena, ali samo sobe, ne ulazna u kuću ili prozore drugih soba, tj. nije dobro da se stvori vakuum, a za to treba par sati...??
Kod kulera možete držati sobu zatvorenu, on hladi cijelo vrijeme isto, ne treba nikakvih cijevi ni ispuha ni dopuha.
Pitanje je slijedeće – Što je ekonomičnije, tj. što troši manje struje ako se poštivaju pravila jednog i drugog?
karter is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 15:21   #269
Quote:
karter kaže: Pogledaj post
mobilna klima radi tako da moraš imati vanjski otvor za izlaz toploga zraka, ali s druge strane, ne smiješ do kraja zatvarati prostoriju u kojoj boraviš?
- točno, ako onemogućiš ulaz zraka, onemogućio si i izlaz. Ako i zatvoriš sva druga vrata/prozore, zrak će negdje naći put, ali protok biti neadekvatan i (pre)opteretit ćeš ventilator u mobilnoj klimi.

Quote:
karter kaže: Pogledaj post
naprave za 650 kuna (coolere) koji rade na principu raspuhivanja stvorenog leda, netko joj odgovorio - to ne valja
- vjerujem da hladi dok se led ne otopi, znači moraš imati "ložača" pri ruci Preko temperature leda, zapremine spremnika, toplinskog kapaciteta vode (leda) i protoka zraka bi se mogla izračunati snaga i usporediti s klimom, ali mislim da ne vrijedi utrošenog vremena. Mana je što će ta naprava povećati vlažnost zraka jer će dio vode ispariti u prostoriju, to je vrlo nepoželjno ljeti. Iz svega navedenog nebih osobno to nikad kupio i mislim da je bilo kakva klima (pa i mobilna) bolje rješenje, ali ako nekome to treba dva dana u godini kada ima goste u nekoj sobi, možda bi i imalo smisla?

Quote:
karter kaže: Pogledaj post
Kod mobilne, držite vrata otvorena, ali samo sobe, ne ulazna u kuću ili prozore drugih soba, tj. nije dobro da se stvori vakuum, a za to treba par sati...??
- negdje mora biti otvoren prozor kroz koji će vanjski vrući zrak ulaziti u kuću, inače će naći put kroz dimnjak, kanalizaciju ili loše brtve prozora/vrata. Vakum naravno ne može nastati jer je ventilator preslab. U tehnici se vakum koristi kao sinonim za podtlak dok je fizikalni vakum moguće naći samo u međuzvjezdanom prostoru

Quote:
karter kaže: Pogledaj post
Pitanje je slijedeće – Što je ekonomičnije, tj. što troši manje struje ako se poštivaju pravila jednog i drugog?
- ako led proizvodiš zamrzivačem koji je u istoj prostoriji/stanu (i koji će u energiju preuzetu iz vode otpustiti u prostoriju u kojoj se nalazi) onda je ono jeftinije rješenje zapravo grijalica. Ako led proizvodiš u zamrzivaču u garaži onda bi se moglo raspravljati što je efikasnije, ali bez konkretnog izračuna (ja ga ne znam provesti) ne vjerujem da je moguće dati pouzdan odgovor za ekonomičnost.
lepton is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 16:08   #270
Quote:
lepton kaže: Pogledaj post
-
- ako led proizvodiš zamrzivačem koji je u istoj prostoriji/stanu (i koji će u energiju preuzetu iz vode otpustiti u prostoriju u kojoj se nalazi) onda je ono jeftinije rješenje zapravo grijalica. Ako led proizvodiš u zamrzivaču u garaži onda bi se moglo raspravljati što je efikasnije, ali bez konkretnog izračuna (ja ga ne znam provesti) ne vjerujem da je moguće dati pouzdan odgovor za ekonomičnost.
Ovo zadnje, tko bi to razumio.
karter is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 16:19   #271
Quote:
karter kaže: Pogledaj post
Ovo zadnje, tko bi to razumio.
Zamrzivac i frzider rade na istom principu kao i klima......imaju freon u sistemu.....koji unutra u zamrzivacu oduzimaju toplotu.......a iza zamrzivaca se pojavljuje taj visak toplote......znaci svaki frizider zamrzivac pomalo grije okolo sebe.

Sve sto vise hladis unutra u frizideru to ce vise grijat okolo.........ako hoces da proizvodis led za ventilator moras stalno hladit vodu........ako je zamrzivac u sobi to ce vise grijat oko sebe.

Jeste ga zakomplikovali sa teorijama

Ne moze se nista postic na silu..........postoje rjesenja koja rade kako treba.........ostalo su pokusaji.......od kojeg svi prije ili kasnije odustano jer to ne radi kako spada .
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 17:13   #272
@karter: Tvoj zamrzivač ne može uništiti energiju (konkrento toplinu) koju je izvukao iz materije koju hladiš (u tvom slučaju vodu), a ne može ju niti predati HEP-u. Kućni modeli energiju predaju konvekcijom i radijacijom u prostoriju u kojoj se nalaze.
Dakle osim što ćeš energiju otetu vodi dobiti isporučenu u zrak u prostoriji, dobit ćeš isporučenu i energiju povučenu iz elektroenergetskog sustava, imaš grijalicu

Jedino ako proizvodnju leda makneš iz dotične prostorije ili još bolje stana, onda možemo pričati o rashladnom uređaju. Nisam isprobao, ali imam dojam da je to gnjavaža+mala efikasnost+ne odvlažuje zrak.
lepton is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 20:16   #273
postoji nešto šta se zove einsteinov frižider. bez pokretnih dijelova. koristi butan i vodenu paru(?) je primjenjivo za klimu?

http://phys.org/news/2008-09-einstei...-comeback.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Einstein_refrigerator

izvedba? opasno po život?
__________________
ignore lista: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, Adama, CelMar, mukotrpak, manchild, miki1988, zecopas, antet, Bjesomar_,danijel0
organiceko258 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2016., 09:34   #274
Quote:
organiceko258 kaže: Pogledaj post
postoji nešto šta se zove einsteinov frižider. bez pokretnih dijelova. koristi butan i vodenu paru(?) je primjenjivo za klimu?

http://phys.org/news/2008-09-einstei...-comeback.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Einstein_refrigerator

izvedba? opasno po život?
Ako se ne varam to je identično ili slično onom frižideru za vikendice koji radi bez struje, na plinsku bocu.
Svi kompaktni ("kućni") modeli frižidera preuzetu toplinu emitiraju u prostoriju u kojoj se nalaze, dakle ne mogu hladiti prostoriju nego samo zagrijavati. Ti ćeš ih u prostoriji percipirati kao grijalice jer pretvaraju u toplinu energiju preuzetu iz elektroenergetske mreže ili u ovom slučaju plinske boce.
lepton is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2016., 14:46   #275
Quote:
karter kaže: Pogledaj post
Gledajte, nisam ni ja baš bedak.
Quote:
lepton kaže: Pogledaj post
- ako led proizvodiš zamrzivačem koji je u istoj prostoriji/stanu (i koji će u energiju preuzetu iz vode otpustiti u prostoriju u kojoj se nalazi) onda je ono jeftinije rješenje zapravo grijalica. Ako led proizvodiš u zamrzivaču u garaži onda bi se moglo raspravljati što je efikasnije, ali bez konkretnog izračuna (ja ga ne znam provesti) ne vjerujem da je moguće dati pouzdan odgovor za ekonomičnost.
Quote:
karter kaže: Pogledaj post
Ovo zadnje, tko bi to razumio.
Pa jes, atomska fizika
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 01:10   #276
Soba 12 kvadrata u kojoj se ljeti digne temp. na 28 - 29 C Koja mobilna klima bi bila dobra za taj mali prostor i dali se može spojiti na zračnik koji povezuje donji i gornji kat kuće te izlazi kroz krov van kao dimnjak. Trebalo bi izbušit rupu. Kolika je ta cijev cm u promjeru? Molim savjet
dharma108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 07:30   #277
1. mobilna klima je prilično neefikasna - troši struju, a ne hladi, zapravo hladi ali ono što istjera van (zrak) odnekud mora nadoknaditi, a to je opet iz vana - onaj vruči!
2. možeš spojiti
3. kad kupiš klimu znat ćeš promjer "auspuha" (oko 10 cm)
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 09:20   #278
Quote:
dharma108 kaže: Pogledaj post
Soba 12 kvadrata u kojoj se ljeti digne temp. na 28 - 29 C Koja mobilna klima bi bila dobra za taj mali prostor i dali se može spojiti na zračnik koji povezuje donji i gornji kat kuće te izlazi kroz krov van kao dimnjak. Trebalo bi izbušit rupu. Kolika je ta cijev cm u promjeru? Molim savjet
U principu se može spojiti tako. Računaj s tim da moraš imati otvorena vrata od sobe i da negdje u kući mora biti otvoren prozor, odnosno da mora ulaziti vanjski zrak.
Pročitaj postove iznad, ima dosta o tome.
ssm is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 23:39   #279
Pozdrav
ima li netko savjet koju mobilnu klimu da uzmem samo da mi hladi sobu 10etak kvadrata prizemlje vrata od vrta imam u sobi, znači ne za cijeli stan, već samo za sobu. gledao sam njuskalo uzeo bi neku polovnu ima ova alaska 110 model jeli valja ista ili imate neki drugi savjet , hvala
S0nic is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2017., 09:53   #280
Jel netko vidio u HR za kupiti ovakav prijenosni split sustav
http://www.njuskalo.hr/klima-uredaji...oglas-15914359
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:26.