Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2011., 20:41   #81
keksići sa orašastim plodovima

2 bjelanjka
stevia u prahu
100 gr badema
100gr kikirikija
100gr lješnjaka
50 gr sezama
3 žlice lanenog sjemena
2 žlice kikiriki maslaca (može i bez njega)
1 žlica meda (može i bez njega)
malo anisa (može i bez njega)

Bjelanjke čvrsto umutila sa malo stevie i u to dodala krupno samljevene lješnjake, bademe i kikiriki. Sezam popržila na suhoj tavi i dodala.
Dodala još i kikiriki maslac i zlicu meda i malo anisa tek tako da nešto dodam
Stavila na papir za pečenje kao male keksiće, poravnala sa vlažnom žlicom (za svaki keksić namočila žlicu u vodu da se od par kapljica vode bolje poveže) i pekla 10 min na 180


Uploaded with ImageShack.us
thermojetics is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 09:03   #82
NJOKI S PIROVIM BRAŠNOM

- 1 jaje
- 1 žlica kiselog vrhnja
- 5 do 7 žlica pirovog brašna (procijenite same, ne smije biti rijetko, ali ni pregusto. Taman da se može fino vaditi žličicom, a da se ne razlijeva)
- malo soli

Ostaviti neko vrijeme u frižideru (možda najbolje napravit ujutro za taj dan popodne). Vaditi vrhom žličice i staviti u vodu koja je zakuhala. Kuhati par minuta.

Obično njoki isplivaju na površinu kad su gotovi, meni su ovi odmah isplivali pa sam ih tako kuhala par min, ne znam jel to do drugog brašna
U svakom slučaju, prefini prilog s umacima i sl.
vitalita is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 12:51   #83
Torta

5 jaja
150 gr maslaca
200 gr cokolade za kuvanje
5 vrhom punih kasika mlevenih lesnika
malo praska za pecivo
1 dl mleka ili slatkog vrhnja.

Cokoladu, mleko/vrhnje i maslac staviti da se otope i sjedine (ja to radim u mikrovalnoj).
Posebno umutiti 5 zumanaca, dodati praska za pecivo i mlevene lesnike. U masu umesati prohladjenu smesu od cokolade, maslaca i mleka. Sve zajedno fino sjediniti. Na kraju umesati sneg od belanaca. Tortu peci na 150 stepeni 40 minuta. Po zelji je preliti rastopljenom cokoladom, a prilikom sluzenja sa strane staviti slag!


Zapecena curetina


300 grama cureceg filea
3 dl vrhnja za kuvanje
100 gr parmezana
5 kasika mlevenih badema

U veliku kesu staviti mlevene bademe pa u tu istu kesu ubacite na snicle isecene curece grudi. Mlatite onom kesom gore - dole da se bademi lepo "uhvate" na snicle te pripreme za pohovanje.
Na maslacu isprzite snicle sa obe strane pa ih redjajte u vatrostalnu ciniju.
Preko curetine, pospite rendani parmezan i sve lepo zalijte vrhnjem za kuvanje. Pecite na 200 dok ne porumeni i pocne da lici na meso u dooooobrom sosu!

Jagnjeci gulas


1 mali komorac
malo rendanog celera
300 grama seckanog mesa
150 ml vrhnja za kuvanje
1 kasika paradajz pirea
so, biber
persun

Na maslacu proprzite seckan komorac i dodajte malo rendanog celera, dodati na kockice secenog mesa. Dinstati zajedno dok meso ne omeksa. Umesati paradajz, naliti vrhnjem i kuvati sve zajedno. Kda je jelo kuvano posoliti, pobiberiti i posuti persunom. Jako je ukusno.

Nadam se da cete uzivati
norveska is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 12:53   #84
Hleb

4 jaja
200 grama punomasne pavlake
1,5 kasicica praska za pecivo
45 g susama
60g mekinja
50g suncokreta
4 supene kasike lanenih semenki
3 supene kasike kokosovog ulja

Umutite jaja pa dodajte ostale sastojke da se dobije fino "testo". Pecite na srednini rerne na 180 stepeni 50 minuta!

Kuvane cufte

500 grama mesa mlevenog
1 jaje
2 kasike suvog persuna
1 manji rendani luk
1 dl kisele vode
2 kasicice belog luka u prahu
2 kasike suvog persuna
so,biber
soljica rendanog sira

Sve ove sastojke fino izmesajte. Oblikujte mesne lopte i spustajte ih u kljucalu vodu. Neka kuvaju 15 minuta. Napravite neki sos koji odgovara naso prehrani i finu salatu.

Ako zelite od ovoga mozete napraviti i mesni rolat, puniti ga kuvanim jajima i peci u rerni ali citavoj masi dodajte i sitno seckane slanine!

Uzivajte drage cure
norveska is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 12:56   #85
Namaz od plavog patlidzana

200 fr Feta sira
1 srednje veliki plavi patlidzan
pola glavice belog luka
5 kasika jogurta
2 kasike pavlake
ljute tucane paprike po zelji

U blenderu izmiksati sir, jogur i pavlaku pa dodati beli luk i papriku ko voli. Patlidzan ispeci u rerni, ohladiti pa oljustiti i dodati siru sa ostalim sastojcima.
Dobro izmesati sve zajedno. Ovo jako fino pase uz rostilj ili hleb koji i jedemo. Ja licno mnogo volim beli luk ko ne voli neka smanji kolicinu!
norveska is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 23:55   #86
Salata ili dodatak jelima

prokelj
brokoli
karfiol
srednji praziluk

Uzeti jednake kolicine prokelja ( to vam je onaj mali kupus, kelj pupcar zovu ponegde), brokolija i karfiola pa obariti na pari. Kada se ohladi, redjati red prokelja pa seckani praziluk,karfiol,praziluk i brokoli. Posuti maslinovim uljem,suvim ili svezim seckanim persunom i biberom. Mozete dodati jos nesto od zacina i limunov sok na kraju. Stavite da se dooobro ohladi ukoliko jedete ovo kao salatu. Jako je ukusno, napravila sam za sutra.

Ustipci od mesa

300 gr mesa mlevenog
2 cena belog luka
biber, so
1 jaje
100 grama na kockice seckanog kackavalja ( ja sam mozzarelu-kackavalj ima manje soli)
kasika mlevenih oraha ili badema
ljuta tucana paprika
susam za valjanje.

Izmesajte sastojke doobro rukama pa ostavite "testo" u frizideru oko 1 sat.
Vadite kasikom "ustipke" pa ih valjajte u susam a moze i u mlevene orahe i przite na maslacu.
Jako su ukusni i ovo mi je sytra za rucak sa ovom gore salatom kao prilog.

Pire od zute kelerabe

Uzeti kelerabu (moja je imala 300 gr)pa je ocistiti, iseci na kocke i obariti. Skinuti sa vatre kada je gotova i dodati maslac i vrhnje ili slatkog mleka malo i usitniti stapnim mikserom.

Zadnje uređivanje norveska : 13.01.2011. at 23:57. Reason: greska u pisanju
norveska is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 16:08   #87
Svinjski gulas

1/2 pola glavice crnog luka
1 srednji praziluk
saka rendanoc celera (koren plus list)
1 kasicica paradajz pirea
100 gr sira za mazanje
200 gr. creme fraiche
2 cena belog luka
400 gr svinjskog mesa seckanog na kockice
400 grama svezih sampinjona
so, biber

Na maslacu izdinstati crni luk, praziluk, celer pa dodati meso. Dinstati i dodavati malo vode. Kada je meso pri kraju dodati pecurke pa zajedno dinstati jos 10 minuta. Dodati 100 gr sira za mazanje, beli luk, paradajz pire, so, biber. Iskljuciti ringlu i dodati creme fraiche. Dobro izmesati.
norveska is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2011., 17:43   #88
Riblja corba sa kozicama

Maslinovo ulje
1 komorac
2 cena belog luka
2 konzerve od po 400 grama seckanog paradajza
2 dl belog vina
3 dl ribljeg bujona
150 grama kozica
1 kasika ljute mlevene paprike
200 grama ribljih fileta

Na maslinovom ulju isprziti seckani komorac.Nakon 3-4 minuta dodati beli luk.Zaliti ribljom supom i kada provri dodati paradajz.Ubaciti seckane riblje filete i kozice i pustiti na tihoj vatri da dostigne tacku kljucanja.Sve to zalijte belim vinom i kuvajte oko dvadesetak minuta na tihoj vatri.Dodati biber i so po ukusu, malo persuna.Ja licno volim ljutu riblju corbu pa dodam kasiku ljute crvene paprike.
norveska is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 06:47   #89
PITA

200 gr sunke ili mlevenog mesa
1/2 glavice crnog luka
1 manji praziluk
4 jaja
4 dl mleka
4 velike kasike cottage sira (taj sam imala)
50 gr rendanog kackavalja

Ako koristite mleveno meso proprzite ga na maslacu, ja sam koristila salamu od cureceg filea cisto da ga maknem iz frizidera.Izmesajte sve sastojke sem rendanog sira pa izrucite u pleh ( ja sam u vatrostalnu ciniju za kis). Pospite pitu narendanim sirom. Pecite na 175 stepeni.
norveska is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 12:35   #90
Carpaccio od inćuna



Treba vam:
- svježih inćuna koliko hoćete (pol kile, kilu, dvije...)
- isto toliko limuna, ili čaša bijelog alkoholnog octa. Bolje je s limunom.

Inćune očistite: maknite glavu i utrobu, raspolovite (ne do kraja, mora ostati spojen rep, kao lepeza) i izvadite kost prstima. Trebalo bi lako ići ako su svježi. Tako otvorene filete posložite u jednom sloju u posudu i prelijte sokom od limuna da budu pokriveni. Ponovite sa sljedećim slojevima dok ne potrošite sve inćune. MORAJU svi biti pokriveni sokom od limuna. Pokrijte prozirnom folijom i spremite u hladnjak, te ostavite do sutra. Ovisno o kiselini soka, trebaju stajati barem nekoliko sati, ali meni se čini da je 12 sati dobra mjera. Spremni su za jelo kada pobijele. Jasno, unutrašnja strana, ne koža. Isperite ih pod vodom i procijedite. Prelijte maslinovim uljem, začinite s nešto soli i papra i uživajte. Preporučam uz DJ kruh i maslac. Možete ih čuvati do 7 dana u hladnjaku, ali tada ih morate preliti običnim uljem jer se u maslinovom raspadnu. U tom slučaju ih prije posluživanja začinite isto kao gore.
Punja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 21:18   #91
Quote:
Punja kaže: Pogledaj post

Treba vam:
- svježih inćuna koliko hoćete (pol kile, kilu, dvije...)
- isto toliko limuna, ili čaša bijelog alkoholnog octa. Bolje je s limunom.

Inćune očistite: maknite glavu i utrobu, raspolovite (ne do kraja, mora ostati spojen rep, kao lepeza) i izvadite kost prstima. Trebalo bi lako ići ako su svježi. Tako otvorene filete posložite u jednom sloju u posudu i prelijte sokom od limuna da budu pokriveni. Ponovite sa sljedećim slojevima dok ne potrošite sve inćune. MORAJU svi biti pokriveni sokom od limuna. Pokrijte prozirnom folijom i spremite u hladnjak, te ostavite do sutra. Ovisno o kiselini soka, trebaju stajati barem nekoliko sati, ali meni se čini da je 12 sati dobra mjera. Spremni su za jelo kada pobijele. Jasno, unutrašnja strana, ne koža. Isperite ih pod vodom i procijedite. Prelijte maslinovim uljem, začinite s nešto soli i papra i uživajte. Preporučam uz DJ kruh i maslac. Možete ih čuvati do 7 dana u hladnjaku, ali tada ih morate preliti običnim uljem jer se u maslinovom raspadnu. U tom slučaju ih prije posluživanja začinite isto kao gore.
A ja se baš pitala zašto su sve kupovne ribe u marinadi od biljnog ili suncokretovog ulja..............baš si me sad prosvjetlila,hvala ti!!!
SENIYOYO is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 10:47   #92
Losos na žaru (by Barbieri)

Oko 1 kilogram fileta od svježeg većeg lososa, posolite i popaprite te pecite na gradelama s obje strane na naglo, dok losos ne dobije zlatnu koricu izvana, ali tako da unutrašnjost fileta ostane prepoznatljive rumene boje. Pečene filete složite na pladanj za posluživanje, podlijte maslinovim uljem i poslužite zajedno s vegetom Natur, začinjene kuhanim mahunama i krumpirom. Poslužite odmah nakon pripreme da stigne toplo na stol.(naravno, bez krumpira, može samo blitva lešo i sve dobro zaliveno maslinovim, tako i za recept niže).

A i ovo mi zvuči fino....

Punjene lignje na žaru

Većim svježim lignjama, oko 1 kg ili 5 komada, otkinite glavu i izvadite utrobu. Isperite unutrašnjost, pa je punite pomiješanom smjesom od 20 dag očišćenih i sjeckanih repova od škampi, 5 dag na kockice sjeckanog masnijeg pršuta, 3 režnja češnjaka, 1 stručka sjeckanog petrusimula i malo papra, ali tako da smjesa ispuni samo 2/3 utrobe od lignje. Potom zatvorite svaku lignju njezinom glavom, na vrhu prošijte čačkalicom i pecite na gradelama s obje strane dok se svaka lignja ne napuše od raširene smjese. Poslužite odmah.
__________________
Jedina razlika izmedju teskog i nemoguceg je sto za nemoguce treba malo vise vremena. (Thomas Edison)
bigmamma is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 10:50   #93
Quote:
Punja kaže: Pogledaj post

Treba vam:
- svježih inćuna koliko hoćete (pol kile, kilu, dvije...)
- isto toliko limuna, ili čaša bijelog alkoholnog octa. Bolje je s limunom.

Inćune očistite: maknite glavu i utrobu, raspolovite (ne do kraja, mora ostati spojen rep, kao lepeza) i izvadite kost prstima. Trebalo bi lako ići ako su svježi. Tako otvorene filete posložite u jednom sloju u posudu i prelijte sokom od limuna da budu pokriveni. Ponovite sa sljedećim slojevima dok ne potrošite sve inćune. MORAJU svi biti pokriveni sokom od limuna. Pokrijte prozirnom folijom i spremite u hladnjak, te ostavite do sutra. Ovisno o kiselini soka, trebaju stajati barem nekoliko sati, ali meni se čini da je 12 sati dobra mjera. Spremni su za jelo kada pobijele. Jasno, unutrašnja strana, ne koža. Isperite ih pod vodom i procijedite. Prelijte maslinovim uljem, začinite s nešto soli i papra i uživajte. Preporučam uz DJ kruh i maslac. Možete ih čuvati do 7 dana u hladnjaku, ali tada ih morate preliti običnim uljem jer se u maslinovom raspadnu. U tom slučaju ih prije posluživanja začinite isto kao gore.
Ovo je zakon...imam 2 kg slanih domaćih inćuna (sa Murtera, radi ih ribar kod kojeg kad sam dole kupujem sve)...baš ću probati ovo napraviti jer ih jako volim....
__________________
Jedina razlika izmedju teskog i nemoguceg je sto za nemoguce treba malo vise vremena. (Thomas Edison)
bigmamma is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 16:11   #94
Punjeni lungić

lungić razrezati kao knjigu i nalupati, posoliti i dodati začina po želji
u mužaru zdrobiti 4-5 čehula češnjaka sa šakom svježeg bosiljka i gomasha(prženi mljeveni sezam)

lungić podijeliti na 2-3 dijela, namazati smjesom iz mužara, staviti mozzarele, preklopiti, ja ga samo dobro stisnem a možete i sa čačkalicama zatvoriti.

Pržiti na masnoći da fino porumeni, mozzarela malo iscuri van, od toga napravim umak, samo dodam još maslaca i vrhnja.
Posipam sa gomashom....

prefino.
__________________
Jedina razlika izmedju teskog i nemoguceg je sto za nemoguce treba malo vise vremena. (Thomas Edison)
bigmamma is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 17:25   #95
ROLICE OD PILEĆEG FILEA BY POLLY

picekov file se istanji batom, stavi se šunka i sir, zarola
rolica umoći u mješavinu otopljenog putra i juhe te uvalja u parmezan
rolice se stave u podmazanu vatrostalnu posudu, zaliju ostatkom juhe s putrom i u rol na 200 na 40-tak min
Pepica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 19:17   #96
Jagnjetina na durmitorski nacin

--------------------------------------------------------------------------------

1 kg jagnjetine (ja uvijek stavim od buta, moze i drugo) isjeci na vece komade, i staviti u dublju posudu. Dodati 150 gr korijena celera, isjecenog na manje kocke (ne bas na sitno) i 4 cesnjaka bijelog luka, sitno sjeckana. Posoliti, dodati jos 3 lovorova lista, 15 zrna bibera i zaliti mjesavinom od pola litra mlijeka i pola litra vode. Kuvati na umjerenoj vatri dok meso ne omeksa. Paziti s vatrom, jer mlijeko lako prigori. Cesto protresti serpu, a kako tecnost isparava, dolivati ipak samo po malo tople vode.
Kad je meso kuvano, izvaditi ga i staviti u vatrostalnu posudu. Preliti sa 150 gr kajmaka, jacine po zelji (stari, mladi) i zapeci u vrucoj rerni.

Ovo je stvarno dobro i na cijeni kao CG specijalitet
Tatjana CG is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 19:18   #97
Kolac s kokosom
--------------------------------------------------------------------------------

Kora: 6 bjelanaca, 6 kasika kokosovog brasna i pola kesice praska za pecivo. Peci 20 minuta i, kad se ohladi, zaliti sa 2 dl vruceg mlijeka. Jos ide, po izvornom receptu, 6 kasika secera, a to cete vi, drage moje, zamijenti vasim zasladjivacem u mjeri u kojoj zelite slatko.

Fil: 6 zumanaca umutiti, dodati 6 kasika bademovog brasna, malo vanile i dvije kasike mlijeka. U pola litre kipuceg mlijeka polako sipati ovu smjesu i malo kuvati na laganoj vatri, dok pocne da se zgusnjava. Skloniti sa ringle, ohladiti i u ohladjeno dodati umucen maslac.
Slatkocu opet dozirajte same. Ako nemate bademovo brasno, stavite kombinaciju kakao-praha, mljevenih oraha, ljesnika, vec nesto dajte.

Na ohladjenu koru staviti fil i ukrasiti tucenim slatkim vrhnjem.
Tatjana CG is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 10:29   #98
Curetina sa parmezanom

cureci file
1 dl maslinovog ulja
4-5 kasika topljenog maslaca
1 dl rendanog parmezana
1 mala kasicica aleve paprike
1 mala kasicica origana
biber

U posudu pomesajte maslinovo ulje i maslac. U drugoj posudi izmesajte zacine i pramezan i dobro promesajte. Valjajte filete u mesavinu ulja i maslaca pa u mesavinu sira i zacina. Poredjate u vatrostalnu ciniju pa pecite pola sata na 175 stepeni!
norveska is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 15:45   #99
Anini kruhići sa čvarcima

ovo je sve odokativno, gustoća je takva da se može žlicom vaditi na masni papir i peći u pećnici cca. 20 minuta na 190

2 jaja
2 žlice svježeg sira
3-4 žlice mljevenog lana i cca.200 g mljevenih čvaraka

po želji gore posipati sira ili dodati začina, puštam vam mašti na volju.
__________________
Jedina razlika izmedju teskog i nemoguceg je sto za nemoguce treba malo vise vremena. (Thomas Edison)
bigmamma is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 20:40   #100
Sendviči od tikvica

tikvice narezati uzdužno, posoliti, ostaviti sat vremena, lagano ocijediti kuhinjskim raučnikom
složiti sendvič od dve šnite tikvica punjene sa sirom i šunkom, čvrsto pritisnuti zajedno, nespretniji mogu ih učvrstit čaćkalicama
umočiti u trajbano jaje i u parmezan
pržiti ili peči u rolu na masnom papiru
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.

Zadnje uređivanje polly : 03.02.2011. at 21:00.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:01.