Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2017., 10:19   #361
Pretvaranje kuće u više stanova

Imam kuću koja ima 3 etaže. Kuća je od kamena i otrcana je, treba srušiti drvene podove i krov i napraviti ih opet.

Mogu li ja napraviti roh-bau i odmah etažirati ili moram potpuno srediti kuću da bi etažirao.

Naime, radi se o kamenoj kući tako da potpuno sređivanje košta 60 000 eura. Ja sam mislio napraviti samo međukatnu konstrukciju i onda prodati jedan stan kao roh-bau, tj. stan za adaptaciju, a onda s tim parama srediti ostalo.

Rekao mi je jedan građevinar da to ne može nego da ako srušim podove i radim nove da tada trebam prvo dobiti uporabnu dozvolu, a potom tek etažirati. Kaže takđer da je za uporabnu dozvolu potrebno sve srediti (izolacija, instalacije, pločice, parketi, bojanje zidova...).

Kuća je od prije 68. godine pa ne kužim zašto treba uporabna dozvola. Radilo bi se samo unutrašnjost bez izlaženja iz gabarita i bez vanjskih radova (osim krova).

Zadnje uređivanje fermina-daza : 02.03.2017. at 21:45. Reason: pogledati popis tema prije otvaranja nove
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 14:36   #362
Mijenjaj građevinara . Za konstruktivni zahvat- rekonstrukciju trebaš imati proračun statičara - moja preporuka
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 14:48   #363
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Mijenjaj građevinara . Za konstruktivni zahvat- rekonstrukciju trebaš imati proračun statičara - moja preporuka
Da moram imati i projekt koji ću predati konzervatorskom odjelu na ovjeru. U protivnom ne mogu započeti radove.

Ali ne znam da li mogu etažirati kuću ako nisu dovršeni radovi. Dakle, mogu li ja samo srušiti drvene podove i staviti nove, a potom etažirati (kuća ima tri ulaza)? Ili pak moram srediti sve završne radove, upicaniti kuću u potpunosti da bih mogao napraviti etažiranje?
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 15:19   #364
preporučujem i u ovo slučaju razgovor sa konzervatorima. Činjenica je da se nekad koristila vrčina i lavandin u sobi, a danas to ne treba, znači fiziološke potrebe se obavljaju u drugim prostorima, grijalo se i hranilo na drugi način itd
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 16:36   #365
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
preporučujem i u ovo slučaju razgovor sa konzervatorima. Činjenica je da se nekad koristila vrčina i lavandin u sobi, a danas to ne treba, znači fiziološke potrebe se obavljaju u drugim prostorima, grijalo se i hranilo na drugi način itd
Konzervatori se ne bave s time, oni se bave s umjetničkim dijelom projekta.

Mene zanima kako je inače po zakonu, tj. da li se može napraviti etažiranje ako nisu dovršeni završni radovi.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 17:33   #366
Ako je kuća starija od 68. godine i to se može dokazati te nije dograđivana, pregrađivana itd. pa su zapravo samo temelji izgrađeni prije 68. potrebno je podnijeti zahtjev za izdavanje uporabne dozvole za građevine starije od 68. godine.

Ako je sve i OK i dobiješ uporabnu dozvolu to znači da imaš legalnu građevinu na kojoj možeš pristupiti rekonstrukciji. Ovisno o obimu zahvata nešto se može raditi bez glavnog projekta, nešto se može raditi bez građevinske dozvole, nešto ne treba raditi i ako se može itd.

Nađi si lokalnog projektanta i neka te provedu kroz priču detaljno.

Što se tiče etažiranja ne bih davao nikakve savjete jer to nismo već par godina radili.
__________________
Arnoux je najbrži vozač...za jedan krug. Za cijelu utrku je jednostavno preglup - Alain Prost
BigSaint is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 09:54   #367
Bok, mislimo etazirat zgradu sa 6 stanova, mali su stanovi pa je u biti kao kuca. Suteren, visoko prizemlje i prvi kat. Jos ima tavan i vrt. Najvise me interesira za tavan i vrt, kad se etazira, da li je moguce napisati tocno koji dio je ciji? Konkretno dva su vlasnika, jedan 66%, jedan 33% pa bi se vrt i tavan dijelio u tom omjeru.

Takodjer, da li bi mi netko mogao pojasniti kako odrediti koliko je 33% od tavanskog prostora?

Ovakva je situacija otprilike: http://imgur.com/a/yXlXY
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 09:50   #368
Anyone?
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 10:09   #369
Quote:
Astral07 kaže: Pogledaj post
Bok, mislimo etazirat zgradu sa 6 stanova, mali su stanovi pa je u biti kao kuca. Suteren, visoko prizemlje i prvi kat. Jos ima tavan i vrt. Najvise me interesira za tavan i vrt, kad se etazira, da li je moguce napisati tocno koji dio je ciji? Konkretno dva su vlasnika, jedan 66%, jedan 33% pa bi se vrt i tavan dijelio u tom omjeru.

Takodjer, da li bi mi netko mogao pojasniti kako odrediti koliko je 33% od tavanskog prostora?

Ovakva je situacija otprilike: http://imgur.com/a/yXlXY
Ukoliko su dobri odnosi između suvlasnika, tj. ukoliko se mogu dogovoriti oko podjele samoga prostora sve se može. Meni upada u oči ovaj dio di ste naznačili 33% tavanskoga prostora, u ovom slučaju kako ste vi prikazali treba voditi računa da svaki dio onda mora imati zasebni pristup (ulaz) svako u svoj dio. Isto što se tiče i vrta, treba voditi računa da svako svom dijelu može pristupiti bez ometanja posjeda onoga drugoga.

Poslano sa mog HM NOTE 1LTE koristeći Tapatalk
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 10:22   #370
Pa vrata mogu biti na zelenom zidu znaci prvo ulazak u njihovo ako im tako pase, ili lako se mogu probit nova vrata na lijevo. To bi mozda bila najbolja opcija, a o tome nisam razmisljao tako da hvala sto si ukazao na to.

Osim toga ne znam stvarno kako izracunati tocno 33% jer ako bude tako kako je na slici onda znaci da onaj dio niskog dijela tavana dijelimo po 50% (svako jednu nisku stranu) sto bi znacilo da bi ja trebao dobit malo vise prostora normalne visine da bi bilo pravedno, zar ne? Ako kolko je to "malo vise"?

EDIT: Palo mi je na pamet ignorirati prostor od 1-2m visine, buduci da ga oboje dobijamo u jednakom omjeru i onda od ostatka - prostora 2-4m visine izracunat kolko je 33%. Ima li to smisla?

EDIT2: Nema smisla, onda bi pak dobio ja previse. Boli me glava od ovih izracuna moram nekog matematicara nac

Zadnje uređivanje Astral07 : 19.05.2017. at 11:48.
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 12:53   #371
izračunaš ukupni volumen, izračunaš 33% volumena i obrnutim procesom tih 33% pretvoriš u kvadrate
tako eliminiraš manju vrijednost ispod kosine jer ima i manje kubika nego tamo gdje je puna visina
prosto ko pasulj ...
bager666999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 14:19   #372
Volumen?? Kakve sad veze ima volumen kad na sredini imamo visinu i 4m. Znaci ja po tome mogu dobit puno vise prostora uz kosinu, a susjeda npr dobije centralni najvisi dio koji ima veliki volumen, ali je zapravo onak 10m2 iskoristivo...
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 14:47   #373
e pa morate se dogovoriti hočete li 33% površine ili 33% volumena

sve je stvar dogovora
bager666999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 15:12   #374
Pa naravno da povrsine, ali nije nemos gledat isto dio koji je iznad i ispod 2m visine.

U nekoj dokumentaciji koju sam naso, takav prostor se racuna kao 0.7 koeficjent.

EDIT: ispravak, od 1m do 2.2m visine se gleda kao 0.7

Zadnje uređivanje Astral07 : 19.05.2017. at 15:28.
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 09:52   #375
Molim pomoć. Radi se o etažiranju stambenog objekta s 2 jedinice. Elaborat je napravljen i dobivena je potvrda od ureda za graditeljstvo. Treba mi još izjava o diobi vlasništva na suvlasničke dijelove koja se predaje uz elaborat i potvrdu u zk odjel. Ima li netko primjer te izjave?
manux is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 16:49   #376
Quote:
manux kaže: Pogledaj post
Molim pomoć. Radi se o etažiranju stambenog objekta s 2 jedinice. Elaborat je napravljen i dobivena je potvrda od ureda za graditeljstvo. Treba mi još izjava o diobi vlasništva na suvlasničke dijelove koja se predaje uz elaborat i potvrdu u zk odjel. Ima li netko primjer te izjave?
Koliko otprilike košta cijela ta procedura etažiranja?
caterina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 22:42   #377
Odbijanje etažnog elaborata

Pozdrav ekipa,

zanima me postoji li mogućnost da u zgradi od 8-9 stanova jedan od suvlasnika ne prihvati etažni elaborat? Što se događa u tom trenutku, moraju li svi ostali koji su prihvatili ispaštati zbog tog jednoga ili ima neki pravni tijek za takvu situaciju?
jabicoinova is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 01:39   #378
Svima bi trebalo odgovarati etaziranje,jer tada stan mogu prodati nekome i na kredit a ne dsamo na keš,ali naravno ima osoba koje ucjenjuju npr. cuo sam da traze extra garazu ,vecu šupu ili takve stvari,u krajnjem slucaju ako je hica mozes se ponuditi i platiti umjesto njega veci trosak ali na kraju se isplati
missilito is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 09:46   #379
Koliko ja znam svi vlasnici moraju prihvatiti etaziranje.
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2019., 09:44   #380
Pozdrav svima, trebam nekoliko savjeta vezano uz etažiranje.

Zainteresirana sam za kupnju nekretnine, uz koju je 30ak kvadrata vrta koji nije u vlasništvu stana, ali nitko drugi nema pristup i sadašnji vlasnici ga godinama koriste.

Pošto ne volim koristiti bilo što a da nije moje, svakako bih etažirala taj vrt.
Zna li itko odakle najbolje početi? Pretpostavljam od skupljanja suglasnosti... na što bi se trebalo posebno paziti, i koliko je uopće neka srednja cijena po m2 kada je u pitanju okućnica?

Pliz ako itko ima ikakav pametan savjet

Hvala!
Cheerleader is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:09.