Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2007., 16:20   #41
Quote:
pa kaj nema takav neki test za intoleranciju u hrani u zagrebu?!
a gdje se rade ovi testovi za npr gluten i slicno?
ma mora biti nesto u zg...
Labos koji radi ovaj test je jedini u ovom dijelu Europe i jedan od nevelikog broja labosa koji to rade u Europi. Ovo što se spominju nekakvi testovi u Beogradu za 25, 50 eura ili slično to nije ovo o čemu mi pričamo.Surfajući malo pročitah tako na nekim forumima da nakon takvih testova par mjeseci mijenjate prehranu pa se vračate na staru ili idete na neke tretmane što ne odgovara problemu koji se zove intolerancija na hranu. Ako se malo pogledaju cijene tih testova po netu cijene i jesu cca 250-300 funti za testove ovog tipa za cca 100 namirnica što je neki ekvivalent ovoj našoj cijeni od 2500 bez PDV-a koji se uzgred ne plaća po nekom članku zakona. Na kraju krajeva bitna je tehnika i tehnologija testiranja.
__________________
U duh potpuno slobodan
od svih misli i osjećaja
čak ni tigar ne nalazi mjesta
da zabode svoje oštre kandže
ovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 10:28   #42
Bok svima. Čula sam za taj test intolarancije na hranu i mislim da je to donekle dobra stvar samo je skupa za poludit. Zato ja primjenjujem jednu vrstu prehrane tzv. Prehrana po krvnim grupama. Meni odgovara. Jest da sam bila gladna prvih tjedan dana, ali navikla sam se i sad je super. I moje tegobe sa zdravljem, uključujući i one alergijske prirode, su nestale tako da ne moram niti antihistaminike niti kortikosteroide više uzimati. Sada mi se grčevi u crijevima jave jedino kad ne jedem redovito. Teško je jedino uskladiti prehranu sa radnim danom. Ne možeš baš sve namirnice nositi na posao.

Probajte. Možda nekome i pomogne.Literature o tome imate u svim knižnicama. Samo morate znati svoju krvnu grupu.
noj is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 16:29   #43
Krv za pretragu možeš dati u ZG, Klinika u ulici V.Lisinskoga2 (ulaz iz Mesničke), zatim se uzorak šalje u Split i za 5 dana (moj slučaj) dobiš rezultat na e-mail, a nakon par dana i poštom doma, a telefonom se dogovoriš kada da te nutricionist zove doma da popričate.
Čitam što pišete i vidim da smo manje više svi netolarantni na pšenicu, kravlje mlijejko i mliječne proizvode (dakle sir, jogurt..)), kvasac, ananas.
rafaela is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2007., 13:38   #44
Ma dajte, ljudi, sta se traumirate toliko oko toga? Evo ja da vam kazem…

ja sam duze vreme zivela od mleka I slatkisa- kolac za dorucak, rucak I veceru plus mnogo mnogo mleka uz to, zatim sirevi, jogurti, pavlaka, kajmak, umesto hleba-keks. Naravno, obozavam I zeleno povrce- tipa: zelje, zelena salata, spanac…a kafe sam pila sve vise- dovoljno da kazem da mi nes kafa bese kao sokic,pa sam crnu samo ljustila…I sta se desava- nesanica, glavobolje, kosa I nokti u sve gorem stanju itd…prestala da pijem kafu, ali male promene…sad da ne pricam o niskom pritisku I slabijoj jetri…I odem ja na test.naravno, kod nas je cini mi se to nesto jeftinije nego u hrvatskoj..sad kad izracunam- MNOGO JEFTINIJE NEGO U HRVATSKOJ….petina jedne manje plate…

I ja sam mislila da cu umreti bez cokolade, no tesim se- izbacice mi secer, ali cu moci da jedem onu za dijabeticare… NO, gle cuda- JA SAM INTOLERANTNA NA KAKAO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ali prezivljavam. Nedelju dana jedem strogo po propisu I oslabila sam 2kg (a merila sam se pre 2 dana, pa sad vidite). Inace, nemam problema sa tezinom, da sam gojazna ili tako nesto.

Sta ja ne smem? Jako mi smeta kucna prasina- a prasine svuda oko mene.zatim perje- a ja imam papagaja…onda- secer, mleko, psenica, kvasac, pirinac, raz, soja, jabuke, banane, borovnice(pa ja obozavam sok od borovnice!!!!!!!!!!!!!!!!), visnje, ribizle, limun (a opste je poznato da se limun treba koristiti u sto vecim kolicinama I ja sam se uvek dzala tog pravila), jagode, kupine, lubenice, svinjetina (nju ionako ne jedem vec 5, 6 godina), curetina, pastrmka, skusa (a ja samo to I jedem od ribe!!!!!!) , saran, cvekla(obozavam, jedem cak I samu za obrok), karfiol, crni luk, boranija, socivo, grasak, ZELENA SALATA(????!!!!), biber, spanac(???!!!!), pecurke, zelje(???!!!!), kakao, kikiriki, brazilski orah, mak, kafa, nes kafa, orah, suncokret, sipak, origano, hibiscus(moj omiljeni caj), zalfija, CIMET(a cimet po pravilu stavljah I u kafu, ma gde god stignem), dlaka psa(neeee!!!! Ja volim pse!!!!), med.

Kad sam videla spisak cinilo mi se da su se doktori urotili protiv mene, ali kad sam se malo pribrala, shvatila sam da I nije tako strasno- barem cu izbeci dedu koji me po ceo dan juri po kuci s teglom meda I kasikom susene zalfije.

E sad postoji I spisak- sta smem da jedem, a namirnice koje nisu navedene treba izbegavati, tj. ni one se ne jedu. I htela bih da ispravim nekoga ko je rekao da je ovo sad konacna lista ishrane- tokom vremena, kada se organizam iscisti I pocne normalno da funkcionise, neke namirnice ce biti dodate. Samo KAD, to je vec neizvesno.

Necu navoditi spisak namirnica koje ja smem, samo cu izneti jednu zanimljivu konstataciju- moja mama I ja, recimo, nemamo isti spisak. Npr. Ona ne sme kukuruz, ja smem; ona sme raz, ja ne smem; ona ne sme paprika I paradajz, ja smem; ona sme svinjetinu, ja ne smem; ona sme KAKAO, ja ne itd.

Mislim da je korisno reci da postoje mnogi proizvodi koji zaista fino mogu zameniti mnogo toga sto mi ne smemo, uslovno receno.

Da krenemo od mleka- postoje razne zamene za mleko: sojino- ja sam ga pila I nije lose,mada sad ne smem soju, pa ne pijem; ovseno- ono je poprilicno cudno, malo slatkasto, ja ga ne volim, ali moja mama ga redovno pije; proseno- to jos nisam probala, ali mislim da je bolje od ovsenog I treba da ga nabavim uskoro. Onda tu su jogurti- fenomenalni, kao da su kravlji, ako ne jos bolji! Ja pijem ovseni I proseni I oni su kao izmiksovano kiselo mleko- obozavam ih! A postoje I razeni, bademov, susamov, bundevin…

Umesto secera fruktoza- shvatila sam da meni I nije tako neophodno da secerim ista.

Sokovi next 100% voce- naravno od voca koje smete. Ja sam shvatila da samo pomorandza I ananas dolaze u obzir. Bas danas sam videla da u breskvu dodaju jabuku- a ja jabuke ne smem. Taj princip odabira je kad se kupuje bilo koji proizvod. Malo je komplikovano- odem da kupim tunu u konzervi I shvatim da od 20 vrsta konzervirane tunjevine ja mogu samo 1. zasto? Zato sto nema ulja- biljno ulje ne znam od koje je biljke, pa ne uzimam neprovereno. Na kraju kupim tunu u paradajzu. Moja mama ne sme paradajz, tako da za nju nista od konzevirane tunjevine. Mada ima zanimljivih konzervi rio mare- ja smem da ih jedem, ali su 3 puta skuplje od ove koju kupujem. Tu je I cena vazan factor.

Nema sedenja po kaficima, jela u restoranima I kupovne hrane sa kioska. Kao kazem konobaru: je li imate kafu bez kofeina? Covek me pogleda kao cudaka. Malo je bez veze, ali sta da se radi. Izlasci? Ne znam jos uvek kako da trazim next 100% voce iskljucivo od ananasa ili pomorandze kad odemo na neku pijanku. Zakljucak- nema pijanki.

Hleb- kukuruzni hleb bez kvasca iliti prova kako je zovu- dobar.kad se dodaju tikvice dugo ostaje mekan. Hleb od prosa- prihvatljiv. Bolji od razenog u svakom slucaju. Samo sto terba dobro paziti jer po obicnim prodavnicama cesto ima I psenice I drugih zitarica. Bas sam gledala heljdino testo za palacinke- ja se odusevila, kad ono- ipak ima malo psenice dodate. Tako da- oprez!

Umesto pirinca proso- dobro je moram priznati. Jedna mamina prijateljica ga priprema kao griz- skuva u vodi, doda fruktozu I zacini lesnicima , cimetom ili sta vec sme ko. Moji ga prave kao pilav- proso, sa junetinom na primer, a moze se dodati I povrca, ko hoce.

Urme iliti datulje- savrsena zamena za cokoladu. Naravno, susene bez dodataka. Ja ih grickam po ceo dan. A I shvatila sam da se isplati- 200g urmi kosta kao 100g cokolade, a ne mogu pojesti 100g urmi odjednom.

Ulje maslinovo- I nije tako lose kao sto sam mislila. A postoji I ulje semena grozdja. Meni su to preporucili, ali jos uvek nisam uspela da ga pronadjem.

Kafa bez kofeina ima da se kupi u specijalizovanim adnjama- mada je njih teze naci. Ja je nisam probala zato sto moji insistiraju na tome da ce biti bljutava, pa da cemo dzaba baciti pare. Ali kada malo bolje razmislite, pa I u ovu obicnu kafu se dodaju zitarice, kikiriki- svega ima , a kafe najmanje.

Postoje jos mnoge cake I ecepti, ali to- ko se bavi kuhinjom malo vise, prokljuvice I sam.

Ja bih svima preporucila da se striktno drze pravila- nije nemoguce, a efikasnije je. Ako je za utehu- bolje 3 meseca velikog odricanja, nego ceo zivot neckanja.

I da- sto je jako dobro, mozete jesti (narvno ne prejedati se), a da se ne ugojite. Moja mama je recimo jela kad god je gladna I uvek se najede I oslabila je 1,5 kg za nedelju dana. Mene jos uvek grize savest kad se najedem, pa ja izbegavam da jedem posle 7, 8 uvece I pravim pauze od 4h izmedju obroka, ali nema potrebe za tim. Metabolizam se ubrzava svakako.
 
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 21:43   #45
u Zagrebu to radi

http://www.poliklinika-stela.hr/
anchi_007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 13:26   #46
Test intolerancije na hranu / intolerancija na hranu

U Splitu u poliklinici Analiza može se napraviti ovaj test, cijena mu je 2700 kn.
Kako imam dječaka od 10 godina koji se stalno deblja, naraste 3 cm ali se i nadeblja 3 kg, kako to ne staje već me hvata panika jer smo obiteljski svi skloni debljanju, odlučila sam ga odvesti na ovu pretragu.
Čitala sam o tome sve pozitivno, poznajem samo jednu osobu koja je napravila taj test, te je u vrlo kratkom vremenu smršavila 10tak kg, kaže da se odlično osjećala te da su joj nalazi krvi bili također odlični. Bilo je to prije 2 god, kada jede stvari na koje je osjetljiva odmah se počne debljati.
Dakle, ovo je krvna pretraga koja pokaže na koje ti je organzam namirnice osjetljiv i u kojoj meri, to bude označeno bojama, mislim od žute do crvene, tako nešto.
Ima li netko iskustava s ovim?
__________________
marietta
marietta2005 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 14:28   #47
Quote:
marietta2005 kaže: Pogledaj post
Ima li netko iskustava s ovim?
Citala sam juce u novinama o tome!A nemoze skodit nista samo eto sto kosta dosta!
Zao mi je sto ti nemogu pomoci al nadam se da ce naic neko ko ce ti znati vise reci o tome!
I mene to zanima!Super tema!
__________________
Jel bas moras da dises dok sam nervozna !!!?HA!??

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 30.03.2013. at 18:31. Reason: Q
mafri is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 01:54   #48
o ovoj temi sam pred koju god čula na explozivu mislim i baš me zainteresiralo! al nisam znala da je taaaaaaak skupo... ako što saznaš, napiši ovdje
__________________
potpis.
kika123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 12:45   #49
Smile

Quote:
marietta2005 kaže: Pogledaj post
U Splitu u poliklinici Analiza može se napraviti ovaj test, cijena mu je 2700 kn.
Kako imam dječaka od 10 godina koji se stalno deblja, naraste 3 cm ali se i nadeblja 3 kg, kako to ne staje već me hvata panika jer smo obiteljski svi skloni debljanju, odlučila sam ga odvesti na ovu pretragu.
Čitala sam o tome sve pozitivno, poznajem samo jednu osobu koja je napravila taj test, te je u vrlo kratkom vremenu smršavila 10tak kg, kaže da se odlično osjećala te da su joj nalazi krvi bili također odlični. Bilo je to prije 2 god, kada jede stvari na koje je osjetljiva odmah se počne debljati.
Dakle, ovo je krvna pretraga koja pokaže na koje ti je organzam namirnice osjetljiv i u kojoj meri, to bude označeno bojama, mislim od žute do crvene, tako nešto.
Ima li netko iskustava s ovim?

Nemam iskustva s tim, ali imam dječaka od 12 god koji je prije 2 god bio sklon debljanju. Jako je volio jesti i premalo se kretao, mislim vecinu vremena je provodio za kompjuterom i tv-om. Izrazito je zreo i pametan dječak. Tako da on i ja razgovaramo kao odrasli ljudi. Onda sam mu rekla - ok nesto moras trenirat a ti odaberi koji sport. On je odabrao kosarku. On je inace trom i ne očekujem nikakve sportske uspjehe. Napominjem da je i sam bio svjestan da se deblja i to mu nije bilo drago. Čak je imao i rast dojki, koji je vrlo čest u njegovoj dobi. Prosle jeseni je počeo trenirati. Izostao je samo 2 puta u 10 mjeseci, a treninzi su 3 puta tjedno. Samoinicijativno je izbacio kruh uz glavne obroke. Dosta je narastao ali više nije debeo.
Sivkoigricko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 15:36   #50
evo da se i ja javim, prekjucer sam bila u Beogradu poslovno i nasla se s jednim kolegom cija je mama prije 2 mjeseca radila isto i zena se super osjeca od kad je pocela jest namirnice koje joj odgovaraju i maknula 10kg , i on je dan dva prije nego sto sam ja dosla napravio test i kako mi je pricao o tome i ja sam odlucila napraviti test..dosli smo tamo bez narucivanja, rekla sam da sam iz Zg-a..doktorica me odmah primila, izvadila krv i sad samo cekam rezultate... Test me koštao 35€... smatram da su nasi u Hrvatskoj su toliko bezobrazni s cijenama da to nije normaaaalno... Cekam rezultate pa javim...
Jaranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 15:39   #51
evo našla sam ih i na netu...

http://www.holitimed.co.rs/
http://www.holitimed.co.rs/intolerancija.pdf
Jaranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2008., 06:01   #52
Pa stvarno se isplati sjest na vlak i za Beograd... Obaviš odmah i šoping u begišu.
__________________
Alaj volem kad smislim ovako nešto.
NenadX is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 19:12   #53
stigao je test....kuku meni...;((((
Jaranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2008., 09:56   #54
Quote:
Jaranka kaže: Pogledaj post
stigao je test....kuku meni...;((((
Jos uvijek ne vjerujes...? Toga se i moja zena boji, da joj ne otkriju netoleranciju tijela prema siru...
__________________
Alaj volem kad smislim ovako nešto.
NenadX is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2008., 21:47   #55
Drage moje, meni se crvenillo pola rezultata na testu i candida mi je bila duplo veca od dopustene. Prvo je to bio shok, jer sve sto sam jela sam morala izbaciti, ali kada covjek vidi koliko se bolje osijeca ne pada mu napamet vratit se tim zabranjenim namirnicama.... A da nepricam kako sam napokon skinula visak kilograma... Prezadovoljna sam testom i ne zalim niti jednu kunu danu za njega. Svaka cast svima u analizi, jer i dan danas ako imam pitanja javim im se mailom i odgovore za sat-dva!
Uglavnom, ja sam preporodena
mala123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2008., 00:20   #56
hm, sve mi se cini da i mene muce ove stvari.. intolerancija, iritabilna crijeva, sto vec..
probava mi je uvijek bila lijevo-desno, oce-nece.. a zadnjih tjedan dana me bas pocelo brinut.

jedno pitanjce samo.. crna cokolada.. trebala bi zatvarat, ne? meni cini obrnuto.
jel ima netko ovakvog iskustva, jer zujim po netu, al nista bas ne nalazim..?
Vivva is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2008., 15:35   #57
Da li su na kraju testovi u Hrvatskoj i Srbiji isti ili nisu?
Obzirom da je razlika u cijeni ogromna, ako se radi o istom testu isplati se otići u Bg.
nicole76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2008., 05:58   #58
Imam raznorazne probleme kad konzumiram određene namirnice,6 godina imam neidetificirane alergije(leukotrijenske i šta ja znam)a dokazane histaminske na ambroziju ,piletinu,janjetinu,i nijedna od te 3 stvari mi ne smetaju u životu.Možda bi i smetale da me ne smeta sve drugo što postoji a što nije dokazano testovima.Nakon komadića kruha dobijem zatvor,žgaravicu,bar 1,5kg,i loše se osjećam kako god je moguće.Unazad 2god preporukom došla do knjige o krvnim grupama,počela sam se pridržavati al ne skroz(cca 60-70%),i život mi se iz temelja promjenio u tom periodu,tijelo mi se očistilo od toksina,smršavila sam,nakon obroka mi je opseg trbuha bio isti(inače se napušem kao žaba),probava za 5,zaboravila što su ranix-i za želučane tegobe,prestale,glavobolje,nesanice,i ono vječno drhtanje i slabost u nogama kad bi se spuštala stepenicama(imam 29god),itd.Teško mi je pridržavati se takve prehrane makar i polovično(trudim se),jer osjećam da mi najviše smeta pšenični gluten kako je i preporučeno po krvn.grupama a njega ima skoro u svemu.Cijela moja obitelj ima istu grupu kao ja(0+)i nitko nema baš takve tegobe kao ja.Mislim da je svaka jedinka za sebe,i definitivno mi je ta priča o krvn.grupama pomogla da identificiram koje namirnice nisu za mene,i sad poprilično dobro sama povezujem koja hrana mi smeta više,koja manje,a koja uopće.Smatram da su ovi testovi super jer ipak detaljnije ukazuju na problem.I sama ću se testirati(kad skupim lovu),i vjerujem da ću s tim samo dokazati ono što mi je već očito a uz pomoć i krvnih grupa.
yin yang is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2008., 22:40   #59
evo ja sam dobila svoje testove... radila sam ih u Bg-u, vidljivo iz postova ranije, nek se javi ko god hoce na PVT, poslat cu mu mailom moj test da vidi kako to izgleda....
a ja se supać osjecam... i nisam vise ko zaba napuhana))
Jaranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2008., 23:23   #60
Intolerancija na hranu

često čujem pojam da netko ima intoleranciju na, recimo, mlijeko. zanima me kako se ta intolerancija na određenu hranu očituje, dakle, kakvi su simptomi.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:46.