Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2006., 14:11   #61
mene zanima nesto slicno:

kupili bi stan u zgradi koja je bila prvotno namjenjena kao motel, al je onda preinacena u stambenu zgradu

e sad svi papiri su tu - vlasnicki, gradevinska, lokacijska..., etaziranje ide za par dana, ali uporabne nema, niti ce moci biti dobivena. Naravno da nece zbog svih preinaka koje se ne poklapaju sa gradevinskom (iako nisam siguran dali je gradevinska orginal od motela ili su vadili novu sa preinakama, uglavnom investitor kaze da su daljnnje preinake radene i da uporabnu nece niti traziti)

dali je u ocima zakona ta zgrada nelegalno sagradena? znaci ona nije prosirivana niti ista takvog, nego je samo promjenjen unutrasnji raspored.

i dali se ja mogu upisati kao vlasnik tog stana ako zgrada nema uporabnu?
Padrone is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2006., 16:21   #62
Quote:
Padrone kaže:
i dali se ja mogu upisati kao vlasnik tog stana ako zgrada nema uporabnu?
Za sad da. Pitanje je do kad.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2006., 17:08   #63
Quote:
Padrone kaže:
...etaziranje ide za par dana...
Ako se etažiranje provede uredno, upisuješ se bez problema.

Quote:
sara4 kaže:
Za sad da. Pitanje je do kad.
Stvar je u etažiranju. Dok se dopušta etažiranje objekta mimo građevinske/uporabne dozvole, vlasništvo se može upisati na svakakve stanove (koji su u Građevinskoj dozvoli upisani kao drvarnice, garaže, spremišta i sl.). Treba konačno uvesti reda i ne dopustiti etažiranja mimo navedenih dozvola.
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2006., 11:47   #64
Quote:
GuardianAngel kaže:
Dok se dopušta etažiranje objekta mimo građevinske/uporabne dozvole, vlasništvo se može upisati na svakakve stanove (koji su u Građevinskoj dozvoli upisani kao drvarnice, garaže, spremišta i sl.). Treba konačno uvesti reda i ne dopustiti etažiranja mimo navedenih dozvola.
Hoces reci da se ne moze sprovesti etaziranje ako nema uporabne dozvole? Naime, u novogradnji gdje sam kupila stan prvo je islo etaziranje, a tek onda uporabna .
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2006., 12:39   #65
Mi smo kod dobivanja uporabne za kuću prošli bez problema. izašla je inspekcija na uviđaj (mislim da ih je došlo troje, svaki za svoj dio, struja...), pogledali su da li kuća odgovara dokumentaciji, predali smo im ateste, nešto je falilo pa smo to dostavili naknadno i to je to. dosta brzo su došli od podnošenja molbe (nekih 2 tjedna). naše iskustvo s njima je više nego pozitivno.
aneri is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2006., 17:39   #66
Quote:
sara4 kaže:
Hoces reci da se ne moze sprovesti etaziranje ako nema uporabne dozvole? Naime, u novogradnji gdje sam kupila stan prvo je islo etaziranje, a tek onda uporabna .
Ne. Etažiranje se može provesti bez Uporabne dozvole, ali onda prema Građevinskoj dozvoli. Tada bi u teretu gruntovnice tj. na vlasničkom listu bi trebao pisati teret da prilikom upisa vlasništva prema etažiranju nije priložena Uporabna dozvola. Onda kad se ishodi Uporabna, teret se briše.
To je po zakonu. Ali obično taj teret nije upisan.
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2006., 09:21   #67
Aha. Da, tako je i bilo u nasem slucaju. Hvala na pojasnjenju.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 20:55   #68
Quote:
Denys kaže:
To bi valjda trebalo biti to:
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2001/0325.htm
samo sto nema navedene ukupne potrebne kvadrature zemljista i objekta ili mozda to ne igra nikakvu ulogu
Našao: NN 84/2005.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2006., 10:52   #69
Gdje mogu nazvati da provjerim je li prodavatelj predao zahtijev za uporabnu I kada će tehniča izaći na kontrolu? (radi se o Sesvetama)
__________________
Henry : Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead.
Taarna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2006., 13:26   #70
Quote:
roda kaže:
Čitam vas vec jako dugo, a evo i mog prvog posta. Naravno, trazim pomoc. Idem u gradnju, zemljiste je kupljeno, trenutno se rade nacrti...
Dakle, ima li netko konkretno iskustvo u ishodjenju uporabne dozvole?
Osnovni preduvjet dobivanja uporabne dozvole je da se pridržavate građevinske dozvole i glavnog projekta - bezuvjetno (gabarita, visina vjenca, visina sljemena .....svega) ...(pretpostavljam da imate glavni projekt.).
U Dalmaciji su počeli praviti probleme. Npr. znam čovjeka koji je pogazio projekt. Po projektu su bila balkonska vrata sa prozorom (spojeno). Umjesto toga on je izveo klizna vrata (iste širine kao balkon. vrata + prozor.).Komentar na teh. pregledu je bio da oni tu nemaju što raditi.
Morate se odlučiti u projektu šta hoćete. Kasnije svaka odstupanja mogu vam a vjerovatno i hoće stvoriti probleme. Jer se ova država mjenja.
Jurimo u EU i mislim da vlast nije uopće briga o provedivosti propisa.
gigi4you is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2006., 17:00   #71
Kad sam provjeravala građevinsku dozvolu, upozorili su me za uporabnu, jer često umjesto potkrovlja naprave stambeni prostor, a onda ne dobiju uporabnu. A od 01.01.07, obavezna uporabna. Kako provjeriti potkrovlje ili stan? Nikako, čekaš da izgradi.
Masami is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 01:55   #72
Quote:
plimpi kaže:
Nisam ni očekivao da će se javit mnoštvo vlasnika obiteljske kuće s uporabnom dozvolom, ali moram priznat, nadao sam se barem jednome
upravo prije 2 mjeseca pokrenuo sam zahtijev za uporabnu dozvolu(nova kuca).

prije svega treba kuca biti unesena u katastar i gruntovicu, a taj postupak je u toku.

potrebno; gradjevinska dozvola
geodetski elaborat

tek tada moze se stupiti u postupak uporabne dozvole.
trenutno propisima za obiteljsku kucu nije potrebna uporabna dozvola, vec samo u slucaju da na kucu se zeli podoci hipoteka , tada banke traze i tu dozvolu..
einfach is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 08:40   #73
Quote:
einfach kaže:
upravo prije 2 mjeseca pokrenuo sam zahtijev za uporabnu dozvolu(nova kuca).

prije svega treba kuca biti unesena u katastar i gruntovicu, a taj postupak je u toku.

potrebno; gradjevinska dozvola
geodetski elaborat
Jesi siguran da je to dovoljno za uporabnu? Šta je s atestima i potvrdama izvođača i nadzornog organa? I što je to "geodetski elaborat"? Misliš na elaborat iskolčenja ili za uris?


Quote:
einfach kaže:
trenutno propisima za obiteljsku kucu nije potrebna uporabna dozvola, vec samo u slucaju da na kucu se zeli podoci hipoteka , tada banke traze i tu dozvolu..
Ovo ti nije točno. Banke (još uvijek) ne traže uporabnu za kredit.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 08:57   #74
Quote:
einfach kaže:
vec samo u slucaju da na kucu se zeli podoci hipoteka , tada banke traze i tu dozvolu..
banke sad traže čak i ako je starija kuća?
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 09:43   #75
Quote:
ZOsvald kaže:
"Kako se ne moze upisati u knjige kada na prvoj stranici ove teme je netko stavio izvadak iz zakona koji kaze"
pročitaj što je pisao jutarnji prije nekih tjedan-dva! od 1.1.2007. se uvodi novi zakon po kome nijedna kuća neće moći biti upisana u gruntovnicu bez uporabne dozvole! zvala sam na gruntovnicu i to je potvrđena informacija!
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2006., 19:48   #76
Jel ima tko link na taj famozni novi zakon kojim se onemogućava upis kuće u gruntovnicu bez uporabne dozvole? Koji je to uopće zakon? Ne mogu naći nikako...
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2006., 09:34   #77
"einfach" kaze da bi dobio uporabnu dozvolu, prije treba biti upisan u katastar i gruntovnicu. Kako sada to , ako Renata veli da za upis u gruntovnicu trebaš uporabnu dozvolu.
Sto je od toga ustvari tocno, tj. koji je tocan redoslijed.
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2006., 10:10   #78
Može se upisat kuća u zem. knjige samo će pod napomenu napisat da kuća nema uporabne dozvole. I to je to.
SETRA Samoborček is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2006., 10:13   #79
ma da, ali do kraja ove godine je tako, da dobivaš napomenu o tome da nema uporabne. od 1.1.2007. bit će onako kao sam već 3 puta napisala!
ne mogu vam dokazati jer je jutarnji maknuo taj članak koji su neki već pročitali kad sam ga poslala u temi "građenje kuće".http://www.jutarnji.hr/clanak/art-20...tnina,50850.jl

pokušat ću naći nešto o tom zakonu, pa ću link staviti na forum.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2006., 10:23   #80
Quote:
Renata kaže:
ma da, ali do kraja ove godine je tako, da dobivaš napomenu o tome da nema uporabne. od 1.1.2007. bit će onako kao sam već 3 puta napisala!
ne mogu vam dokazati jer je jutarnji maknuo taj članak koji su neki već pročitali kad sam ga poslala u temi "građenje kuće".http://www.jutarnji.hr/clanak/art-20...tnina,50850.jl

pokušat ću naći nešto o tom zakonu, pa ću link staviti na forum.
Evo ovaj link iako slici onom gornjem, meni radi. Uglavnom, ako se ne varam ovo se iskljucivo odnosi na zgrade a ne obiteljske kuce, ne ?

http://www.jutarnji.hr/clanak/art-20...tnina,50850.jl

Komentari ?

Sad se sjetih jos necega. Recimo da se sada ide prije 1.1.2007. obavit upis u zemljisne knjige. Moze li mi netko pojasniti taj postupak. Sa cime , kakvim papirima ja trebam doc upisat kucu u zemljisne knjige i najbitnije, dolazi li tko temeljem tog mog zahjteva na teren pogledat kucu (iako znaci ne trazim uporabnu dozvolu). Molim da netko pojasni tu situaciju.
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:54.