Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2002., 12:31   #1
XX vs XY

Nazalost decki, izgleda da je ipak starija kokos
Naime znanstvenici su dokazali da su muskarci ipak nastali od zena, a ne obrnuto kako to religija tvrdi. Ne znam da li je neko upoznat sa tim, ali dokaze nalaze u necemu sto se vjerujem svako od nas upitao. Cemu sluze grudi kod muskarca.
Znanstvena teorija je slijedeca. Embrion koji se razvija u maternici je u pravilu zenski, znaci embrion u svom nastanku je zensko. Testosteron koji embrion pretvara u musko udara tek naknadno, ali se prije njegovog udara na embrionu pocinju razvijati grudi. Nakon udara testosterona grudi gube funkciju i ostaju zakrzljale. Nekako na pola puta zaustavljene.
Izgleda da zena ipak nije samo zemlja na kojoj muskarac posadi sjeme, nego je muskarac samo oprasivac.
Sta mislite o ovoj teoriji.

Usput, ako zelite izmjeriti da li imate vise muskih ili zenskih gena pogledajte odnos vaseg kaziprsta i prstenjaka. Duzi kaziprst znaci vise zenskih, a prstenjak vise muskih gena. Duzinu naravno mjeriti iz korijena prsta.
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 12:37   #2
Re: XX vs XY

Quote:
Vanja oko panja kaže:
Nazalost decki, izgleda da je ipak starija kokos
Naime znanstvenici su dokazali da su muskarci ipak nastali od zena, a ne obrnuto kako to religija tvrdi. Ne znam da li je neko upoznat sa tim, ali dokaze nalaze u necemu sto se vjerujem svako od nas upitao. Cemu sluze grudi kod muskarca.
Znanstvena teorija je slijedeca. Embrion koji se razvija u maternici je u pravilu zenski, znaci embrion u svom nastanku je zensko. Testosteron koji embrion pretvara u musko udara tek naknadno, ali se prije njegovog udara na embrionu pocinju razvijati grudi. Nakon udara testosterona grudi gube funkciju i ostaju zakrzljale. Nekako na pola puta zaustavljene.
Izgleda da zena ipak nije samo zemlja na kojoj muskarac posadi sjeme, nego je muskarac samo oprasivac.
Sta mislite o ovoj teoriji.

Usput, ako zelite izmjeriti da li imate vise muskih ili zenskih gena pogledajte odnos vaseg kaziprsta i prstenjaka. Duzi kaziprst znaci vise zenskih, a prstenjak vise muskih gena. Duzinu naravno mjeriti iz korijena prsta.

Uh, zamalo... dobro je... ipak nismo mi nastali od majmuna, nego žene...


Meni su kažiprst i prstenjak jednake dužine...

Damn.. ja sam hemafrodit!
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 14:57   #3
Damn, i ja sam hemafrodit.

A ovo ostalo pa,.... nije li to i prije bilo poznato?
Meni sestra kazala (a ona je stud. medicine), a mama moja se složila s tim (umirovljeni liječnik) da su muški određeni y kromosomom, kojeg da nema, iz nekog čudnog razloga, bi nastala žena, koja bi imala samo (jedan)X kromosom.

Meni se činilo to već poznatim...
__________________
You can't spell fundamentalist dogma without spelling fun.
C'Tebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 15:17   #4
Quote:
by C'Tebo
Duzi kaziprst znaci vise zenskih, a prstenjak vise muskih gena.
Hebo te, u mene domali duzi i od srednjeg.
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 15:22   #5
Ja sam musko!!!
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 15:26   #6
Uffff, onda sam ja peder.
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 15:29   #7
Hej, nisam ja ono reko
__________________
You can't spell fundamentalist dogma without spelling fun.
C'Tebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 15:37   #8
Ma suti, tol'ko me ovo shebalo da mi nije vazno ko je...
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 15:37   #9
Quote:
Gospon Pes kaže:
Ja sam musko!!!

Pa sta, i ja sam srednji rod
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 22:56   #10
Ma, ja vec odavno znam da sam musko - nikad ne pop.... kad decko ne spusti dasku od wc-a na mjesto poslije male nuzde i imam nevjerojatne sposobnosti zivljenja u svinjcu

Na koju foru ta razlika u duzini prstiju moze uvjetovati da li je netko vise musko ili zensko? Meni se to vise cini kao bapska prica. Eto, to fakat spada u domenu antropologije i ja posramljeno priznajem da nis o tome ne znam
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2002., 02:16   #11
Arrow ma, nije to prst...

Šta? Muškost se prstima pokazuje? Svašta.


ulix is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2002., 11:19   #12
Hmm... ovo se meni više čini kao tema za chat lab, pa ako se uskoro ne pojave ozbiljne diskusije ja prebacujem...
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2002., 00:15   #13
Re: XX vs XY

Quote:
Vanja oko panja kaže:

1. Izgleda da zena ipak nije samo zemlja na kojoj muskarac posadi sjeme, nego je muskarac samo oprasivac.
Sta mislite o ovoj teoriji.

2. Usput, ako zelite izmjeriti da li imate vise muskih ili zenskih gena pogledajte odnos vaseg kaziprsta i prstenjaka. Duzi kaziprst znaci vise zenskih, a prstenjak vise muskih gena. Duzinu naravno mjeriti iz korijena prsta.

1. da li je to teorija ili ima eksperimentalnih dokaza ? (btw, pokus bi bilo jednostavno napraviti pracenjem diferencijalne ekspresije gena markera naspolnim kromosomima)

s obzirom da mi se cini logicno i lako provedivo, mozda se ipak neradi o teoriji?

btw2, ne zaboravite da je dijete uvijek vise mamino nego tatino jer pola jezgrinog genoma je mamino (pola je tatino), ali cijeli mitohondrijski genom je mamim (ovo da Rajnu razveseli)

2. joj. ovo ne zvuci nimalo smisleno.
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2002., 00:16   #14
Quote:
C'Tebo kaže:
Damn, i ja sam hemafrodit.

A ovo ostalo pa,.... nije li to i prije bilo poznato?
Meni sestra kazala (a ona je stud. medicine), a mama moja se složila s tim (umirovljeni liječnik) da su muški određeni y kromosomom, kojeg da nema, iz nekog čudnog razloga, bi nastala žena, koja bi imala samo (jedan)X kromosom.

Meni se činilo to već poznatim...
nije to tako jako cudno; svim zenama je aktivan samo jedan X-kromosom iako imaju dva.
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2002., 01:26   #15
Re: XX vs XY

Quote:
Vanja oko panja kaže:
. Embrion koji se razvija u maternici je u pravilu zenski, znaci embrion u svom nastanku je zensko. Testosteron koji embrion pretvara u musko udara tek naknadno, ali se prije njegovog udara na embrionu pocinju razvijati grudi
Cek, cek, ima tu nekih slutnji istine, ali cini mi se da si nesto generalizirao i pojednostavio...

Embrij ima tkiva koja se pod utjecajem testosterona mogu razviti u muske organe. A druga tkiva koja ce se pod utjecajem zenskih razviti u zenske. (u muskom embriju preteca zenskih organa, ako nema estrogena - propada; u zenskom embriju preteca muskih organa, ako nema testosterona - propada)... Sto se tice unutrasnjih spolnih organa.

Onda postoje tkiva koja ce se bez utjecaja muskih i bez utjecaja zenskih razviti u zenske. To su vanjski spolni organi.

Tako da djelomicno teorija stoji - bez testosterona dobit ces osobu koja izvana lici na zenu. Ali nece imtati unutrasnje spolne organe ako nema estrogene.

Tako da je ipak embrij u pocetku uniseks, a tek pod utjecajem hormona postaje odredjeni spol. Komplikacija su mozaik razlicitih kromosoma...

Ipak, stoji da mozda testosteron mozda mozes nazvati naknadnim ili sofisticiranijim mehanizmom, jer bez djelovanja testosterona osoba djeluje zenski.

Ono o dojkama kod novorodjenceta ne razumijem sto si htio reci. Musko novorodjence moze imati (kao i zensko novorodjence) razvijene dojkice, koje cak mogu i luciti mlijeko, ali to je zbog majcinih hormona i prestaje par dana nakon poroda.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2002., 01:29   #16
Re: Re: XX vs XY

Quote:
Shtefitza kaže:
Ipak, stoji da mozda testosteron mozda mozes nazvati naknadnim ili sofisticiranijim mehanizmom, jer bez djelovanja testosterona osoba djeluje zenski.
da, mislim i ja da je to tako mislio
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2002., 03:59   #17
Quote:
1. Izgleda da zena ipak nije samo zemlja na kojoj muskarac posadi sjeme, nego je muskarac samo oprasivac.
Sta mislite o ovoj teoriji.
Mislim da je teorija odlicna i jako bih volio da se dokaze, jer u tom slucaju muski ce rod napokon imati opravdanje za oprasivanje tudjih zena, jerbo zena je cvijet, a muske vjetar nosi od cvijeta do cvijeta i oprasuje.
__________________
Teško je pobjeći od gamadi.
lebowski is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 13:51   #18
Quote:
C'Tebo kaže:

Meni sestra kazala (a ona je stud. medicine), a mama moja se složila s tim (umirovljeni liječnik) ...
A ti si onda crna ovca u obitelji?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2003., 23:06   #19
mislim da je besmisleno raspravljati o tome sto je prije, xx ili xy i sl. eto zasto: navodim primjer iz knjige judith butler "nevolje s rodom". ona navodi primjer istrazivanja nekog dr. pagea s mit-a 1987. koji je tvrdio da je otkrio na y kromosomu sekvenciju dnk koju naziva cimbenikom otkrivanja testisa, sto je pretpostvljeno uzimanjem uzoraka ljudi koji su imali xx kromosome, a medicinski svrstani u muskarce, osobe s xy kromosomima medicinski svrstane u zene. jesu li, dakle, primjereno odredjeni svojim kromosomima ili, suprotna tome, sekundarnim znacajkama? uglavnom, tvrdnje stanovitog dr. pagea ne stoje posto je isti niz dnk otkriven i na x kromosomima zena, na sto je odgovorio tvrdnjom na je kod muskaraca aktivan, a kod zene pasivan (!). ako se izvanjske genitalije uzmu kao dostatno mjerilo za odradjivanje spola, cijelo je ovo istrazivanje, kaze butlerica, bilo nepotrebno.

butlerica pise o tome kako se u slicnim istrazivanjima kulturalne pretpostavke uzimaju kao okvir samog istrazivanja. nesto je pretpostavljeno, tijelu je dano znacenje koje navodno proistjece iz cinjenice da ima spol. a sve iz zelje da se jednom zauvijek odredi sto je spol. da skratim, spol i rod su kulturalne konstrukcije, povijesno odredjene, a koga zanima detaljnije neka procita knjigu... ili pita mene da zavirim u svoje biljeske.

Dulcinea is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2003., 23:16   #20
Quote:
Dulcinea kaže:


1. mislim da je besmisleno raspravljati o tome sto je prije, xx ili xy i sl.

2. da skratim, spol i rod su kulturalne konstrukcije, povijesno odredjene, a koga zanima detaljnije neka procita knjigu... ili pita mene da zavirim u svoje biljeske.

1. tocno
2. pojam vrste je takodjer proizvoljan. ali ljudima treba neki jednostavni okvir za koji sve svakodnevno mogu primiti
luca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:39.