Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2013., 00:23   #21
Mene zanima da li postoji neki margarin u kojem nema ni mlijeka ni soje? Moj malac je alergičar i jako reagira na jedno i drugo, a uskoro mu se bliži rođendan i trebalo bi napraviti kolače i tortu.. Doći će nam u goste dvoje djece koji su isto alergičari i bojim se eksperimentirati da nekom ne naškodim a opet nešto moram ponuditi.. Pomagajte, molim vas!!
__________________
ALBUMI
alexandra_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 00:41   #22
Nazalost, ne znam za takav, mozes pitati proizvodjace, ali ako pise da su moguci tragovi mlijeka, znaci da se u tvornici radi s mlijekom i da bi margarin mogao biti kontaminiran, a vec to malo mlijeka u tragovima moze nastetiti alergicnima.

Jedino sto mi pada na pamet kao alternativa je kokosovo ulje. Rafinirano kokosovo ulje nema nikakav miris.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 01:50   #23
aleksandra - prvo što mi je palo na pamet kad si rekla da trebaš napraviti kolač bez mlijeka i soje bilo je ovo.
Znam i da je xavi nedavno pravila ovo i bilo je jako fino.

Možda da probaš tako nešto. Drugačije je, ali isključuje sve namirnice koje mali gosti ne smiju.

Oko margarina nažalost ne mogu pomoći.
samotna šetačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 09:42   #24
Evo ja koristim recimo margarin vitaquell extra omega organic.
Piše u sastavu repičino i palmino ulje, sol, voda, palmina mast, ulje od oraha, sok od mrkve i limuna, biljni vitamin E.
Koliko vidim to bi odgovaralo ovome da nema mlijeka niti soje unutra, pa eto čisto prijedlog.
Meni je prefino, bez namirnica živ.podrijetla a baš sam za blagdane jela kolač sa tim margarinom i ispao je super.
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 23:38   #25
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Jedino sto mi pada na pamet kao alternativa je kokosovo ulje. Rafinirano kokosovo ulje nema nikakav miris.
Ovo bih voljela probati. Jel zdravo kokosovo ulje? Vjerujem da je glupo pitanje al eto, na samom sam početku sa novom prehranom, još mi je sve velika nepoznanica.

Quote:
samotna šetačica kaže: Pogledaj post
aleksandra - prvo što mi je palo na pamet kad si rekla da trebaš napraviti kolač bez mlijeka i soje bilo je ovo.
Znam i da je xavi nedavno pravila ovo i bilo je jako fino.

Možda da probaš tako nešto. Drugačije je, ali isključuje sve namirnice koje mali gosti ne smiju.

Oko margarina nažalost ne mogu pomoći.
Super recepti, tnx! Ovaj sa stranice Sirova hrana sam već vidjela i skroz zaboravila na njega. Imam i profi blender, moglo bi nam to biti čest desert..

Quote:
afra kaže: Pogledaj post
Evo ja koristim recimo margarin vitaquell extra omega organic.
Piše u sastavu repičino i palmino ulje, sol, voda, palmina mast, ulje od oraha, sok od mrkve i limuna, biljni vitamin E.
Koliko vidim to bi odgovaralo ovome da nema mlijeka niti soje unutra, pa eto čisto prijedlog.
Meni je prefino, bez namirnica živ.podrijetla a baš sam za blagdane jela kolač sa tim margarinom i ispao je super.
Danas sam ga kupila u bio&bio, doduše, ne omega već á tartiner. Držim palčeve da nam posluži jer je to jedini margarin koji nam po deklaraciji odgovara. Nije da navijam da se dijete davi u kolačima al bilo bi lijepo s vremena na vrijeme i u posebnim prilikama guštat slatko.. Hvala svima!
__________________
ALBUMI
alexandra_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 01:13   #26
Quote:
alexandra_zg kaže: Pogledaj post
Ovo bih voljela probati. Jel zdravo kokosovo ulje? Vjerujem da je glupo pitanje al eto, na samom sam početku sa novom prehranom, još mi je sve velika nepoznanica.
Nije zdravo. To je cista zasicena masnoca, i ako se pretjeruje s njime, dize kolesterol, povecava rizik od kardiovaskularnih bolestina (a moguce je i od nekih oblika raka), kao i ostale zasicene masnoce (sve zivotinjske masnoce, palmina mast, kakao maslac). Jedino po cemu je kokosovo ulje bolje od zivotinjskih masnoca je sto ne sadrzi kolesterol (i nerafinirano mozda sadrzi nesto korisnih fitokemikalija, ali ono ima miris po kokosu koji ne pase u sve kolace, i dosta je skupo).

No, kod kora za pitu i jos ponekih kolaca kokosovo ulje najbolje je za teksturu, jer je kruto, kad se tijesto mijesi ostaje u vecim komadicima i onda kora ispada prhkija. Nazalost, tad se vec jednim komadom pite unese vise nego sto je preporucljivo u danu unijeti zasicenih masti (isto je i ako se za koru za pitu koristi maslac ili tvrdi margarin), ali povremeno se i to moze pojesti, pogotovo ako se inace ne pretjeruje s njime.

Biskvite i kekse se moze ispeci i s tekucim uljem (repicinim, suncokretovim), u njih ne mora ici margarin. Najlakse je uzeti neki recept u koji vec ide ulje, jer kad se ide prilagodjavati, ne ide ista kolicina ulja umjesto margarina, a i tekstura bi mogla biti drugacija.

Postoje odredjene grupe teoreticara zavjera koje tvrde da zasicene masti nisu stetne, da je to zavjera nutricionista, da su zasicene masti zdrave, da uzrokuju mrsavljenje i da kokosovo ulje lijeci sve bolesti. Medjutim, radi se o netocnim i opasnim tvrdnjama koje mogu nastetiti zdravlju ako se u njih povjeruje. Posebno je popularna tzv. LCHF dijeta, koja je u Svedskoj, gdje je izmisljena, kod populacije u zadnjih nekoliko godina uzrokovala debljanje i skok vrijednosti kolesterola u krvi: http://www.nutritionj.com/content/pd...2891-11-40.pdf

Ali, rodjendan je samo jedan dan u godini, i tad se moze pojesti nezdravi desert Nadam se da ce vam odgovarati Vitaquell. Imam ga u frizideru, a skroz sam zaboravila provjeriti deklaraciju.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 12:35   #27
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Nije zdravo. To je cista zasicena masnoca, i ako se pretjeruje s njime, dize kolesterol, povecava rizik od kardiovaskularnih bolestina (a moguce je i od nekih oblika raka), kao i ostale zasicene masnoce (sve zivotinjske masnoce, palmina mast, kakao maslac). Jedino po cemu je kokosovo ulje bolje od zivotinjskih masnoca je sto ne sadrzi kolesterol (i nerafinirano mozda sadrzi nesto korisnih fitokemikalija, ali ono ima miris po kokosu koji ne pase u sve kolace, i dosta je skupo).

No, kod kora za pitu i jos ponekih kolaca kokosovo ulje najbolje je za teksturu, jer je kruto, kad se tijesto mijesi ostaje u vecim komadicima i onda kora ispada prhkija. Nazalost, tad se vec jednim komadom pite unese vise nego sto je preporucljivo u danu unijeti zasicenih masti (isto je i ako se za koru za pitu koristi maslac ili tvrdi margarin), ali povremeno se i to moze pojesti, pogotovo ako se inace ne pretjeruje s njime.

Biskvite i kekse se moze ispeci i s tekucim uljem (repicinim, suncokretovim), u njih ne mora ici margarin. Najlakse je uzeti neki recept u koji vec ide ulje, jer kad se ide prilagodjavati, ne ide ista kolicina ulja umjesto margarina, a i tekstura bi mogla biti drugacija.

Postoje odredjene grupe teoreticara zavjera koje tvrde da zasicene masti nisu stetne, da je to zavjera nutricionista, da su zasicene masti zdrave, da uzrokuju mrsavljenje i da kokosovo ulje lijeci sve bolesti. Medjutim, radi se o netocnim i opasnim tvrdnjama koje mogu nastetiti zdravlju ako se u njih povjeruje. Posebno je popularna tzv. LCHF dijeta, koja je u Svedskoj, gdje je izmisljena, kod populacije u zadnjih nekoliko godina uzrokovala debljanje i skok vrijednosti kolesterola u krvi: http://www.nutritionj.com/content/pd...2891-11-40.pdf

Ali, rodjendan je samo jedan dan u godini, i tad se moze pojesti nezdravi desert Nadam se da ce vam odgovarati Vitaquell. Imam ga u frizideru, a skroz sam zaboravila provjeriti deklaraciju.
Hvala najljepša! Sad već imam neku predodžbu što kupovati. No, to nam je samo kap u moru, sad se bacam na traženje ostalih sastojaka koji idu u kolač a ne sadrže soju.. Hvala svima još jednom!
__________________
ALBUMI
alexandra_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2013., 14:02   #28
Evo mene opet.. Jel netko kupuje ovaj margarin:


Ja sam ga kupila u Austriji, ako netko zna da li ga ima za kupiti negdje bliže..?
__________________
ALBUMI
alexandra_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 00:38   #29
lol... margarini su živo smeće...
otpaci kod rafiniranja ulja se hidratiziraju i prodaju pod margarin.. tj. oliti maslac za siromašne...
običan domaći maslac je 10 puta zdraviji od bilo kojeg margarina light
vortex007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 00:51   #30
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Nije zdravo. To je cista zasicena masnoca, i ako se pretjeruje s njime, dize kolesterol, povecava rizik od kardiovaskularnih bolestina (a moguce je i od nekih oblika raka), kao i ostale zasicene masnoce (sve zivotinjske masnoce, palmina mast, kakao maslac). Jedino po cemu je kokosovo ulje bolje od zivotinjskih masnoca je sto ne sadrzi kolesterol (i nerafinirano mozda sadrzi nesto korisnih fitokemikalija, ali ono ima miris po kokosu koji ne pase u sve kolace, i dosta je skupo).

No, kod kora za pitu i jos ponekih kolaca kokosovo ulje najbolje je za teksturu, jer je kruto, kad se tijesto mijesi ostaje u vecim komadicima i onda kora ispada prhkija. Nazalost, tad se vec jednim komadom pite unese vise nego sto je preporucljivo u danu unijeti zasicenih masti (isto je i ako se za koru za pitu koristi maslac ili tvrdi margarin), ali povremeno se i to moze pojesti, pogotovo ako se inace ne pretjeruje s njime.

Biskvite i kekse se moze ispeci i s tekucim uljem (repicinim, suncokretovim), u njih ne mora ici margarin. Najlakse je uzeti neki recept u koji vec ide ulje, jer kad se ide prilagodjavati, ne ide ista kolicina ulja umjesto margarina, a i tekstura bi mogla biti drugacija.

Postoje odredjene grupe teoreticara zavjera koje tvrde da zasicene masti nisu stetne, da je to zavjera nutricionista, da su zasicene masti zdrave, da uzrokuju mrsavljenje i da kokosovo ulje lijeci sve bolesti. Medjutim, radi se o netocnim i opasnim tvrdnjama koje mogu nastetiti zdravlju ako se u njih povjeruje. Posebno je popularna tzv. LCHF dijeta, koja je u Svedskoj, gdje je izmisljena, kod populacije u zadnjih nekoliko godina uzrokovala debljanje i skok vrijednosti kolesterola u krvi: http://www.nutritionj.com/content/pd...2891-11-40.pdf

Ali, rodjendan je samo jedan dan u godini, i tad se moze pojesti nezdravi desert Nadam se da ce vam odgovarati Vitaquell. Imam ga u frizideru, a skroz sam zaboravila provjeriti deklaraciju.
zasićene masnoće moguće uzrokuju rak?
prestrašno nešto...
kolesterol uopće nema veze sa kardiovaskularnim bolestima, nego je jedino dokazano da hrana bogata omega-6 masnim kiselinama ( a takvo je npr suncokretovo ulje) ima veze sa bolserima krvožilnog sustava....

prije nego se izvale gluposti i navodi neupućene.. bilo bi dobro da se malo educira..

kolesterol je osnovna gradivna tvar ljudskog organizma i nužan je za funkcioniranje i izgradnju stanica... tek 20% ukupnog kolesterola se unosi prehranom a većina 80% se sintetizira u jetri...
problem je kolesterol zasićenih masnih kiselina... oliti LDL koji se nakuplja na stjenkama žila... i za njegopv trensport i razgradnju je potreban HDL tj "dobri" kolesterol.. čija je sinteza pojačana ako se unose nezasićene masne kiseline (poput omega-3)...

prehran u potpunosti bez kolesterola il sa niskim nivoom uzrokuje više štete nego koristi.. jer se mora sintetizirati iz masnih naslaga koje su zasićene .. i time se povećava udio LDL...
najveći izvor lošeg kolesterola je hrana sa margarinom...

Zadnje uređivanje vortex007 : 09.11.2013. at 01:04.
vortex007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2013., 11:30   #31
Moram i ja reagirati što se tiće kokosovog ulja. Ostalo neću komentirati ali mislim da se radi o velikoj zabludi..
A što se tiće uspoređivanja margarina i kokosovog ulja to je neusporedivo. Margarin je u pravom smislu obićno smeće i tko razmišlja o zdravlju neće ga ni primirisati..


Ljekovito djelovanje kokosovog ulja

Kokosovo ulje dobiva se iz kopre - sušenog mesa kokosovog oraha.

Osnovni sastojak kokosovog ulja je laurinska kiselina, koja ima snažno antivirusno i antibakterijsko djelovanje te nas tako štiti od mnogih bolesti.

Jedini drugi izvor laurinske kiseline je majčino mlijeko, a poznato je da mlijeko izgrađuje imunološki sustav tek rođenog djeteta, pa je jasno o kako se važnoj namirnici radi.

Drugi je sastojak kokosovog ulja kaprilna kiselina koja potiče razvoj "dobrih" bakterija, posebice bakterija mliječne kiseline.

Kaprilna kiselina pozitivno djeluje na liječenje kandide te uništava parazite u probavnom traktu.

Prednost kokosovog ulja pred drugim uljima su i srednjelančane masne kiseline, koje se u ljudskom organizmu lako probavljaju i apsorbiraju te ne opterećuju probavni sustav.

Ove masne kiseline ne ugrožavaju krv već direktno odlaze u jetru, gdje se pretvaraju u energiju.

Upravo zbog energije koju dobiva iz kokosovog ulja, tijelo duže zadržava osjećaj sitosti. Zbog toga je kokosovo ulje izvrstan izbor i za one koji se bore s viškom kilograma.

Ova vrijedna namirnica pomaže pri sniženju kolesterola, pospješuje apsorpciju vitamina i važnih minerala poput kalcija, magnezija i željeza.

Redovito korištenje kokosovog ulja doprinosi održavanju zdravlja crijeva, smanjenju tjelesne težine i normaliziranju metabolizma.

Prof. Mary Enig - međunarodni stručnjak s područja kemije lipida – provela je brojna istraživanja o kokosovom ulju.

Između ostalog, otkrila je da ovo ulje ima ne samo antivirusno i antibakterijsko, nego i antikancerogeno djelovanje.

Kokosovo ulje koristi se kao pomoć pri liječenju niza oboljenja:
• kožne bolesti i rane
• artritis i reuma
• ugrizi kukaca
• ispadanje kose
• bolesti desni
• crijevni paraziti
• probavne smetnje
• virusne i bakterijske infekcije
• gljivice
• zloćudne bolesti
• dijabetes
• oslabljen imunitet
• kronični umor
• migrena
• depresija i tjeskoba
• oslabljena koncentracija i pamćenje
• Parkinsonova bolest
• Alzheimerova bolest
• Crohnova bolest


http://alternativa-za-vas.com/index..../kokosovo-ulje
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2013., 02:52   #32
Quote:
vortex007 kaže: Pogledaj post
lol... margarini su živo smeće...
otpaci kod rafiniranja ulja se hidratiziraju i prodaju pod margarin.. tj. oliti maslac za siromašne...
običan domaći maslac je 10 puta zdraviji od bilo kojeg margarina light
U potpunosti se slažem. Stvarno pazim sto jedem, i iako ne sudjelujem ovdje u raspravama, malo sam navratila. Prvi put
Liječnica koja se ujedno bavi i ajurvedom (pa i razumije u prehranu) više puta mi je naglasila da je puno zdravije pojesti maslac nego margarin.

Čula sam da se kem.sastav margarina u jednoj molekuli razlikuje od kem. sastava plastike. Nakon guglanja na prvom mjestu evo linka sa coolinarike:

http://www.coolinarika.com/recept/stetnost-margarina/

Uglavnom margarin nam čini strašne štete u probavnom traktu, općenito organizmu. Naš želudac "to" naprosto ne može probaviti...
Što se tiče mlijeka, najzdravije je kozje mlijeko, i to naravno nepasterizirano. Treba znati da svaka ugrijavanja mlijeka na visoke temperature uništavaju sve vrijedno u njemu.
Hvala bogu imam mogućnost povremeno nabaviti pravo domaće kozje mlijeko
hadrijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 11:17   #33
Ok, ljudi al sad stvarno.. Na temi ste Veganski margarini. Da jedemo maslac, ne bismo pisali na ovoj temi... Zdravo ili nije, ne jedemo to s razlogom ili iz hira, svakom na njegovu dušu i odabir.
__________________
ALBUMI
alexandra_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 12:23   #34
U redu je što pišeš Alexandra. Malo sam previdjela ovu riječ "veganski". Tko ne želi jesti ništa životinjskog porijekla, to treba poštovati. I sama sam bila u tom điru. Ali svejedno bih vam preporučila da pazite što unosite u organizam čak i ako je vegansko, a riječ je o margarinu.
hadrijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 15:03   #35
Quote:
hadrijana kaže: Pogledaj post
U redu je što pišeš Alexandra. Malo sam previdjela ovu riječ "veganski". Tko ne želi jesti ništa životinjskog porijekla, to treba poštovati. I sama sam bila u tom điru. Ali svejedno bih vam preporučila da pazite što unosite u organizam čak i ako je vegansko, a riječ je o margarinu.
Sve u redu i u potpunosti se slažem s činjenicom da margarin nije zdrav al nažalost alergičari nekad ne mogu birati i kao alternativu moraju ponekad izabrati manje zdravu namirnicu. Moj sin (a time i ja jer ga još uvijek dojim), ne smije ni mlijeko ni soju i kad se sve zbroji i oduzme, nažalost nekad ne preostaje ništa drugo nego da koristimo biljni margarin. Rijetko al ga koristimo. Nemamo drugu opciju. Kokosovo ulje ne voli ni ono sa a ni ono bez okusa..
__________________
ALBUMI
alexandra_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2013., 17:45   #36
Mali update o zvijezdinom margarinu za kreme s aromom slatkog vrhnja. Iz Zvijezde mi je receno da se aroma ne dobiva iz mlijeka. Nisu rekli od cega se dobiva ali nije iz mlijeka.
the queen 23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2015., 23:57   #37
Napokon u Hrvatskoj margarin od kokosa
nella4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 18:47   #38
Jel ima neki margarin bez palme? Kao da su svi promijenili sastav? Wtf.
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 11:44   #39
Quote:
peronja kaže: Pogledaj post
Jel ima neki margarin bez palme? Kao da su svi promijenili sastav? Wtf.
Cocovit, Vitaquell (Bio Bio):
voda, repicino ulje, kokosovo ulje (18%), karite maslac, sok mrkve, sok limuna,emulgator, suncokretov lecitin, morska sol (0,11%) organski uzgoj
tiziana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:38.