Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2012., 20:41   #21
pozdrav! mama je dobila od kolegice s posla pahuljice od 5 vrsta žitarica, kupila ih u DM-u, mislim da su alnaturine, nisam sigurna. njoj nisu bile fine pa ih je proslijedila mami, a mama meni. što s njima? željela bih ih jesti za doručak, ali ne znam kako se to sprema, osim da ih ubacim u mlijeko ili jogurt i dodam sušeno voće i orahe ili lješnjake. tj. da napravim svoje musli...
Sinderella is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 13:15   #22
Možeš ih tako a možeš ih koristiti u receptima gdje god idu i zobene pahuljice. Recimo: popećci od povrća i pahuljica, zobeni kolačići (oatmeal cookies), kruh od oraha i lješnjaka (to su oni koje sam sve radila).
__________________
blog |Golden Era of TV, folks. We're in it, and Teen Wolf is part of it~Price
pizza is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 15:17   #23
Kruh od zobenih pahuljica, palačinke od zobenih pahuljica
__________________
To bring the pieces back together rediscover communication.
Elisea is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 01:16   #24
Pa možeš ih smiksati i u nekakvom jutarnjem frapeu ili sl.
kiksy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 15:10   #25
PItanjce pitanjce...posto mi majka mora počet jesti te zobene odlucila sam bit pokusni kunić. Naravno nakon guglanja, raspitivanja i koječega došla sam do podosta oprečnih mišljenja. Na nekim mjestima na primjer piše da one sadržavaju neke tvari koje mogu biti dosta štetne i teško probavljive ukoliko se pahuljice prethodno ne namaču barem 7-8 sati. S druge strane čitam da ih većina jede sirove, kratko namočene ili kratko prokuhane. Druga stvar je sluz; na nekim mjestima piše da se moraju dobro procijedit i isprat jer je sluz podloga za bakterije i iako se nemože potpuno maknut da se treba što bolje isprat, dok na drugim piše da je ta sluz super za probavni sustav i ne vidim nikakvih priča o ispiranju. Može li mi netko reći nešto više o ovome?
__________________
''To see with eyes unclouded by hate...''
Anariel is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 20:23   #26
Ne znam točno kaj si čitala, ali pretpostavljam da ono prvo što si napisala ima veze s fitatima (i apsorpcijom željeza i cinka). Da bi što više smanjila količinu fitata možeš ih namakat noć prije, bacit vodu od namakanja, isprat ih, stavit u novu vodu i kuhat nekoliko minuta. Ne znam je li taj postupak baš toliko značajno smanji količinu fitata, ali ako je odgovor da, onda smanji i koncentraciju nekih vitamina i minerala.

Sluz je dobra i bit će je ili ako ih dugo namačeš ili ako ih kuhaš. Vjerojatno je pogodna za razvoj bakterija, ali od njih nemaš bojazni ako zobene skuhaš prije jela. Ako ih misliš pojesti sirove nakon dugotrajnog namakanja, možda bolje da ih ispereš (pogotovo ljeti).

Nema baš jednostavnog odgovora. Odluka je na tebi i tvom ukusu.

Ja to radim ovako: ako imam vremena onda ih kuham, ako ne, onda ih jedem sirove. Sirove 10ak minuta prije namočim u onome s čime ću ih jesti i pojedem. Kad ih kuham onda ih namočim noć prije i skuham ih u vodi od namakanja.

Korisno je znati i da svježe voće puno vitamina C poboljšava apsorpciju željeza i cinka i tako staje na kraj fitatima, tako da ga je dobro jest uz zobene.

Malo sam sve zbrljao, ako ti nije jasno - reci.
__________________
Ako ti kažem da lažem, kako znaš da govorim istinu..?
molester is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 00:50   #27
Vazno je napomenuti da se pretpostavlja da je razlog zasto su fitati antikancerogeni upravo to sto umanjuju apsorpciju zeljeza koje je prooksidans i povecane zalihe zeljeza povezane su s pojedinim oblicima raka. Kontrolirajte zeljezo u krvi (i UIBC, TIBC, feritin), i ako je normalno, ne brinite.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 22:50   #28
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Vazno je napomenuti da se pretpostavlja da je razlog zasto su fitati antikancerogeni upravo to sto umanjuju apsorpciju zeljeza koje je prooksidans i povecane zalihe zeljeza povezane su s pojedinim oblicima raka. Kontrolirajte zeljezo u krvi (i UIBC, TIBC, feritin), i ako je normalno, ne brinite.
Da. Nisu ti fitati tako loši kako ih se smatra. Anariel, ako ne jedeš/ako ti mama ne jede velike količine cjelovitih žitarica i ako jedeš/jede meso, onda su ti fitati iz zobenih čak i poželjni.
__________________
Ako ti kažem da lažem, kako znaš da govorim istinu..?
molester is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2012., 18:36   #29
Quote:
molester kaže: Pogledaj post

Malo sam sve zbrljao, ako ti nije jasno - reci.
Kolko skuzih iz tvog posta dugotrajno namakat se mogu ali i netrebaju (što mi iskreno odgovara jer sumnjam da bi se sjetila stavit svakiput namakat unaprijed ). Dosad sam ih probala onako direkt prelit jogurtom i jest, što je naravno imalo okus k'o da žvačem piljevinu, pa sam probala namočit 15 minuta izlit višak vode i pomiješat s kefirom -tak je bilo malo jestivije al gadno sluzavo. Hebiga, nikad zadovoljna . Probat ću prokuhat idući put i isprobat slatke verzije s nekim voćem ili cimetom, možda bu bolje

Quote:
molester kaže: Pogledaj post
Da. Nisu ti fitati tako loši kako ih se smatra. Anariel, ako ne jedeš/ako ti mama ne jede velike količine cjelovitih žitarica i ako jedeš/jede meso, onda su ti fitati iz zobenih čak i poželjni.
U pravilu ne jedemo preveć cjelovitih žitarica ali mjenjamo drastično način prehrane pošto su mami dijagnosticirali rak i savjetovali da izbjegava sve i svašta šta smo inače jeli pod normalno (zato smo i uvrstili zobene u jelovnik) . I da, jedemo meso pod normalno
__________________
''To see with eyes unclouded by hate...''
Anariel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2012., 19:30   #30
Vjerojatno su onda tvojoj mami savjetovali zobene pahuljice zbog beta glukana. I jecam ga isto ima.

Nadam se da ce joj pomoci
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 15:51   #31
eto treći pokušaj tj treća sreća. Prokuhala zobene u mlijeku malo, u zdjelicu naribala pola šake badema, kad se mlijeko sa zobenima malo ohladilo ulila i to u zdjelicu, ubacila bananu narezanu na kockice i dodala malo cimeta. Mljac
__________________
''To see with eyes unclouded by hate...''
Anariel is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 16:27   #32
zobene kao i miks žitarica uzimam od ekozone..ne kuham ih već ih prije spavanja natopim u sojinom mlijeku..ostavim zdjelicu vani da mi bude na sobnoj temp..kada se probudim stavim unutra chiu, i često drugo sjemenje- lanene, bučine, sezam i žlicu kraš ekspresa, malo slatkoga ..ostavim ih zbog chie da odradi svoje, nabubri i poveže sve, za to vrijeme se spremim..nakon toga doručkujem..sve mi bude fino natopljeno, mekano, kašasto, topi se u ustima..najbolji doručak nakon kojeg dugo osjećam sitost i nakon kojeg nisam gladna već nakon 2 sata..
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 18:19   #33
Quote:
Anariel kaže: Pogledaj post
eto treći pokušaj tj treća sreća. Prokuhala zobene u mlijeku malo, u zdjelicu naribala pola šake badema, kad se mlijeko sa zobenima malo ohladilo ulila i to u zdjelicu, ubacila bananu narezanu na kockice i dodala malo cimeta. Mljac
Drago mi je da si našla neku dobru kombinaciju. Smiješno - meni su npr. finije onak piljevinaste, nego kuhane, mada su mi i kuhane dobre.

Ništa, sad malo eksperimentiraj. Znaš kaj, trebat će ti možda i neko vrijeme da se malo navikneš na njihov okus ako ih nisi prije jela.

Meni su jako fine i sa suhim voćem. Nekad ih znam i malo popržit na suho u tavi pa budu fino hrskave (to sprečava onu piljevinastu teksturu).

Držim fige da mami što prije bude što bolje.
__________________
Ako ti kažem da lažem, kako znaš da govorim istinu..?

Zadnje uređivanje molester : 07.11.2012. at 18:30.
molester is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2012., 16:04   #34
pozdrav svima,,,eo ovak ja jedem te zobene,skuham ih u mlijeku i stavim cimeta i veliku žlicu meda,,,to je meni jaaaaaaako jako jako fino,,,,i znam da je strašno zdravo,,,inače sam malo debeljuškasta pa me sad zanima.......mnogi tvrde da floke debljaju, tj,,,zobene,da debljaju a ja sam i tak i tak debeljuca,,,,znam ih dosta smazat,,,nekad mi pakiranje od pol kile traje 5 dana a nekad dva, dan i pol,,,,,,,,sjećam se da mi je mamam govorila da je to davala mom bratu kad je bio mali on je bio jako jako slab i mršav i kao od tog se oporavio,,,znači ojačao,udebljao itd...................................i neki dan mi veli cura jedna kao, ma neeeeeeee nemoj ih jest ako ne misliš ići trčati, kao da to njezin brat jede prije utakmice a ja ono,,,,,,niš ne radim,sjedim i to,,,,,,,,,,,,,,,,i sta sad, da jedem to ili ne?jel debljaju ili ne debljaju,,,
kolačićka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2012., 20:10   #35
Quote:
kolačićka kaže: Pogledaj post
pozdrav svima,,,eo ovak ja jedem te zobene,skuham ih u mlijeku i stavim cimeta i veliku žlicu meda,,,to je meni jaaaaaaako jako jako fino,,,,i znam da je strašno zdravo,,,inače sam malo debeljuškasta pa me sad zanima.......mnogi tvrde da floke debljaju, tj,,,zobene,da debljaju a ja sam i tak i tak debeljuca,,,,znam ih dosta smazat,,,nekad mi pakiranje od pol kile traje 5 dana a nekad dva, dan i pol,,,,,,,,sjećam se da mi je mamam govorila da je to davala mom bratu kad je bio mali on je bio jako jako slab i mršav i kao od tog se oporavio,,,znači ojačao,udebljao itd...................................i neki dan mi veli cura jedna kao, ma neeeeeeee nemoj ih jest ako ne misliš ići trčati, kao da to njezin brat jede prije utakmice a ja ono,,,,,,niš ne radim,sjedim i to,,,,,,,,,,,,,,,,i sta sad, da jedem to ili ne?jel debljaju ili ne debljaju,,,
Debljaju ako ih pojedes previse, a definitvno je previse pola kile u 2 dana, osim ako ti je to dorucak, rucak i vecera. Okvirno mislim da bi ti bilo sasvim dovoljno oko 40g - 50g zobenih pahuljica za dorucak npr.
Ember is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 00:11   #36
Ako ih previse pojedes, debljaju. Ako ih ne pojedes previse, ne debljaju.

Hoces li se debljati ili ne ovisi samo o tome imas li kalorijski suficit.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 17:24   #37
Quote:
kolačićka kaže: Pogledaj post
pozdrav svima,,,eo ovak ja jedem te zobene,skuham ih u mlijeku i stavim cimeta i veliku žlicu meda,,,to je meni jaaaaaaako jako jako fino,,,,i znam da je strašno zdravo,,,inače sam malo debeljuškasta pa me sad zanima.......mnogi tvrde da floke debljaju, tj,,,zobene,da debljaju a ja sam i tak i tak debeljuca,,,,znam ih dosta smazat,,,nekad mi pakiranje od pol kile traje 5 dana a nekad dva, dan i pol,,,,,,,,sjećam se da mi je mamam govorila da je to davala mom bratu kad je bio mali on je bio jako jako slab i mršav i kao od tog se oporavio,,,znači ojačao,udebljao itd.. .................................i neki dan mi veli cura jedna kao, ma neeeeeeee nemoj ih jest ako ne misliš ići trčati, kao da to njezin brat jede prije utakmice a ja ono,,,,,,niš ne radim,sjedim i to,,,,,,,,,,,,,,,,i sta sad, da jedem to ili ne?jel debljaju ili ne debljaju,,,
ISUSE GRAMATIKE.

jedi ih sa vodom ili manje masnim mlijekom, za dorucak do 60 grama i ok si.
tomislaven is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 14:34   #38
Quote:
molester kaže: Pogledaj post
...

Meni su jako fine i sa suhim voćem. Nekad ih znam i malo popržit na suho u tavi pa budu fino hrskave (to sprečava onu piljevinastu teksturu).
Probala dana malo popržit ali mi sve ima okus po zagorenom zbog onih najsitnijih komadića koji se prepeku :/ kak to izbjeć?

Quote:
molester kaže: Pogledaj post
Držim fige da mami što prije bude što bolje.
Hvala!
__________________
''To see with eyes unclouded by hate...''
Anariel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 10:43   #39
Zobene kuham u vodi; zakuham salicu i po vode sa 2 zlice secera, 2 zlice kakaa i 6-7 zlica zobenih (oko 60 grama) i kuham 5-10 minuta dok se ne zgusne. Na kraju dodam zlicu-dvije mljevenog lana. Bude jako fino i slatko (pokusavam povecat unos kalorija) no budem gladna vec nakon 2, max 3 sata...
Ima li tko prijedlog za neke dodatke u ovu kasu da me dulje drzi sitom?
Zora is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 10:49   #40
Pa po meni (a i ono što čitam i gledam na tv-u od stručnjaka) je i dobro što si gladna nakon 2-3h jer ubiti pravilna je prehrana cca 5-6 puta dnevno. Naravno pri tome ne mislim svaka 3h pohani odrezak, već neki komad voća, povrća (poželjan je šejk) ili neku proteinsku čokoladicu (imaš ih u DM-u).

Isto tako smatram da griješiš s ove dvije žlice šećera (što manje šečera i soli u prehrani), umjesto njega radije na kraju dodati žlicu meda.

Ps.

Inače ja zobene jedem na ovaj način:

1. cca 2-3 dcl jogurta,

2. cca 10 malih čajnih žlica zobi,

3. cca isto 5 takvih čajnih žlica lana,

4. Jednu čajnu žlicu Meda pet Tibetanaca ili običan med

5. Ponekad dodam i lješnjak/badem/orahe

Jedem nakon 20-ak min da Zob i Lan upiju jogurt. I uglavnom bude gusta kaša...
__________________
I've never been confronted with my own thoughts
They don't bother me when I'm alone...

Zadnje uređivanje Lex Luthor : 02.01.2013. at 11:07.
Lex Luthor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:23.