Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Linux, UNIX i ostali unixoidi

Linux, UNIX i ostali unixoidi Open source OS-ovi i sve o njima

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2003., 23:58   #1
Koju Linux distribuciju???

Molim pomoć: šta mislite, koju da distribuciju odaberem??? Ne mogu se nazvati power userom, al početnik nisam.
Windowsi su spori, često se ruše i s vremenom popizde, pa je reinstalacija nužna. Sve ovo je iz osobnog iskustva.
Eh sad: poznajem unix, pa bih si htio staviti neki linux sa Xwindowsima, da malo probam nešto drukčije. Pitanje je: koju (čiju) distribuciju odabrati, i di se uopće mogu nabaviti CD-i s tim?
Shoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 00:25   #2
Sto se tice windowsa, probaj sa windowsima 2000, oni su stvarno dobri, stabilni.....

A ako si stvarno zainteresiran za linux, probaj sa RedHat-om, to je onako standardno...
KRT is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 09:53   #3
Exclamation Linux ponuda

Ako ste zainteresirani za isprobati Linux, ja prodajem original Linux SuSE 8.1, kupljen nedavno. 7 CD-a, 1 DVD, dva debela priručnika - oba oko 800 stranica teksta (700 kn). Za mene je još prerano prijeći na Linux, mada je ovaj izgledom jako nalik Windowsima.
Možete mi se javiti na adresu: [email protected] .
webxyz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 14:06   #4
Hm... a di se mogu nabaviti CD-i s distribucijama i kolko to otprilike košta?
Na zalost, webxyz, ali ja nemam ni za kavu, a kamo li 700 kuna. sorry, jebiga... nema se!
Shoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 14:23   #5
Shoki, imas dva rjesenja, procitaj malo po newsgrupama, pirati snimaju cd-e po 10 kn, to su dvije kave, ili skini iso image i sprzi na cd!

javi se ovom tipu
"Trebas Linux? - [email protected], 091/5388176 "

Redhat 8, 5 cda = 60 Kn (L.S. gratis!)
Mandrake 9, 3 cda = 40 Kn (L.S. gratis!)
Gentoo Linux 1.2, 1 cd = 10 Kn
HRID 1.5, 1 cd = free po dogovoru
KRT is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 20:29   #6
tejnks

Eh da, josh jedno pitanje, ako može: di da na netu (ili u knjižari, ali samo kao stvarno moram) nađem neku dobru knjigu ili FAQ ili nešto o XWindows systemu? općenito o korištenju i to...
Stavio sam si MicroLinux koji emulira ext2, pa nisam trebao formatirati disk. To je samo privremeno. Uspio sam instalirati XWindowse (uh, zabave...) al sve mi je novo i, da budem iskren, ponaša se čudno. Vjerojatno sam ja nešto sjebo... Problem je što je dokumentacija KOMA!!!!! Dakle, jel možete pomoći???

Plus, nemam nikakvih aplikacija za svoj brand-new OS, i to me čini tužnim
Shoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 18:09   #7
ma makni taj Microlinux
uzmii Fedoru, to ti je distribucija koju sponzorira Red Hat
laka je za upotrebu, i sve što trebaš nakon instalacije otići na http://rpmfusion.org/
po Free and Nonfree Repozitorije, samo ih staviš copy/paste u Terminal i stisnuti Enter tipku!

I to je to ako si Linux početnik i još nerazumiješ kako rade neke stvari, nemoj ništa prčkati kao root user ili kopirati komande koje vidiš na forumu a neznaš što zapravo rade jer postoji šansa da budeš sjebao sistem, dok ne naučiš barem osnove!!!

samo svaki dan upiši u Terminal "sudo yum update" ako si root onda samo yum update
ili dnf update samo moraš biti root user, to postaneš kad upišeš u Terminal "su" onda te pita za root password, i promjani ti se ime u root@localhost ili nešto drugo ovisi što si stavio umjesto default @localhost kao root user možeš raditi bilo što a možeš i preko yum extendera što bi se reklo isti K drugo pakovanje to je nešto kao GUI za yum ako ti ne paše raditi sa CLI (command line interface) ali jednostavno oba dvije rade istu stvar

pa ako ti treba neka specifična aplikacija koja nije instalirana skupa sa sistemom, google ime aplikacije i ja sam siguran da ćeš naći .rpm ili sc od nje, cd u direktorij di se nalazi
pa onda ./configure
make
sudo make install

Zadnje uređivanje 1Mirek : 17.02.2015. at 18:53.
1Mirek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 18:37   #8
Odgovorio si na post u temi iz 2003. godine.

13.01.2003. 20:29


šta da ti čovjek kaže, alal ti vera junače!

grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 19:00   #9
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
Odgovorio si na post u temi iz 2003. godine.

13.01.2003. 20:29


šta da ti čovjek kaže, alal ti vera junače!

ma nisam ni vidio datum, ali što sad? možda post nekome dobro dođe ako se želi prebaciti sa windows na linux ili kao već postojeći korisnik i razmišlja da se prebaci na neku drugu distribuciju, Ubuntu je spor jelda?
1Mirek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 19:08   #10
Quote:
1Mirek kaže: Pogledaj post
ma nisam ni vidio datum, ali što sad? možda post nekome dobro dođe ako se želi prebaciti sa windows na linux ili kao već postojeći korisnik i razmišlja da se prebaci na neku drugu distribuciju, Ubuntu je spor jelda?

ma ništa, nema veze meni drago, kao moderator želim ti dobrodošlicu
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 19:15   #11
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
ma ništa, nema veze meni drago, kao moderator želim ti dobrodošlicu
hvala
1Mirek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2016., 16:42   #12
Quote:
Shoki kaže: Pogledaj post
Molim pomoć: šta mislite, koju da distribuciju odaberem??? Ne mogu se nazvati power userom, al početnik nisam.
Windowsi su spori, često se ruše i s vremenom popizde, pa je reinstalacija nužna. Sve ovo je iz osobnog iskustva.
Eh sad: poznajem unix, pa bih si htio staviti neki linux sa Xwindowsima, da malo probam nešto drukčije. Pitanje je: koju (čiju) distribuciju odabrati, i di se uopće mogu nabaviti CD-i s tim?
ispod link odgovori na sva tvoja pitanja

http://distrowatch.com/
__________________
big deal Death goes with the territory!..see you in Disneyland-Richard "TheNightstalker" Ramirez
1M1r3k is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 21:51   #13
pozzz
instalirao bih neku linux distribuciju,al da zadržim XP na HDD,da imam dva sustava,kao ovdje na ovaj prvi način
koji vi preporučujete: pentium 4-2,8ghz
ram 1 gb ddr2
hdd=80 gb
tako mi je najbolje da taj novi sustav zauzima što manje zbog malo prostora na hdd
taj bi sustav služio samo za internet pretraživanje
__________________
...mineri,padobranci,i djevice griješe samo jednom
Rafael fon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 12:58   #14
pozzz
osim os-a trebal bi odabrat i stedljiviji browser
ak oces da ti zauzima sto manje onda napravi frugal instal z nekim pupijem ili sl
javi za kaj si se odlucil i jesi uspjel slozit
Staromodan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 14:08   #15
Mozes li malo objasniti ovaj bi puppy samo neznam koju verziju da uzmem(da li cu normalno moci koristiti internet jer ga hvatam putem wifi kartice) dali ce problem biti drajveri i jeli moguce da instaliram ovaj puppy a da ne pravim participacije nego kad pokrenem racunalo da me pita hocu li xp ili puppy kao gore u videu sto sam stavio
__________________
...mineri,padobranci,i djevice griješe samo jednom
Rafael fon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 14:25   #16
odaberes onaj os koji podrzava tvoj wifi uredjaj, tj. potrazis naziv uredjaja i trazis jel imaju drajveri za njega na toj verziji os-a koja ti se svidi

pa napisal sam da probas frugal instal, to ti se dela na win particiji, tj. ne trebas delati neku dodatnu particiju na disku

dok bus slagal onda namjestis kako hoces da ti se pokrece, tj. mozes birat koji oces os kad upalis komp

jel jasnije?
Staromodan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 15:24   #17
Razumjem ova mi je wifi kartica TL-WN751ND pa mi ti samo preporuci koji da uzmem tj.koji bi po tebi bio meni najbolji pa da stavim
__________________
...mineri,padobranci,i djevice griješe samo jednom
Rafael fon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 16:19   #18
neznam koji bi tebi bil najbolji, trebalo bi izabrat neku verziju z novijim kernelom (iznad 3.3)

smijem li znat zasto si se odlucil da koristis linux? jel iz dosade, cul si da ga frend-kuler ima pa i ti oces probat iz znatizelje ili neki drugi razlog?

koja je graficka?

pupi verzije su po izgledu cesto jako kicaste, jel bu ti to smetalo?

jel znas citati tehnicku dokumentaciju na engl. jeziku?
Staromodan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 16:49   #19
odlučujem se za linux jer sam čuo da je brz,a kičasto to mi ne igra nikakvu ulogu,taman da je ikona starta Hello Kitty ,bojim se samo da taj linux nema drivere za moju wi fi karticu (TL-WN751ND)
matična je
MSI G31TM-P21 (MS-7529)

grafička je integrirana:Opis uređaja Intel(R) G33/G31 Express Chipset Family
256 mb

engleski solidno znam(nije mi problem prevesti) a ima mnogo videa u kojima objašnjavaju rad u linuxu pa sam mislio pogledati
__________________
...mineri,padobranci,i djevice griješe samo jednom
Rafael fon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 17:34   #20
brzina je promjenjiv pojam, pogotovo u danasnje vrijeme

cuj, ja sam na jednom videl bibera, tak da ne bi rekel da te nisam upozoril

za podrzavat drajver ti treba neki z novijim kernelom (iznad 3.3)

znaci, odi na puppy sluzbenu stranicu (na latest release) i odaberes onaj koji ti ljepse zgledi (32-bitnu verziju), te dobro procitaj upute za frugal instal
Staromodan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:09.