Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2006., 09:36   #41
Elaborat etažiranja ti radi bilo koji proj. biro
Da bi elaborat mogao provest trebaju ti potpisi na taj elaborat SVIH suvlasnika određene nekretnine
Dakle
1.
razgovaraj sa suvlasnicima (ako ih imaš) da ne radiš elaborat uzalud

2.
Odi do nekog proj. biroa da ti naprave elaborat etažiranja (ovdje kod nas su cijene 3 ojra po kvadratu)

3.
Gotov elaborat se preda i referent izlazi na teren da vidi jel sve OK

4.
Ako je sve OK slijedi provedba na gruntovnici i to je to
alfred stokes is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2006., 15:20   #42
Etažiranje

Da li postoji mogućnost etažiranja obiteljske kuće?
Ljubokka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2006., 15:28   #43
Zanima me i kako s hipotekom koja je na kući, a trebala bi se prebaciti na stan ili stanove
Ljubokka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2006., 19:08   #44
Obiteljska se kuća može etažirati bez problema ako ima odvojeno više stambenih jedinica te je napravljena u skladu s građevnom/uporabnom dozvolom. Za slučaj hipoteke, to moraš pitati banku.
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2006., 22:03   #45
Quote:
GuardianAngel kaže:
Obiteljska se kuća može etažirati bez problema ako ima odvojeno više stambenih jedinica te je napravljena u skladu s građevnom/uporabnom dozvolom. Za slučaj hipoteke, to moraš pitati banku.
Ali se može etažirati isključivo sukladno građevinskoj dozvoli, zar ne? Ako u građevinskoj stoji da je jedan stan, bez obzira što su, recimo, tri etaže, onda se ne može etažirati (na 2 ili 3 stana).
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2006., 23:35   #46
Quote:
plimpi kaže:
Ali se može etažirati isključivo sukladno građevinskoj dozvoli, zar ne? Ako u građevinskoj stoji da je jedan stan, bez obzira što su, recimo, tri etaže, onda se ne može etažirati (na 2 ili 3 stana).
Znam iz prve ruke da postoji naputak od ministarstva:
- ako etažiranje nije napravljeno sukladno građ. dozvoli, pri čemu etažiranje bitno odstupa od građ. dozvole (razlika u broju stanova, gabariti, broj etaža) Služba za graditeljstvo šalje prijavu građ. inspekciji

Ali, u većini slučajeva, ili ako imate kakvu vezu, progledaju kroz svašta. Ja sam iskreno vidio etažiranja i uporabne dozvole koje su dobivene na nešto što je nemoguće uskladiti s građ. dozvolom. Ali ipak...
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 18:17   #47
OK, ima svega... ali ne možeš obiteljsku kuću izetažirat na 6 malih stanova, iako je možda kuća takva da je u naravi to moguće izvesti.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 20:42   #48
Quote:
plimpi kaže:
OK, ima svega... ali ne možeš obiteljsku kuću izetažirat na 6 malih stanova, iako je možda kuća takva da je u naravi to moguće izvesti.
Možeš, možeš, vjeruj meni. Uz dobre veze sve se da... A mi mali moramo igrati po pravilu. Tako bilo, uvijek će biti...
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2006., 12:08   #49
Konkretno znam za etažiranje stambenih zgrada koje je napravljeno u vrijeme kada je na gradilištu izvedeno pola grube konstrukcije. Postoje napuci prema kojima bi građevina trebala imat i uporabnu dozvolu al kad bi se toga pridržavali 90% nekretnina novogradnje se nebi moglo prodat preko kredita banke koja normalno traži etažno vlasništvo nad nekretninom.
__________________
sve je moguće osim drvene peći
delmariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2006., 13:25   #50
Trebala bih savjet vezano za uporabnu i etažiranje. Prema projektu o etažiranju u vlasničkom listu upisane su etaže. Medjutim, čini mi se da je projekt o etažiranju urađen prilično nemarno - konkretno za stan koji mene zanima - u jednoj tablici navedene su kvadrature svake prostorije, da bi u totalu stajao tekst "ukupno umanjeno za žbuku" i taj total je manji za 1,33m2 od zbroja kvadratura pojedininih prostorija. Ovaj total upisan je u vlasnički list. Drugo, u sklopu projekta nalazi se i tlocrt sa kotama i upisanim kvadraturama prostorija gdje opet podaci za neke prostorije nisu identični onima u spomenutoj tablici. Etaža je već upisana, tako da mislim da sa upisivanjem vlasništva ne bih trebala imati problema, ali što je sa uporabnom dozvolom? Jesu li i koliko bitne ove razlike? Poprilično mi je hitno
Hvala!
__________________
Henry : Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead.
Taarna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2006., 15:31   #51
zbog čega je problem (bolje rečeno, zbog čega bi to trebao uopće biti problem) etažiranje kuće koja je definirana kao jedan stan? na koji način onda definirati precizirano vlasništvo i raspolaganje jednim dijelom kuće, tj kako onda kuću koja je građevinskim projektom definirana kao kuća s jednim stanom pretvoriti u kuću s više stanova?
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2006., 22:16   #52
Quote:
Taarna kaže:
Trebala bih savjet vezano za uporabnu i etažiranje. Prema projektu o etažiranju u vlasničkom listu upisane su etaže. Medjutim, čini mi se da je projekt o etažiranju urađen prilično nemarno - konkretno za stan koji mene zanima - u jednoj tablici navedene su kvadrature svake prostorije, da bi u totalu stajao tekst "ukupno umanjeno za žbuku" i taj total je manji za 1,33m2 od zbroja kvadratura pojedininih prostorija. Ovaj total upisan je u vlasnički list. Drugo, u sklopu projekta nalazi se i tlocrt sa kotama i upisanim kvadraturama prostorija gdje opet podaci za neke prostorije nisu identični onima u spomenutoj tablici. Etaža je već upisana, tako da mislim da sa upisivanjem vlasništva ne bih trebala imati problema, ali što je sa uporabnom dozvolom? Jesu li i koliko bitne ove razlike? Poprilično mi je hitno
Hvala!
Ovo umanjenje zbog žbuke mi je totalno smiješno... Ako postoji razlika u površinama između projekta i etažiranja, pretpostavljam da je došlo do nekih izmjena prilikom gradnje u odnosu na projekt, stoga su stvarno stanje uveli kroz etažiranje.
Ako nisu prevelike razlike (gabariti, etažnost i sl.) ne bi trebalo biti problema za uporabnu.
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2006., 22:21   #53
Quote:
zed_alive kaže:
zbog čega je problem (bolje rečeno, zbog čega bi to trebao uopće biti problem) etažiranje kuće koja je definirana kao jedan stan? na koji način onda definirati precizirano vlasništvo i raspolaganje jednim dijelom kuće, tj kako onda kuću koja je građevinskim projektom definirana kao kuća s jednim stanom pretvoriti u kuću s više stanova?
Etažiranje kuće s jednim stanom se NE radi. Nema smisla, jer kao jedan vlasnik u vlasničkom listu, vlasništvo je upisano kao 1/1.

U pravilu se ne bi smjelo etažirati objekt mimo građevinske dozvole, i glavnog projekta, odnosno ako postoji, uporabne dozvole. Jer se prilikom davanja zahtjeva za provedbu etažiranja mora dati na uvid i Građevinska/Uporabna dozvola. Ali, uz dobru "vezu" može se svašta.
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2006., 15:45   #54
Quote:
GuardianAngel kaže:
Etažiranje kuće s jednim stanom se NE radi. Nema smisla, jer kao jedan vlasnik u vlasničkom listu, vlasništvo je upisano kao 1/1.

U pravilu se ne bi smjelo etažirati objekt mimo građevinske dozvole, i glavnog projekta, odnosno ako postoji, uporabne dozvole. Jer se prilikom davanja zahtjeva za provedbu etažiranja mora dati na uvid i Građevinska/Uporabna dozvola. Ali, uz dobru "vezu" može se svašta.

Vidim razumijes se u etaziranje i sl.
Zato te molim za pomoc.
Namjeravamo kupiti kucu gradjenu 1928. i koliko sam do sada uspjela saznati nema gradjevinsku. Zavedena je u katastru i u gruntovnici, ali samo tlocrtno. Ona ima podrum, dvije etaze i potkrovlje.
Htjeli bismo ju etazirati u 3 stana. Da li je to moguce? Da li je igdje upisano koliko etaza ima ta kuca? U katastru su mi rekli da se to nigdje ne vodi, osim mozda u arhivu u nekoj gradjevinskoj dozvoli, ako uopce postoji. Za to mi treba ime prvog vlasnika, koje je mozda u nekoj povijesnoj knjizi u gruntovnici, a ta knjiga je trenutno nestala. Uglavnom, mozda ni ne postoji gradjevinska dozvola za tu kucu.
Takodjer su mi u katastru rekli da oni mogu izdati nekakvo Uvjerenje o izgradjenosti koje vrijedi umjesto gradjevinske, pa se onda to prilaze etaznom elaboratu.


Puno ti hvala unaprijed.
misuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2006., 16:00   #55
etažiranje kuće iz 1928.

Tko se god razumije, molim vas za pomoć.
Namjeravamo kupiti kucu gradjenu 1928. i koliko sam do sada uspjela saznati nema gradjevinsku. U katastru su mi telefonski rekli da je ucrtana prema izmjeri iz 63, ali samo tlocrtno. Ona u stvarnosti ima podrum, dvije etaze i potkrovlje. U gruntovnici stoji isto tako stanje.
Htjeli bismo ju etazirati u 3 stana. Da li je to moguce? Da li je igdje upisano koliko etaza ima ta kuca? U katastru su mi rekli da se to nigdje ne vodi, osim mozda u arhivu u nekoj gradjevinskoj dozvoli, ako uopce postoji. Da bih dosla do te dokumentacije iz arhiva, moram pronaci ime prvog vlasnika, a to je moguce samo u gruntovnici u nekoj povijesnoj knjizi koja je trenutno doslovce nestala.
Takodjer su mi u katastru rekli da oni mogu izdati nekakvo Uvjerenje o izgradjenosti koje vrijedi umjesto gradjevinske, pa se onda to prilaze etaznom elaboratu.

Puno hvala svima.
misuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2006., 16:24   #56
Quote:
GuardianAngel kaže:
Etažiranje kuće s jednim stanom se NE radi. Nema smisla, jer kao jedan vlasnik u vlasničkom listu, vlasništvo je upisano kao 1/1.

U pravilu se ne bi smjelo etažirati objekt mimo građevinske dozvole, i glavnog projekta, odnosno ako postoji, uporabne dozvole. Jer se prilikom davanja zahtjeva za provedbu etažiranja mora dati na uvid i Građevinska/Uporabna dozvola. Ali, uz dobru "vezu" može se svašta.
moram si provjerit građevinsku da vidim što točno piše. no sve ovisi o tome kako je to definirao pametni projektant. ako je definirao dva stana super. međutim, što ako nije, a kuća je funkcionalno osposobljena za dva stana? na koji način onda etažirati (a da bi sve bilo legalno izvedeno)?
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2006., 18:06   #57
Quote:
zed_alive kaže:
moram si provjerit građevinsku da vidim što točno piše. no sve ovisi o tome kako je to definirao pametni projektant. ako je definirao dva stana super. međutim, što ako nije, a kuća je funkcionalno osposobljena za dva stana? na koji način onda etažirati (a da bi sve bilo legalno izvedeno)?
Nova Lokacijska pa Građevinska, nažalost. Iako nema promjene u gabaritima, ima promjene u broju stambenih jedinica. Možda bi se moglo provući samo izmjenom Građevinske dozvole, ali čisto sumnjam. Toliko o legalnom i ispravnom putu.
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2006., 18:11   #58
Quote:
misuma kaže:
Vidim razumijes se u etaziranje i sl.
Zato te molim za pomoc.
Namjeravamo kupiti kucu gradjenu 1928. i koliko sam do sada uspjela saznati nema gradjevinsku. Zavedena je u katastru i u gruntovnici, ali samo tlocrtno. Ona ima podrum, dvije etaze i potkrovlje.
Htjeli bismo ju etazirati u 3 stana. Da li je to moguce? Da li je igdje upisano koliko etaza ima ta kuca? U katastru su mi rekli da se to nigdje ne vodi, osim mozda u arhivu u nekoj gradjevinskoj dozvoli, ako uopce postoji. Za to mi treba ime prvog vlasnika, koje je mozda u nekoj povijesnoj knjizi u gruntovnici, a ta knjiga je trenutno nestala. Uglavnom, mozda ni ne postoji gradjevinska dozvola za tu kucu.
Takodjer su mi u katastru rekli da oni mogu izdati nekakvo Uvjerenje o izgradjenosti koje vrijedi umjesto gradjevinske, pa se onda to prilaze etaznom elaboratu.


Puno ti hvala unaprijed.
Svi objekti stariji od 1968.g. su zakonom prihvaćeni kao legalni, tj. kao da imaju Građevinsku dozvolu, a postojanje objekta 1968.g. dokazuje se Aerofotogrametrijskim snimkom popularno zvanim aviosnimak terena. Stoga slobodno možeš ići na etažiranje svojeg objekta, jer katnost objekta nigdje nije zavedena, već samo tlocrtni gabariti.
Taj avio-snimak ti je to uvjerenje koje se izdaje u katastru.
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2006., 18:24   #59
Quote:
GuardianAngel kaže:
Nova Lokacijska pa Građevinska, nažalost. Iako nema promjene u gabaritima, ima promjene u broju stambenih jedinica. Možda bi se moglo provući samo izmjenom Građevinske dozvole, ali čisto sumnjam. Toliko o legalnom i ispravnom putu.
Dobro sumnjaš. Ništa bez lokacijske (pa izmjena građevinske). Jeb'ga...
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2006., 18:33   #60
Već sam ti odgovorio na ovo na jednoj drugoj temi, pa ću sada samo pejstati:

Svi objekti stariji od 1968.g. su zakonom prihvaćeni kao legalni, tj. kao da imaju Građevinsku dozvolu, a postojanje objekta 1968.g. dokazuje se Aerofotogrametrijskim snimkom popularno zvanim aviosnimak terena. Stoga slobodno možeš ići na etažiranje svojeg objekta, jer katnost objekta nigdje nije zavedena, već samo tlocrtni gabariti.
Taj avio-snimak ti je to uvjerenje koje se izdaje u katastru.
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:33.